Постанова № 69629369, 29.09.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
29.09.2017
Номер справи
234/4500/17
Номер документу
69629369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/4500/17

Провадження № 2-а/234/204/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2017 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області, у складі:

головуючого судді Фоміної Ю.В.

при секретарі Кравченко Я.Ю.,

за участю представника відповідача УПФУ у м. Краматорську Донецької області ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій противоправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду Донецької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій противоправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди.

Ухвалою суду від 11.08.2017 року до участі у справі в якості другого відповідача було залучено ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області.

Позов позивач обґрунтував тим, що він перебуває на обліку в УПФУ м. Харцизьк Донецької області, та отримує державну пенсію за віком. Відповідач з 01 липня 2014 року до теперішнього часу припинив виплату пенсії. Щомісячна пенсія становить 1516 грн. 35 коп., таким чином за період з 01 липня 2014 року по лютий 2015 року включно йому не сплачено пенсію в сумі 12130 грн. 80 коп. Позивач просить суд, визнати дії УПФУ м. Харцизьк неправомірними та стягнути на його користь заборгованість по виплаті пенсії в сумі 12130 грн. 80 коп., та моральну шкоду в сумі 3000 грн., а також зобовязати відповідача нараховувати та проводити на його користь виплату нарахованої йому пенсії в повному обсязі.

У судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення заявлених вимог. Крім того, надала суду заперечення відповідно до яких ОСОБА_3 вважає позов ОСОБА_2 не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав:

29.04.2016 ОСОБА_4 звернувся до управління із заявою про запит пенсійної справи із управління Пенсійного фонду України у м.Харцизьку Донецької області та прийнятий на облік як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України по матеріалам електронної пенсійної справи. З 01.07.2016 виплата пенсії була призупинена, оскільки Пенсійний фонд України розпочав перевірку бази отримувачів пенсій внутрішньо переміщених осіб на її відповідність вимогам діючого законодавства. Перевірка проводиться за дорученням Міністерства соціальної політики України щодо підтвердження факту проживання внутрішньо переміщених осіб на підконтрольній Україні території. Під час перевірки виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам-пенсіонерам тимчасово призупиняється. Для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутись особисто в органи Пенсійного фонду України за місцем реєстрації в якості переселенця та надати оригінали документів, що підтверджують його особистість, підтвердити своє проживання на підконтрольній Україні території (для громадян зареєстрованих як переселенці в органах державної влади тощо).

З 14.06.2016 (дата набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматись на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами міських рад (далі - Комісія). Після надання заяви на поновлення витати пенсії дані будуть направлені на Комісію для перевірки фактичного місця проживання.

На підставі отриманого рішення Комісії буде прийняте рішення щодо призначення (відновлення) виплати пенсії. Станом на 28.09.2017 ОСОБА_2 за поновленням виплати пенсії не звертався. З урахуванням викладеного вважає, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.

Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Харцизьку в судове засідання не зявився по невідомій суду причині, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник третьої особи у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Проаналізувавши зібрані у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером та має вид пенсії «за віком», що підтверджується копією пенсійного посвідчення серія АГ № 392514, тому відповідно до законодавства України має право на призначення, нарахування та виплату йому пенсії.

Згідно копії паспорту, позивач зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 4-5), перемістився з тимчасово окупованої території до м. Краматорська Донецької області вул. Дніпровська, буд. 39, дані обставини підтверджуються інформацією з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб станом на 23.08.2017, наданою ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (а.с.61).

Згідно інформації наданої УПФУ в м. Краматорську Донецької області позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області з 29.04.2016 року.

З довідки ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області №219/02-25/6 від 29.09.2017 року вбачається, що позивач отримує пенсію за віком у розмірі: за липень 2014 року 1516,35 грн, серпень 2014 року 1516,35 грн., вересень 2014 року 1531,53 грн., жовтень 20104 року 1531,53 грн., листопад 2014 року 1570,44 грн., грудень 2014 року 1597,01 грн., січень 2015 року 1597,01 грн., лютий 2015 року 1597,01 грн., а всього 12457,23 грн., проте інформації що вищезазначені грошові кошти виплачені позивачу, суду відповідачем не надано.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Частиною 1 ст. 4 зазначеного Закону визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Закону України статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Згідност.49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

З огляду на положення ч.1статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.

До того ж, відповідно до статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення: створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 49 Конституції України).

Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Таким чином, позовні вимоги позивача в частині стягнення нарахованої, але не виплаченої пенсії за період часу з липня 2014 року по лютий 2015 року у сумі 12457,23 грн. підлягають задоволенню. Враховуючи, що вже на стадії розгляду справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 ПФУ в м. Краматорську, виникла заборгованість в сумі 12457,23 грн. підлягає стягнення саме з ОСОБА_3 ПФУ у м. Краматорську.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з постановою Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 18 червня 2013 року по справі № 21-204а13 адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватися шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень, такі вимоги мають бути поєднані з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 1174 ЦК України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.

Позовні вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди в розмірі 3000 грн. задоволенню не підлягають, бо підстави для стягнення такої шкоди відсутні УПФУ у м. Краматорську Донецької області не порушувало прав позивача та діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Заявлені позивачем вимоги про зобовязання відповідача ОСОБА_3 ПФУ у м. Харцизьк виплачувати заборгованість, що буде накопичуватися з дня звернення до суду з позовом, не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки заявлені до суду за відсутності порушених прав позивача, тобто на майбутнє. Крім того, позивач звернувся до ОСОБА_3 ПФУ в м. Краматорську Донецької області із переведенням пенсійної справи із управління ПФУ у м. Харцизьку Донецької області до УПФУ у м. Краматорську Донецької області лише 29.04.2016 року та своїх позовних вимог не збільшував, нових вимог та підстав для позову не зазначав.

При вирішенні питання щодо судових витрат по справі, суд вважає за необхідне судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись вищевикладеним та на підставі ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 99, 100, 158,162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій противоправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2.

Стягнути з ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (ЄДРПОУ 23346787) на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) нараховану але не виплачену суму пенсії за період з 01.07.2014 року по лютий 2015 року у сумі 12457,23 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанову складено в нарадчий кімнаті та надруковано в одному примірнику

Повний текст постанови був виготовлений 04.10.2017 року.

Суддя Ю.В. Фоміна