
Справа № 263/9690/17
Провадження № 2/263/2235/2017
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2017 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючої-судді ОСОБА_1, при секретарі Кузь К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради (далі - Управління) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення на користь Управління надмірно сплачених грошових коштів адресної допомоги у розмірі 5045,45 гривень. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно заяви ОСОБА_2 від 13.11.2015 року, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», останньому було призначено щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України в зальному розмірі 442,00 гривень щомісячно, з 13.11.2015 року по 08.11.2016 року. В результаті проведення перевірки було встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 з 18.11.2010 року на підставі права власності належить 3/200 частини квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, що згідно п. 6 Порядку є підставою для відмови у призначені щомісячної адресної допомоги. Загальна сума безпідставно виплачених відповідачу коштів становить 5045,45 гривень. Враховуючи, що причиною безпідставно виплачених грошових коштів стало подання відповідачем ОСОБА_2 у своїй заяві від 13.11.2015 року недостовірної інформації, надмірно сплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги в розмірі 5045,45 гривень підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Представник позивача у судове засідання надала заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, позов підтримала повністю, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з'явилася з невідомих суду причин, про день та час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
Суд вважає, що причини неявки відповідача, належним чином повідомленого про час та місце розгляду справи, не є поважними, у зв'язку з чим, за відсутності заперечення позивача ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ч. 4 ст.169, ст. 224 ЦПК України.
Фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалась у відповідності до ч.2 ст.197 ЦПК України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правові відносини.
Судом встановлено, що відповідно до довідки від 09.11.2015 року № НОМЕР_1 ОСОБА_2 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Згідно з заявою від 13.11.2015 року ОСОБА_2 звернувся до Управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зазначивши, що ані в нього, ані у членів його родини немає у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення АТО.
Рішенням Управління від 27.11.2015 року ОСОБА_2 призначена допомога переміщеним особам на проживання за період з 13.11.2015 року по 09.05.2016 року в розмірі 442,00 гривень. щомісячно.
Згідно розрахунку надмірно сплачених коштів розмір загальної суми допомоги, отриманої відповідачем, за період з 13.11.2015 року по 08.11.2016 року становить 5045,45 гривень.
За результатами проведеної перевірки, зокрема з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 78696710 від 24.01.2017 року було встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 з 18.11.2010 року на підставі права власності належить 3/200 частини квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
З 13.11.2017 року ОСОБА_2 було знято з обліку осіб, яким надається щомісячна адресна допомога як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та вирішено стягнути надмірно сплачені Управлінням кошти за період з 13.11.2015 року по 08.11.2016 року в розмірі 5045,45 гривень.
Управлінням на адресу відповідача були направлені листи від 25.05.2017 року та від 19.06.2017 року про з'ясування надання ним недостовірної інформації та необхідність повернути надмірно перераховану допомогу у сумі 5045,45 грн., проте дотепер Управління відповідей від ОСОБА_2 не отримувало.
Відповідно дост.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з п.п. 2, 3ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розвязання проблем, повязаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається зі змісту ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї.
Відповідно до п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сімї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Внаслідок неповідомлення відповідачем про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, ОСОБА_2 надмірно нарахована та виплачена адресна допомога в розмірі 5045,45 гривень, адже за наявності у нього у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, останній права на отримання щомісячної адресної допомоги станом на 13.11.2015 року не мав.
Відповідно до п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки відповідачем вимога УСЗН про повернення коштів залишена без виконання, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.
Таким чином позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1600,00 гривень, від сплати якого був звільнений позивач при подачі позову.
Керуючись п. п. 2, 3, 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради надмірно сплачені грошові кошти адресної допомоги в розмірі 5045 (пять тисячі сорок пять) гривень 45 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1600,00 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
На рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Л.Г. Шатілова