ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 вересня 2017 року № 826/8608/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллонж»
до
про
Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві
визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аллонж» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві (далі по тексту – відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка проявляється у не складані, не затверджені та не наданні ТОВ «Аллонж» акту про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952);
- зобов’язання відповідача скласти, затвердити та надати позивачу акт про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
Позовні вимоги мотивовано протиправною бездіяльністю відповідача щодо не складання, не затвердження та не надання ТОВ «Аллонж» акту про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано повністю.
Відповідач в судове засіданні не прибув, через канцелярію суду подав письмові заперечення проти позовних вимог.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, суд прийшов до переконання про можливість розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
Постановою Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 30.01.2017р. відкрито виконавче провадження №53287177 з виконання наказу господарського суду міста Києва від 11.07.2016р. №910/7941/14 про стягнення з ПАТ «Завод Кінап» на користь державного агентства резерву України 221571грн.
Постановами Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 30.01.2017р. №53287177 накладено арешт на все майно боржника у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору/основної винагороди приватного виконавця, витрат виконавчого провадження, штрафів у розмірі 243728,1грн. та накладено арешт на грошові кошти, що містяться на рахунках ПАТ «Завод Кінап».
Постановою Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 31.03.2017р. №53287177 з метою визначення вартості майна, яке було описано та арештоване, призначено суб’єкта оціночної діяльності – суб’єкта господарювання ТОВ «Українська експертна група», який має сертифікат, виданий 17.06.2016р. за №449/16 Фондом державного майна України.
Згідно Висновку ТОВ «Українська експертна група» про вартість майна: виробниче обладнання ПАТ «Завод Кінап», Трансформаторна підстанція №7 КТП 6618 1972р., яка складається з: розподільчого пристрою 10кВт, розподільчого пристрою 0,4кВт, трансформатору типу ТМ потужністю 1000 КVА, ринкова вартість майна без ПДВ складає 75 128,00грн. та Трансформаторна підстанція №8 КТП 0802 1972р., яка складається з: розподільчого пристрою 10кВт, трансформатору типу ТМ потужністю 1000 КVА, розподільчого пристрою 0,4 КVА, ринкова вартість майна без ПДВ складає 75 128,00грн.
04 травня 2017 року відповідачем передано до ДП «Сетам» пакет документів та заявку на реалізацію арештованого майна боржника ПАТ «Завод Кінап».
26 червня 2017 року за результатом проведених електронних торгів ТОВ «Аллонж» визнано переможцем, що підтверджується протоколом №266242, який надійшов в особистий кабінет учасника на веб-сайті Сетам.
27 червня 2017 року позивачем сплачено кошти за придбання на Сетам лоту №219952, що підтверджується копію платіжного доручення №351 на суму 109250,00грн. та платіжним дорученням №352 на суму 115,40грн. про сплату додаткової винагороди організатора.
29 червня 2017 року позивач звернувся до Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві з заявою №205/06-17 про складання, затвердження та надання ТОВ «Аллонж» акту про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
Як вбачається з матеріалів справи, 16.06.2017р. боржником у ВП №53287177 ПАТ «Завод Кінап» сплачено заборгованість, що підтверджується копіями квитанцій №4692805 від 15.06.2017р., №007859452157 від 15.06.2017р. та №007865143801 від 16.06.2017р. на загальну суму 211 184,72грн.
20 червня 2017 року ПАТ «Завод Кінап» звернулось до Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві з заявою №24 (вх. №11259 від 21.06.2017р.) про закінчення виконавчого провадження №53287177 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Листом від 26.06.2017р. відповідач звернувся до ДП «Сетам», в якому просив зняти з реалізації майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952) у зв’язку з повним виконанням наказу господарського суду міста Києва від 11.07.2016р. №910/7941/14.
Постановою Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 29.06.2017р. ВП №53287177 знято з реалізації рухоме майно: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618, реєстраційний номер лота 219952 та №8 КТП 0802, реєстраційний номер лота 216168, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
Постановою Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 03.07.2017р. №53287177 закінчено виконавче провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до платіжного доручення №5219 від 03.07.2017р. позивачу повернуто суму грошових коштів у розмірі 109250,00грн. у зв’язку з зняттям з реалізації арештованого майна.
Листом від 06.07.2017р. Подільський районний відділ державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві надав відповідь на заяву позивача від 29.06.2017р. №205/06-17 про відсутність правових підстав для складання акту про проведенні електронні торги у зв’язку з повною сплатою боржником ВП №53287177 ПАТ «Завод Кінап» суми заборгованості. Вказаним листом відповідач також повідомив про повернення позивачу сплачених ним коштів у розмірі 109 250,00грн.
Не погоджуючись з оскаржуваною бездіяльністю відповідача та у зв’язку із цим про зобов’язання вчинити певні дії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний адміністративний спір, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 61 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016, № 1404-VIII реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
Згідно з п. 4 розділу Х Порядку реалізації арештованого майна, який затверджений наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016р. №2831/5 (далі по тексту – Порядок №2831/5) після повного розрахунку переможця за придбане майно (у тому числі сплати винагороди Організатору) на підставі протоколу про проведення електронних торгів та платіжного документа, що підтверджує сплату додаткової винагороди Організатору (у випадку, якщо майно реалізувалося за ціною, вищою стартової), виконавець протягом п'яти робочих днів складає акт про проведені електронні торги. Державний виконавець додатково затверджує акт про проведені електронні торги у начальника відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Начальник відповідного відділу державної виконавчої служби має затвердити акт про проведені електронні торги не пізніше наступного робочого дня після його подання виконавцем.
Як зазначено вище, 29 червня 2017 року позивач звернувся до Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві з заявою №205/06-17 про складання, затвердження та надання ТОВ «Аллонж» акту про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
Листом від 06.07.2017р. Подільським районним відділом державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві повідомлено позивача про відсутність правових підстав для складання акту про проведенні електронні торги у зв’язку з повною сплатою боржником ВП №53287177 ПАТ «Завод Кінап» суми заборгованості. Вказаним листом відповідач також повідомив про повернення позивачу сплачених ним коштів у розмірі 109 250,00грн.
Однак, з даними доводами відповідача суд не погоджується з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 розділу І Порядку №2831/5 електронні торги - продаж майна за принципом аукціону засобами системи електронних торгів через Веб-сайт, за яким його власником стає учасник, який під час торгів запропонував за нього найвищу ціну.
Згідно з п. 2 розділу ІІ Порядку №2831/5 організатор здійснює внесення до Системи інформації про арештоване майно (формування лота) та його реалізацію за заявкою відділу державної виконавчої служби або приватного виконавця.
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку №2831/5 організатор вносить до Системи інформацію про майно та формує лот торгів (інформаційне повідомлення про електронні торги (торги за фіксованою ціною)) на підставі отриманої ним заявки не пізніше ніж на третій робочий день з дати її отримання. Лот вноситься за типом, найменуванням, категорією відповідно до класифікації, яка підтримується Системою, що забезпечує вільний та прямий пошук за відповідними пошуковими критеріями (вид майна, назва, модель, регіон зберігання, стартова ціна, номер виконавчого провадження згідно з автоматизованою системою виконавчого провадження тощо). Після внесення лота до Системи автоматично визначається строк для підготовки до проведення торгів, реєстрації учасників, огляду майна.
Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку №2831/5 Веб-сайт функціонує у цілодобовому режимі та забезпечує автоматичну можливість безперервної та безперешкодної реєстрації учасників. Організатор відповідальний за забезпечення такої можливості та підтримання цілодобової функціональності Веб-сайту.
Для участі в електронних торгах (торгах за фіксованою ціною) учасник проходить процедуру реєстрації на Веб-сайті, подає заявку на участь в електронних торгах за кожним лотом окремо, сплачує гарантійний внесок на рахунок Організатора та виконує інші вимоги, визначені цим Порядком. Гарантійний внесок вважається сплаченим з моменту зарахування його на рахунок Організатора. Система автоматично завершує реєстрацію учасника та надає йому відповідний доступ до участі у торгах негайно після підтвердження Організатором сплати сум гарантійного внеску, а за лотами, де така сплата не вимагається, одразу після належного заповнення заявки учасника (п. 2 розділу IV Порядку №2831/5).
Згідно з п. 8 розділу IV Порядку №2831/5 прийом заявок на участь в електронних торгах починається з моменту розміщення інформаційного повідомлення і закінчується не раніше ніж за одну годину до початку проведення електронних торгів. Організатор забезпечує реєстрацію та допуск до електронних торгів усіх учасників, які виконали вимоги щодо реєстрації та стосовно яких надійшло підтвердження щодо надходження суми гарантійного внеску на рахунок Організатора не пізніше ніж за одну годину до дати початку проведення електронних торгів, зазначеної в інформаційному повідомленні про електронні торги.
Відповідно до п. 4 розділу V Порядку №2831/5 переможцем електронних торгів визнається учасник, від якого на момент завершення електронних торгів надійшла найвища цінова пропозиція (при звичайному перебігу торгів або через особливу ставку). Якщо один із учасників запропонував придбати майно за стартовою ціною і пропозицій щодо купівлі майна від інших учасників не надійшло, майно продається за стартовою ціною.
Згідно з п. 1 розділу VІІІ Порядку №2831/5 після закінчення електронних торгів (закінчення строку аукціону з урахуванням його можливого продовження) на Веб-сайті відображаються відомості про завершення електронних торгів. Не пізніше наступного робочого дня Система автоматично формує та розміщує на Веб-сайті протокол електронних торгів за лотом.
Відповідно до п. 1 розділу Х Порядку №2831/5 на підставі копії протоколу переможець електронних торгів протягом десяти банківських днів з дня визначення його переможцем здійснює розрахунки за придбане на електронних торгах майно.
Згідно з п. 4 розділу Х Порядку №2831/5 після повного розрахунку переможця за придбане майно (у тому числі сплати винагороди Організатору) на підставі протоколу про проведення електронних торгів та платіжного документа, що підтверджує сплату додаткової винагороди Організатору (у випадку, якщо майно реалізувалося за ціною, вищою стартової), виконавець протягом п'яти робочих днів складає акт про проведені електронні торги. Державний виконавець додатково затверджує акт про проведені електронні торги у начальника відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.
Зазначена норма Порядку №2831/5 передбачає міру належної поведінки (обов’язок) державного виконавця, а саме: скласти акт про проведені електронні торги і його відповідне затвердження, та не передбачає свободи вибору дій на даному етапі. Вказана дія направлена на засвідчення факту проведення електронних торгів загалом та не може вплинути на факти узгодження істотних умов, прийняття оферти, проведення розрахунків. Отже, з моменту оголошення переможця електронних торгів договір купівлі-продажу вже укладено.
Крім того, відповідно до п. 5 розділу ХІ Порядку №2831/5 у разі надходження від виконавця постанови про закінчення виконавчого провадження, постанови, в якій зазначено про зняття арешту з майна, або постанови про повернення виконавчого документа стягувачу (до суду, який його видав) Організатор зобов'язаний негайно припинити електронні торги (торги за фіксованою ціною) та зняти майно з реалізації. У разі припинення електронних торгів учасникам електронних торгів повертається гарантійний внесок.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем лише 03.07.2017р. прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження №53287177, якою також припинено чинність арешту майна боржника та скасовано інші заходи примусового виконання рішення накладені: постановою про арешт майна боржника від 30.01.2017р., постановою про арешт коштів боржника від 30.01.2017р. та від 13.05.2017р., а також постановою про опис та арешт майна (коштів) боржника від 28.03.2017р. на підставі якого майно передано на реалізацію, та знято відповідне майно з реалізації.
У той же час, матеріали справи не містять доказів отримання ДП «Сетам» копії постанови про закінчення виконавчого провадження №53287177 від 03.07.2017р.
Таким чином, суд приходить до переконання, що на момент звернення позивача з заявою до Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 29.06.2017р. №205/06-17 про складання, затвердження та надання акту про проведенні електронні торги, електронні торги припинені не були, а тому відповідач зобов’язаний був скласти, затвердити та видати ТОВ «Аллонж» акт про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
Відповідачем доказів складання, затвердження та надання ТОВ «Аллонж» акту про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952) до матеріалів справи надано не було.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка проявляється у не складані не затверджені та не наданні ТОВ «Аллонж» акту про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
Для належного способу захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливим задовольнити також позовні вимоги про зобов’язання відповідача скласти, затвердити та надати позивачу акт про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
Таким чином, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллонж» слід задовольнити повністю.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600,00грн. з бюджетних асигнувань Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві.
Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллонж» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві щодо не складання, не затвердження та не надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Аллонж» (код ЄДРПОУ 32486856) акту про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
3. Зобов’язати Подільський районний відділ державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві скласти, затвердити та надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Аллонж» (код ЄДРПОУ 32486856) акт про проведенні електронні торги щодо майна: Трансформаторні підстанції №7 КТП 6618 та №8 КТП 0802, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 160 (реєстраційний номер лота 219952).
4. Присудити з бюджетних асигнувань Подільського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллонж» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600,00грн. (одна тисяча шістсот гривень).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.М. Клименчук