Постанова № 69626479, 11.10.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2017
Номер справи
816/1598/17
Номер документу
69626479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1598/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Гнітько О.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

21 вересня 2017 року ОСОБА_3 (надалі по тексту - позивач, ОСОБА_3В.) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, викладеної в листі від 16 травня 2017 року № 5810/6-17, щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області, та зобов'язання у межах компетенції повторно розглянути та вирішити відповідно до закону клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказувала на те, що нею подано до відповідача клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області. Однак рішенням відповідача, яке набрало форму листа №5810/6-17 від 16 травня 2017 року, в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки відмовлено у зв'язку із необхідністю першочергового забезпечення земельними ділянками учасників АТО та сімей загиблих, які проживають на території Лубенського району. Позивач вважає відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою неправомірною та безпідставною, з огляду на те, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, офіційно не зарезервована для забезпечення потреб військовослужбовців учасників АТО та членів родин військовослужбовців, загиблих в ході її проведення, інформація та докази того, що відповідачем надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою учасникам АТО на таку земельну ділянку, відсутні. Крім того позивач зауважував, що лист відповідача, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, не містить жодної підстави, вичерпний перелік яких наведено у частині 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

У письмових запереченнях, що надійшли через канцелярію суду 06 жовтня 2017 року, представник відповідача зазначав, що Головним управління Держгеокадастру у Полтавській області за результатами розгляду клопотання ОСОБА_3 від 20 квітня 2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га у власність на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства надано відповідь від 16 травня 2017року за вих.№5810/6-17, в якій зазначалося, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 898 за окремими дорученнями Держгеокадастру в області резервуються земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у запасі, учасникам АТО і членам родин загиблих в АТО військовослужбовців. У зв`язку з виконанням розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області вважає за необхідне першочергово забезпечити учасників АТО та сімей загиблих, які проживають на території Лубенського району Полтавської області /а.с.15-18/.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

20 квітня 2017 року позивач звернулася із заявою до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту /а.с.20/.

До заяви позивач додала графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копії паспорту та ідентифікаційного коду.

Листом від 16 травня 2017 року № 5810/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області відмовило у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки, посилаючись на те, що у межах реалізації доручень уряду щодо впровадження програми соціальної допомоги сім`ям військовослужбовців, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області вживаються заходи щодо реалізації учасниками АТО їх конституційних прав на безоплатне отримання земельних ділянок із земель запасу державної власності в розмірах відповідно до норм встановлених статтею 121 Земельного кодексу України. На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 898 за окремими дорученнями Держгеокадастру в області резервуються земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у запасі, учасникам АТО і членам родин загиблих в АТО військовослужбовців. На сьогоднішній день є додаткова потреба в резервуванні земель сільськогосподарського призначення державної власності в кількості 116,49 га. Крім того, за інформацією органів місцевого самоврядування на території Лубенського району Полтавської області 80 учасників антитерористичної операції, які проживають на даній території, не реалізували своє право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної власності. Враховуючи вищевикладене, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області вважає першочергово забезпечити учасників АТО та сімей загиблих, які проживають на території Лубенського району Полтавської області, у зв'язку з чим неможливо надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки /а.с. 19/.

Позивач не погодилася із відмовою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з чим оскаржила її до суду.

У відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку рішенню Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладеному у листі №5810/6-17 від 16 травня 2017 року, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

В силу положень частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.

За приписами частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, відповідач листом №5810/6-17 від 16 травня 2017 року відмовив позивачу у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2, 00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту, з тих підстав, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 898 за окремими дорученнями Держгеокадастру в області резервуються земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у запасі, учасникам АТО і членам родин загиблих в АТО військовослужбовців, при цьому існує додаткова потреба в резервуванні земель сільськогосподарського призначення державної власності в кількості 116,49 га., крім того, за інформацією органів місцевого самоврядування на території Лубенського району Полтавської області 80 учасників антитерористичної операції, які проживають на даній території, не реалізували своє право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної власності. Враховуючи викладене, вважаючи першочергово забезпечити учасників АТО та сімей загиблих, які проживають на території Лубенського району Полтавської області, Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області відмовлено у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Суд бере до уваги, що пунктами 1, 2 розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" встановлено, що з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками: Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; надання в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідної інформації Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Суд зауважує, що в ході розгляду справи відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що земельна ділянка, про надання дозволу на розробку землеустрою якої звернулася позивач, визначена як земельна ділянка для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, як і доказів подання звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельної ділянки, на яку претендує позивач, або надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

При цьому частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Натомість рішення відповідача про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, викладене у листі №5810/6-17 від 16 травня 2017 року, не містить підстав, передбачених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Отже, відмова відповідача, оформлена листом № 5276/6-17 від 05 травня 2017 року не ґрунтується на вимогах закону, відтак суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом №5810/6-17 від 16 травня 2017 року, про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути та вирішити заяву ОСОБА_3 від 20 квітня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту відповідно до вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням висновків суду.

Отже, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що ОСОБА_3 при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 640 грн і суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-11, 71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом № 5810/6-17 від 16 травня 2017 року, про відмову у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути та вирішити заяву ОСОБА_3 від 20 квітня 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Бієвецької сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населеного пункту відповідно до вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930) на користь ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн (шістсот сорок гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 17 жовтня 2017 року.

СуддяМ.В. Довгопол