
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2017 року о 12 год. 15 хв.Справа № 808/2518/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н. В.,
за участю секретаря Батигіна О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «БАРА»,
до Запорізької митниці ДФС
про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БАРА» (далі позивач або ТОВ «БАРА») до Запорізької митниці ДФС (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про визначення коду товару від 21.07.2017 №КТ-UA112000-0006-2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність оскаржуваного рішення про визначення коду імпортованого позивачем товару ТАЕД (ОСОБА_1 Етилен Діамін) синій та ТАЕД (ОСОБА_1 Етилен Діамін) зелений, оскільки такий товар має наступні характеристики: легкосипучий агломерат, без інородних матеріалів та комків, без запаху ацетатних ноток, використовується в синтетичних миючих засобах, за технічними даними основу цієї хімічної сполуки складає ациклічний амід, що відповідає товарній позиції 2924 за УКТ ЗЕД. Відповідно до цієї товарної позиції визначений код товару згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1. Цей же код товарної позиції визначений виробником, проте відповідач безпідставно, без проведення аналізу, прийняв рішення, яким змінив код товару на НОМЕР_2 «сполуки, що містять функціональну імінну групу іміди та їх похідні». Позивач вказує, що код товарної групи 2924 відрізняється від коду товарної групи 2925 фізико-хімічними показниками, проте Запорізька митниця ДФС приймаючи спірне рішення взагалі не вказали хімічного складу, а тільки описала товар як органічну сполуку визначеного хімічного складу.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити виходячи із викладених в ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив. В обґрунтування заперечень вказав, що при виконанні митних формальностей за МД № UA112080/2017/015195 від 20.07.2017 спрацювала форма митного контролю, у звязку з чим посадовою особою митниці було надіслано декларанту електронне повідомлення про необхідність надання документів, що підтверджують код товару згідно з УКТ ЗЕД. Під час аналізу додатково наданих документів було встановлено, що надані документи не містять необхідної інформації для остаточного визначення коду заявленого товару. У звязку зі складністю питання посадовою особою митниці прийнято рішення про направлення запиту до сектору класифікації товарів УАМП Запорізької митниці ДФС та 21.07.2017 сектором класифікації товарів прийнято класифікаційне рішення №КТ-UA112000-0006-2017, яким встановлено новий код товару НОМЕР_2. Представник відповідача вважає, що оскаржуване рішення є правомірним та обґрунтованим, а тому просить відмовити в позові.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що 20 липня 2017 року декларантом ТОВ «БАРА» подано до митного оформлення митну декларацію № UA112080/2017/015195 на товар:
- ТАЕД (ОСОБА_1 Етилен Діамін) первинний N-заміщений ациклічний амід в гранулах: синій, партія TAED170619 1200 кг.; зелений, партія TAED170620 9600 кг. Вміст (ЖХВД) 92,0 +/- 2,0%, насипна щильність 420-650 г/л, волога не більше 2,0%, вміст заліза не більше 20 мг/кг. Легкосипучий агломерат. Без інородних матеріалів та комків. Без запаху ацетатних ноток. Використовується в синтетичних миючих засобах. Виробник: ZHEJLANG JINKE HOUSEHOLD CHEMICAL MATERIALS CO., LTD, країна виробництва: CN (а.с.9).
До митного оформлення разом із вищевказаною МД позивачем надано:
- контракт № TAED/CH-UKR/01062011 від 01.06.2011;
- додаток №10 від 10.05.2017 до контракту № TAED/CH-UKR/01062011 від 01.06.2011;
- пакувальник лист від 10.05.2017;
- сертифікат походження №17С3301А1259/00078 від 06.06.2017;
- інвойс №JKIN-17-Е110В від 10.05.2017;
- сертифікат якості ZJH/J 8.2-52(0) від 25.05.2017 та ZJH/J 8.2-52(0) від 05.06.2017;
- платіжне доручення №64 від 24.05.2017;
- міжнародну товарно-транспортну накладну CMR №379794 від 18.07.2017;
- копію митної декларації країни відправлення;
- коносамент (Bill of Landing) №YMLUM232317134 від 08.06.2017.
В графі 33 МД № UA112080/2017/015195 від 20.07.2017 позивачем визначено код товару НОМЕР_1.
21 липня 2017 року митний орган повідомив позивача про необхідність подання додаткових документів щодо підтвердження коду товару.
21 липня 2017 року позивачем до митного органу подано додаткові документи, зокрема:
- лист ТОВ «БАРА» від 21.07.2017 б/н;
- висновок Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України №18-0610 від 11.08.2011.
За результатами розгляду поданих позивачем документів 21 липня 2017 року митним органом прийнято рішення про визначення коду товару від від 21.07.2017 №КТ-UA112000-0006-2017, яким для товару - ТАЕД (ОСОБА_1 Етилен Діамін) визначено код за УКТЗЕД НОМЕР_2, замість визначеного декларантом НОМЕР_1.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, Митного кодексу України, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 Митного кодексу України, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування (ч.ч. 1, 2 ст. 1 Митного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Відповідно до ч.1 ст.318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Частиною 2 ст.318 Митного кодексу України передбачено, що митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 1 ст.257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Згідно ч.1 ст.69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД.
Згідно з ч. 2 ст.69 Митного кодексу України митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД. Для цілей класифікації товарів митні органи використовують Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД), що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженою Законом України «Про Митний тариф України» та яка базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів. Класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності здійснюється відповідно до Основних правил інтерпретації класифікації товарів.
Відповідно до основних правил інтерпретації УКТЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:
1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється, виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:
2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;
(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
3. У разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі якщо кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Відповідно до статей 23, 68 та 69 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI, підпункту 64 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 446, та Положення про Державну митну службу України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 582, Міністерством фінансів України видано наказ «Про затвердження Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України» № 650 від 30.05.2012 (надалі Порядок №650).
Цей Порядок визначає порядок роботи відділу митних платежів (далі - ВМП), підрозділу митного оформлення (далі - ПМО) та митного поста під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття попередніх рішень про класифікацію товарів та рішень про визначення коду товару, здійснення митних процедур, повязаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів, а також здійснення оформлення та реєстрації рішень, надання звітності та інші питання роботи ВМП, ПМО, митного поста у напрямі класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД).
Цей Порядок розроблено з метою приведення класифікаційної роботи митних органів у відповідність до Митного кодексу України (далі - Кодекс), удосконалення здійснення контролю правильності класифікації товарів відповідно до вимог УКТЗЕД під час проведення процедур митного контролю та митного оформлення, упорядкування процедури класифікації товарів і запобігання випадкам ухилення підприємствами та громадянами від сплати митних платежів у повному обсязі та від установлених заходів нетарифного регулювання (п.п. 1, 2 розділу І Порядку №650).
Згідно з п.п. 1 3 розділу ІІІ Порядку №650, декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу.
Посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.
Рішення приймається за результатами класифікації товарів згідно з УКТЗЕД у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТЗЕД, у тому числі за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками у складних випадках митних формальностей.
У разі коли посадові особи ВМП направлені для виконання службових обовязків до ПМО чи митного поста, Рішення щодо складного випадку класифікації товару приймається такими посадовими особами без підготовки запиту до ВМП.
У разі самостійного виявлення ВМП порушення правил класифікації товарів під час проведення контролю правильності класифікації товарів, задекларованих у митних деклараціях, поданих до митного оформлення, ВМП вноситься відмітка за допомогою автоматизованої системи митного оформлення (далі - АСМО) про прийняття до виконання відповідної митної формальності щодо проведення контролю правильності класифікації товарів та в разі потреби прийняття Рішення.
Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Порядку №650, у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД .
При електронному декларуванні посадова особа ВМП або ПМО чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару.
Згідно з абз. 1 п. 7 розділу ІІІ Порядку №650, у разі письмового підтвердження декларантом або уповноваженою ним особою готовності надати додаткові документи чи відомості перевірка правильності класифікації товару згідно з УКТЗЕД проводиться після їх надання.
Згідно з п. 9 розділу ІІІ Порядку №650, якщо для вирішення питання класифікації товару виникає потреба в спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки, то митний орган може звернутися до спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або до іншої експертної установи (організації).
Залучення спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або іншої експертної установи (організації) здійснюється у разі:
виникнення необхідності ідентифікації або лабораторної перевірки характеристик товарів, визначальних для їх класифікації;
виникнення складних питань при класифікації товарів згідно з УКТЗЕД, вирішення яких потребує експертних досліджень.
Пунктом 10 розділу ІІІ Порядку №650 передбачено, що узяття проб (зразків) товарів здійснюється відповідно до вимог статті 356 Кодексу. Операції з узяття проб (зразків) товарів здійснюються відповідно до вимог статті 357 Кодексу.
Результати досліджень доводяться до підрозділу митного органу, який ініціював процедуру взяття проб (зразків) товарів.
Як встановлено судом з пояснень представника відповідача, при митному офомрленні задекларованого позивачем товару виникло складне питання щодо визначення коду УКТЗЕД цього товару.
Отже, за таких обставин, з урахуванням приписів п. 9 розділу ІІІ Порядку №650 та фактичних обставин справи, відповідач був зобовязаний звернутися до спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або до іншої експертної установи (організації) для вирішення питання класифікації товару, оскільки при митному оформленні виникло складне питання при класифікації товарів згідно з УКТЗЕД, вирішення яких потребує експертних досліджень.
Між тим, відповідачем цього зроблено не було.
Доказів протилежного до суду не надано.
При цьому суд не приймає до уваги покликання представника відповідача на направлення посадовою особою митниці запиту до сектору класифікації товарів УАМП Запорізької митниці ДФС, оскільки останній на є спеціалізованим митним органом з питань експертного забезпечення або іншою експертною установою (організацією), адже його працівники не мають статусу експертів та відповідно спеціальних знань з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку
Згідно з частиною першою статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як встановлено частинами першою, другою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, відповідно до статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність прийнятого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 160-164, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької митниці ДФС про визначення коду товару №КТ-UA112000-0006-2017 від 21 липня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці ДФС на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БАРА» судові витрати у розмірі 1600 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Стрельнікова