
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2017 року Справа № 803/1200/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо торгового підприємства «Санрайз» ЛТД до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо торгового підприємства «Санрайз» ЛТД (далі ВТП «Санрайз» ЛТД) звернулося в суд із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.08.2017 року №0008251401 в частині визначення суми податкового зобовязання з податку на додану вартість на суму 78 166 грн. та штрафних санкцій на суму 19 541,50 грн., всього в розмірі 97 707,50 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 29.06.2017 року по 09.08.2017 року ГУ ДФС у Волинській області проведено планову виїзну документальну перевірку ВТП «Санрайз» ЛТД з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.03.2017 року.
За результатами зазначеної перевірки, ГУ ДФС у Волинській області складено акт від 16.08.2017 року №8261/14-01/21738684.
На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області було винесене податкове повідомлення рішення від 30.08.2017 року №0008251401 про збільшення суми грошового зобовязання з податку на додану вартість за основним платежем в розмірі 83 708 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 20 927 грн., всього 104 635 грн.
Позивач вважає необґрунтованими висновки податкового органу, викладені в акті перевірки, оскільки реальність, правомірність і відповідність господарських операцій діючому законодавству підтверджується відповідними первинними бухгалтерськими документами.
З огляду на викладене, позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.08.2017 року №0008251401 в частині визначення суми податкового зобовязання з податку на додану вартість на суму 78 166 грн. та штрафних санкцій на суму 19 541,50 грн., всього в розмірі 97 707,50 грн..
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити, визнати протиправними та скасувати в частині оскаржуване податкове повідомлення-рішення. В іншій частині податкового повідомлення-рішення за основним платежем в розмірі 5 541 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 1 385,25 грн., всього 6 926,25 грн. підприємство погоджується, в звязку з чим і не оскаржує.
Представник відповідача в судовому засіданні та в письмових запереченнях позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити повністю. Вказав, що оскаржувані податкове повідомлення рішення сформоване у відповідності до норм чинного законодавства, а відтак просив суд в позові відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Згідно з частиною 1 статті 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Частина 1 статті 17 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Судом встановлено, що в період з 29.06.2017 року по 09.08.2017 року ГУ ДФС у Волинській області проведено планову виїзну документальну перевірку ВТП «Санрайз» ЛТД з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.03.2017 року.
За результатами зазначеної перевірки, ГУ ДФС у Волинській області складено акт від 16.08.2017 року №8261/14-01/21738684, яким встановлено заниження ПДВ на загальну суму 83 708 грн., в т.ч. за грудень 2014 року на 26 364 грн., січень 2015 року на 5 299 грн., квітень 2015 року на 1 262 грн., травень 2015 року на 19 047 грн., червень 2015 року на 13 849 грн., травень 2016 року на 17 887 грн.
На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області було винесене податкове повідомлення рішення від 30.08.2017 року №0008251401 про збільшення суми грошового зобовязання з податку на додану вартість за основним платежем в розмірі 83 708 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 20 927 грн., всього 104 635 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.
Відповідно до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобовязання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Платники податку на додану вартість, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Податковим кодексом України.
Згідно пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 198.1 статті 198 ПК України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності).
Згідно приписів пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (робіт, послуг) (п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України).
З аналізу положень підпунктів 198.6 та 198.3 статті 198 Податкового кодексу України виходить, що виникнення у платника податку на додану вартість права на включення податку до податкового кредиту пов'язано із фактичним відбуттям господарської операції з постачання товарів (виконання робіт, надання послуг), визначеної в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі за текстом Закон №996-XIV). Наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов'язані із рухом активів, зміною зобов'язань та власного капіталу платника податків та відповідають змісту укладених договорів.
Як встановлено судом, загальна сума нарахованого згідно податкового повідомлення - рішення податку на додану вартість становить 83 708 грн. та штрафна санкція в розмірі 20 927 грн.
ВТП «Санрайз» ЛТД вважає підставним нарахування податку на додану вартість на суму 3 103 грн. за січень 2015 року, що є наслідком реалізації в січні 2015 року послуг нижче собівартості та податку на додану вартість на суму 2 438 грн. за червень 2016 року, що є наслідком повторного включення в податковий кредит червня 2016 року податкових накладних за травень 2016 року.
Відповідно сума нарахованого ПДВ, з яким погоджується товариство становить 5 541 грн., штрафна санкція відповідно становить 1 385,25 грн., загальна сума становить 6 926,25 грн.
Решта податку на додану вартість в розмірі 78 166 грн., та штрафна санкція в розмірі 19 541,50 грн. всього в розмірі 97 707,50 грн., що нараховані податковим органом товариство вважає безпідставним.
Оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами повинно здійснюватись відповідно до порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015р. № 727, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015р. за № 1300/27745
Відповідно до п. 5. порядку факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Щодо податкових зобовязань суд зазначає наступне.
Так на ст. 9 акту перевірки податковим органом встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 1.1. (І) декларацій «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою» на загальну суму 39 457 грн. Так у висновку акту перевіркою встановлено порушення ВТП «Санрайз» ЛТД в тому числі за січень 2015 року на 5 299 грн., за квітень 2015 року на 1 262 грн., за травень 2015 року на 19 047 грн., за червень 2015 року на 13 849 грн.
Дані щодо доходу та витрат, які містяться в таблиці бухгалтерського обліку про дохід, собівартість та їх співставлення на ст.. 9 акту включають в себе дохід та витрати від міських, міжміських перевезень, інші доходи та витрати. Зазначені розрахунки, згідно яких податковим органом встановлено факт заниження податку на додану вартість, є необґрунтованими, так як не враховують особливості здійснення господарської діяльності товариства - надання послуг з перевезення пасажирів міським транспортом тарифи по яких підлягають державному регулюванню та встановлюються органом місцевого самоврядування, в даному випадку Луцькою міською радою, що підтверджується відповідними рішеннями міської ради (а.с. ), які оглянуті судом.
Так, відповідно до п. 188.1. ст. 181 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
При цьому база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню.
Жодних вимог від податкового органу про розмежування доходу, собівартості та їх співставлення з врахуванням особливостей податкового обліку господарської діяльності товариства під час перевірки не надходило.
З врахуванням вищевикладеного товариством лише у січні 2015 року надано послуг з пасажирських перевезень за цінами, нижчими за витрати понесені на здійснення таких послуг на суму 15 518,60 грн. Дане порушення призвело до заниження задекларованих показників з ПДВ на загальну суму 3 103 грн. за січень 2015 року.
Дані бухгалтерського обліку про дохід, собівартість та їх співставлення, з врахуванням особливостей податкового обліку господарської діяльності товариства викладені у бухгалтерській довідці, яка оглянута судом (а.с. 86-87).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що безпідставним є нарахування податку на додану вартість на загальну суму 36 354 грн., в тому числі за січень 2015 року на 2 196 грн., за квітень 2015 року на 1 262 грн., за травень 2015 року на 19 047 грн., за червень 2015 року на 13 849 грн. та застосування відповідно штрафних санкцій в розмірі 25%, що становитиме 9 088,50 грн.
Щодо податкового кредиту суд зазначає наступне.
Так на ст. 12 акту перевірки податковий орган зазначає що перевіркою правомірності визначення податкового кредиту за період з 01.01.2014 року по 31.03.2017 року встановлено його заниження на загальну суму 44 251 грн., в тому числі за грудень 2014 року на 26 364 грн., за травень 2016 року на 17 887 грн.
Податковим органом на ст.15 акту перевірки зазначено, що згідно «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» підсистеми «Аналітична система» 1С «Податковий блок» існує розбіжність між задекларованими податковим кредитом ВТП «Санрайз» ЛТД та податковими зобов'язаннями ТзОВ «Синергія 1999» за грудень 2014 року на суму 24 801грн.
ТзОВ «Синергія 1999» сформовано податкових зобов'язань з ПДВ по взаємовідносинах з ВТП «Санрайз» ЛТД у грудні 2014 року на суму 108796 грн.
ВТП «Санрайз» ЛТД сформовано податкового кредиту по взаємовідносинах з ТзОВ «Синергія 1999» за грудень 2014 року в сумі 133 597 грн. ВТП «Санрайз» ЛТД двічі включено до податкового кредиту ПН №294 від 17.12.2014 року на суму ПДВ 12 996,81 грн. та ПН №355 від 21.12.2014 року на суму ПДВ 11 803,82 грн.
Проте суд не погоджується з даною обставиною з огляду на наступне.
18.01.2015 року позивачем була подана декларація з податку на додану вартість за грудень 2014 року. До декларації додавався додаток №5. Згідно розділу II (податковий кредит) вбачається, що товариство відобразило у податковому кредиті:
ряд. 7 таблиці «операції з придбання з податком на додану вартість, які надають право формування податкового кредиту, в частині, що включається до складу податкового кредиту» господарські операції з ТзОВ «Синергія 1999» на суму 77 158,74 грн. в т.ч. ПДВ 12 859,79 грн.;
ряд. 4. таблиці «операції з придбання з податком на додану вартість, які не дають права формування податкового кредиту господарські операції з ТзОВ «Синергія 1999» на суму 426 817,34 грн. в т.ч. ПДВ 71 136,23 грн.
Загальний обсяг операцій з придбання товарно-матеріальних цінностей у ТзОВ «Синергія 1999» відображених у декларації за грудень 2014 року становить 503 976,08 грн., в т.ч. ПДВ 83 996,01 грн. по деклараціях №41 від 03.12.2014 року, №116 від 07.12.2014 року, №163 від 10.12.2014 року, №199 від 12.12.2014 року, №198 від 12.12.2014 року, №410 від 24.12.2014 року, №478 від 28.12.2014 року, №545 від 31.12.2014 року.
25.02.2015 року товариством було подано уточнюючу декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 року. До декларації додавався додаток №5. Згідно розділу II (податковий кредит) вбачається, що товариство додатково відобразило у податковому кредиті:
ряд. 1,2 таблиці «операції з придбання з податком на додану вартість, які надають право формування податкового кредиту, в частині, що включається до складу податкового кредиту» господарські операції з ТзОВ «Синергія 1999» на суму 22 781,86 грн. в т.ч. ПДВ 3 796,98 (1 989,81+1 807,17) грн.;
ряд. 4. таблиці «операції з придбання з податком на додану вартість, які не дають права формування податкового кредиту господарські операції з ТзОВ «Синергія 1999» на суму 126 021,90 грн. в т.ч. ПДВ 21 003,65 (11 007 + 9 996,65) грн.
Загальний обсяг операцій з придбання товарно-матеріальних цінностей у ТзОВ «Синергія 1999» відображених в уточнюючій декларації за грудень 2014 року становить 148 803,00 грн. в т.ч. ПДВ 24 800,63 грн. Так в уточнюючій декларації за грудень 2014 року були відображені наступні податкові накладні №294 на суму 12 996,81 грн., №355 на суму 11 803,82 грн.
З врахуванням первинної декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, уточнюючої декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року загальний обсяг господарських операцій з ТзОВ «Синергія 1999» становитиме (503 976,08 грн., в т.ч. ПДВ 83 996,01 грн. + (148 803,00 грн. в т.ч. ПДВ 24 800,63 грн.) = 652 779,08 грн. в т.ч. ПДВ 108 796,51 грн.
Зазначена сума ПДВ відповідає обсягу податкового кредиту відображеного ТзОВ «Синергія 1999» у грудні 2014 року, про що зазначено інспектором на ст.15 акту.
Крім того в акті перевірки вказано, згідно «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів» підсистеми «Аналітична система» 1С «Податковий блок» існує розбіжність між задекларованими податковим кредитом ВТП «Санрайз» ЛТД та податковими зобов'язаннями ПАТ «Волиньгаз» за грудень 2014 року на суму 1 563 грн.
ПАТ «Волиньгаз» сформовано податкових зобов'язань з ПДВ по взаємовідносинах з ВТП «Санрайз» ЛТД у грудні 2014 року на суму 1 563 грн.
ВТП «Санрайз» ЛТД сформовано податкового кредиту по взаємовідносинах з ПАТ «Волиньгаз» за грудень 2014 року в сумі 3 126 грн. ВТП «Санрайз» ЛТД двічі включено до податкового кредиту ПН №295 від 02.12.2014 року на суму ПДВ 1 066,67 грн. та ПН №2845 від 29.12.2014 року на суму ПДВ 496,35 грн.
Проте суд не погоджується з даною обставиною з огляду на наступне.
Так, товариством 18.01.205 року була подана декларація з податку на додану вартість за грудень 2014 року. До декларації додавався додаток №5. Згідно розділу II (податковий кредит) вбачається, що товариство не відображало у податковому кредиті операції з ПАТ «Волиньгаз».
25.02.2015 року товариством було подано уточнюючу декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 року. До декларації додавався додаток №5. Згідно розділу II (податковий кредит) вбачається, що товариство додатково відобразило у податковому кредиті:
ряд. 4,5 таблиці «операції з придбання з податком на додану вартість, які надають право формування податкового кредиту, в частині, що включається до складу податкового кредиту» господарські операції з ПАТ «Волиньгаз» на суму 1 435,81 грн. в т.ч. ПДВ 239,30 ( 163,31 + 76,00) грн.;
ряд. 4,5. таблиці «операції з придбання з податком на додану вартість, які не дають права формування податкового кредиту господарські операції з ПАТ «Волиньгаз» на суму 7 942,33 грн. в т.ч. ПДВ 1323,72 (903,36 +420,37) грн.
Загальний обсяг господарських операцій з ПАТ «Волиньгаз» становитиме (1 435,81 грн. в т.ч. ПДВ 239,30 грн. + (7 942,33 грн. в т.ч. ПДВ 1 323,72 грн.) = 9 378,14 грн. в т.ч. ПДВ 1 563,02 грн.
Зазначена сума ПДВ відповідає обсягу податкового кредиту відображеного ПАТ «Волиньгаз» у грудні 2014 року, про що зазначає сам інспектор на ст.15 акту.
Крім того, слід зазначити, що подвійне включення вищеперерахованих податкових накладних призвело б до заниження податку на додану вартість лише частково, на суми, що відображені в таблиці операції з придбання з податком на додану вартість, які надають право формування податкового кредиту, в частині, що включається до складу податкового кредиту» в даному випадку сума ПДВ мала б становити 4 036,29 грн. ОСОБА_3 особливості пов'язані з тим, що товариство здійснює постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом, тарифи на які регулюються в установленому законом порядку, які відповідно до п.п. 197.1.8 п. 197.1. ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування ПДВ.
Зважаючи на викладене вище, висновки податкового органу про заниження податку на додану вартість за грудень 2014 року є безпідставними в повному обсязі.
На ст. 14 акту перевірки податковим орган зазначає, що товариство завищило податковий кредит на загальну суму 17 887 грн. в тому числі за травень 2016 року на 17 887 грн. проте дана обставина не відповідає дійсності, так як з наступного опису порушень вбачається, що товариством повторно відображались визначені актом податкові накладні, датовані травнем 2016 року в декларації з податку на додану вартість за червень 2016 року.
Так на сторінці 15 акту перевірки податковий орган зазначив, що ВТП «Санрайз» ЛТД в декларації з податку на додану вартість за червень 2017 року за №9121432938 в податковому кредиті повторно відобразило податкові накладні №3 (сформована підприємством «Візор-21» сума ПДВ 8 975 грн., №537 (сформована ТзОВ «Синергія 1999» сума ПДВ 6 194 грн.), №219 (сформована ПП ОСОБА_4 сума ПДВ 584 грн.), №255 (сформована ПП ОСОБА_4 сума ПДВ 808 грн.), №268 (сформована ПП ОСОБА_4 сума ПДВ 300 грн.), №635 (сформована ПАТ «Волиньгаз» сума ПДВ 1 026 грн.). Період складання зазначених податкових накладних - травень 2016 року. Загальна сума операцій по зазначених податкових накладних становить 107 318,85 грн., сума ПДВ відповідно становить 17 887 грн.
Дані суми були відображені повторно в червні 2016 року. Але при до нарахуванні ПДВ і нарахуванні штрафних санкцій не були враховані особливості введення обліку ТзОВ ВТП «Санрайз» ЛТД.
Відповідно до п.п. 197.1.8 п. 197.1. ст. 197 ПК України звільняються від оподаткування операції з: постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 198.5. ст. 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).
Відповідно до п. 199.1. ст.199 ПК України у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях. {Пункт 199.1 статті 199 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-VI від 24.05.2012: в редакції Закону № 71-VIII від 28.12.2014: із змінами, внесеними згідно із Законом № 643-VIII від 16.07.20151
Відповідно до п. 199.2. ст.199 ПК України частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку4) за попередній календарний рік до СУКУПНИХ обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях відображається в додатку №7 до податкової декларації з податку на додану вартість за 12 місяців календарного року.
Так згідно додатку №7 до Декларації з податку на додану вартість за грудень 2015 року в таблиці 1 «розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях» частка використання товарів в оподатковуваних операціях (ряд. 3.1 кол. 6) становить 13,63%, відповідно в неоподатковуваних операціях становить 86,37%.
Товариство повторно відобразивши господарські операції у податковому кредиті за червень 2016 року в цьому ж місяці здійснило умовний їх продаж на 86,37% (частка використання товарів в неоподатковуваних операціях), а саме на суму 92 691,30 грн. в т.ч. ПДВ в розмірі 15 448,54 грн. Так відповідно до п. 199.1. ст.199 ПК України товариство 30.06.2016 року склало і зареєструвало зведену податкову накладну за №96 в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час придбання товарів, послуг, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях на загальну суму ПДВ в розмірі 214 743,74 грн., з яких 15 448,54 грн. сума ПДВ по вищезазначених операціях.
Загальний обсяг операцій по податкових накладних, що були включені повторно в червні 2016 року становить 107 318,85 грн. Відповідно обсяг оподатковуваних операцій становить 107 318,85 грн. х 13,63% = 14 627,60 грн. Сума ПДВ віднесена до податкового кредиту становитиме 2 437,93 грн.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що безпідставним є нарахування податку на додану вартість за червень 2016 року на суму 36 354 грн. + 26 364 грн. + 15 448 грн. = 78 166 грн., штрафної санкції по податку в розмірі 19 541,50 грн. всього в розмірі 97707,50 грн.
Оскільки відповідач як субєкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення від 30.08.2017 року №0008251401 в частині визначення суми податкового зобовязання з податку на додану вартість на суму 78 166 грн. та штрафних санкцій на суму 19 541,50 грн., всього в розмірі 97 707,50 грн., тому суд приходить до висновку, що зазначені в акті перевірки від 16.08.2017 року №8261/14-01/21738684 висновки про заниження ВТП «Санрайз» ЛТД податку на додану вартість є необґрунтованими та безпідставними, а податкове повідомлення-рішення таким, що не відповідає чинному законодавству та підлягає скасуванню.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із наданих частиною другою статті 162 КАС України суду повноважень, з наведених вище підстав адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 30.08.2017 року №0008251401 в частині визначення суми податкового зобовязання з податку на додану вартість на суму 78 166 грн. та штрафних санкцій на суму 19 541,50 грн., всього в розмірі 97 707,50 грн.
Згідно із частиною першою статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Волинській області на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1 600 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №32 від 14.09.2017 року.
Керуючись статтями 11, 17, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області №0008251401 від 30.08.2017 року в частині визначення суми податкового зобовязання з податку на додану вартість на суму 78 166 грн. (сімдесят вісім тисяч сто шістдесят шість гривень) та штрафних санкцій на суму 19 541,50 грн. (девятнадцять тисяч пятсот сорок одна гривня).
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо торгового підприємства «Санрайз» ЛТД за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір в розмірі 1 600 грн. (одна тисяча шістсот гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 18 жовтня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич