
Справа № 520/6113/17
Провадження № 2/520/7735/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.10.2017 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Луняченка В.О.
при секретаріНефедової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_2 про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
29.05.2017 року позивач ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до Київського районного суду м.Одеси із позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 8886,58 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні праці та соціальної політики як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі-грошова допомога), призначеної відповідно до Порядку надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогопостановою КМ України від 1 жовтня 2014 року №505, з 14.09.2015 р. по 28.04.2016 року.
Розмір допомоги становив 8886,58 гривень,
Відповідно до п. 5 Порядку у заяві зазначаються відомості про наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
У своїй заяві ОСОБА_2 зазначила, що ані в неї, ані у будь-кого з членів сім'ї немає на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що згідно п. 6 Порядку є підставою у відмови у призначені щомісячної адресної допомоги.
Однак, актом ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 по 30.09.2016 року, а також законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів з 2014-2016 роки в ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.10.2016 року № 041-11/105, встановлено, що згідно з даними офіційної інформації, наданої Державній фінансовій інспекції України Міністерством фінансів України відповідно до доручення Міністра фінансів від 26.05.2016 №29020-06/1 для здійснення верифікації, гр. ОСОБА_2 мала кошти на депозитних банківських рахунках, відкритих з 01.09.2015 в банківських установах у розмірі, що перевищує 10- кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Тобто ОСОБА_2 надала недостовірні відомості, тобто вказала про відсутність на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, через що їй були надміру виплачені кошти за період з вересня 2015 року по серпень 2016 року у сумі 8886,58 грн., які повинні бути повернуті відповідачем. Боржник в добровільному порядку отримані кошти відмовляється повертати, що стало причиною для звернення до суду з відповідним позовом про стягнення надміру сплачених коштів вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 8886,58 гривень.
До судового засідання представник позивача ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради, в судове засідання не зявився, надав заяву про відкладення розгляду справи.
Представник відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, діючий на підставі довіреності, до судового засідання надав заяву, в якій підтримуючи надані суду заперечення проти позову, просив у задоволенні позову відмовити та розглядати справу за його відсутністю.
Справа знаходилась у проваджені Київського районного суду м. Одеси з 29.05.2017 року, що значно перевищує граничний термін розгляду цивільних справ, передбачених ч.1 та 2 ст. 157 ЦПК України.
Одночасно з тим, судом приймається до уваги, що на протязі всього часу знаходження справи на розгляді у суді від позивача заяв про залишення позову без розгляду, відмов від позову не надходило, що свідчить про її бажання отримання рішення по суті виниклого спору, тому залишення позивних вимог на підставі ч.3 ст. 169, п.3 ч.1 ст. 207 ЦПК України, у звязку із неявкою позивача, буде порушувати права та законні інтереси позивача. Чергове відкладення розгляду справи, провадження по якої триває понад розумних строків, також порушує права позивача на своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ, що є основоположними завданнями цивільного судочинству, і передбачені у ст. 1 ЦПК України, а тому суд вважає за можливе вирішити спір без участі позивача та відповідача на підставі наявних у справі даних та доказів згідно ч. 4 ст. 169 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.
Так судом встановлене наступне:
Згідно довідки від 14.09.2015 року № НОМЕР_1 ОСОБА_2 була взята на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з фактичною адресою проживання: м.Одеса, вул. ак. Вільямса, 59/корп..К кв.305
Допомога була призначена на підставі заяв для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 14.09.2015 року та від 28.04.2016 року.
Розмір допомоги становив 8886,58 гривень, а саме: за вересень 2015 року - 471,47 грн., за жовтень 2015 року - 884,00 грн., за листопад 2015 року - 884,00 грн. за грудень 2015 року - 884,00 грн., за січень 2016 року - 884,00 грн., за лютий 2016 року - 884,00 грн., за березень 2016 року - 370,71грн., за квітень 2016 року - 88,40 грн., за травень 2016 року - 884,00 грн., за червень 2016 року - 884,00 грн.,за липень 2016 року - 884,00 грн., за серпень 2016 року - 884,00 грн.
Відповідно до п. 5 Порядку у заяві зазначаються відомості про наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
У своїй заяві ОСОБА_2 зазначила, що ані в неї, ані у будь-кого з членів сім'ї немає на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що згідно п. 6 Порядку є підставою у відмови у призначені щомісячної адресної допомоги.
Актом ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 по 30.09.2016 року, а також законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів з 2014-2016 роки в ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.10.2016 року № 041-11/105, встановлено, що згідно з даними офіційної інформації, наданої Державній фінансовій інспекції України Міністерством фінансів України відповідно до доручення Міністра фінансів від 26.05.2016 №29020-06/1 для здійснення верифікації, гр. ОСОБА_2 мала кошти на депозитних банківських рахунках, відкритих з 01.09.2015 в банківських установах у розмірі, що перевищує 10- кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Одна вказані обставини спростовуюся наданими суду доказами з боку представника відповідача та зазначені у письмових запереченнях проти позову.
Нормативне регулювання статусу внутрішньо переміщеної особи здійснюється, в тому числі,Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідност. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1ст.. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.
Статус внутрішньо переміщеної особи є безстроковим за виключенням вичерпного переліку випадків скасування довідки та, відповідно, втрати статусу внутрішньо переміщеної особи, встановленихст. 12 Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505затверджено «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (надалі - Порядок), яким врегульовано механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 2 вказаного Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Тобто, виплата такої допомоги нерозривно пов'язана з перебуванням відповідача у статусі внутрішньо переміщеної особи.
Таким чином, оскільки протягом періоду отримання допомоги відповідач не була позбавлена статусу внутрішньо переміщеної особи, довідка внутрішньо переміщеної особи скасована позивачем не була в порядкуст.. 12 Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», а на момент подання ОСОБА_2 заяв про призначення щомісячної адресної допомоги остання не мала на банківському рахунку суми яка б дорівнювала, або перевищувала 10-кратний розмір прожиткового мінімум встановленого для працездатних осіб, що підтверджено роздруківкою руху грошових коштів на картковому рахунку ОСОБА_2 від 16.05.2017 року, з якого вбачається, що на час звернення з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги від 14.09.2015 року станом на 12.09.2015 року остання мала на рахунку грошові кошти у розмірі 10608, 21 гривень, що є менше ніж10- кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, то суд вважає отримання допомоги відповідачем в період з 14.09.2015 року до 28.04.2016 року правомірним.
В той же час, суд звертає увагу позивача на положення абз. 2 п. 11 «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», згідно якого суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. Тобто, поверненню підлягають виключно суми грошової допомоги отримані внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, а не внаслідок неповідомлення суттєвої інформації.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,7,82,215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_2 про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 8886,58 гривень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 (десяти) днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Луняченко В. О.