Постанова № 69619565, 18.10.2017, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.10.2017
Номер справи
904/6964/17
Номер документу
69619565
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.10.2017 року Справа № 904/6964/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Чимбар Л.О. (доповідач),

суддів: Вечірко І.О., Антонік С.Г.

Секретар судового засідання Манчік О.О.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність №1014 від 12.12.2016 р., представник;

представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2017р. у справі №904/6964/17

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Дніпро

до Управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради, м. Кам'янське Дніпропетровської області

про стягнення 83 443 грн. 12 коп.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2017 року (суддя: Рудь І.А.) позов задоволено. Стягнуто з Управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства Укртелеком в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства Укртелеком 83 443 грн. 12 коп. заборгованості з компенсації пільг за надані послуги, 1 600 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить зазначене рішення скасувати, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи, неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить в задоволені позову відмовити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі скаржник зазначив, що згідно з рішенням Камянської міської ради від 25.12.2015р. №12-03-/VII «Про міський бюджет на 2016р.ік» видатки по КТКВК090214 «Пільги окремим категоріям громадян з послуг звязку» не передбачено.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просив рішення господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином. Враховуючи те, що коло представників у судовому засіданні не обмежено та що залучені до справи докази дозволяють визначитися відносно законності оскаржуваного рішення, колегія суддів дійшла до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника відповідача, якого належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи.

В судовому засіданні 18.10.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши доповідь судді доповідача, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі, Дніпропетровський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Як встановлено господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 30.12.2014р. між Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" в особі директора Дніпропетровської філії ПАТ "Укртелеком" (постачальник) та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради (платник) було укладено договір про надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям населення та проведення розрахунків за надані пільги № 232 (далі - договір).

Постачальник здійснює надання телекомунікаційних послуг громадянам, які мають відповідні пільги, а платник здійснює фінансування пільг, відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" та проводить розрахунки за надані пільги в межах своїх кошторисних призначень (п. 1.2. договору).

Сума цього договору відповідає кошторисним призначенням на 2015р. і обумовлюється у додатковій угоді № 1 до цього договору, яка є його невід'ємною його частиною (п. 1.3. договору).

Обсяги коштів, передбачених в бюджеті на фінансування пільг за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, можуть змінюватись протягом року при уточненні бюджету на 2015 рік в частині кошторисних призначень, а також від розміру наданих пільг, що обов'язково відображається у додаткових угодах до даного договору (п. 1.4. договору).

Відповідно до п. 2.1. договору постачальник зобов'язується:

Надавати населенню обумовлені законодавством України пільги на оплату телекомунікаційних послуг відповідно до затверджених тарифів і в обсязі передбаченим платником у кошторисі доходів і видатків на фінансування цих пільг (п. 2.1.1. договору).

Щомісяця надавати у відділ персоніфікованого обліку пільговиків платника:

- до 10 числа місяця, що настає за звітним, надавати на електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих громадянам пільгових категорій у минулому місяці, згідно з формою 2-пільга встановленою п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (зі змінами) (надалі-Єдиний реєстр).

- 20 числа місяця, що настає за звітним, надавати відомості про фактично надані послуги на паперових носіях. ,

- до 06 числа місяця, другого за звітним, складати акти звіряння сум заборгованості по наданим послугам зв'язку за станом на 1 число місяця, що передує звітному (п. 2.1.2. договору).

Відповідно до п. 2.2. договору платник зобов'язується:

Передбачити в своєму кошторисі в необхідних обсягах кошти, які будуть спрямовані на компенсацію витрат за телекомунікаційні послуги, надані постачальником пільговій категорії населення (п. 2.2.1. договору).

Здійснювати перерахування коштів, передбачених на проведення розрахунків за надані пільги згідно кошторису доходів та видатків в межах запланованих призначень на реквізити постачальника (п. 2.2.3. договору).

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань даного договору сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства України (п. 3.1. договору).

Постачальник несе відповідальність за правильність розрахунків сум, які підлягають відшкодуванню з бюджету, їх відповідність чинному законодавству та діючим тарифам (п. 3.2. договору).

Цей договір набуває чинності з 01.01.2015 р. та діє до 31.12.2015р., а в частині розрахунків за надані пільги - до повного виконання зобов'язань за цим договором (п. 6.1. договору).

Сторонами підписано додаткову угоду № 1 від 30.12.2014р. до договору (а.с. 13), відповідно до якої запланована сума на фінансування пільг населенню, відшкодування яких проводиться за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на 2015 р. складає 444 800 (чотириста сорок чотири тисячі вісімсот) грн. 00 коп., в тому числі по місяцям: січень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата, 200 грн. 00 коп. встановлення телефону; лютий - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата; березень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата; квітень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата; травень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата, 200 грн. 00 коп. встановлення телефону; червень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата; липень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата, 200 грн. 00 коп. встановлення телефону; серпень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата; вересень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата, 200 грн. 00 коп. встановлення телефону; жовтень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата; листопад - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата; грудень - 37 000 грн. 00 коп. абонентська плата (п. 1 додаткової угоди № 1). Запланована сума на фінансування пільг може збільшуватись або зменшуватись в залежності від розміру наданих пільг і сплачується постачальнику платником по факту їх надання згідно з розділом 2 договору (п. 2 додаткової угоди № 1).

Постановою Верховної Ради України "Про перейменування окремих населених пунктів" Перейменовано такі населені пункти: місто Дніпродзержинськ на місто Камянське (пп. 3 п. 1 Постанови)

Рішенням Камянської міської ради від 29.07.2016р. № 296-09/ VII "Про внесення змін до відомостей управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Дніпродзержинської міської ради" міська рада вирішила змінити назву управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Дніпродзержинської міської ради на управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради та затвердити положення про управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Камянської міської ради в новій редакції.

На виконання умов договору, в період з січня 2015 року по грудень 2015 року було надано телекомунікаційні послуги пільговим категоріям населення, що підтверджується розрахунком видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за період січень 2015 року - грудень 2015 року (а.с. 22-58);

У звязку з тим, що витрати були відшкодовані відповідачем не в повному обсязі , у нього утворилась заборгованість перед позивачем за період з серпня 2015 року по грудень 2015 року у розмірі 83443,12грн.

Вказану заборгованість відповідач у добровільному порядку не сплатив, що і стало підставою для звернення з позовом до суду.

Публічне акціонерне товариство Укртелеком в особі Дніпропетровської філії надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах мешканцям Заводського району м. Камянське, які підпадають під дію п.19 ч.1 ст.12, п.10 ч.1 ст.13, п.18 ч.1 ст. 14, п.20 ч.1 ст.15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";п. 18 ст.6-1, п. 10 ст. 6-2, п. 17 ст. 6-3, п. 19 ст. 6-4 Закону України Про жертви нацистських переслідувань; п. 11ст. 20 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; п. 6 ч.1 ст.6 Закону України „Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист"; ч.5 ст.12 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та п. 4 ч.3 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства".

До видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення (пп. 9) ч. 1 ст. 87 Бюджетного кодексу України).

За приписами ч. 3 ст. 63 Закону України „Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг звязку та критерії їх надання.

Право окремих категорій громадян на пільги з оплати телекомунікаційних послуг встановлено Законом України від 22.10.1993р. № 3551-XII Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту, Законом України від 28.02.1991р. № 796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Законом України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, Законом України від 23.03.2000р. № 1584-ІІІ Про жертви нацистських переслідувань", Законом України від 26.04.2001р. № 2402-ІІІ Про охорону дитинства, Законом України від 24.03.1998р. № 203/98-ВР Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист. Механізм реалізації визначених законодавством України соціальних гарантій, зокрема отримання пільг з оплати послуг звязку та їх фінансування, визначається ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України, Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117, Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002р., Порядком надання окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389.

Відповідно до вищенаведених законодавчих актів України надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян є обов'язком позивача. При цьому в силу положень Законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, держава взяла на себе обов'язок відшкодовувати витрати підприємств, що надають такі послуги особам, які мають право на відповідні пільги.

Згідно з ч. 5 ст. 102 Бюджетного кодексу України, надання пільг з послуг зв'язку здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно п. 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання соціального захисту населення.

В пункті 2 Постанови № 256 визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Отже, на відповідача як головного розпорядника коштів покладено обов'язок щодо здійснення розрахунків з постачальниками послуг, в тому числі і операторами телекомунікацій, за послуги, надані особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. 11. Положення, Уповноважений орган щомісяця:

1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;

2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"

Відповідно до приписів ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України зобовязання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та закону, а одностороння відмова від виконання своїх зобовязань неприпустима.

За умовами ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно ст.4 ЦК України, до актів цивільного законодавства відносяться, поміж іншого, закони України та постанови Кабінету Міністрів України.

Господарським судом встановлено та з цим погоджується апеляційний суд, що позивачем фактично надані послуги звязку на пільгових умовах визначеним категоріям громадян у спірному періоді в розмірі 83 443 грн. 12 коп.

Відповідач не надав доказів оплати заборгованості в сумі 83443,12грн.

Таким чином, враховуючи наведені вище норми діючого законодавства, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок господарського суду про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги з посиланням на необхідність відмови в позові на підставі відсутності субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку є необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від необхідності виконання зобов'язання.

Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не впливають на вирішення справи по суті.

Таким чином, розглядаючи справу, господарський суд першої інстанції повно зясував обставини справи, дав їм належну правову оцінку, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, що у відповідності до ст. 103 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.08.2017р. у справі №904/6964/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.

Головуючий Л.О. Чимбар

Суддя С.Г. Антонік

Суддя І.О. Вечірко

Повний текст постанови складено та підписано 19.10.2017р.