
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.10.2017 Справа № 904/5621/17
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Паруснікова Ю.Б. (доповідач),
суддів: Білецької Л.М., Верхогляд Т.А.
при секретарі судового засідання: Саланжій Т.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 представник, довіреність від 02.08.2016 № 919/1;
від відповідача: ОСОБА_2 представник, довіреність від 20.03.2017
№ 52; ОСОБА_3 представник, довіреність від 20.03.2017 № 53;
від третьої особи-1: ОСОБА_4 представник, довіреність від 14.04.2017 № 14-84;
від третьої особи-2: ОСОБА_5 представник, довіреність від 30.08.2017 № 4/4-913-01-14
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2017 по справі № 904/5621/17 (суддя Фещенко Ю.В.)
за позовом Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа», м. Жовті Води, Дніпропетровської області
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», м. Дніпро
за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м. Київ
за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Жовтоводська міська рада, м. Жовті Води, Дніпропетровської області
про зобовязання відновити газопостачання, яке припинено на підставі актів про припинення від 31.03.2017, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2017 по справі № 904/5621/17 в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі. Витрати по сплаті судового збору покладено на позивача.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про зобовязання відновити газопостачання, яке було припинене на підставі актів про припинення від 31.03.2017, місцевий господарський суд своє рішення мотивував правомірністю дій відповідача, як оператора ГРМ, з припинення газопостачання позивачу, оскільки останнім не підтверджено обсяг природного газу (відсутнє підтвердження номінацій) на період першої-третьої декади лютого місяця 2017 року, а також на першу-третю декади березня місяця 2017 року, що відповідає умовам укладеного між сторонами типового договору на розподіл природного газу.
Не погодившись з рішенням суду КП «Жовтоводськтепломережа» оскаржило його до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Апеляційна скарга мотивована винесенням судом рішення на підставі не повністю досліджених доказів, з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. ст. 42, 43, 43, 82, 84 ГПК України, Правил постачання природного газу, Постанови Кабміну № 20 та Розпорядження Кабміну від 05.10.2016 № 742-р.
На думку апелянта, місцевий господарський суд дійшов до передчасного висновку про відповідність дії відповідача умовам укладеного сторонами типового договору на розподіл природного газу. Так, апелянт вважає, що оскаржуване рішення не містить посилань на підписані між сторонами акти наданих послуг з розподілу природного газу від 31.03.2017 та від 28.02.2017, за якими відповідач розподілив, а позивач прийняв 2 995 532 м. куб. природного газу у лютому 2017 на суму 2087047,06 грн. та 1 956 865 м. куб. природного газу у березні 2017 року на суму 1363386,98 грн.
Також, на думку апелянта:
- оскаржуване рішення не містить висновків та спростувань доводів позивача та третьої особи-1 про наявність чи відсутність укладених позивачем договорів на постачання природного газу з іншими постачальничами природного газу;
- судом не надано оцінку доводам третьої особи-1 щодо наявності у позивача заборгованості за всіма укладеними договорами поставки природного газу;
- судом залишено поза увагою наявність в матеріалах справи спільних протокольних рішень, підписаних та скріплених печатками усіх учасників розрахунків, у тому числі й 3-ї особи-1 в частині розрахунків за поставлений та розподілений природний газ за спірний період;
- суд не звернув свою увагу на порушене право позивача в частині отримання номінацій від 3-ї особи-1 в період опалювального сезону 2016/17 років, що прямо передбачено розпорядженням Кабміну від 05.10.2016 № 742-р.
З урахуванням вищезазначеного апелянт вважає відключення від газопостачання незаконним, а тому просить колегію суддів скасувати рішення місцевого господарського суду від 17.07.2017 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.08.2017 розгляд апеляційної скарги призначено у судовому засіданні на 04.09.2017.
Ухвалами Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.09.2017 та 13.09.2017 розгляд справи відкладався, а від позивача та 3-ї особи-1 витребовувалися розрахунки всієї заборгованості з урахуванням договору від 28.02.2017 № 58SDр6348-17 про розстрочення погашення заборгованості на момент відключення від газопостачання. Вимога апеляційного господарського суду позивачем та 3-ю особою-1 проіґнорована розрахунки суду не надані.
04.10.2017 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Судова колегія в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України розглянувши справу, перевіривши повноту, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку про залишення рішення місцевого господарського суду без змін,
а апеляційної скарги без задоволення з огляду на наступні обставини.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1384/27829 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» затверджено типовий договір розподілу природного газу, відповідно до умов якого:
- цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до обєктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1);
- цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу. (п. 1.3);
- за цим Договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. (п. 2.1);
- санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи (п. 3.1);
- споживач, що не є побутовим, зобовязаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.
Якщо за підсумками місяця фактичний обєм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватися його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу (п. 3.3);
- оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.1.);
- оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акту наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. (п. 6.4.);
- надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.6.);
- відповідно до п. 9.1. типового договору оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі:
1) несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим договором;
2) відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу у споживача;
3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з оператором ГРМ договір на виконання робіт, повязаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
4) несанкціонованого відбору природного газу;
5) визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт.
- цей Договір укладається на невизначений строк (п. 12.1);
Відповідно до п. 4 глави «Визначення основних термінів та понять» І розділу I «Загальні положення» Кодексу газорозподільних систем, договір на приєднання до газорозподільної системи/договір на приєднання письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання обєкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи;
З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження від 05.10.2016 № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17», яким зобовязав НАК «Нафтогаз України» та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабміну від 29.04.2016 № 357 «Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробниками теплової енергії для виробництва теплової енергії» (Офіційний вісник України, 2016, № 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації, а операторів газорозподільних систем до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих і теплопостачальних організацій.
Як вбачається з долученої до матеріалів справи заяви-приєднання № 09420NHXR3AT016, 01.01.2016 КП «Жовтоводськтепломережа» (далі - споживач, або позивач) звернулося до ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (далі - постачальник, відповідач) із заявою-приєднанням № 09420NHXR3AT016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), в якій зазначило про ознайомлення з умовами типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (далі - договір, а. с. 54-58).
Як вбачається з матеріалів справи, в 2016 році між третьою особою - ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (постачальником, або 3-ю особою-1) та позивачем - КП «Жовтоводськтепломережа» (споживачем) укладено три договори на постачання природного газу, а саме: № 4556/1617-ТЕ-3 від 30.08.2016, № 4856/1617-БО-3 від 31.10.2016 та № 4902/1617-КП-3 від 07.11.2016 (т. 1 а. с. 13-38).
Згідно з п. 2.1. договору на постачання природного газу № 4556/1617-ТЕ-3 КП «Жовтоводськтепломережа» виділено лімітів в лютому 2017 року 3100 тис. м3, у березні 2017 року 2600 тис. м3 (із урахуванням Додаткової угоди від 30.11.2016).
Згідно з договором на постачання природного газу від 31.10.2016 № 4856/1617-БО-3 позивачу виділено лімітів у лютому 2017 року 330 тис. м3, у березні 2017 року 250 тис. м3.
Згідно з договором на постачання природного газу від 07.11.2016 № 4902/1617-КП-3 позивачу виділено лімітів у лютому 2017 року 60 тис. м3, у березні 2017 року 30 тис. м3.
Пунктом 3.2. договорів постачання природного газу сторони передбачили наступне:
- споживач подає постачальнику до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. У разі неподання, несвоєчасного подання заявки споживачем, постачальник може користуватися плановими обсягами, зазначеними у пунктах 2.1. цього договору, на відповідний місяць;
- обсяги постачання підтверджуються постачальником шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку;
- постачальник протягом трьох днів з моменту підтвердження оператором газотранспортної системи номінації повідомляє споживачу про розмір поданої номінації шляхом надіслання відповідного повідомлення на електронну адресу, зазначену споживачем в договорі.
Відповідно до умов договорів (п.п. 2 п. 7.4.) постачальник зобовязаний забезпечити постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договору.
Додаткових угод про зміну обсягу споживання природного газу на лютий-березень 2017 року між КП «Жовтоводськтепломережа» та НАК «Нафтогаз України» до договорів від 07.11.2016 № 4902/1617-КП-3 та договору від 31.10.2016 № 4856/1617-БО-3 не укладалось.
Згідно з підписаними актами на розподіл обсяг спожитого КП «Жовтоводськтепломережа» газу склав:
- за актом розподілу природного газу від 28.02.2017 за лютий 2017 року склав 2995,532 тис. м3;
- за актом розподілу природного газу від 31.03.2017 за березень 2017 року склав 1956,865 тис. м3.
У відповідності до вимог, викладених у п. 3.5 договорів, 01.03.2017 КП «Жовтоводськтепломережа» направлено на адресу НАК «Нафтогаз України» скріплені печаткою споживача примірники актів приймання-передачі природного газу за лютий 2017 року.
Листом від 16.03.2017 ПАТ «НАК «Нафтогаз України» повернуло акти без підписання.
05.04.2017 КП «Жовтоводськтепломережа» направило на адресу НАК «Нафтогаз України» скріплені печаткою споживача примірники актів приймання-передачі природного газу за лютий та березень 2017 року.
Протягом лютого, березня 2017 року позивач отримував від відповідача повідомлення про самостійне припинення (обмеження) газопостачання (Повідомлення від 14.02.2017 № 90, від 09.02.2017 № 84, повідомлення від 23.03.2017 № 220, повідомлення від 13.03.2017 № 194), якими позивачу пропонувалося самостійно відключити від газових мереж газопостачання (обмежити газопостачання до рівня « 0» тис. куб. м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання, в іншому разі позивачу буде припинено транспортування газу в примусовому порядку.
Зі змісту повідомлень про припинення газопостачання вбачалося, що підставою для відключення позивача від газових мереж є відсутність у нього підтвердженої номінації на лютий березень 2017 року від постачальника ПАТ «НАК «Нафтогаз України».
У звязку з тим, що самостійно газоспоживання позивачем не припинено, 31.03.2017 відповідач здійснив відключення газопостачання позивачу, про що складено відповідні акти, а відповідальними працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» закрито засувки, здійснено механічні розєднання на газопроводі, що подає газ на КП «Жовтоводськтепломережа» (т. 1 а. с. 59-61).
Позивач зазначає, що припинення газопостачання порушило його права, унеможливило виробництво теплової енергії для надання послуги з теплопостачання.
Предметом даного позову є вимоги позивача до відповідача про відновлення КП «Жовтоводськтепломережа» газопостачання природного газу, яке було припинено на підставі актів від 31.03.2017, у звязку з відсутністю підтверджених номінацій.
Відмовляючи у задоволенні позову місцевий господарський суд виходив з того, що відповідач діяв виключно у межах наданих йому повноважень.
Колегія суддів вважає правомірним рішення місцевого господарського суду, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Відповідно до статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п. 1 розділу 2 Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та оператором ГРМ, та присвоєння споживачу оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.
Підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу визначений розділом 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем згідно з яким:
- оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на обєкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:
1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;
3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, повязаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»;
5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;
6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;
7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;
9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;
10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);
11) в інших випадках, передбачених законодавством.
Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою Кабміну від 08.12.2006 № 1687 (далі - Порядок), встановлено, що вказаний Порядок визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу (п.1 Порядку).
Відповідно до п. 2 даного Порядку газопостачання може бути припинено (обмежено) споживачем або газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам.
Газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу. В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору (п. 3 Порядку).
Пунктом 6 Порядку зазначено, що споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (далі - уповноважене підприємство), про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб.
Згідно з п. 11 Порядку пообєктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, відновлення газопостачання здійснюється за умови погашення заборгованості за спожитий природний газ, надані послуги з його транспортування, підтвердженого постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, виділення постачальником ліміту природного газу або закінчення строку дії відповідного графіка та компенсації витрат на виконання робіт з примусового припинення газопостачання та оплати наданих послуг з його відновлення.
Позивачем не надано доказів виконання умов п. 11 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, які є підставою для відновлення газопостачання.
Згідно п. 17 Положення про покладення спеціальних обовязків на субєктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабміну від 01.10.2015 № 758 передбачено, що обовязок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії може бути виконано за таких умов:
- укладення виробником теплової енергії з НАК «Нафтогаз України» договору постачання природного газу відповідно до законодавства;
- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК «Нафтогаз України» за використаний природний газ, або
- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК Нафтогаз України за спожитий до 01 січня 2016 року природний газ за всіма укладеними з НАК Нафтогаз України договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ, або
- рівень розрахунків виробника теплової енергії станом на 25 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу (без урахування штрафних санкцій), за всіма укладеними з НАК Нафтогаз України договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків, або
- надання НАК Нафтогаз України та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01 січня 2021 року з розбивкою за всіма договорами з НАК Нафтогаз України), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.
В своїх поясненнях ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зазначає, що станом на момент виникнення спірних правовідносин у позивача була наявна заборгованість за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії за договорами, у звязку з цим, позивачу не виділяються номінації щодо обсягів природного газу.
Представник позивача не заперечує наявності заборгованості позивача перед ПАТ «НАК «Нафтогаз України» за договорами на поставку газу.
З метою уточнення дійсної суми боргу, колегія суддів ухвалою від 13.09.2017 зобовязала позивача та 3-ю особу-1 надати розрахунки всієї заборгованості з урахуванням договору від 28.02.2017 № 58SDр6348-17 про розстрочення погашення заборгованості на момент відключення від газопостачання. Вимога апеляційного господарського суду позивачем та 3-ю особою-1 проіґнорована розрахунки суду не надані.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. За таких обставин обовязок доведення факту належної оплати за отриманий товар закон покладає на покупця.
Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.
Як вбачається з наданих позивачем доказів, обсяг газу був визначений договорами, укладеними позивачем з ПАТ «НАК «Нафтогаз України.
Позивач зазначає, що за договорами на постачання природного газу сторони передбачили, що постачальник зобовязаний підтвердити оператору газотранспортної системи номінацію обсягів на відповідний місяць (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.
Від так, колегія суддів дійшла до висновку, що ПАТ «НАК "Нафтогаз України» на підставі спеціального нормативного правового акту щодо опалювального сезону 2017 року, яким є розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" зобовязане був здійснити ще до початку опалювального сезону 2016/2017 року, оскільки позивач підпадав під дію вказаного розпорядження.
При цьому, планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п. 2.1. кожного з договорів, і такі обсяги постачання є узгодженими в силу умов вказаних договорів.
Отже, судом встановлено, що ПАТ «НАК «Нафтогаз України» було зобовязане видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені між ними та постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, і це є обовязком ПАТ «НАК «Нафтогаз України», а не правом, а тому дії ПАТ «НАК «Нафтогаз України» щодо не видачі номінації слід вважати неправомірними.
При цьому колегія суддів зауважує, що посилання третьої особи-1 на те, що правомірність видачі номінації не може бути предметом дослідження по даній справі, відхиляються, оскільки позовні вимоги позивача щодо відновлення газопостачання обґрунтовані у тому числі посиланням на неправомірність дій третьої особи-1 щодо не видачі номінацій, а тому ця обставина підлягає дослідженню поряд з іншими обставинами справи.
Між тим, колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позову, оскільки позивачем заявлено вимогу про зобовязання відповідача відновити постачання газу за минулий період на підставі укладених договорів, строк дії яких в частині реалізації природного газу сплинув. Крім того, позивачем заявлено вимогу щодо відновлення постачання газу, який вже спожито позивачем у спірний період.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на вищевикладене.
Судові витрати у відповідності до вимог ст. 49 ГПК України у звязку з відмовою у задоволенні апеляційної скарги покладаються у повному обсязі на позивача по справі.
Керуючись статтями 49, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2017 по справі № 904/5621/17 залишити без змін.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписано 19.10.2017.
Головуючий суддя Ю.Б. Парусніков
Судді: Л.М. Білецька
ОСОБА_6