ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" жовтня 2017 р.Справа № 924/743/17
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., розглянувши матеріали справи
за позовом заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка Хмельницької області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області, м. Славута Хмельницької області
до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт", с. Лотівка Шепетівського району Хмельницької області
про визнання укладеним договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 між виконавчим комітетом Славутської міської ради та ТОВ "Лотівка Еліт"
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 - представники за довіреністю
відповідача: ОСОБА_6 - довіреність №3 від 24.01.2017 р.
прокуратури: ОСОБА_7 - посвідчення № 032336.
Повне рішення складено 19.10. 2017 року.
Суть спору: прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з позовом, у якому просить суд визнати укладеним договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 між виконавчим комітетом Славутської міської ради та ТОВ "Лотівка Еліт". В обґрунтування даного позову зазначає, що 06.03.2015р. між ТОВ „Лотівка Еліт та виконавчим комітетом Славутської міської ради Хмельницької області, у зв'язку з реконструкцією приміщення млина, було підписано угоду про наміри взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, згідно якої ТОВ „Лотівка Еліт зобов'язувалось до прийняття в експлуатацію даного об'єкта укласти договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 та сплатити визначені таким договором кошти до місцевого бюджету. 12.05.2016р. та 02.08.2016р. до виконавчого комітету Славутської міської ради від відповідача для реєстрації надійшли декларації про готовність до експлуатації обєкта будівництва: „будівля цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти, розташованої за адресою: м. Славута, вул. Привокзальна, 86. За результатами перевірки вказаних декларацій, як зазначено у позовній заяві, виконавчим комітетом Славутської міської ради було встановлено, що п. 22 декларацій не містить даних щодо укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населеного пункту або даних щодо підстави для звільнення від сплати пайової участі, що є порушенням ст. 40 ЗУ „Про регулювання містобудівної діяльності. Таким чином, вказані декларації були повернуті відповідачу для доопрацювання на підставі п. 19 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011р. № 461 „Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів. Отже, виходячи із норм ЗУ „Про регулювання містобудівної діяльності передбачений обовязок замовника, який має намір щодо реконструкції існуючої забудови та територій, укласти договір про пайову участь у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури. Однак, на даний час між позивачем та відповідачем такий договір не укладено у звязку з відсутністю від ТОВ „Лотівка Еліт такого звернення, внаслідок чого кошти на створення, розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста до місцевого бюджету відповідачем не сплачено, що є підставою для предявлення прокурором позову.
Прокурор в судових засіданнях позов підтримав, наполягає на його задоволенні, наголосив на правовій позиції, викладені у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 року у справі № 922/6409/15 та від 01.02.2017р. по справі № 922/753/16 .
Повноважний представник позивача під час судових розглядів спору також підтримує позовні вимоги, у письмових поясненнях від 08.09.2017р. додатково зазначає, що спеціалістами відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Славутської міської ради неодноразово повертались ТОВ "Лотівка Еліт" декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, для доопрацювання. Вказано, що відповідачем не повно надано інформацію у п. 22 декларації, оскільки вказаний пункт не містить даних щодо укладення договору про пайову участь або даних щодо підстав для звільнення від сплати пайової участі. Крім того, положення ч. 2 ст. 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", зазначеної ТОВ "Лотівка Еліт" у п. 22 декларації, не є підставою для звільнення від сплати пайової участі. Перелік об'єктів, замовники будівництва яких не залучаються до сплати пайової участі, визначені ч. 4 ст. 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 1.14. Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1.
Представник відповідача в судовому засіданні та у наданому суду 19.09.2017 року відзиві на позов просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень наголошує, що редакцію договору, яку прокурор надав суду, ним було надіслано відповідачу лише 29.08.2017 року, тобто, після звернення до суду із даним позовом. При цьому, ТОВ "Лотівка Еліт" зауважує на неправомірності нарахування розміру пайового внеску, оскільки вважає, що такий розрахунок проведено з порушенням методики визначення такого розміру, передбаченого ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Вказує на необхідності визначення розміру внеску відповідно до п. 2.4. Положення про пайову участь, затвердженого рішенням Славутської міської ради від 31.05.2013 року №14/30/213, а не відповідно до поданих відповідачем декларацій про готовність до експлуатації об'єкта від 05.04.2017 року та 12.05.2016 року.
Звертає увагу суду і на неправомірності запропонованого позивачем графіку сплати пайової участі, а саме - не пізніше, ніж за один місяць до прийняття об'єкта в експлуатацію, оскільки таке прийняття здійснюється протягом 10 робочих днів з моменту звернення. З наведеного, прийняття об'єкту в експлуатацію протягом 10 днів автоматично призведе до порушення графіку оплати та застосування санкцій, передбачених п. 2 запропонованого проекту договору, а саме сплату пені.
Зазначає і про неправомірність доводів позивача про порушення ТОВ "Лотівка Еліт" угоди про наміри взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 від 06.03.2015 року.
Окрім того, відповідачем подано суду клопотання про залишення позову без розгляду від 08.09.2017р., в обґрунтування якого, посилаючись на п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" від 23.03.2012р. № 7, наголошує, що прокурор не обґрунтував наявність підстав для здійснення представництва у суді. Крім того, прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду із представництвом інтересів держави або громадянина, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень. Відповідач, вказуючи на інформаційний лист Вищого господарського суду України від 23.02.2016р. № 01-06/348/16 та ч. 4 ст. 23 ЗУ „Про прокуратуру, зазначає, що прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Також відповідач звертає увагу суду, що органом, до якого віднесені відповідні повноваження є виконавчий комітет Славутської міської ради. Останній надсилав відповідачу листи з пропозиціями щодо укладення договору про пайову участь, тобто виконком міської ради вживав усіх заходів з метою заключення спірного договору.
З приводу зазначеного клопотання відповідача судом враховується таке.
Право на звернення прокурора до суду в т.ч. до господарського, в інтересах держави передбачено Законом України "Про прокуратуру" та ч. 2 ст. 2 ГПК України.
Частиною другою статті 29 ГПК України встановлено, що у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 р. № 3-рп/99, інтереси держави можуть збігатися повністю або частково, або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності в статутному фонді.
Враховуючи те, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор самостійно визначає в чому полягає порушення інтересів держави, чи в чому існує загроза інтересам держави.
ОСОБА_8 зацікавлена в належній поведінці суб'єктів цивільних правовідносин, яку вона закріпила в законах й інших нормативно-правових актах.
Як вбачається з матеріалів справи, прокурор позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не укладено договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Славути Хмельницької області на виконання вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положенні про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, розробленого у відповідності до норм Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Підставою для представництва прокурором інтересів позивача є звернення Славутської міської з метою захисту інтересів територіальної громади міста Славута Хмельницької області у сфері пайової участі забудовників у створенні та розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міської ради, порушення у якій проявляються у недоотриманні місцевим бюджетом коштів, та, у свою чергу, призводить до неможливості належного виконання органом місцевого самоврядування своїх функцій у бюджетній сфері та негативно впливає на фінансування, створення і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міської ради.
Отже, прокурор, подаючи зазначений позов до господарського суду, визначив та обґрунтував в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави в особі органу місцевого самоврядування.
Відповідно до зазначеного, звернення прокурора з позовом до господарського суду в інтересах уповноваженого органу Славутської міської ради не суперечить вимогам статті 29 ГПК України.
Стаття 81 ГПК України містить вичерпний перелік підстав для залишення позову без розгляду, проте, існування жодної з них сторонами не доведено та судом не встановлено, з огляду на що у зазначеному клопотанні відповідача слід відмовити.
Відповідачем також 19.09.2017 року подано клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи, у якому ТОВ "Лотівка Еліт" просить суд призначити у справі №924/743/17 судову будівельно-технічну експертизу та поставити перед експертом наступні запитання: яка кошторисна вартість робіт, пов'язаних із звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, передбачена у кошторисному розрахунку вартості об'єкту будівництва "Реконструкція приміщення млина під цех для очистки, лущення, сортування та пакування спельти, що знаходиться за адресою: м. Славута, вул. Привокзальна, 86? Яка кошторисна вартість об'єкту будівництва "Реконструкція приміщення млина під цех для очистки, лущення, сортування та пакування спельти, що знаходиться за адресою: м. Славута, вул. Привокзальна, 86, без врахування вартості робіт, пов'язаних із звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, відповідно до кошторисної частини Проектної документації на цей об'єкт будівництва?
Проведення експертизи просить доручити Хмельницькому відділенню Київського НДІ судових експертиз та зупинити провадження у справі №924/743/17 на час проведення вказаної експертизи.
Клопотання мотивує тим, що позивачем не враховано при визначення кошторисної вартості будівництва витрати, вказані у ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", розмір яких слід встановити шляхом проведення експертизи.
Суд, розглянувши клопотання позивача про призначення експертизи, відхиляє його з врахуванням наступного.
Відповідно до ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
Проведення судової експертизи має бути доручено компетентним організаціям чи безпосередньо спеціалістам, які володіють необхідними для цього знаннями. Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у ст. 31 цього Кодексу.
Приписами абз. 2, 3 п.2 Постанови Пленуму ВГСУ №4 від 23.03.2012р. "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" передбачено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмет доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
Матеріали справи місять кошторисну документацію (локальні кошториси, об'єктні кошториси, зведений кошторис) по реконструкції приміщення млина від цех очистки, лущення, сортування та пакування спельти за адресою: Хмельницька область, с. Славута, вул. Привокзальна, 86; тому відсутня потреба у спеціальних знань, що в свою чергу виключає необхідність призначення та проведення судової експертизи з огляду на приписи статті 41 ГПК України. В той же час, призначення експертизи для встановлення даних, які можливо встановити в інший спосіб, призведе як до затягування строку розгляду спору, так і до понесення додаткових витрат учасниками судового процесу.
Судом враховується, що згідно положень ст. 69 Господарського процесуального кодексу України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
У п.3 Постанови №11 від 17.10.2014р. Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010р., "Смірнова проти України" від 08.11.2005р., "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006р., "Літоселітіс Проти Греції" від 05.02.2004р.)
Одночасно, застосовуючи відповідно до ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").
Тому, з наведеного, у вказаному клопотанні відповідача про призначення експертизи також слід відмовити.
Крім того, представником відповідача подано додаткові пояснення з приводу долучення до матеріалів справи нового розрахунку величини пайової участі, в яких останній вважає новий розрахунок зміною позовних вимог, що є неприпустимим з огляду на норми ГПК України та Пленум ВГС України. Суд звертає увагу відповідача, що ані позивачем, ані відповідачем не надавалися (подавалися) жодні заяви про зміну підстави або предмету позову, тому вказані заяви судом не розглядалися.
Суд погоджується з заявою відповідача від 19.10.2017 р. в частині застосування Конвенції про захист прав людини та основоположних, та наголошує, що в процесі розгляду справи всім особам, в т.ч. відповідачу, були надані рівні можливості для обгрунтування своїх вимог та заперечень поданими суду доказами, суд створював сторонам можливості необхідні для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства та не обмежував сторін подавати будь-які докази необхідні для об'єктивного вирішення справи. Таким чином, суд зобов'язаний був прийняти та оцінити надані сторонами докази, в т.ч. розрахунок позивача щодо величини пайової участі.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Шепетівською місцевою прокуратурою надіслано міському голові м. Славута повідомлення про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді, оскільки між ТОВ "Лотівка Еліт" та виконавчим комітетом Славутської міської ради договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 не укладено та внаслідок чого кошти на створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста до місцевого бюджету відповідачем не сплачено.
Відповідно до ОСОБА_9 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 15.08.2017р. товариство з обмеженою відповідальністю „Лотівка Еліт зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, корпус Б, ідентифікаційний код 32678215.
31.05.2013р. рішенням Славутської міської ради Хмельницької області за № 14-30/2013 затверджено Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 у новій редакції та Типовий договір про пайову участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 у новій редакції.
27.03.2015р. рішенням Славутської міської ради Хмельницької області № 10-51/2015 вирішено внести зміни до Положення „Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року (зі змінами згідно рішення Славутської міської ради від 27.01.2015р. № 14-19/2015): 1.1. Доповнити пункт 1.2. Положення визначенням наступного змісту: „- Капітальний ремонт будівлі це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає зміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в звязку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів обєкта.. 1.2. Пункт 1.4.7. Положення викласти в наступній редакції: „- обєктів, що супроводжуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок незвичайних ситуацій техногенного або природного характеру та при їх капітальному ремонту..
27.01.2015р. рішенням Славутської міської ради Хмельницької області №14-49/2015 вирішено доповнити Положення „Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року п.п. 2-1.1 наступного змісту: „у разі неналежного виконання своїх зобов'язань по участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, не укладанні договору про пайову участь з виконавчим комітетом Славутської міської ради до здачі об'єкта будівництва в експлуатацію, розмір пайової участі становить: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель (приміщень) (за винятком тих, що перелічені у п.1.4. цього Положення); 4% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків (за винятком тих, що перелічені у п.1.4 цього Положення).
Також, було доповнено Положення п.п. 2-1.3 такого змісту: „при виявленні факту несплати замовником будівництва пайових внесків до введення будівництва в експлуатацію (в разі надходження інформації про введення об'єкта в експлуатацію від Управління статистики, Хмельницької ОДА, Управління ДАБІ у Хмельницькій обл., замовника такого будівництва та інших джерел) управління містобудування, архітектури та капітального будівництва не пізніше 10-ти денного терміну з моменту факту виявлення такого порушення проводить підготовку проекту договору з розрахунком величини пайової участі, який після підписання стороною виконавчого комітету Славутської міської ради направляється замовнику будівництва рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
25.12.2015р. рішенням Славутської міської ради Хмельницької області № 30-3/2015 вирішено визнати таким, що втратило чинність рішення Славутської міської ради від 27.01.2015р. № 14-49/2015 „Про внесення змін до Положення „Про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради № 14-30/2013 від 31.05.2013 року.
06.03.2015р. ТОВ „Лотівка Еліт одержало Містобудівні умови та обмеження № 211/15 за підписом начальника управління містобудування, архітектури та капітального будівництва виконавчого комітету Славутської міської ради, відповідно до п. 1 яких визначено назву об'єкта будівництва: реконструкція приміщення млина під цех для очистки, лущення, сортування та пакування спельти.
06.03.2015р. між ТОВ „Лотівка Еліт та виконавчим комітетом Славутської міської ради Хмельницької області у зв'язку із реконструкцією приміщення млина було підписано Угоду про наміри взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, згідно якої ТОВ „Лотівка Еліт зобов'язувалось до прийняття в експлуатацію даного об'єкта укласти основний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 та сплатити кошти пайової участі згідно основного договору, на умовах встановлених основним договором та Положенням про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 (пп. 2.2.1. Угоди).
12.05.2017р. та 16.12.2016р. виконком Славутської міської ради направив на адресу ТОВ „Лотівка Еліт листи за вих. № 04-29/944, № 04-29/2021, відповідно до яких повідомлено про необхідність звернення ТОВ „Лотівка Еліт з пропозицією укласти договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 з додатком розрахунку величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 та графіком оплати та надіслати у семиденний строк, підписаний та завірений печаткою примірник проекту договору з додатками. Даний факт підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 13.05.2017р. та фіскальним чеком № 6626 від 13.05.2017р.
Відповідно до п. 1.1. Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням шостого скликання Славутської міської ради Хмельницької області № 14-30/2013 від 31.05.2013р., це Положення встановлює та регулює відповідно до ЗУ „Про регулювання містобудівної діяльності та ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні, організаційні та економічні відносини, повязані з порядком залучення, розрахунку розміру і використанням коштів пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 у звязку з будівництвом обєктів на території міста.
Згідно п. 2.1. Положення залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1, які укладаються з виконавчим комітетом Славутської міської ради в особі першого заступника міського голови.
Якщо замовником не подано окремі документи, визначені у п. 2.3.2.-2.3.5. положення, або загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається, виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України: показників опосередкованої вартості спорудження житла Хмельницької області, розрахованої на останню дату до введення об'єкта в експлуатацію - для житлових будинків; опосередкованої вартості адміністративних будинків, що споруджуються на території України, на останню дату до введення об'єкта в експлуатацію - для нежитлових будівель та споруд; опосередкованої вартості будинків садибного типу, які споруджуються на території України, на останню дату до введення об'єкта в експлуатацію - для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових та дачних будинків (п. 2.4. Положення).
Як передбачено п. 2.7. Положення величина пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 визначається з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва обєкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами за формулою: ПУ = К (В буд. заг. В буд. інші С буд. бюд.) В буд. інж. мер., де: ПУ розмір пайової участі у грошовому виразі (тис. грн.), К коефіцієнт (0,07 або 0,03) в залежності від призначення обєкта, відповідно до п. 2.9.; В буд. заг. загальна кошторисна вартість будівництва обєкта; В буд. інші витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій; С буд. бюд. сума бюджетних коштів, використана на будівництво обєкта містобудування; В буд. інж. мер. кошторисна вартість будівництва замовником необхідних інженерних мереж або обєктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, які в подальшому будуть передані в комунальну власність на підставах та порядку визначеному цим Положенням.
Пунктом 2.8. Положення передбачено, що розмір пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 визначається у відповідності до пункту 2.7. цього Положення і становить у разі будівництва: - не житлових будівель та споруд (за винятком тих, що перелічені у п. 1.4. цього Положення) 7% загальної кошторисної вартості будівництва обєкта; - житлових будинків (за винятком тих, що перелічені у п. 1.4. цього Положення) 3% загальної кошторисної вартості будівництва обєкта.
Управління архітектури, містобудування та капітального будівництва виконавчого комітету Славутської міської ради в містобудівних умовах і обмеженнях забудови земельної ділянки, які видаються замовнику для здійснення будівництва (крім замовників обєктів містобудування, зазначених у п. 1.4. цього Положення), передбачає у текстовій частині вимоги щодо зобовязання забудовника укладати з виконавчим комітетом Славутської міської ради договір про пайову участь замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1. Також оформляє та підписує з замовником угоду про наміри взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 (п. 3.1. Положення).
Відповідно до п. 3.2. Положення забудовник до того часу, як зареєструвати декларацію про початок виконання будівельних робіт, або отримати дозвіл на виконання будівельних робіт (для обєктів V-IV категорії складності), звертається до виконавчого комітету міської ради із зверненням про укладення договору про пайову участь замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1.
Згідно з п. 3.5. Положення договір укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення.
Як передбачено п. 3.7. Положення істотними умовами договору є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати коштів пайової участі, відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1.
Рішенням Славутської міської ради від 31.05.2013р. № 14-30/2013 затверджено Типовий договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 (додаток 2), відповідно до п. 1 якого згідно цього договору замовник зобовязується прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 та перерахувати до бюджету міста ОСОБА_1 на рахунок, відкритий в ГУДКУ в Хмельницькій області, грошові кошти в розмірі, визначеному у Розрахунку величини пайової участі в розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1, що є невідємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 1. розділу II (зобовязання сторін) Типового договору замовник зобовязується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у п. 1 розділу І цього договору, згідно з Графіком оплати, що є невідємною частиною цього договору
Як передбачено п. 1. розділу VI (строк дії договору) Типового договору цей договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання сторонами своїх зобовязань.
Згідно п. 2 розділу VIІ (інші умови) Типового договору одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього договору не допускається.
Як вбачається з декларації про готовність до експлуатації обєкта, який належить до І-ІІІ категорії складності вх. № 2606/21-09/2016 від 12.05.2016р., надісланої ТОВ „Лотівка Еліт до виконавчого комітету Славутської міської ради для реєстрації, обєктом будівництва є будівля цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти (п. 1 декларації).
Відповідно до п. 2 декларації замовником будівництва є ТОВ „Лотівка Еліт (Хмельницька обл., Шепетівський район, с. Лотівка, вул. О. Кошового, 1, корп. Б).
Згідно п. 12 декларації місцезнаходження обєкта будівництва є Хмельницька обл., м. Славута, вул. Привокзальна, 86. Дата початку будівництва 25.11.2015р. Дата закінчення будівництва 24.03.2016р. Строк введення обєкта в експлуатацію ІІ квартал 2016 року.
Загальна площа будівлі 823,6 кв.м (п. 14 декларації).
Як передбачено п. 16 декларації основними показниками обєкта є: загальна площа до реконструкції 754,5 кв.м; загальна площа будівлі цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти 855,35 кв.м; виробнича площа будівлі цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти 190,92 кв.м; площа забудови 472,97 кв.м.
Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією 31338,64 тис. грн., у тому числі витрати на будівельні роботи 9182,49 тис. грн., витрати на машини, обладнання та інвентар 13783,35 тис. грн.
Начальником відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області повідомлено листом від 24.05.2016р. директора ТОВ „Лотівка Еліт, що у подані декларації інформація, зазначена у п. 22, є неповною, оскільки не містить даних щодо укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту або даних щодо підстави для звільнення від сплати пайової участі. Таким чином, керуючись п. 19 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011р. № 461 „Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, подану декларацію повернуто на доопрацювання.
Відповідно до декларації про готовність до експлуатації обєкта, який належить до І-ІІІ категорії складності вх. № 4742/21-09/2016 від 02.08.2016р., надісланої ТОВ „Лотівка Еліт до виконавчого комітету Славутської міської ради для реєстрації, обєктом будівництва є будівля цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти (п. 1 декларації).
Відповідно до п. 2 декларації замовником будівництва є ТОВ „Лотівка Еліт (Хмельницька обл., Шепетівський район, с. Лотівка, вул. О. Кошового, 1, корп. Б).
Згідно п. 12 декларації місцезнаходження обєкта будівництва є Хмельницька обл., м. Славута, вул. Привокзальна, 86. Дата початку будівництва 25.11.2015р. Дата закінчення будівництва 24.03.2016р. Строк введення обєкта в експлуатацію ІІ квартал 2016 року.
Загальна площа будівлі 823,6 кв.м (п. 14 декларації).
Як передбачено п. 16 декларації основними показниками обєкта є: загальна площа до реконструкції 754,5 кв.м; загальна площа будівлі цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти 855,35 кв.м; виробнича площа будівлі цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти 190,92 кв.м; площа забудови 472,97 кв.м.
Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією 16457,32133 тис. грн., у тому числі витрати на будівельні роботи 4089,79794 тис. грн., витрати на машини, обладнання та інвентар 8984,57392 тис. грн.
Начальником відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області повідомлено листом від 11.08.2016р. директора ТОВ „Лотівка Еліт, що у подані декларації інформація, зазначена у п. 22, є неповною, оскільки не містить даних щодо укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту або даних щодо підстави для звільнення від сплати пайової участі. Таким чином, керуючись п. 19 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011р. № 461 „Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, подану декларацію повернуто на доопрацювання.
Виконавчий комітет Славутської міської ради повідомив Шепетівську місцеву прокуратуру (лист № 04-29/1190 від 16.06.2017р.) про те, що звертався до ТОВ „Лотівка Еліт з пропозицією укласти договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, однак відповіді не надійшло.
Згідно листа № 04-31/946 від 17.08.2016р. міський голова м. Славути звернувся до т.в.о. начальника Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області, заступника начальника відділу в м. Нетішин управління Служби безпеки України у Хмельницькій області, першого заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, начальника Славутської ОДПІ для здійснення перевірки правомірності зниження кошторисної вартості будівництва за затвердженою проектною документацією ТОВ „Лотівка Еліт.
Славутським відділом поліції листом від 29.08.2016р. надано відповідь та зазначено, зокрема, що причиною розбіжностей у п. 20 декларацій щодо кошторисної вартості будівництва обєкта за затвердженою проектною документацією є помилка, допущена під час заповнення декларації, тому порушень з боку ТОВ „Лотівка Еліт не виявлено.
Враховуючи вищевикладене, прокурор в інтересах позивача звернувся з даним позовом до суду.
Аналізуючи докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
У відповідності до ч. 3 ст. 179 ГК України укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
За приписами ч. 1 ст. 173 ГК України, господарським є зобов`язання, що виникає з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать
Статтею 187 ГК України передбачено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Примусовий порядок укладання господарських договорів за рішенням суду регулюється ст. 187 ГК України та ст. 648 Цивільного кодексу України.
Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, переддоговірні спори поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна із сторін ухиляється від його укладання, та на спори з умов договору, коли сторони не врегулювали розбіжності щодо його умов. Можливість розгляду судом цих спорів обумовлюється обов`язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органів державної влади чи місцевого самоврядування та інших випадках, встановлених законом).
Відповідно до ст. 40 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених ч. 4 цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва:
1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;
3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;
7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
8) об'єктів, передбачених ОСОБА_8 цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;
9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
10) об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків.
Відтак, аналіз норм ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дає підстави для висновку, що на замовника забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті покладено зобов'язання взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом перерахування замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури на підставі договору про пайову участь між замовником та органом місцевого самоврядування, укладення якого є обов'язковим.
З аналізу положень частин 2, 3, 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вбачається, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.
Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30.11.2016р. по справі №3-1323гс16).
Матеріалами справи стверджується та не заперечується учасниками судового розгляду, що відповідачем, ТОВ "Лотівка Еліт", проведено реконструкцію приміщення млина під цех очистки, лущення, сортування та пакування спельти за адресою: Хмельницька область, м. Славута, вул. Привокзальна, 86. Тобто, ТОВ "Лотівка Еліт" в даному випадку є замовником в розумінні положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України у справі №908/312/16 від 22.03.2017 року та постанові Верховного Суду України від 1 лютого 2017 року у справі № 3-1441гс16).
З наведеного, на відповідача, як замовника забудови, покладено чинним законодавством обов'язок укласти договір про пайову участь, тому суд приходить до висновку, що спір про визнання такого договору укладеним у випадку ухиляння замовника від його укладення може бути предметом судового розгляду.
У ст.ст. 3, 6, 203, 626, 627 ЦК визначено загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору, та сформульовано загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обовязків.
Частина 1 ст. 628 ЦК передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обовязковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Положеннями ст. 40 Закону України "Регулювання містобудівної діяльності" визначено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.
Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Прокурор, звертаючись до суду в інтересах позивача, просить суд визнати укладеним договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, додаток 1 до нього - розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 та додаток 2 - графік оплати.
Вищий господарський суд України у постанові від 23.05.2017 року у справі № 909/666/16 зауважив, що суд, розглядаючи спір про визнання укладеним договору в редакції позивача, повинен дослідити та надати оцінки змісту вказаного договору та додатків до нього, запропонованого позивачем до укладання, та перевірити правомірність і правильність нарахування позивачем остаточного пайового внеску у розмірі визначеному спірним додатком на відповідність його вимогам законодавства.
Тобто, суд, встановивши обов'язковість укладення спірного договору в силу закону, ухиляння від його укладення відповідачем, зобов'язаний перевірити відповідність пунктів запропонованого договору вимогам законодавства.
Ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
Інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.
В свою чергу, у п. 2.4. Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради від 31.05.2013 року №14-30/2013, передбачено, що якщо замовником не подано окремі документи, визначені у п.п. 2.3.2.-2.3.5. положення, або загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, вона визначається, виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України: показників опосередкованої вартості спорудження житла Хмельницької області, розрахованої на останню дату до введення об'єкта в експлуатацію - для житлових будинків; опосередкованої вартості адміністративних будинків, що споруджуються на території України, на останню дату до введення об'єкта в експлуатацію - для нежитлових будівель та споруд; опосередкованої вартості будинків садибного типу, які споруджуються на території України, на останню дату до введення об'єкта в експлуатацію - для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових та дачних будинків.
В той же час, в матеріалах справи наявний зведений кошторис реконструйованого відповідачем приміщення на загальну суму 19323,62334 тис. грн.
Положеннями ст. 1, ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до обєктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією; містобудівні умови та обмеження містять: 1) назву обєкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування обєкта; 2) інформацію про замовника; 3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; 4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах; 5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; 6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); 7) мінімально допустимі відстані від обєкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; 8) планувальні обмеження (охоронні зони памяток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони обєктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони); 9) охоронні зони обєктів транспорту, звязку, інженерних комунікацій, відстані від обєкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж.
Згідно п. 3.11. ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, зведений кошторисний розрахунок вартості обєкта будівництва - це кошторисний документ, який визначає повну кошторисну вартість обєкта будівництва або його черги, включаючи кошторисну вартість будівельних робіт, витрати на придбання устаткування, меблів та інвентарю, а також інші витрати. Зведений кошторисний розрахунок вартості обєкта будівництва складається на основі обєктних кошторисів, обєктних кошторисних розрахунків і кошторисних розрахунків на окремі види витрат.
З наведеного, саме зведений кошторис в даному випадку є тим документом, на підставі якого слід визначати розмір пайового внеску в створення та розвиток інфраструктури.
Щодо заперечень відповідача в частині зменшення розміру такого внеску відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", судом зауважується, що відповідно до ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.
Як вбачається із розрахунку величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 та зведеного кошторису, витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (В буд. інші), склали 423,45769 тис. грн.
Вказане твердження не спростовано відповідачем жодними належними доказами. При цьому, позивач та прокурор не позбавлені права вказувати в умовах договору (який необхідно укласти) розмір пайової участі, навіть якщо він є меншим ніж можна було встановити на підставі поданого відповідачем кошторису.
Звертається увага відповідача, що останній не зобов'язаний сплачувати розмір пайової участі, встановлений договором, якщо технічними умовами передбачалася необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, оскільки в разі виконання договору, а саме сплати кошів пайової участі, відповідач не позбавлений можливості скористатися правами визначеними ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (про що зазначалося вище).
Таким чином, суд приходить до висновку, що розмір пайової участі повинен становити 7% від 18900165,65 грн. (19323623,34 грн. - 423457,69 грн.), тобто, 1323011, 59 грн. (відповідно до формули розрахунку, вміщеного у п. 2.7. Положення від 31.05.2013 року).
Пленум Вищого господарського суду України у п. 9.9. Постанови №6 від 23.03.2012 року "Про судове рішення" роз'яснив, що у рішенні про спонукання укласти договір суд викладає умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: "Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору", а в разі необхідності - з викладенням у рішенні умов (пунктів) договору повністю або в певній частині.
Якщо ж умови (пункти) поданого позивачем проекту договору судом прийнято лише в певній частині, то решта умов (пунктів), до яких вносяться зміни порівняно з проектом, викладається в резолютивній частині судового рішення.
З наведеного, пункти додатку 1 "Розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1" в частині розміру внеску слід викласти в наступній редакції: "загальна кошторисна вартість об'єкта (ОСОБА_9 заг.), тис. грн.: 19323,62334 тис. грн.", та в частині розрахунку пайової участі ""ПУ=К (В буд. заг. - В буд. інші - С буд.бюд.) - В буд. інж. мер. = 0,07 (19323,62334 - 423,45769 - 0,0) - 0,0 = 1323,01159 тис. грн." та "Таким чином, в рахунок пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 реконструкції будівлі цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти по вул. Привокзальна, 86 м. Славута Хмельницької області необхідно перерахувати кошти в сумі 1323011,59 грн. (один мільйон триста двадцять три тисячі одинадцять грн. 59 коп.)". А також доповнити вказівкою на суму витрат на придбання та виділення земельної ділянки: 423,45769 тис. грн.
Не підлягають затвердженню і вказівки на дату та номер договору у додатках до договору, оскільки затверджений судом договір не містить номера та датою його укладення не може бути 12.05.2017 року, оскільки дата договору, укладеного за рішенням суду, пов'язується із таким рішенням суду.
Інші заперечення відповідача спростовуються вищенаведеним.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та слід визнати укладеним договір в редакції позивача, окрім пунктів, що стосуються розміру пайової участі.
При задоволенні позову враховується, що позивач листами від 12.05.2017 р. №04-29/944 та листом від 29.08.2017 р. №04-29/1724 звертався до відповідача з пропозиціями укласти договір в редакції наданій до суду, однак дані листи були залишені поза увагою, що спростовує позицію відповідача в цій частині. При цьому наявність листа надісланого під час розгляду справи не спростовує обов'язку укладення самого договору, оскільки згідно даного листа лише уточнювався термін сплати коштів пайової участі.
Також рішення суду по справі № 924/608/16 не має в даному випадку преюдиціального значення в розумінні статті 35 ГПК України, оскільки мотивом винесення даного рішення слугувала обставина стосовно того, що предмет заявленого позову по справі № 924/608/16 не відповідав встановленим законами способам захисту порушених прав.
Витрати по оплаті судового збору варто покласти на відповідача, оскільки внаслідок неправомірних дій останнього виник даний спір (безпідставне, неодноразове ухилення від укладення договору, укладення якого є обов'язковим згідно закону).
Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка Хмельницької області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області, м. Славута Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт", с. Лотівка Шепетівського району Хмельницької області про визнання укладеним договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 між виконавчим комітетом Славутської міської ради та ТОВ "Лотівка Еліт" задовольнити частково.
Визнати укладеним договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 між виконавчим комітетом Славутської міської ради (Хмельницька область, м. Славута, вул. Соборності, 7, ідентифікаційний код 23563639) та ТОВ "Лотівка Еліт" (Хмельницька область, Шепетівський район, с. Лотівка, вул. О. Кошового, 1, корпус Б, ідентифікаційний код 32678215) у наступній редакції:
Договір №
про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1
м. Славута«» 20__ р.
Виконавчий комітет Славутської міської ради, в особі першого заступника міського голови ОСОБА_10, що діє на підставі довіреності №04-31/1724 від 28.12.2015р., з одного боку та Товариство з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт» в особі директора ОСОБА_11, далі іменований «Замовник», з другого боку, які разом за текстом іменуються «Сторони», уклали цей Договір про таке:
ОСОБА_12 Договору
1. Відповідно до цього Договору ОСОБА_1 зобов'язується прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 (на умовах визначених у Договорі, Положенні про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженому рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року, із внесеними змінами та доповненнями, Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності») та перерахувати до бюджету міста ОСОБА_1 на рахунок, відкритий в ГУДКСУ у Хмельницькій області, грошові кошти в розмірі, визначеному у Розрахунку величини пайової участі в розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 (Додаток 1 Договору), що є невід'ємною частиною цього Договору.
2. Грошові кошти за цим Договором перераховуються ОСОБА_1 за такими реквізитами: р/р - 31517921700005 Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, одержувач коштів: Славутське УДКСУ (м. Славута) 24170000, банк одержувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО: 815013, Код ЄДРПОУ - 38009078.
3. При перерахуванні коштів ОСОБА_1 повинен указати у платіжному документі у рядку призначення платежу: «Пайова участь у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1».
4. Кошти, отримані за цим Договором як пайова участь ОСОБА_1, можуть використовуватися виключно для розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1.
II. Зобов'язання Сторін
1. ОСОБА_1 зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у п. 1 розділу І цього Договору, згідно з Графіком оплати (Додаток 2 Договору), що є невід'ємною частиною цього Договору.
Оплату може бути внесено одним платежем шляхом перерахування ОСОБА_1 грошових коштів за реквізитами, визначеними у п. 2 розділу І цього Договору, не пізніше ніж за один місяць до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
2. Якщо технічними умовами отриманими після укладання цього Договору буде передбачена необхідність будівництва ОСОБА_1 інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі в розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 може бути зменшено на суму їх кошторисної вартості, про що Сторони мають укласти відповідну додаткову угоду в порядку та за умов визначених п.п. 4.4. розділу 4 Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року, із внесеними змінами та доповненнями.
3. Інженерні мережі та/або об'єкти, побудовані ОСОБА_1 поза межами його земельної ділянки, на вартість яких зменшено розмір пайової участі ОСОБА_1 в розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1, передаються ним у комунальну власність територіальної громади міста ОСОБА_1.
4. Відшкодування вартості мереж та/або об'єктів, визначених у пп. 2-3 розділу II цього Договору, має бути здійснено, а надміру сплачені грошові кошти повернено ОСОБА_1 у визначений законом строк на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Славутської міської ради після передачі ОСОБА_1 цих інженерних та/або об'єктів у комунальну власність територіальної громади міста ОСОБА_1.
III. Особливі умови
1. З моменту зарахування до бюджету міста ОСОБА_1 коштів, передбачених цим Договором, ОСОБА_1 передає право володіння, користування та розпорядження вказаними коштами Славутській міській раді відповідно до їх цільового призначення, і ці кошти стають комунальною власністю територіальної громади міста ОСОБА_1.
2. Об'єкти, майно та інші активи, придбані та/або створені за рахунок коштів, внесених ОСОБА_1 як пайова участь у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 за цим Договором, є комунальною власністю територіальної громади міста ОСОБА_1.
IV. Відповідальність Сторін
1. У разі невиконання або несвоєчасного виконання ОСОБА_1 зобов'язань щодо перерахування в повному обсязі коштів, визначених цим Договором, виконавчий комітет Славутської міської ради за поданням фінансового управління здійснює необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів.
2. У випадку несвоєчасного внесення коштів як пайової участі в розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 сплачує пеню в розмірі 0,1% від загальної суми пайової участі, визначеної п. 1 розділу І цього Договору, за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.
V. Форс-мажор
1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання своїх зобов'язань за Договором, якщо воно сталося внаслідок обставин непереборної сили, як-то: пожежа, повінь, землетрус, втручання з боку органів влади, воєнні дії тощо, якщо ці обставини безпосередньо впливають на виконання умов Договору. При цьому строк виконання Договору відтерміновується пропорційно часу, протягом якого діяли такі обставини. Якщо ці обставини триватимуть понад шість місяців, Сторони можуть переглянути умови цього Договору.
2. Наявність та період дії форс-мажорних обставин має бути підтверджено Торгово-промисловою палатою за місцем знаходження Сторони, яка заявляє про настання таких обставин.
VI. Строк дії Договору
1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.
VII. Інші умови
1. Зміни до цього Договору вносяться в установленому законодавством порядку за взаємною згодою Сторін шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору, або в судовому порядку.
2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору не допускається.
3. У разі виникнення розбіжностей між Сторонами, щодо яких вони не можуть дійти згоди мирним шляхом, спір передається на розгляд суду відповідно до територіальної підсудності та підвідомчості справи.
4. Питання, не врегульовані цим Договором, вирішуються Сторонами згідно з приписами чинного законодавства України та згідно Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року, із внесеними змінами та доповненнями.
5. Визнання одного або кількох пунктів цього Договору не чинними або скасування його окремих положень не тягне за собою визнання договору не чинним у цілому.
6. Цей Договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у ОСОБА_1, другий - у виконавчому комітеті Славутської міської ради.
VIII. Адреси та реквізити Сторін
Виконавчий комітет ОСОБА_1
Славутської міської ради Товариство з обмеженою
м. Славута, вул. Соборності, 7 відповідальністю „Лотівка
р/р 31517921700005 Еліт
ГУДСКУ у Хмельницькій Шепетівський район с. Лотівка
області вул. О. Кошового, буд. 1, корп. Б
МФО 815013 р/р ___
Код ЄДРПОУ 23563639 ______
ІПН 235636322144 ______
Ном. св. платн. ПДВ 31683989 МФО _____
Код ЄДРПОУ 32678215
Перший заступник міського Директор
голови
___С.В. ОСОБА_13 ОСОБА_11
М.П. М.П.
Лист погодження
до договору № про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 від «__» 20__р.
Між виконавчим комітетом Славутської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт»
Заступник начальника головний
інженер відділу капітального
будівництва управління ОСОБА_14
містобудування архітектури та
капітального будівництва __ _____
(підпис) (дата)
Начальник міського фінансового
управління __ _____ ОСОБА_15
(підпис) (дата)
Начальник відділу бухгалтерського
обліку __ _____ ОСОБА_16
(підпис) (дата)
Головний спеціаліст юридичного
відділу ______ _____ ОСОБА_3
(підпис) (дата)
______ _____
(реєстр. №) (дата)
Додаток 1
до договору
Розрахунок величини пайової участі у розвитку
інфраструктури міста ОСОБА_1
ОСОБА_1: Товариство з обмеженою відповідальністю «Лотівка Еліт».
Найменування об'єкта: Будівля цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти.
Адреса об'єкту: Хмельницька область м. Славута вул. Привокзальна, 86
Вид будівництва: Реконструкція.
Категорія складності об'єкта: III.
Загальна площа будівлі (споруди), кв. м: 855,35.
Загальна кошторисна вартість об'єкта (В буд. заг.), тис. грн.: 19323,62334.
Витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (В буд. інші), тис. грн.: 423,45769.
Сума бюджетних коштів використана на будівництво об'єкта містобудування (С буд. бюд.), тис. грн.: 0,0.
Кошторисна вартість будівництва замовником необхідних інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, визначена згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, які в подальшому будуть передані в комунальну власність міста (В буд. інж. мер.), тис. грн.: 0,0.
Розмір пайової участі ОСОБА_1 у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, який згідно п. 2.8. положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року, із внесеними змінами та доповненнями, для нежитлових будівель та споруд складає 7% від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, тобто К=0,07.
Відповідно до п. 2.7. положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року, із внесеними змінами та доповненнями, величина пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 для будівлі цеху для очистки, лущення, сортування та пакування спельти по вул. Привокзальна, 86 м. Славута Хмельницької області (ПУ) складає:
ПУ= К(В буд. заг. - В буд. інші - С буд. бюд.) - В буд. інж. мер. =
= 0,07(19323, 62334 - 423,45769 - 0,0) - 0,0 = 1323,01159 тис. грн. (один мільйон триста двадцять три тисячі одинадцять грн. 59 коп.)
Таким чином, в рахунок пайової участі замовника у розвитку інфраструктури міста ОСОБА_1 реконструкції будівлі цеху для очистки, лущення, сортування та лакування спельти по вул. Привокзальна, 86 м. Славута Хмельницької області необхідно перерахувати кошти в сумі 1323,01159 тис. грн. (один мільйон триста двадцять три тисячі одинадцять грн. 59 коп.). Кошти перераховуються на розрахунковий рахунок зазначений в п.2 розділу І договору.
Виконавчий комітет ОСОБА_1
Славутської міської ради Товариство з обмеженою
м. Славута, вул. Соборності, 7 відповідальністю „Лотівка
р/р 31517921700005 Еліт
ГУДСКУ у Хмельницькій Шепетівський район с. Лотівка
області вул. О. Кошового, буд. 1, корп. Б
МФО 815013 р/р ___
Код ЄДРПОУ 23563639 ______
ІПН 235636322144 ______
Ном. св. платн. ПДВ 31683989 МФО _____
Код ЄДРПОУ 32678215
Перший заступник міського Директор
голови
___С.В. ОСОБА_13 ОСОБА_11
М.П. М.П.
Додаток 2
до договору
Графік оплати
Оскільки відсутня заява з вказаним граничним терміном введення об'єкту в експлуатацію, декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована в інспекції ДАБК у Хмельницькій області в 24.11.2015 р. № ХМ 083153281470, таким чином, вважаємо, що термін будівництва даного об'єкта складає 12 місяців, тому відповідно до п. 2.9. Положення про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1, затвердженого рішенням Славутської міської ради №14-30/2013 від 31.05.2013 року, із внесеними змінами та доповненнями, кошти пайової участі сплачуються в повному обсязі єдиним платежем або частинами за графіком та у строки, що визначаються договором, до бюджету міста ОСОБА_1 (кошти замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури) до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, таким чином, кошти пайової участі необхідно внести єдиним платежем або частинами не пізніше ніж за один місяць до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Виконавчий комітет ОСОБА_1
Славутської міської ради Товариство з обмеженою
м. Славута, вул. Соборності, 7 відповідальністю „Лотівка
р/р 31517921700005 Еліт
ГУДСКУ у Хмельницькій Шепетівський район с. Лотівка
області вул. О. Кошового, буд. 1, корп. Б
МФО 815013 р/р ___
Код ЄДРПОУ 23563639 ______
ІПН 235636322144 ______
Ном. св. платн. ПДВ 31683989 МФО _____
Код ЄДРПОУ 32678215
Перший заступник міського Директор
голови
___С.В. ОСОБА_13 ОСОБА_11
М.П. М.П.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Лотівка Еліт (Хмельницька область, Шепетівський район, с. Лотівка, вул. О. Кошового, 1, корпус Б, ідентифікаційний код 32678215) на користь прокуратури Хмельницької області (р/р 35218028002814, код ЄДРПОУ 02911102, ОСОБА_8 казначейська служба України в м. Києві, МФО 820172, отримувач: прокуратура Хмельницької області, код 2800) 1600,00 грн. (одну тисячу шістсот гривень 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 19.10. 2017 року.
СуддяС.В. Заверуха
Віддрук. 5 прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу (Хмельницька обл., м. Славута, вул. Соборності, 7);
3 - відповідачу (Хмельницька обл., Шепетівський район, с. Лотівка, вул. О. Кошового, 1, корп. Б), рекоменд. з повід.
4, 5 - прокуратурі (Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. С. Оврашка, 43; м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3).