
233 Справа № 233/903/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Мартишева Т. О.
за участю секретаряКюсєвої Т.О.,
представника заявника ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні у м. Костянтинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Костянтинівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про відстрочку виконання рішення суду, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Костянтинівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернувся до суду з заявою про відстрочку виконання судового рішення, стягувач ОСОБА_3, представник стягувача адвокат ОСОБА_4, зацікавлена особа - ВДВС Костянтинівського МРУЮ, вказуючи, що рішенням Костянтинівського міськрайонного суду у справі № 233/903/17 від 23 червня 2017 року стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Костянтинівці Донецької області на користь ОСОБА_3 заборгованість за період з 20.11.2015 року по 04.09.2016 року за спеціальний медичний догляд у розмірі 13388 грн. 60 коп. та за додаткове харчування у розмірі 5292 грн. 50 коп., а всього 18681 грн. 10 коп.
Рішенням Апеляційного суду Донецької області від 14 вересня 2017 року рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 23 червня 2017 року в частині стягнення заборгованості за додаткове харчування за період з 20.11.2015 року по 04.09.2016 року у сумі 5 292 гривні 50 коп. змінено, стягнуто з ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь ОСОБА_3 витрати на додаткове харчування за період з 12.05.2015 року по 04.09.2016 року в розмірі 9 117 грн. 44 коп.
Наказом управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області від 06 грудня 2007 року за № 847 створена комісія з розгляду питань щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди, одноразової допомоги та щомісячних страхових виплат за рішеннями судових органів, за приписами пункту 8.2 зазначеного наказу є необхідним формувати та направляти на розгляд Комісії документи щодо додаткового фінансування вказаних статей витрат у повній відповідності до вимог наказів облуправління.
У зв*язку з тим, що Костянтинівське відділення за судовими рішеннями повинно відшкодувати зазначені страхові виплати ОСОБА_3 в сумі 22506,04 грн., враховуючи, що розгляд комісією документів щодо додаткового фінансування на відшкодування виплат за рішеннями судових органів потребує певного часу, а фінансування здійснюється на централізованому рівні, просив заяву задовольнити, надати відстрочку виконання рішення суду строком на один місяць.
В судовому засіданні представник заявника підтримав заявлені вимоги та просив суд їх задовольнити, посилаючись на викладені у заяві обставини.
В судове засідання заінтересовані особи не з*явилася, повідомлялись належним чином про день та час розгляду справи, у зв*язку з чим суд з урахуванням думки представника заявника визнав за можливе розглянути заяву на підставі наявних у справі матеріалів.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що рішенням Костянтинівського міськрайсуду у справі № 233/903/17 від 23 червня 2017 року стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Костянтинівці Донецької області на користь ОСОБА_3 заборгованість за період з 20.11.2015 року по 04.09.2016 року за спеціальний медичний догляд у розмірі 13388 грн. 60 коп. та за додаткове харчування у розмірі 5292 грн. 50 коп., а всього 18681 грн. 10 коп.
Рішенням Апеляційного суду Донецької області від 14 вересня 2017 року рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 23 червня 2017 року в частині задоволення позовних вимог про стягнення витрат за спеціальний медичний догляд за період з 20.11.2015 року по 04.09.2016 року у розмірі 13 388 грн. 60 коп., в частині відмови у задоволенні позовних вимог про відновлення з 01.01.2016 року виплат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля марки ЗАЗ моделі ТФ 698К, 2013 року випуску, про зобов'язання компенсувати вартість путівки на санаторно-курортне лікування - залишено без змін.
В той же час, рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 23 червня 2017 року в частині стягнення заборгованості за додаткове харчування за період з 20.11.2015 року по 04.09.2016 року у сумі 5 292 гривні 50 коп. змінено, стягнуто з ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь ОСОБА_3 витрати на додаткове харчування за період з 12.05.2015 року по 04.09.2016 року в розмірі 9 117 грн. 44 коп. (а.с. 8-9)
Статтею 373 ЦПК Українивизначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сімї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою сторони виконавчого провадження суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання.
Згідно із ч.1ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження»за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Таким чином, системне тлумачення положеньст. 373 ЦПК України, ч.1ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження»дає підстави дійти висновку, що відстрочка виконання рішення суду може бути надана лише за наявності для цього виключних обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим у строк, встановлений судовим рішенням чи загальними правилами примусового виконання.
Відстрочка - відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається судом.
Порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов'язки суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Вирішення питання про відстрочку може ініціювати як державний виконавець, так і сторона. Для цього вони звертаються із заявою до суду, який видав виконавчий документ.
Відстрочка та розстрочка виконання застосовуються на захист інтересів боржника.
Відповідно дост. 217 ЦПК Українисуд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Підставами надання відстрочки виконання рішення суду можуть бути обставини, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Якщо суд вирішить надати відстрочку виконання рішення він має зазначити про це у самому рішенні суду, обґрунтувавши необхідність застосування зазначеного процесуального заходу.
Як роз'яснив Пленум Верховного суду України в п.37Постанови №2 від 12.06.2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції»відповідно достатті 217 ЦПКвизначення порядку виконання рішення суду, надання відстрочки або розстрочки виконання, вжиття заходів для забезпечення його виконання за наявності для цього підстав зазначається безпосередньо в рішенні суду при його ухваленні. Заяви сторін або державного виконавця про вчинення судом таких же дій при виконанні рішення суду за наявності для цього підстав розглядаються в порядку, встановленомустаттею 373 ЦПК, за результатами вирішення яких постановляється ухвала.
Правовий аналіз положень цієї статті вказує на те, що відстрочка виконання рішення можлива в разі існування певних обставин, причому прийняття такого рішення можливе лише у виняткових випадках, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення суду.
Частина 1ст.33 Закону України «Про виконавче провадження»передбачає, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення, або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також встановлення чи про зміну способу і порядку виконання.
При цьому, як вбачається з повідомлення Відділу ДВС Костянтинівського МРУЮ від 11 жовтня 2017 року за вих. № 14.17-5/30076 (а.с. 32) виконавчий лист за позовом ОСОБА_3 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка, на виконання не надходив.
Заявником у заяві та доданих матеріалів суду не надано відомостей про видачу виконавчого листа Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області згідно рішення суду апеляційної інстанції.
Відповідно дост.64 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, обмежених Конституцією.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообовязкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці Закону України «Про Загальнообовязкове державне соціальне страхування», фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообовязковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у звязку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не повязані з цією діяльністю.Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням.До коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України.Бюджет Фонду затверджує Кабінет Міністрів України.Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням.Фонд набуває прав юридичної особи з дня реєстрації статуту в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) статутів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 5 цього Закону, управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців.Безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція.
Стаття 11 цього Закону говорить про те, що джерелами формування коштів Фонду є:1) страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; 2) суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення; 3) суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за соціальним страхуванням; 4) доходи від розміщення тимчасово вільних коштів, у тому числі резерву коштів Фонду;5) капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; 6) доходи від реалізації майна, придбаного за рахунок коштів Фонду; 7) добровільні внески та інші надходження відповідно до закону.
Кошти Фонду використовуються на: 1) виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом; 2) фінансування витрат на утримання та забезпечення діяльності Фонду, його робочих органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, розвиток та функціонування інформаційно-аналітичних систем Фонду; 3) формування резерву коштів Фонду. З метою забезпечення фінансової стабільності Фонду формується резерв коштів. Порядок формування та використання резерву коштів Фонду затверджується правлінням Фонду.
Заявником на обґрунтування заяви суду надано: - копію Наказу управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області від 06 грудня 2007 року за № 847 (а.с. 10-11) про створення комісії з розгляду питань щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди, одноразової допомоги та щомісячних страхових виплат за рішеннями судових органів, за приписами пункту 8.2 зазначеного наказу є необхідним формувати та направляти на розгляд Комісії документи щодо додаткового фінансування вказаних статей витрат у повній відповідності до вимог наказів облуправління від 21 березня 2007 року № 150, від 26 жовтня 2007 року № 716 та від 30 жовтня 2007 року № 762 (а.с. 11); - копію Наказу управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області від 21 березня 2007 року № 150 щодо затвердження Типового положення по прийому, порядку проходження та розгляду матеріалів на здійснення фінансування моральної (немайнової) школи, одноразової допомоги та щомісячних страхових виплат за рішеннями судів з додатком (а.с. 25-29); - копію Типового положення по прийому, порядку проходження та розгляду матеріалів на здійснення фінансування моральної (немайнової) школи, одноразової допомоги та щомісячних страхових виплат за рішеннями судів (а.с. 13-14), пункт 1.3 якого фактично передбачає попереднє звернення до суду із заявою про відстрочку виконання рішення суду; - копію Наказу управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області від 23 квітня 2008 року № 203 щодо внесення змін в організаційну структуру облуправління із додатками (а.с. 20-24), тощо.
Розглянувши доводи заявника, суд вважає, що заява про відстрочення є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Так, в судовому засіданні не встановлені обставини, які ускладнюють виконання вищевказаного рішення суду, є винятковими, інших доказів цього представником заявника суду не було надано.
Доводи заяви щодо здійснення фінансування на централізованому рівні документально не підтверджені та не є виключними підставами для задоволення заяви, також суду не надано достовірних доказів у підтвердження відсутності запланованих коштів заявника на такі витрати.
Суд зазначає, що судове рішення від 14 вересня 2017 року набрало законної сили, у зв*язку з чим проведення його належного виконання забезпечить гарантоване законом поновлення прав стягувача.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Костянтинівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про відстрочку виконання рішення Апеляційного суду Донецької області від 14 вересня 2017 року не знайшла свого підтвердження у ході судового розгляду справи, а тому відсутні підстави для її задоволення.
Вступна та резолютивна частина ухвали прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 17 жовтня 2017 року. Ухвала суду в повному обсязі виготовлена 18 жовтня 2017 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 373 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Костянтинівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про відстрочку виконання рішення суду залишити без задоволення.
Встановити строк для ознайомлення з повним текстом ухвали суду - 23 жовтня 2017 року, відклавши до цього строку його складання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання її копії.
Суддя