
Справа № 340/225/17
Провадження № 22-ц/779/1417/2017
Категорія 34
Головуючий у 1 інстанції Бучинський А. Б.
Суддя-доповідач Максюта
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2017 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого Максюти І.О.,
суддів: Василишин Л.В., Мелінишин Г.П.
секретаря Турів О.В.,
з участю: представника апелянта ОСОБА_1, представника відповідача Федоріва В.І. та позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Служби автомобільних доріг у Івано-Франківській області, Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Філії "Верховинська Дорожньо-експлуатаційна дільниця" Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" про відшкодування матеріальної шкоди, за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" на рішення Верховинського районного суду від 18 липня 2017 року,
в с т а н о в и л а :
В квітні 2017 року ОСОБА_3 звернувся з позовом до Служби автомобільних доріг у Івано-Франківській області, Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Філії "Верховинська Дорожньо-експлуатаційна дільниця" Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" про відшкодування матеріальної шкоди, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 19 січня 2017 року на автодорозі Криворівня-Чернівці в селі Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області автомобіль SKODA OCTAVIA, державний номерний знак НОМЕР_1, яким керував позивач, потрапив у ДТП, внаслідок чого автомобіль отримав пошкодження передньої лівої верхньої частини. Згідно висновку експерта-товарознавця, вартість матеріальних збитків становить 72724,82 грн. Причиною ДТП стала бездіяльність посадової особи відповідача, що призвело до утворення зимової слизькості на автомобільній дорозі та спричинило створення аварійної обстановки. З цього приводу посадову особу Філії "Верховинська ДЕД" було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КпАП України, що підтверджується постановою Верховинського районного суду від 14.02.2017 року. Разом з тим, балансоутримувачем автодороги, де сталася ДТП, є Служба автомобільних доріг у Івано-Франківуській області, яка уклала договір з ДП "Івано-Франківський облавтодор", яке зобов'язувалося здійснювати заходи щодо утримання у безпечному для дорожнього руху стану автомобільну дорогу Р-62. Органом управління Державної служби автомобільних доріг України в Івано-Франківській області є Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області, яка є юридичною особою. Неправомірна бездіяльність відповідача полягає у неналежному виконанні своїх обов'язків щодо забезпечення безпечного руху транспорту і неналежного утримання автошляхів та їх дорожнього покриття. Просив стягнути з відповідачів у солідарному порядку на його користь 72724,82 грн. матеріальних збитків та судові витрати по справі.
Рішенням Верховинського районного суду від 18 липня 2017 року позов задоволено частково. Стягнуто з ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" на користь ОСОБА_3 72724 гривні 82 копійки майнової шкоди та понесені позивачем судові витрати: судовий збір в розмірі 727 гривень 25 копійок. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за їх безпідставністю.
Не погодившись з рішенням суду, представник ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, зокрема судом не застосовано положення ст. 1172 ЦК України, які підлягали застосуванню, відповідно до яких за позовом повинен відповідати замовник, а не підрядник.
Вислухавши представника апелянта суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши відповідно до ст.303 ЦПК України законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга є необгрунтованою, виходячи з наступного.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з положень ст. 1166 ЦК України, встановивши, що шкода позивачу завдана з вини працівника ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" , тому за позовом має відповідати саме ДП "Івано-Франківський облавтодор".
З таким висновком суду першої інстанції погоджується колегія суддів, оскільки вони відповідають фактичним обставинам справи, а також нормам матеріального та процесуального права.
Судом першої інстанції у відповідності до вимог ст.ст. 212, 213 ЦПК України були повно і всебічно дослідженні обставини справи та дана належна оцінка доказам, на які сторони посилалися в суді першої інстанції. Суд правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і застосував закон, який їх регулює.
Так, судом встановлено, що власником дороги Р-62 Верховина - Усть-Путила - Вижниця - Сторожинець - Чернівці, а саме ділянки дороги в с.Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області, де сталася дорожньо-транспортна пригода, є держава, від імені якої згідно із ст.10 Закону управління дорогою здійснює Державна служба автомобільних доріг України (Укравтодор) в особі Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області.
Між Службою автомобільних доріг в Івано-Франківській області (замовник) і ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (підрядник) 22 квітня 2016 року було укладено договір №14 (а.с.77-80) та додаткову угоду №28 від 28 грудня 2016 року (а.с.81) до даного договору на надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення.
За умовами даних договорів, за підрядником на період надання послуг за даними договорами закріплюється мережа автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення з штучними спорудами на них, на яких згідно договору будуть надаватися послуги. Згідно п.6.3 договору підрядник зобов'язаний забезпечити організацію дорожнього руху на ділянці надання послуг, вжити необхідні заходи щодо запобігання аварій на автомобільних дорогах та транспортних спорудах, при наданні послуг насамперед здійснювати заходи щодо забезпечення безпеки руху транспортних засобів, пішоходів, охорони навколишнього середовища і природних ресурсів, здійснювати контроль за дотриманням вимог нормативних документів по безпеці дорожнього руху.
Також сторони передбачили, що відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов'язаних з незадовільними дорожніми умовами, визначається згідно з чинним законодавством. При цьому ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» несе відповідальність за: незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при наданні послуг, якщо ці порушення виникли з вини підрядника та призвели до дорожньо-транспортної пригоди; неналежне надання послуг (невиконання робіт) (п.7.3 договору підряду). Підрядник бере на себе зобов'язання з врегулювання спорів при виникненні дорожньо-транспортних пригод, розгляд справ у судових органах, відшкодування завданих збитків (п.7.6 договору підряду).
Судом встановлено, що 19.01.2017 о 08 год 10 хв на автодорозі Р-62 Криворівня -Чернівці в с.Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області, автомобіль марки SKODA OCTAVIA, номерний знак НОМЕР_2, під керуванням позивача ОСОБА_3 потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, внаслідок чого автомобіль отримав пошкодження передньої лівої нижньої та передньої лівої верхньої частини автомобіля. Дані обставини підтверджуються схемою наслідків дорожньо-транспортної пригоди без потерпілих, яка сталася 19.01.2017 о 08 год 10 хв. в с.Верхній Ясенів (а.с.9) та довідкою про ДТП №3017022377274426 від 23.01.2017, виданою Верховинським ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області (а.с.10).
Постановою Верховинського районного суду від 14.02.2017 року притягнуто до адміністративної відповідальності головного інженера філії «Верховинська ДЕД» ОСОБА_4 за ч.4 ст.140 КпАП України (а.с.6-7). Як вбачається із постанови, він 19.01.2017 року, будучи відповідальною особою, порушив правила, норми та стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільної дороги Криворівня - Чернівці в с. Верхній Ясенів, Верховинського району, а саме: не обробив автодорогу протиожеледними матеріалами, що спричинило створення аварійної обстановки та пошкодження транспортних засобів, чим порушив вимоги Закону України «Про дорожній рух» та п.3.1.18 ДСТУ - 3587.
Даною постановою суду встановлено та підтверджено неналежну якість дорожнього покриття вказаної ділянки автодороги, на якій сталася ДТП. Постанова суду набрала законної сили 20.03.2017 року.
Матеріали справи не містять доказів, що ДТП сталася з вини позивача. Навпаки, позивачем представлена довідка про те, що він до адміністративної відповідальності не притягувався, зокрема і у зв»язку із настанням зазначеної ДТП.
Відповідно до ч.3,4 ст.61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Постанова у справі про адміністративне правопорушення обов'язкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Згідно із звітом №08/17 про оцінку вартості матеріального збитку, вартість матеріального збитку з врахуванням коефіцієнта фізичного зносу, заподіяного власнику КТЗ SKODA OCTAVIA, номерний знак НОМЕР_2, внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, становить 72 724,82 грн. (а.с.11). Розмір шкоди не оспорюється апелянтом.
Згідно із ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 1 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безпечного, безперервного та зручного руху транспортних засобів.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про автомобільні дороги" державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи правління на місцях.
Таким чином, Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області є балансоутримувачем автомобільної дороги, на якій сталася дорожньо-транспортна пригода.
Метою діяльності Служби автомобільних доріг у Івано-Франківській області є організація утримання автомобільних доріг загального користування шляхом проведення процедур закупівель робіт, послуг, зокрема з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автодоріг та укладення відповідних договорів відповідно до «Положення про службу автомобільних доріг у Івано-Франківській області».
В свою чергу, частиною 3 статті 14 і частиною 1 статті 16 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Згідно з ст. 9 цього ж Закону до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів; забезпечення безпечних економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питання експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні,
У п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198 встановлено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.
Вказані правила є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів і користувачів (п. 1).
Враховуючи положення Закону України «Про дорожній рух» (стаття 9 в редакції чинній на момент ДПТ) за якою до компетенції власників автомобільних доріг належить зокрема передача права на експлуатаційне утримання доріг іншим юридичним особам, Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області, як Замовник, уклала з ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» як Підрядником, договір, відповідно до якого підприємство зобов'язалося здійснювати заходи щодо утримання у безпечному стані для дорожнього руху спірну автомобільну дорогу (а.с.59-62).
Статтею 10 даного договору визначено строки закінчення 31 грудня 2016 року.
При цьому, між сторонами укладено додаткову угоду № 28 до Договору від 28.12.2016 року до Договору №14 від 22.04.2016 року на виконання робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, сторони домовились продовжити строк дії договору до 31 березня 2017 року (а.с.63).
Невід'ємною частиною угоди є договірна ціна робіт, що підлягають виконанню, а також їх оплата, підтвердження якої надано у суді апеляційної інстанції.
Відтак, на період дії договору (діяв на день ДТП) виключно підрядник ДП «Івано-Франківський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» відповідав за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху, тому несе повну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування шкоди та компенсації витрат власника транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного експлуатаційного утримання доріг.
Тобто, дорожньо-експлуатаційною організацією, яка зобов'язана виконувати ремонт і забезпечувати належне експлуатаційне утримання ділянки дороги, у тому числі де сталася ДТП, є - ДП «Івано-Франківський облавтодор», яка як встановлено, вказані вище обов'язки по ремонту та експлуатації автомобільної дороги не виконала належним чином, тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що завдана позивачу шкода у результаті ДТП, яка сталася 19.01.2017 року в селі Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області, підлягає стягненню, із Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», що спростовує доводи апеляційної скарги та свідчить про безпідставність покладення відповідальності за заподіяну шкоду на Службу автомобільних доріг у Івано-Франківський області.
Таким чином, між бездіяльністю Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» щодо належного експлуатаційного утримання в безпечному для дорожнього руху стані дороги, в районі села Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області та наслідками ДТП, що сталася 19.01.2017 року існує прямий причинний зв'язок, тому шкода, що була завдана позивачу ОСОБА_3 в результаті ДТП підлягає стягненню в його користь з ДП «Івано-Франківський облавтодор».
Не підлягає застосуванню правова позиція, висловлена Верховним Судом України у справі № 6-1083 цс15, оскільки вона не регулює подібні правовідносини, а стосується правовідносин, які виникли внаслідок завдання шкоди джерелом підвищеної небезпеки.
У даній справі правовідносини регулюються положеннями ст. 1166 ЦК України і обов»язковою умовою відшкодування шкоди є вина її заподіювача.
Будь яких інших належних та допустимих доказів для спростування рішення суду першої інстанції, передбачених статтями 57, 58, 59 ЦПК України, які б мали доказове значення та заслуговували на увагу, чи порушень норм процесуального права, які можуть бути підставою для скасування або зміни рішення, відповідно до ч. 3 ст. 309 ЦПК України, апелянтом не представлено.
За таких обставин, судова колегія дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 307, 308, 313-315, 317 ЦПК України, колегія судів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" відхилити.
Рішення Верховинського районного суду від 18 липня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Судді: І.О. Максюта
Л.В. Василишин
Г.П. Мелінишин