
Справа № 183/3236/17
Провадження № 2/183/2388/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2017 року м. Новомосковськ Дніпропетровської області
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:
головуючого судді Майної Г. Є.,
за участю секретаря Данильченко Т. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Новомосковську Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, треті особи: Міністерство оборони України, Генеральний штаб Збройних Сил України, Черкаська селищна рада Новомосковського району Дніпропетровської області, про визнання незаконним та скасування рішення, визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
28 липня 2017 року позивач звернулась до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що вона на підставі ордеру № 263 від 18 грудня 2002 року, вселилась, зареєстрована та фактично проживає в окремій, що належить військовому відомству, трикімнатній квартирі № 31 в будинку № 7 на вул.Лісна в смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області. 20 червня 2017 року вона звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро із заявою про передачу їй у приватну власність квартири, яку вона займає, однак відповідачем відмовлено у вчиненні такої дії, посилаючись на те, що військове містечко смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області включене до переліку закритих військових містечок, в яких приватизація заборонена.
Зазначені дії та рішення відповідача позивач вважає неправомірними, такими, що не відповідають діючому законодавству України, у звязку з чим просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро № 2475 від 27 червня 2017 року про відмову в передачі їй у приватну власність квартири за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул. Лісна, 7/31;
- визнати за нею право на приватизацію квартири, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул. Лісна, 7/31;
- зобовязати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро, вжити всіх належних та достатніх заходів щодо передачі їй у власність квартири, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул.Лісна, 7/31, згідноЗакону України "Про приватизацію державного житлового фонду"та згідно процедури, передбаченої "Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян".
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила та про розгляд справи за її відсутності не клопотала, тому суд вважає можливим провести розгляд справи за її відсутності.
Представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення (а.с. 35).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення, в яких посилається на те, що житловий фонд смт Черкаське до якого входить квартира позивача є військовим майном, рішення про відчуження зазначеного майна відповідно до чинного законодавства України приймає Кабінет Міністрів України, на сьогоднішній день таке рішення не прийняте, та військове містечко смт Черкаське віднесено до числа закритих, житловий фонд у якому не підпадає під приватизацію, крім того Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро є неналежним відповідачем, оскільки зазначене рішення про відмову було прийнято з підстав не віднесених до його компетенції та фактично прийнято не ним, а було лише оформлено відповідно до делегованих йому повноважень Наказом Міністра оборони України № 1 від 03 січня 1993 року, у звязку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с. 34).
Представники третіх осіб: Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили та про розгляд справи за їх відсутності не клопотали, тому суд вважає можливим провести розгляд справи за їх відсутності.
Представник третьої особи Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, одночасно вважав позовні вимоги обґрунтованими та не заперечував проти їх задоволення (а.с. 33).
На підставі неявки осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2ст. 197 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, і журнал судового засідання не ведеться.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно ордеру № 269 від 18 грудня 2002 року, виданого Міністерством оборони України, ОСОБА_3 та членам його родини: дружині ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сину ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, надане право на вселення в трикімнатну квартиру, за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул. Лісна, 7/31, житловою площею 37,37 м2(а.с. 10).
Згідно розпорядження начальника Будинкоуправління № 2 Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини району Дніпропетровської області № 902 від 24 квітня 2013 року, переоформлено особовий рахунок на квартиру № 31 на вул. Лісна, будинок № 7 на ОСОБА_1, у звязку зі смертю її чоловіка ОСОБА_3 (а. с. 10)
Згідно довідки № 218 про склад сімї, виданої 26 травня 2017 року Будинкоуправлінням № 2 Гвардійської Квартирно-експлуатаційної частини району, в квартирі за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул. Лісна, 7/31, постійно мешкає і має право на приватизацію: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11).
Вищезазначене житлове приміщення належить до житлового фонду Міністерства оборони України, перебуває у повному оперативному управлінні Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро.
У відповідності до Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м.Дніпро, зазначений відділ здійснює безпосередньо квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. Квартирно-експлуатаційне забезпеченняце комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, обєктів соціально-культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном.
Згідно п. 3.2.4 зазначеного Положення на Квартирно-експлуатаційний відділ м.Дніпро покладений обовязок та повноваження щодо утримання житлового фонду.
У відповідності дост. 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"(далі Закон № 2482-XII), державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Судом встановлено, що 20 червня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро із заявою про передачу їй квартири у приватну власність у відповідності доЗакону №2482-ХІІ(а.с.8).
Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпро прийнято рішення №2475 від 27 червня 2017 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в приватизації вищезазначеної квартири (а.с. 7).
Підставою відмови в приватизації спірного житла в рішенні зазначено те, що згідност. 2 Закону України "Про приватизацію державною житлового фонду", зазначено, що "не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферпих заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС".Згіднолиста заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України № 14492/С від 19серпня 2013 рокуразом іззатвердженим переліком закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд, підписаний заступником начальника Генерального штабу - Головнокомандувачем ЗСУ, до переліку закритих військових містечок входить військове містечко № 3 смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області на території якого знаходиться житловий будинок № 7 по вул. Лісна, смт Черкаське. Вищевказаний лист та перелік ніким не скасовані і військове містечко № 3 в смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області на теперішній час має статус закритого(а.с.7)
Суд приходить до висновку, що зазначене рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро належить визнати незаконним, з наступних підстав.
Статтею 9 Житлового кодексу Українивстановлено, що до житлових прав громадян відноситься право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
У відповідності до наданих суду матеріалів, будинок, розташований за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул.Лісна, 7, перебуває на балансі БУ № 2 Гвардійської КЕЧ району, яке є структурним підрозділом КЕВ м. Дніпро.
Закон України "Про приватизацію державного житлового фонду"передбачає, що метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин. Приватизація державного житлового фондуце відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах, та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв) державного житлового фонду на користь громадян України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що правовідносини, які виникли в звязку з приватизацією житла, відмови уповноваженого органу в проведенні приватизації, виникають з житлових правовідносин та повинні розглядатися судом в порядку цивільного судочинства.
Конституцією Українизакріплені основні правові принципи регулювання відносин власності, головним із яких є принцип рівного визнання і захисту усіх форм власності.
Статтею 41 Конституції Українивизначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом.
Правові основи приватизації житла, що знаходяться в державній власності, визначені вЗакону України "Про приватизацію державного житлового фонду".
ЗазначенимЗакономрегламентований порядок набуття права власності на житло громадянами України, які користуються державним житловим фондом, з обмеженнями, визначеними п. 2ст. 2 цього Закону.
Відповідно дост. 2 Закону № 2482-ХІІне підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парківпамяток садове - паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв, квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають у аварійному стані, квартири (будинки, кімнати), які віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки) житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обовязкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з Положенням "Про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України", затвердженим Наказом Міністра оборони України № 215 від 21квітня 2011 року та Наказом Міністра Оборони України №448 від 03 липня 2013 рокувизначення "закрите військове містечко" та коло осіб, які мають право затверджувати перелік закритих військових містечок виключені.
03 вересня 2010 року Начальником Генерального штабу - Головнокомандуючим Збройних сил України ОСОБА_6 затверджений останній чинний (він базується на Наказі Міністра оборони СРСР № 75 від 22 лютого 1977року) "Перелік закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд", селище міського типу Гвардійське та Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області не були включені до цього переліку.
На підтвердження того, що смт Черкаське не наданий статус закритого військового містечка свідчить і Наказ Міністра оборони № 569 від 15 вересня 2011року "Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад" з затвердженими переліками військового майна.
Згідно Наказу Міністра оборони України № 569 "Про безоплатну передачу військового майна у приватну власність до територіальних громад", військове майно безоплатно передається у комунальну власність територіальним громадам смтЧеркаське і смт Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області, зазначений Наказ є обовязковим для виконання КЕВ м. Дніпро та Черкаською і Гвардійською селищними радами.
В своїх запереченнях проти позовних вимог відповідач посилається на лист заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України № 14492/С від 19серпня 2013 року разом із затвердженим Переліком закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд, яким до вказаного Переліку входить військове містечко № 3 смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області.
Судом встановлено, що законодавством України не визначене юридичне поняття "закрите військове містечко", в звязку з чим, суд приходить до висновку, що смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області не має статусу закритого військового містечка.
Статтею 3 Закону № 2482-ХІІпередбачено, що приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сімї та додатково 10 квадратних метрів на сімю.
Згідно з п. 5 ст. 5 вищевказаногоЗакону, кожний громадянин України має право приватизувати житло, яке він займає безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку, або частковою доплатою один раз.
Судом встановлено, що позивач зареєстрована в спірному житловому приміщенні, участі у приватизації державного житлового фонду не брала, що підтверджується відповідною довідкою (а.с. 13), внаслідок чого органи приватизації, згідно з п. 10ст. 8 Закону № 2482-ХІІ, не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків передбачених законом.
ЗгідноЗакону № 2482-ХІІта з метою приведення у відповідність до законодавства нормативно-правових актів, наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16 грудня 1999 року затверджене "Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян", яке встановлює процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформлюються згідно цієї процедури, в т.ч. і рішення органу приватизації.
Як зазначалося вище, судом встановлено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро заперечує право позивача на приватизацію спірної житлового приміщення.
Оскільки судом встановлено право позивача на одержання спірної квартири у приватну власність, а відповідачем оспорюється зазначене право, позовні вимоги в частині визнання права позивачів на приватизацію квартири є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Закон України "Про приватизацію державного житлового фонду"та "Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян" затверджене Наказом МЖКГ № 396 від 16 грудня 2009 року, встановлюють порядок передачі квартир в приватну власність.
Так, зокрема, наймач та члени його сімї повинні звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобовязаний в місячний термін з дня одержання заяви прийняти рішення про передачу житла у власність, після чого, оформити відповідне свідоцтво.
Зазначена процедура передбаченаст. 8 Закону № 2482-ХІІ, відповідно до якої приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно достатті 5 цього Законуоформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Згідно вимог ч. 1, 2ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Водночас, відповідно до вимог статті 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4)відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8)відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9)відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Разом з тим згідно з ч. 1ст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Суд не бере до уваги та вважає необґрунтованим заперечення представника відповідача стосовно того, що відповідач у справі є неналежним, оскільки згідно Положення про квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро, затвердженого Наказом начальника Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління 15 квітня 2013 року № 61, КЕВ м. Дніпро являється державною військовою бюджетною установою та є юридичною особою (код ЄДРПОУ 08004581).
Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.
З наведених підстав, суд дійшов висновку, що рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро № 2475 від 27 червня 2017 року про відмову ОСОБА_1 в приватизації квартири № 31 в будинку під № 7 на вул. Лісна в смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області, належить визнати незаконними, а за позивачем належить визнати право на приватизацію спірної квартири.
Суд приходить до переконання, що позовні вимоги в частині зобовязання Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, як органу приватизації, вжити всіх належних та достатніх заходів щодо передачі у власність квартири, яка використовується ОСОБА_1 на умовах найму на території військового містечка за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул. Лісна, 7/31, у відповідностіЗУ "Про приватизацію державного житлового фонду"та "Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян", затвердженим МЖКГ № 396 від 16 грудня 2009 року, також підлягають задоволенню.
До наведеного висновку суд приходить внаслідок того, що зазначений обовязок органу приватизації встановлений нормамиЗакону України "Про приватизацію державного житлового фонду"і в разі, якщо зазначений орган зволікає з винесенням відповідного рішення або вчиненням інших дії, суд має право зобовязати розглянути заяву про передачу житла в приватну власність, вчинити певні дії, та в разі необґрунтованої відмови, скасувати рішення органу приватизації, зобовязати вчинити певні дії.
Так, оскільки суд прийшов до висновку про визнання незаконним рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро про відмову в задоволенні заяви позивача про передачу квартири у власність, зазначений орган приватизації фактично повинен повторно розглянути заяву позивача.
З огляду на викладене вище, суд зважає на те, що матеріали справи містять достатні докази на підтвердження перебування на балансі відповідача спірного майна, а томупро наявність повноважень КЕВ м. Дніпро вирішувати питання про приватизацію житлового фонду.
Відповідно дост. 88 ЦПК Українисудові витрати відносяться на рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,57,60,88,212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, треті особи: Міністерство оборони України, Генеральний штаб Збройних Сил України, Черкаська селищна рада Новомосковського району Дніпропетровської області, про визнання незаконним та скасування рішення, визнання права на приватизацію та зобов`язання вчинення дій задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро № 2475 від 27 червня 2017 року про відмову ОСОБА_1 в приватизації квартири № 31 в будинку під № 7 на вул. Лісна в смтЧеркаське Новомосковського району Дніпропетровської області.
Визнати за ОСОБА_1 право на приватизацію квартири № 31 в будинку № 7 на вул. Лісна в смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області.
Зобовязати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро, як орган приватизації, вжити всіх належних та достатніх заходів щодо передачі у власність квартири, яка використовується ОСОБА_1 на умовах найму на території військового містечка за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське, вул. Лісна, 7/31, згідноЗакону України "Про приватизацію державного житлового фонду"та "Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян", яке затверджено наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16 грудня 2009 року.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, відшкодування справленого судового збору у розмірі 1920 грн. 00коп.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подання через Новомосковський міськрайонний судДніпропетровської області апеляційної скарги протягом десяти днів, починаючи з наступного за днем його проголошення, а особами відсутніми в судовому засіданні - з наступного за днем вручення його копії.
Суддя Г.Є. Майна