Постанова № 69590914, 28.09.2017, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
161/11872/17
Номер документу
69590914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/11872/17

Провадження № 2-а/161/896/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Пушкарчук В.П. при секретарі - Якушеву Р.І., з участю представника позивача - Хохлова В.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Домінанта" до Департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради про скасування припису Департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради № 0520 від 12.07.2017р.,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Виробничо-комерційна фірма "Домінанта" (надалі - ПП "ВКФ "Домінанта") звернулося в суд з адміністративним позовом до Департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради про скасування припису Департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради № 0520 від 12.07.2017р. Свої вимоги обґрунтовує тим, що припис ст. інспектора департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради Салівончика Олександра Миколайовича № 0520 від 12.07.2017р., який встановив порушення: "На парковці транспортного засобу "Домінанта" поблизу ринку "Пасаж" стоять великогабаритні автомобілі" і керуючись Правилами благоустрою міста Луцька, затверджених рішенням Луцької міської ради № 44/2 від 29.07.2009р. пропонує ПП "ВКФ "Домінанта"усунути порушення шляхом заборони паркування великогабаритних транспортних засобів на ввіреній стоянці до 14.07.2017р., чим порушені права позивача та вимоги чинного законодавства. Позивач вказує, що у приписі інспектор департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради Салівончик О.М. не вказав, яке конкретно законодавство було порушене відповідачем, відповідно до рішення Луцької міської ради № 31/115 від 30.08.2012р. ПП "ВКФ "Домінанта" на правах оренди користується земельними ділянками на вул. Карпенка-Карого, 1, загальною площею 0,2100 га для обслуговування денної парковки автомобілів, у вказаному рішенні відсутні вказівки щодо паркування автомобілів по їх габаритах і відсутні обмеження та заборона паркування великогабаритних автомобілів, в разі виявлення порушень благоустрою міста Правила благоустрою міста Луцька зобов'язують посадову особу скласти не припис, а протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами, в зв'язку з чим департамент муніципальної поліції Луцької міської ради не мав законних підстав для проведення перевірок дотримання ПП "ВКФ "Домінанта" цільового призначення наданих для обслуговування денної парковки автомобілів земельних ділянок, в 2016 році був введений мораторій на здійснення перевірок суб'єктів малого бізнесу, який продовжений до 31 грудня 2017р., в зв'язку з чим інспектори департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради не мали права порушувати встановлений Законом України мораторій на здійснення перевірок суб'єктів малого бізнесу, до яких відноситься ПП "ВКФ "Домінанта". Посилаючись на вищенаведене, позивач просить скасувати припис Департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради № 0520 від 12.07.2017р. про заборону паркування великогабаритних транспортних засобів на стоянці, ввіреній ПП ВКФ "Домінанта" та стягнути з відповідача судові витрати. Представник позивача Хохлов В.О. в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з наведених у позовній заяві мотивів, просив позов задовольнити. Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Подав суду письмові заперечення, в яких позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні та вказав, що в разі виявлення під час перевірки причин та умов, які можуть спричинити порушення благоустрою, уповноважена особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ-припис, який є обов'язковим для виконання, вважає, що позивач не вказав, які права свободи та інтереси ПП ВКФ "Домінанта" підлягають захисту, визнає, що Законом України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності " до 31 грудня 2017р. встановлено мораторій на проведення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, однак вважає, що складання припису в даному випадку не є перевіркою господарської діяльності позивача. Заслухавши пояснення позивача та дослідивши заперечення відповідача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав. Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., "Кожен, чиї права і свободи, викладені в цій Конвенції, порушуються, має право на ефективний засіб правого захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи". Згідно ст. 19 Конституції України "Органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Аналогічні вимоги закріплені також в ч 1 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Згідно вимог ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності та гласності. Департамент муніципальної поліції є виконавчим органом Луцької міської ради та юридичною особою і керується у своїй діяльності "Положенням про департамент муніципальної поліції Луцької міської ради", затверджений рішенням Луцької міської ради № 76/143 від 30.07.2015р. Відповідно до п. 1.6. Положення у своїй діяльності Департамент керується Конституцією і законами України та іншими підзаконними актами. Відповідно до п. 3.4.20. Положення при виконанні покладених на них обов'язків працівники Департаменту мають право надавати приписи громадянам, посадовим та службовим особам суб'єктів господарювання, установ, організацій незалежно від форм власності щодо усунення виявлених порушень законодавства у сфері благоустрою, Таким чином, обов'язковою підставою для надання припису має бути виявлене працівником Департаменту порушення законодавства. Однак, в приписі № 0520 від 12.07.2017р. інспектор Салівончик О. М. не вказав, яке конкретно порушення якого саме законодавства було допущене позивачем. Правила благоустрою міста Луцька, затверджені рішенням Луцької міської ради № 44/2 від 29.07.2009р. установлюють порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою міста Луцька, визначають права та обов'язки учасників правовідносин у сфері благоустрою на території міста (п. 1.1.). Відповідно до 2.2.13. Правил до повноважень міської ради та її виконавчих органів у сфері благоустрою міста входить визначення місць стоянок транспортних засобів на об'єктах благоустрою населених пунктів. Відповідно до 12.1 Правил порядок організації та функціонування платних місць для паркування транспортних засобів на території міста здійснюється відповідно до рішення міської ради від 05.03.2008р. №24/8 "Про затвердження положення про порядок організації, функціонування та експлуатації місць паркування автотранспорту і справляння збору за парковку на території міста". Судом встановлено, що рішенням Луцької міської ради № 31/115 від 30.08.2012р. ПП "ВКФ "Домінанта" було продовжено договір оренди земельних ділянок на вул. Карпенка-Карого, 1, загальною площею 0,2100 га для обслуговування денної парковки автомобілів строком на 5 років. У вказаному рішенні відсутні вказівки щодо паркування автомобілів по їх габаритах і відсутні обмеження та заборона паркування великогабаритних автомобілів. З огляду на викладене суд вважає, що ПП "ВКФ "Домінанта" не порушила жодних вимог Луцької міської ради щодо умов денної парковки автомобілів та критично відноситься до позиції відповідача про те, що позивач не вказав, які порушені його права свободи та інтереси. Оскільки, зазначена в приписі заборона відповідачу паркувати великогабаритні транспортні засоби на ввіреній йому стоянці є прямим порушенням права свободи та інтереси ПП "ВКФ "Домінанта" в здійснені її господарської діяльності. Відповідно до 14.2.1. Правил, якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, уповноважена контролююча особа зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис. Відповідно до 14.2.2. Правил, уповноважена особа, яка під час перевірки об'єкта благоустрою виявила порушення вимог цих Правил, зобов'язана на винну особу скласти протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З огляду на викладене суд погоджується з доводами позивача про те, що в разі виявлення порушення уповноважена особа контролюючого органу зобов'язана скласти не припис, а протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів. Відповідно до п. 1.1. "Порядку планування та здійснення контрольних заходів і питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом міністерства аграрної політики та продовольства України № 132 від 25.02.2013р., зареєстрованого в Мін'юсті України 14.03.2013р. за №412/22944, державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними і органами. Суд вважає, що Департамент муніципальної поліції Луцької міської ради не мав законних підстав для проведення перевірок дотримання ПП "ВКФ "Домінанта" цільового призначення земельних ділянок, наданих для обслуговування денної парковки автомобілів. Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України № 71-VIII від 28 грудня 2014р. "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності з 1 січня 2015р., було установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Мiнiстрiв України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рушенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Згідно з п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів i зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків i зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи. Законом України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" мораторій на здійснення перевірок суб'єктів малого бізнесу продовжений до 31 грудня 2017р. Таким чином, на думку суду, Департамент муніципальної поліції Луцької міської ради не є контролюючим органом, в зв'язку з чим відповідач не мав права порушувати встановлений Законом України мораторій на здійснення перевірок об'єктів малого бізнесу, до яких відноситься ПП «ВКФ "Домінанта". При цьому суд критично відноситься до заперечень відповідача про те, що складання припису не є перевіркою господарської діяльності позивача, оскільки, в п. 1. заперечень відповідач визнає, що приписи складаються в результаті проведених перевірок. Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Під час розгляду даного позову, відповідач не надав суду доказів, які б свідчили про порушення законодавства ПП «ВКФ "Домінанта" при використанні вищевказаних земельних ділянок. За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 7, 71, 159-163 КАС України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати припис Департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради № 0520 від 12.07.2017р. про заборону паркування великогабаритних транспортних засобів на стоянці, ввіреній ПП ВКФ "Домінанта".

Стягнути з Департаменту муніципальної поліції Луцької міської ради на користь Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Домінанта" 1600 грн. судового збору. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області В.П. Пушкарчук