
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/7549/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Сапіги В.П., Хобор Р.Б.
за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківської митниці ДФС України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 травня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці ДФС України про скасування наказу та зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
25.04.2017 року позивач – ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Івано-Франківської митниці ДФС України, в якому, із урахуванням уточнення позовних вимог в суду першої інстанції, просить скасувати наказ начальника Івано-Франківської митниці ДФС України від 01.03.2017 №72-к в частині переведення ОСОБА_2 заступника начальника митного поста «Івано-Франківський-центральний» - начальника відділу митного оформлення №3, на посаду заступника начальника митного поста «Івано-Франківський-центральний» - начальника відділу митного оформлення з 01.03.2017р.; зобов’язати начальника Івано-Франківської митниці ДФС України запропонувати і перевести позивача на посаду заступника начальника митного посту «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення №1 Івано-Франківської митниці ДФС України.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 травня 2017 року позов задоволено частково. Визнано неправомірним та скасовано п.1 наказу начальника Івано-Франківської митниці ДФС України «Про переведення» в частині переведення ОСОБА_2, заступника начальника митного поста «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення №3 на посаду заступника начальника митного поста «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення №1 з 01.03.2017 року. Зобов'язано начальника Івано-Франківської митниці ДФС України запропонувати ОСОБА_3 посаду заступника начальника митного посту «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення №1 Івано-Франківської митниці ДФС України з проведенням відповідного конкурсу на заміщення даної посади у відповідності до положень Закону України «Про державну службу». В решті позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач володіє переважним правом на залишення на роботі та повинна була отримати пропозицію на зайняття новоствореної вакантної посади заступника начальника МП «Івано-Франківськ-центральний» - начальника ВМО №1, обов'язки за якою позивач виконувала протягом 2015- 2016 років без порушень трудової дисципліни. Проте, враховуючи, що станом на даний момент позивач знаходиться на нижчій посаді – начальник ВМО №1 МП «Івано-Франківськ — центральний», у відповідності до вимог статті 22 Закону України «Про державну службу» претендувати на посаду заступника начальника МП «Івано-Франківськ-центральний» - начальника ВМО №1 позивач може за результатами відповідного конкурсу оголошеного на вказану посаду.
Разом з тим, суд першої інстанції приймаючи рішення в частині зобов’язання начальника Івано-Франківської митниці ДФС України запропонувати позивачу посаду заступника начальника митного поста – начальника відділу митного оформлення №1 митного поста «Івано-Франківськ-центральний» з призначенням конкурсу у відповідності до приписів Закону України «Про державну службу», виходив з того, що рішення про необхідність проведення такого конкурсу чи відсутність такої необхідності приймає керівник органу державної влади.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Івано-Франківська митниця ДФС України оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 травня 2017 року в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт посилається на те, що відповідно до частини першої ст.49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Однак попередження позивачу не надавалось, оскільки з 20.12.2017р. по 06.01.2017р працівник перебувала у відпустці, а з 24.01.2017р. на лікарняному.
Стверджує, що жодного порушення норм чинного законодавства немає, так як після виходу на роботу попередження працівника буде зроблено не пізніше ніж за два місяці до вивільнення та матиме персональний характер.
Таким чином, висновок суду першої інстанції є передчасним, так як позивач ще не повідомлений про вивільнення, тому і надання відповідних пропозиції про зайняття іншої посади у митного органу відсутні.
Щодо ненадання позивачу переважного права на зайняття посади заступника начальника митного посту «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення №1 Івано-Франківської митниці ДФС України апелянт зазначає, що відділ митного оформлення № 1 є структурним підрозділом МП. Переведення здійснюється лише за згодою державного службовця. ОСОБА_2 виконує обов'язки згідно положення про митний пост «Івано-Франківськ-центральний», затверджений наказом Івано-Франківської митниці ДФС від 17.11.2016 р. № 222.
Апелянт вказує на те, що конкурс на вакантну посаду не оголошувався, оскільки посадова особа, яка згідно наказу від 01.03.2017 року №72-к приступила до виконання обов’язків, ОСОБА_2 переведений з рівнозначної посади.
Звертає увагу на те, що суд першої інстанції, зобов'язавши начальника Івано-Франківської митниці ДФС запропонувати позивачу посаду заступника начальника митного поста Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення № 1 Івано-Франківської митниці ДФС з проведенням відповідного конкурсу на заміщення даної посади у відповідність до положень ЗУ «Про державну службу», вийшов за межі позовних вимог, що є прямим порушенням норми КАСУ, який визначає повноваження та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Суд у даній постанові фактично підміняє керівника відповідного органу стосовно прийняття рішення про оголошення конкурсу на зайняття даної посади і зобов'язує запропонувати посаду заступника начальника митного посту «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення №1 Івано-Франківської митниці ДФС України позивачу, що в першу чергу є порушенням ст.23 Закону України «Про державну службу».
Особи, які беруть участь у справі, на виклик апеляційного суду не прибули, що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч.4 ст.196 КАС України.
На підставі ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що наказом Івано-Франківської митниці ДФС України від 07.05.2015 року № 61-к, у зв'язку із утворенням територіальних органів ДФС України, затвердження чисельності працівників (а.с.15), затвердження штатного розпису Івано-Франківської митниці ДФС України на 2015 рік (а.с.16-18), ОСОБА_4 було переведено на посаду заступника начальника митного поста «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення (ВМО) №1 Івано-Франківської митниці ДФС з 13.05.2015 року (а.с.19).
Відповідно до наказу від 19.02.2016 року № 25 Івано-Франківської митниці ДФС було введено в дію з 19.02.2016 року затверджені Головою ДФС України Структуру та Штатний розпис Івано-Франківської митниці ДФС (а.рс.54,55-57), проте позивач продовжувала перебувати на посаді заступника начальника митного поста «Івано-Франківськ-центральний» - начальника відділу митного оформлення (ВМО) №1 Івано-Франківської митниці ДФС.
Наказом Івано-Франківської митниці ДФС від 10.11.2016 року № 216 було введено в дію з 15.11.2016 року Перелік змін №5 до штатного розпису Івано-Франківської митниці ДФС на 2016 рік (а.с.58).
Крім того, 25.10.2016 року Головою ДФС України затверджено Перелік змін №3 до організаційної структури Івано-Франківської митниці ДФС згідно якого штатна чисельність ВМО №1 МП «Івано-Франківськ-центральний», збільшилася на 1 одиницю, з 27 до 28 одиниць (а.с.59).
Відповідно до Переліку змін №5 до штатного розпису Івано-Франківської митниці ДФС на 2016 рік, затвердженої 08.11.2016 року Головою ДФС України, виводиться з штатного розпису штатна одиниця – заступник начальника митного посту – начальник ВМО №1 МП «Івано-Франківськ-центральний», тобто посада, на якій перебувала позивач із 13.05.2015р., а замість цієї посади вводиться до штатного розпису штатна одиниця – начальник ВМО №1 МП «Івано-Франківськ-центральний», зменшується розмір посадового окладу з 4652 грн. до 4308 грн. (а.с.60-61).
В подальшому наказом від 18.11.2016 року № 461-к, у зв'язку із введенням в дію Переліку змін №5 до штатного розпису Івано-Франківської митниці ДФС, на підставі заяви позивача (а.с.63) переведено з 21.11.2016 року на посаду начальника ВМО №1 МП «Івано- Франківськ-центральний» (а.с.62).
З метою поліпшення організації роботи Івано-Франківської митниці ДФС відповідно до наказу ДФС України від 12.09.2016 р. №764 «Про внесення змін до наказу ДФС від 11.01.2016 р. № 17», та у зв’язку із затвердженням Головою ДФС України 28.12.2016р. Організаційної структури Івано-Франківської митниці ДФС на 2017 наказано ввести в дію Організаційну структуру Івано-Франківської митниці ДФС на 2017 рік (наказ №3 від 04.01.2017 р.).
Наказом Івано-Франківської митниці ДФС від 21.02.2017 року №30 (а.с.95) введено в дію затверджений Штатний розпис Івано-Франківської митниці ДФС на 2017 рік (а.с.97-99).
Із штатного розпису МП «Івано-Франківськ-центральний» на 2017 рік видно, що вводиться штатна одиниця – заступник начальника митного поста – начальник ВМО №1 МП «Івано-Франківськ-центральний».
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Згідно пунктів 1-3 статті 49-2 КЗпПУ про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
Отже, згідно норм чинного законодавства про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Встановлено, що попередження позивачу не надавалось, оскільки з 20.12.2017 р. по 06.01.2017р. ОСОБА_1 перебувала у відпустці, а з 24.01.2017р. (на день постановлення рішення) на лікарняному.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що законодавством не встановлено форми та порядку попередження.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 була відсутня на робочому місці, митний орган з незалежних від нього підстав не мав можливості повідомити даного працівника.
Також, апеляційний суд звертає увагу, що відповідно до норм чинного трудового законодавства, при вивільненні працівникові повинна бути запропонована робота за відповідною професією (спеціальністю) і тільки при відсутності такої роботи – інша робота, що є на підприємстві, в установі, організації.
Відтак, апеляційний суд вважає, що висновок суду першої інстанції про порушення трудових прав позивача є передчасним, так як позивач ще не повідомлений про вивільнення, тому і надання відповідних пропозицій про зайняття іншої посади у митного органу відсутні.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п.4 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну службу» від 01.05.2016р. посада державної служби – визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов’язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону
В силу ч.5 ст.22 Закону України «Про державну службу» у разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації державного органу переведення державного службовця на рівнозначну або нижчу (за його згодою) посаду в державному органі, якому передаються повноваження та функції такого органу, здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу.
Згідно нового штатного розпису 2017 посада заступника начальник митного поста «Івано-Франківськ – центральний» - начальника відділу митного оформлення № 1 є іншою, вищою посадою з ширшими повноваженнями від посади, яку займає позивач, а тому на її заміщення ОСОБА_1 потрібно було б пройти конкурс.
Пунктом 1 частини 1 статті 41 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державний службовець з урахуванням його професійної підготовки та професійної компетентності може бути переведений без обов’язкового проведення конкурсу: на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби.
Таким чином, за час перебування позивача в стані тимчасової непрацездатності наказом Івано-Франківської митниці ДФС від 01.03.2017 року №72-к на посаду заступника начальника МП «Івано-Франківськ-центральний» начальника ВМО №1 переведено ОСОБА_2, який до того перебував на посаді заступника начальника МП «Івано-Франківськ-центральний» - начальника ВМО №3 (а.с.130). Конкурс на вакантну посаду не оголошувався, оскільки посадова особа, яка згідно наказу 72-к приступила до виконання обов’язків переведена з рівнозначної посади.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці ДФС України про скасування наказу та зобов’язання вчинити дії є передчасними, а відтак, підстави для їх задоволення відсутні.
Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ст. 41, 160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Івано-Франківської митниці ДФС України задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 травня 2017 року у справі №809/620/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці ДФС України про скасування наказу та зобов’язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_5 судді ОСОБА_6 ОСОБА_7Повний текст судового рішення виготовлено 18.10.2017 року.