Постанова № 69587600, 29.09.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2017
Номер справи
810/2466/17
Номер документу
69587600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2017 року № 810/2466/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Дніпровсько-Тетерівське державне лісомисливське господарство з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.04.2017 №0015641406.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки відповідач дійшов необґрунтованих висновків про порушення позивачем законодавства у сфері обігу готівки. Позивач зазначає, що вчасно та у повному обсязі здійснив оприбуткування готівкових коштів за 17.11.2015 та 01.03.2016 у касовій книзі підприємства на підставі прибуткових касових ордерів.

Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких вказав, що під час здійснення перевірки було встановлено, що позивач здійснював реалізацію продукції за готівкові кошти, які не були оприбутковані у порядку, встановленому пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 № 637, що зареєстрована у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320.

У судове засідання, призначене на 26.09.2017, представники сторін не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд ухвалив здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

У період з 30.03.2017 по 07.04.2017 Головним управління ДФС у Київській області була проведена позапланова виїзна перевірка Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 01.09.2016.

Результати перевірки оформлені актом від 14.04.2017 №22/10-36-14-05/00991384 (далі - Акт перевірки) (а.с. 13-52).

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 № 637, що зареєстрована у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320.

Суть виявленого порушення полягає в неоприбуткуванні позивачем готівки за 17.11.2015 та 01.03.2016 на загальну суму 16394,61 грн.

Таких висновків контролюючий орган дійшов встановивши, що 17.11.2015 та 01.03.2016 позивачем здійснювалась низка операцій з приймання готівкових коштів за реалізовану лісопродукцію без оформлення прибуткових касових ордерів та без оприбуткування у подальшому таких готівкових коштів у касовій книзі підприємства.

На підставі Акта перевірки, відповідно до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС у Київській області було прийняте оспорюване податкове повідомлення-рішення від 28.04.2017 №0015641406, яким позивачеві визначено штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у розмірі 81973,05 грн. (а.с. 53).

Не погоджуючись з вказаним рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, суд виходив з наступного.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (далі - Положення №637).

Пунктом 2.2 Положення №637 передбачено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Під касою, згідно з пунктом 1.2 вказаного Положення, розуміється приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Відповідно до пункту 4.1 Положення №637, з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній.

Пунктом 3.3 Положення №637 передбачено, що приймання готівки в касі проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.

Згідно з пунктом 2.6 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до пункту 1.2 Положення №637, оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно з абзацом 2 пункту 2.6 Положення №637, оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (зі змінами та доповненнями) від 12.06.1995 № 436/95 (далі - Указ №436/95) встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Відповідно абзацу 3 цієї ж статті, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів господарювання, перелічених у пункті 1 Указу №436/95, застосовується штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, у разі проведення суб'єктом господарювання готівкових розрахунків на підставі прибуткових касових ордерів, оприбуткуванням готівки є сукупність дій з оформленням касового ордеру та відображення на його підставі готівки у касовій книзі.

Судом встановлено, що 17.11.2015 позивачем здійснювались готівкові розрахунки (приймання готівки) з фізичними особами за реалізовану лісопродукцію (дрова), а саме:

- від фізичної особи ОСОБА_1 було одержано 1388,03 грн.;

- від фізичної особи ОСОБА_2 було одержано 1067,71 грн.;

- від фізичної особи ОСОБА_3 було одержано 1067,71 грн.;

- від фізичної особи ОСОБА_4 було одержано 1067,71 грн.;

- від фізичної особи ОСОБА_5 було одержано 1067,71 грн.

Всього 17.11.2015 від вказаних осіб позивачем було одержано 5658,87 грн. готівкової виручки, що підтверджується реєстром про оплату лісопродукції від населення за 17.11.2015 (а.с. 60).

Тотожний обсяг готівкових розрахунків за 17.11.2015 було встановлено в Акті перевірки та не заперечується сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, касові операції з одержання готівки за 17.11.2015 були оформлені шляхом складання прибуткового касового ордеру від 17.11.2015 №611 (а.с. 56).

Судом встановлено, що готівка у розмірі 5658,87 грн., яка надійшла до каси 17.11.2015, була оприбуткована позивачем шляхом здійснення у касовій книзі підприємства запису про суму фактичного надходження готівкових коштів на підставі прибуткового касового ордеру від 17.11.2015 №611, що підтверджується витягом з касової книги за 17.11.2015 (а.с. 55).

Аналогічним чином позивачем здійснювалось оприбуткування готівки, що надійшла до каси 01.03.2016.

Так, судом встановлено, що 01.03.2016 позивачем здійснювались готівкові розрахунки (приймання готівки) з фізичними особами за реалізовану лісопродукцію (дрова), а саме, як вбачається з реєстру про оплату лісопродукції від населення за 01.03.2016, позивачем було здійснено 27 операцій з приймання готівки на суму 397,62 грн. кожна.

Всього 01.03.2016 позивачем було одержано 10735,74 грн. готівкової виручки, що підтверджується реєстром про оплату лісопродукції від населення за 01.03.2016 (а.с. 82).

Тотожний обсяг готівкових розрахунків за 01.03.2016 було встановлено в Акті перевірки та не заперечується сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, касові операції з одержання готівки за 01.03.2016 були оформлені шляхом складання прибуткового касового ордеру від 01.03.2016 №95 (а.с. 81).

Судом встановлено, що готівка у розмірі 10735,74 грн., яка надійшла до каси 01.03.2016, була оприбуткована позивачем шляхом здійснення у касовій книзі підприємства за 01.03.2016 запису про суму фактичного надходження готівкових коштів на підставі прибуткового касового ордеру від 01.03.2016 №95, що підтверджується витягом з касової книги за 01.03.2016 (а.с. 80).

Визначаючи позивачеві штрафні санкції за не оприбуткування готівки за 17.11.2015 та за 01.03.2016 на загальну суму 16394,61 грн., контролюючий орган виходив з того, що кожна з 32-х операцій з отримання готівки за вказані дні повинна була бути оформлена окремим прибутковим касовим ордером, а оприбуткування такої готівки повинно було здійснено шляхом виконання окремих записів у касовій книзі.

Зазначаючи про неможливість оприбуткування готівки за сукупністю операцій, проведених за 17.11.2015 та за 01.03.2016, відповідач залишив поза увагою, що абзацом четвертим пункту 2.6 Положення №637 передбачено, що підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Тобто підприємства, які проводять розрахунки готівкою без використання РРО та РК, можуть оприбутковувати готівку у кінці робочого дня за сукупністю операцій за відповідний касовий день.

Пунктом 1 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб'єкта господарювання.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.11.2015 та 01.03.2016 позивачем реалізовувалась лісопродукція (дрова сосни) власного виробництва.

Таким чином позивач звільнений від обов'язку здійснювати оформлення операцій з приймання готівки за 17.11.2015 та 01.03.2016 з використанням РРО та РК.

Наказом Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства від 10.02.2015 №17 затверджено Положення про облікову політику Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства.

Пунктом 3.5 вказаного Положення установлено здійснювати оприбуткування готівки в касу господарства від населення за комунальні платежі та реалізацію лісопродукції за касовий день. При необхідності проводити на підставі реєстрів про оплату одним касовим ордером за підписом покупця за формою, яка визначена у додатку №5.

З урахуванням викладеного суд зазначає, що оприбуткування готівки наприкінці робочого дня на підставі прибуткового касового ордеру, складеного за сукупністю операцій у цілому за робочий день, не суперечить вимогам чинного законодавства.

Таким чином суд дійшов висновку про безпідставність та необгрутованість висновків відповідача про неоприбуткування позивачем готівки за 17.11.2015 та за 01.03.2016.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 28.04.2017 №0015641406.

Стягнути на користь Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства (ідентифікаційний код 00991384) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39393260, місцезнаходження 03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5-А) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панченко Н.Д.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.09.2017.