
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2017 р. Справа № 909/792/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., секретар судового засідання Кузишин У.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області, вул.А.Сахарова,23 А, м. Івано-Франківськ, 76014;
до відповідача: Державного підприємства "Делятинське лісове господарство", вул.16 Липня,11,смт. Делятин, Надвірнянського району, Івано-Франківська область, 78442;
про стягнення 154363,81 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу;
за участю:
від позивача: ОСОБА_1 - представник, завідувач юридичного сектору, (доручення №02-17/16 від 03.01.2017р., посвідчення серія ІФ № 043 від 01.03.2016р.);
від позивача: ОСОБА_2 - представник, перший заступник начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, (доручення № 02-19/1967 від 11.09.17, посвідчення Серія ІФ № 002 дійсне до 01.03.19);
від відповідача: ОСОБА_3 - представник, (довіреність №б/н від 01.11.16).
ВСТАНОВИВ: Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області звернулася до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" про стягнення 155963,81 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу;
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 18.08.17 прийнято позовну заяву, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 26.09.17. Ухвалою суду від 26.09.17 прийнято заяву про зменшення позовних вимог вих. № 02-19/1639 від 28.08.17 (вх.№9176/17 від 28.08.17), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача 154363,81 грн. шкоди заподіяної державі внаслідок порушення норм лісового законодавства та відкладено розгляд справи на 12.10.17.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
Представник відповідача позов визнав.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в ході позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, проведеної 03.03.17 в Державному підприємстві "Делятинське лісове господарство", виявлено факти неналежного виконання підприємством обовязків по охороні та збереженню лісу, про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №42 (а.с.13-16).
Так, згідно вказаного Акту здійснено перевірку на території Білославського лісництва, що є складовою загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні Державного підприємства "Делятинське лісове господарство", виявлено такі порушення:
- у кварталі 47 вид.23 - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи сосна діаметром пня 26 см. та 2 сухостійних дерева породи ялина діаметром пня: 18, 22 см.;
- у кварталі 47 вид.38 - незаконну рубку 13 сухостійних дерев породи ялина діаметром пня: 25, 22, 16, 22, 18, 17, 14, 24, 13, 18, 22, 12, 16 см. та 4 сироростучих дерева породи ялина діаметром пня: 16, 14, 14, 17 см.;
- у кварталі 22 вид.12 - незаконну рубку 1 сухостійного дерева породи ялина діаметром пня: 67 см. та 1 сироростуче дерево породи ялиця діаметром пня: 58 см.;
- у кварталі 21 вид.9 - незаконну рубку 4 сироростучих дерева породи ялиця діаметром пня: 63, 60, 50, 59 см. та 1 сухостійне дерево породи ялиця діаметром пня: 40 см.;
- у кварталі 21 вид.6 - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи ялиця діаметром пня: 44 см. та 1 сухостійне дерево породи ялиця діаметром пня: 32 см. та 2 сироростучих дерева породи бук діаметром пня: 30, 26 см.;
- у кварталі 35 вид.9 - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи модрина діаметром пня: 65 см.;
- у кварталі 31 вид.3 - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи бук діаметром пня: 47 см.;
- у кварталі 31 вид.2 - незаконну рубку 1 сироростучого дерева породи бук діаметром пня: 55 см.;
- у кварталі 31 вид.4 - незаконну рубку 3 сироростучих дерев породи бук діаметром пня: 50, 50, 26 см.;
- у кварталі 31 вид.6 - незаконну рубку 2 сироростучих дерев породи бук діаметром пня: 50, 55 см.
Згідно розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665, сума шкоди, завданої лісу незаконною порубкою становить 184008,03 грн.
07.03.17 Державною екологічною інспекція в Івано-Франківській області надіслано відповідачу по справі претензію №29/17 про сплату шкоди в сумі 184008,03 грн. за порушення норм лісового господарства.
Відповідач добровільно відшкодував частину шкоди в сумі 28044,22 грн. Однак частина шкоди в сумі 155963,81 грн. станом на день звернення до суду залишилась не погашеною. З врахуванням заяви про зменшення позовних вимог (часткова проплата відповідачем суми в розмірі 1600 грн. після звернення позивача до суду), розмір шкоди станом на день вирішення спору становить 154363,81 грн.
Відповідно до вимог статті 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відповідає за шкоду, заподіяну працівником при виконанні ним своїх службових обов'язків.
Відповідно до частин 1, 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища": порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
При вирішенні спору слід виходити з того, що відповідно до ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
За приписами п. 1 ч. 2 ст. 19 та ч.ч. 1, 5 ст. 86, ст. 90 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Згідно з п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Відповідно до частин 1, 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища": порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов'язані, зокрема забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.
Як передбачено п. 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Відповідно до ст. 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст.19, п.5 ст. 64, ч.ч. 1, 5 ст. 86, п.5 ч.2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.
Відтак, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів, а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків.
Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев невстановленими особами.
Як передбачено ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, відповідач, як постійний лісокористувач, допустив незаконну рубку лісу, що є підставою для стягнення з нього шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.
Згідно статті 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Таким чином, при вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства факту правопорушення, слід виходити з того, що обов'язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які й повинні нести відповідальність за невиконання та неналежне виконання згаданих обов'язків, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок та пошкодження дерев.
Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев невстановленими особами.
З огляду на вищенаведені встановлені судом обставини справи, суд дійшов до висновку, що відповідачем як лісокористувачем не забезпечено охорону і збереження закріплених лісів та допущено їх порубку, його твердження, що він не здійснював рубки дерев, а відтак не зобовязаний відшкодовувати завдану державі шкоду, суд не вважає обґрунтованими, виходячи із того, що при вирішенні спору про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, слід виходити з презумпції вини правопорушника.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За приписами ст. 43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
За встановлених обставин та беручи до уваги визнання відповідачем позовних вимог, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності.
Таким чином, відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу слід здійснити на користь відповідних бюджетів, за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст.49 ГПК України, слід покласти судові витрати, а саме: 2339,46 грн. витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст.ст.17, 19, 64, 86, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 33, 43, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" про стягнення 154363,81 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" (вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, код 22189570) - 145520 (сто сорок п"ять тисяч п"ятост п"ять) грн. 85 коп. шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища - с.Білі Ослави Надвірнянського району: р/р 33112331700312, отримувач УК у Надвірнянському р /с.Білі Ослави / 24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл., МФО 836014;
- 8842 (вісім тисяч вісімсот сорок дві) грн. 96 коп. шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища - с.Чорні Ослави Надвірнянського району: р/р 33119331700337, отримувач УК у Надвірнянському р /с.Чорні Ослави / 24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл., МФО 836014, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" (вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, код 22189570) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014, код 37952307) 2339 (дві тисячі триста тридцять дев"ять) грн. 46 коп. судового збору, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 17.10.17
Суддя Неверовська Л.М.