
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 жовтня 2017 року м. Київ
Судова палата у господарських справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого Берднік І.С.,суддів:Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., -за участю представника:
Запорізької міської ради - Шеремет З. В., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою Запорізької міської ради про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 12 липня 2016 року у справі
№ 908/6109/15 за позовом Запорізької міської ради до публічного акціонерного товариства «Запорізький завод важкого кранобудування» про стягнення збитків у розмірі 65 112,48 грн,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2015 року Запорізька міська рада (далі - Запорізька міськрада) звернулася до Господарського суду Запорізької області із позовом до публічного акціонерного товариства «Запорізький завод важкого кранобудування» (далі - ПАТ «Запоріжкран») про стягнення збитків у розмірі 65 112,48 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI
(далі - Закон № 3038-VI) та Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міськради від 24 грудня 2012 року № 77 (далі - Порядок),
ПАТ «Запоріжкран» зобов'язано взяти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Запоріжжя шляхом укладення договору про пайову участь. Однак у порушення вимог закону ПАТ «Запоріжкран» договору про пайову участь із Запорізькою міськрадою не уклало та не сплатило пайового внеску, внаслідок чого позивачеві завдано збитків у виді упущеної вигоди.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 16 лютого
2016 року, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 12 квітня 2016 року, в задоволенні позову відмовлено.
Вищий господарський суд України постановою від 12 липня 2016 року залишив без змін постанову Донецького апеляційного господарського суду
від 12 квітня 2016 року та рішення Господарського суду Запорізької області
від 16 лютого 2016 року.
У заяві про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 12 липня 2016 року, поданій з підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 11116 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), Запорізька міськрада, посилаючись на невідповідність рішення суду касаційної інстанції викладеному в постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах положень статей 1, 2, 26, 40 Закону № 3038-VI, статей 9, 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року № 687-ХІV (далі - Закон № 687-ХІV), статей 22, 1166 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), статей 224, 225 Господарського кодексу України, просить скасувати постанову Вищого господарського суду України від 12 липня 2016 року, постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12 квітня 2016 року і рішення Господарського суду Запорізької області від 16 лютого 2016 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
На обґрунтування своїх доводів Запорізька міськрада долучила до поданої заяви копію постанови Верховного Суду України від 22 березня
2017 року у справі № 908/312/16 (3-1553гс16).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши наведені заявником обставини, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що подана Запорізькою міськрадою заява підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
У справі № 908/6109/15, яка розглядається, встановлено, що 25 лютого 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію № ЗП 083130530110 про початок виконання будівельних робіт «Збільшення отвору воріт в прольоті
Е-Ж по осі 25 ВМК ПАТ «Запоріжкран» з заміною огороджуючих конструкцій фасаду без зміни конфігурації» за адресою: місто Запоріжжя,
вул. Кияшка, 16-а; вид будівництва: реконструкція; проектна документація, затверджена замовником: наказ ПАТ «Запоріжкран» від 18 лютого
2013 року № 28 «Про затвердження робочого проекту»; земельна ділянка використовується для будівництва на підставі державного від
11 травня 1993 року № 91, кадастровий № 23100100000:04:025:0003; загальна площа будівництва відповідно до проектної документації - 248 кв.м.; основні показники об'єкта будівництва: загальна площа фасаду - 248,00 кв.м., площа воріт - 49,00 кв.м.
27 серпня 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію № ЗП143132280034 про готовність об'єкта «Збільшення отвору воріт в прольоті Е-Ж по осі
25 ВМК ПАТ «Запоріжкран», капітальний ремонт» до експлуатації.
У розділі 6 декларації від 27 серпня 2013 року зазначено види робіт, які було виконано, а саме: демонтаж існуючих воріт, демонтаж існуючого стінового огородження (стінові залізобетонні панелі та цегла), демонтаж існуючих віконних заповнень, демонтаж існуючої фахверкової колони; монтаж м/к каркаса (стойки, балка, прогони); монтаж «сандвіч» - панелей, віконних заповнень; монтаж воріт, що відкочуються.
Листом від 14 жовтня 2013 року № 08/02-21/03134 Запорізька міськрада звернулася до ПАТ «Запоріжкран» з повідомленням про необхідність виконання останнім вимог статті 40 Закону № 3038-VI та Порядку в частині перерахування коштів до бюджету розвитку міста Запоріжжя для створення та розвитку інфраструктури міста Запоріжжя.
Беручи до уваги положення статті 40 Закону № 3038-VI та Порядку,
30 липня 2015 року Запорізька міськрада надіслала на адресу відповідача вимогу від 29 липня 2015 року № 01/02-21/02454 про сплату суми збитків у розмірі 65 112,48 грн, завданих внаслідок невиконання обов'язку щодо участі у створенні та розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом укладення договору про пайову участь.
ПАТ «Запоріжкран» у листі від 19 серпня 2015 року № 002/168 залишило зазначену вимогу без задоволення, що послужило підставою для звернення Запорізької міськради до господарського суду з вимогою про стягнення збитків у розмірі 65 112,48 грн.
У справі № 908/6109/15, яка розглядається, Вищий господарський суд України погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що дія Закону №3038-VI не поширюється на ПАТ «Запоріжкран», оскільки відповідач здійснював лише реконструкцію наявної будівлі без забудови нової земельної ділянки, а отже не є замовником будівництва у розумінні норм зазначеного Закону і не несе обов'язку укладати договір про пайову участь і сплачувати пайовий внесок; відтак дії відповідача не містять елементів складу цивільного правопорушення, а тому немає і підстав для відшкодування позивачеві збитків у виді упущеної вигоди.
У постанові від 22 березня 2017 року у справі № 908/312/16
(№ 3-1553гс16) Верховний Суд України дійшов висновку, що реконструкція будівлі без забудови нової земельної ділянки не звільняє замовника від обов'язку укласти договір про пайову участь, а також від перерахування коштів пайової участі. Крім цього, неправомірна бездіяльність замовника щодо його обов'язку взяти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населеного пункту є протиправною формою поведінки, внаслідок якої міськрада була позбавлена права отримати на розвиток інфраструктури населеного пункту відповідну суму коштів (упущена вигода), що перебуває у безпосередньому причинному зв'язку із наведеною неправомірною бездіяльністю відповідача, сукупність наведених елементів є підставою для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків.
Таким чином, має місце невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному в постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.
Відповідно до частин другої, третьої статті 40 Закону № 3038-VІ замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
За змістом положень частини першої статті 40 Закону № 3038-VI порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Порядок регулює організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням, розрахунком розміру, використанням коштів пайової участі замовників будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя та укладання договорів про пайову участь (пункт 1.2).
Законом № 3038-VI і Порядком встановлено, що саме на замовника покладено обов'язок укладення договору про пайову участь і сплати відповідних коштів.
Замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (стаття 1 Закону № 3038-VI).
За змістом статей 2, 10 Закону № 3038-VI, статей 4, 9 Закону України № 687-XIV під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови.
Отже, реконструкція охоплюється законодавчим визначенням забудови, а виходячи із наведених положень законодавства, відповідач є замовником.
За таких обставин у справі, яка розглядається, висновок судів про те, що реконструкція наявної будівлі без забудови нової земельної ділянки звільняє замовника від необхідності укладення із Запорізькою міськрадою договору про пайову участь, а також від перерахування коштів пайової участі, є помилковим.
Аналогічну правову позицію наведено у постановах Верховного Суду України від 1 лютого 2017 року у справі № 3-1441гс16, від 22 березня
2017 року у справі № 3-1553гс16, від 9 серпня 2017 року у справі
№ 3-769гс17, від 6 вересня 2017 року у справі № 3-813гс17.
З огляду на викладене постанова Вищого господарського суду України від 12 липня 2016 року, постанова Донецького апеляційного господарського суду від 12 квітня 2016 року та рішення Господарського суду Запорізької області від 16 лютого 2016 року підлягають скасуванню.
Разом із тим згідно зі статтею 22 ЦК <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_843053/ed_2016_02_28/pravo1/T030435.html?pravo=1> особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За змістом статті 1166 ЦК <http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_844269/ed_2016_02_28/pravo1/T030435.html?pravo=1> майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника і збитками, вини.
У справі, яка розглядається, суди не встановили у діях
ПАТ «Запоріжкран» і не навели у судових рішеннях усіх елементів складу цивільного правопорушення для покладення на відповідача обов'язку відшкодувати збитки, не встановили правильності нарахування розміру цих збитків.
Загальними вимогами процесуального права, закріпленими у статтях 32-34, 43, 82, 84 ГПК, визначено обов'язковість встановлення судом під час вирішення спору обставин, що мають значення для справи, надання їм юридичної оцінки, а також оцінки всіх доказів, розрахунків, з яких суд виходив при вирішенні позовів.
Водночас відповідно до статті 11123 ГПК Верховний Суд України розглядає справи за правилами перегляду судових рішень у касаційному порядку, а тому не може встановлювати обставини справи, збирати й перевіряти докази та надавати їм оцінку.
Відсутність у Верховного Суду України процесуальної можливості з'ясувати дійсні обставини справи перешкоджає ухваленню нового рішення, в якому необхідно дати висновок про правильність застосування норм матеріального права залежно від встановлених судами попередніх інстанцій обставин відповідно до наданих їм процесуальних повноважень.
Зважаючи на викладене, справу слід передати на розгляд суду першої інстанції згідно з підпунктом «а» пункту 1 частини другої статті 11125 ГПК.
Відповідно до пункту 6 розділу XІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII і керуючись статтями 11123 , 11124 , 11125 ГПК, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
Заяву Запорізької міської ради задовольнити частково.
Постанову Вищого господарського суду України від 12 липня
2016 року, постанову Донецького апеляційного господарського суду від
12 квітня 2016 року та рішення Господарського суду Запорізької області
від 16 лютого 2016 року у справі № 908/6109/15 скасувати.
Справу № 908/6109/15 передати на новий розгляд до Господарського суду Запорізької області.
Постанова є остаточною і може бути оскаржена тільки з підстави, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 11116 ГПК.
Головуючий І.С. Берднік судді:А.А. Ємець Т.Є. Жайворонок