
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.10.2017 Справа №607/2140/17Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Сливки Л.М., за участю секретаря судового засідання Зарічної О.П., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Смаль Г.Н.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 17 лютого 2017 року пред»явила до суду адміністративний позовпозовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі - ГУ ПФУ в Тернопільській області) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Тернопільській області, та з 2014 року їй призначено пенсію за вислугу років в розмірі 5 074,42 грн., згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після виходу на пенсію ОСОБА_1 використала конституційне право на працю та була призначена на посаду завідувача сектору юридичного забезпечення УМВС України в Тернопільській області (зі статусом державного службовця), а після ліквідації УМВС з 07 листопада 2015 року - на аналогічну посаду завідувача сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Тернопільській області. Відповідачу було відомо про те, що позивач має статус державного службовця і він правомірно виплачував ОСОБА_1 пенсію включно до січня 2016 року. З 01 лютого 2016 року по 19 грудня 2016 року ГУ ПФУ в Тернопільській області припинило виплату пенсії позивачу з посиланням на Закон України від 24 грудня 2015 року № 911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». З 01 січня 2017 року виплату пенсії відповідачем поновлено, однак її розмір за січень становив 4 059,54 грн. замість 5 074,42 грн. Оскільки жодних рішень з приводу зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 відповідач не надсилав, вона негайно звернулась до ГУ ПФУ в Тернопільській області з листом про надіслання копії рішення про утримання з неї частини пенсії. На лист ОСОБА_1 відповідач 25 січня 2017 року рекомендованим листом надіслав копію свого рішення від 17 січня 2017 № 4 про утримання надміру виплачених сум пенсії, з якого позивачу стало відомо про підстави утримання переплати пенсії, з якими вона категорично не згідна.
Як зазначено у рішенні, переплата пенсії ОСОБА_1 в сумі 13 717,31 грн. утворилась за період з 07 листопада 2015 року по 31 січня 2016 року у зв'язку з її перебуванням на державній службі у Національній поліції та неповідомленням позивача про даний факт відповідача. Крім того, у рішенні зазначено наступне: «Відповідно до частини першої статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно. У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01 січня 2017 року до повного погашення».
Вказане рішення від 17 січня 2017 року відправлене ГУ ПФУ в Тернопільській області на адресу позивача 25 січня 2017 року та отримане нею 28 січня 2017 року. З врахуванням зазначеної у рішенні дати добровільного погашення пенсіонером коштів, а саме - протягом місяця з дати повідомлення про прийняте рішення (до граничної дати 28 лютого 2017 року), утримання 20% від пенсії вже 19 січня 2017 року, тобто за 10 днів до повідомлення ОСОБА_1, через 2 дні після прийняття рішення, та за 39 днів до дати, зазначеної у рішенні, є передчасним та протиправним.
З 01 червня 2015 року робота на посадах державних службовців, в тому числі на посаді, яку займає позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», внаслідок чого на неї не поширюються встановлені обмеження щодо виплати пенсії. Пенсія за вислугу років, призначена ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягає виплаті в повному обсязі, і як наслідок, рішення відповідача про нарахування переплати пенсії за період з 07 листопада 2015 року по 31 грудня 2016 року та утримання 20% з її пенсії підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
За вказаних вище обставин позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 17 січня 2017 року № 4 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії в розмірі 13 717, 31 грн. та зобов'язати відповідача повернути на розрахунковий пенсійний рахунок позивача фактично утримані грошові кошти, що відраховані з її пенсії, згідно рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 17 січня 2017 року № 4.
Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні, про що подав письмові заперечення, які приєднано до справи.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши наведені в них доводи та заперечення сторін, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ у зв'язку з чим перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Тернопільській області. З 2014 року їй призначено пенсію за вислугу років в розмірі 5 074,42 грн., згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
07 травня 2014 року ОСОБА_1, як особа, якій призначено пенсію за віком, отримала пенсійне посвідчення НОМЕР_2, серія НОМЕР_3, видане Пенсійним фондом України.
11 січня 2016 року відповідач звернувся до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (Вих.№110/10) з листом щодо надання інформації про перелік громадян, які перебувають на посадах в Національній поліції, але яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», час з якого вони працевлаштовані.
На вказаний запит 21 січня 2016 року (Вих.№77/24/2/2016) Головне управління Національної поліції в Тернопільській області направило ГУ ПФУ в Тернопільській області список державних службовців, які працюють станом на 20 січня 2016 року. ОСОБА_1 вказана у списку під №63, як завідувач сектору юридичного забезпечення ГУ НП в Тернопільській області, яка працює на посаді державного службовця з 30 липня 2014 року.
Листом від 01 лютого 2016 року №192 відповідач інформував позивача про те, що Законом України № 213-VIIІ від 02 березня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що тимчасово при працевлаштуванні на державній службі у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року виплата пенсій призупиняється. Проте відповідно до Закону України № 911- VIIІ від 24 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» продовжено особливий період невиплати пенсій, а саме з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, але в прикінцевих положеннях не зазначено, що дане обмеження не стосується Національної поліції. Враховуючи вищенаведене ОСОБА_1 з 01 лютого 2016 року призупинено виплату пенсії та повідомлено про необхідність повернути переплату пенсії в сумі 13 717,31 грн.
17 січня 2017 року ГУ ПФУ в Тернопільській області прийнято рішення №4 про утримання надміру виплачених сум пенсій. Зі змісту цього рішення слідує, що розглянувши пенсійну справу і особовий рахунок МВС НОМЕР_1 ОСОБА_1, яка одержує пенсію за вислугу років в розмірі 5 074,42 грн. на місяць, встановлено, що сума переплати 13 717,31 грн. утворилася за період з 07 листопада 2015 року по 31 січня 2016 року, крім періоду з 29 грудня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у зв'язку з перебуванням позивача на державній службі у Національній поліції. Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно. У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01 січня 2017 року до повного погашення.
Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Тернопільській області, ОСОБА_1 звернулася за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, суд приймає до уваги те, що закріплені ст.22 Конституції України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З вимог ст.71 КАС України вбачається, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до ст.59 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відрахування з пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей провадиться в порядку, встановленому ч.2 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Згідно зі ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.
Статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» також передбачено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Відповідно до п.3 Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року №6-4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 року за №374/7695, суми пенсій виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, діючим законодавством встановлено вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених пенсій.
Крім того, в ст.1215 ЦК України зазначено, що не підлягає поверненню: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з його боку і недобросовісності з боку набувача.
Вищенаведені норми закону та подані докази свідчать про те, що жодних зловживань, які б призвели до виплати пенсій в більшому розмірі, з боку пенсіонера ОСОБА_1 допущено не було, а отже й правових підстав для прийняття рішення відповідачем щодо стягнення з позивача сум надмірно виплаченої пенсії, у суб'єкта владних повноважень не має.
На виконання вимог ст.71 КАС України відповідач не надав жодних доказів того, що пенсіонер ОСОБА_1 вчинила зловживання, яке привело до переплати їй пенсії, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Доводи ГУ ПФУ в Тернопільській області про те, що в період з 07 листопада 2015 року по 31 січня 2016 року посада, на якій працювала ОСОБА_1 в органах Національної поліції не давала їй права на виплату без обмеження пенсії в силу того, що п.3 «Прикінцевих положень» Закону України № 213-VIIІ від 02 березня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до переліку осіб, передбачених цим пунктом, не було віднесено осіб, що перебувають на посадах в Національній поліції, суд вважає неспроможними, оскільки на день прийняття цього Закону Національна поліція як орган не існувала, а посада, яку обіймала позивач у спірний період часу, не відноситься до посад державних службовців в розумінні Закону України «Про державну службу». Відтак обмеження, щодо виплати позивачу пенсії в особливий період, згідно п.3 та п.5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 на ОСОБА_1 не поширювались.
Також суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі № 1-38/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме: - першого речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Пpo судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
На час прийняття ГУ ПФУ в Тернопільській області рішення від 17 січня 2017 року № 4 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії в розмірі 13 717, 31 грн. норми на які покликається суб'єкт владних повноважень, було визнано неконституційним, а тому відповідач не може застосовувати до виниклих між сторонами правовідносин неконституційний закон.
Підсумовуючи вищевикладене суд вважає, що рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 17 січня 2017 року № 4 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії в розмірі 13 717, 31 грн. є протиправним, яке порушує право позивача на отримання пенсійного забезпечення в повному обсязі, оскільки при постановленні такого рішення, суб'єктом владних повноважень не враховано ту обставину, що відповідно до вимог пенсійного законодавства України, підставою про стягнення сум надміру виплачених пенсій з пенсіонера є встановлений факт зловживання з боку цього пенсіонера, а тому порушене право позивача слід відновити шляхом зобов'язання відповідача повернути на розрахунковий пенсійний рахунок ОСОБА_1 фактично утримані грошові кошти, що відраховані з її пенсії, згідно рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 17 січня 2017 року № 4.
Керуючись ст.ст.2, 8, 9, 11, 18, 41, 70, 71, 72, 94, 160-163, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Позовзадовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 17 січня 2017 року № 4 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії в розмірі 13 717, 31 гривень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повернути на розрахунковий пенсійний рахунок ОСОБА_1 фактично утримані грошові кошти, що відраховані з її пенсії, згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 17 січня 2017 року № 4.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 сплачений позивачем судовий збір в розмірі 640,00 гривень за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяЛ. М. СливкаСудове рішення № 69573364, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області було прийнято 02.10.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти корисні відомості про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити корисні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 607/2140/17. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: