Постанова № 69573085, 12.10.2017, Радехівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
451/536/17
Номер документу
69573085
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

іменем України

12 жовтня 2017 рокуСправа №451/536/17Провадження № 2-а/451/34/17

Радехівський районний суд Львівської області

у складі головуючого-судді Мулявка О.В.

з участю: секретаря судового засідання Кормилюк Т.С.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, треті особи ПАТ «Укргідроспецбуд», ЗАТ «Проектно-Будівельне об'єднання «Львівміськбуд» та КП «Радехівське міське водоканалізаційне господарство» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, призначити пенсію за віком на пільгових умовах, -

ВСТАНОВИВ:

24 квітня 2017 року до суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, відповідно до вимог якого просить визнати протиправною бездіяльність Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах. Також, просить зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з 01.03.2017 року та вирішити питання судових витрат.

В обґрунтування вимог посилається на те, що 01 березня 2017 року він, згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернувся до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як працівнику зайнятому повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом міністрів України, а саме на посадах газоелектрозварювальника, електрогазозварювальника, електрозварювальника.

У задоволенні заяви йому було відмовлено, з підстав недостатності поданих документів, відсутності довідки, уточнюючої характер роботи позивача та зайнятість позивача повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці, а також відсутності підтвердження проведення атестації робочих місць на підприємствах де працював позивач.

Зазначає, що у його трудовій книжці, серія НОМЕР_2, містяться записи про те, що він з 01 вересня 1976 року по 13 липня 1974 року навчався в Технічному училищі №5 міста Львова, з 25 липня 1977 року по 16 травня 1978 року працював слюсарем-ремонтником в ремонтно-механічному цеху Львівського автобусного заводу; з 22 травня 1978 року по 22 травня 1980 року проходив службу в рядах Радянської армії; з 18 серпня 1980 року по 08 грудня 1980 року працював слюсарем - ремонтником на заводі «Львівприлад»; з 15 грудня 1980 року був прийнятий газоелектрозварщиком 3 розряду в ПМК №326 тресту «Львівсільбуд» і працював газоелектрозварщиком до 18 жовтня 1982 року, з 21 жовтня 1982 року був прийнятий електрогазогазозварщиком в Львівське БУ №605 де працював електрогазогазозварщиком до 11 вересня 1986 року, з 07 жовтня 1986 року по 11березня 1996 року працював електрогазогазозварщиком 5-розряду в БУ№17 Львівського ДСК (в подальшому переіменоване в Оредне проектно-будівельне об'єднання, а з вересня 1995 року в АТ ПБО «Львівмісьбуд»), з 15 квітня 1998 року по 01 жовтня 2002 року працював слюсарем та зварювальником у ДКП «Радехівське водопровідно-каналізаційне господарства», з 25 липня 2005 року по 01 жовтня 2005 року працював слюсарем у ТзОВ «Агротех», з жовтня 2005 по жовтень 2006 року працював в СФГ «Перлина». З 10 лютого 2010 року по січень 2017 року оформлений в управлінні соціального захисту, як особа, що здійснює догляд за інвалідом. Отже, у нього достатньо загального стажу та стажу роботи на посадах із важкими та шкідливими умовами праці для призначення пільгової пенсії згідно п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У подальшому, уточнивши позовні вимоги, просить визнати протиправними дії Камa'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, скасувати Рішення Кам`янка-Бузького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2, від 01.06.2017 року №1195/05-38, а також зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднанане управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з дати звернення до управління Пенсійного фонду, а саме з 01.03.2017 року, стягнути з відповідача у його користь понесені ним судові витрати.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 вимоги, із врахуванням їх уточнення, підтримав в повній мірі та дав пояснення аналогічні, викладеним у адміністративному позові та зьільшенні вимог (а.с.2-4,106).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача та письмові заперечення, в яких просив в задоволенні позову відмовити з підстав недостатності поданих ОСОБА_2 документів, відсутності довідки, уточнюючої характер роботи позивача та зайнятість позивача повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці, а також відсутності підтвердження проведення атестації робочих місць на підприємствах де працював позивач (а.с.22-27,107-108).

Представники третіх осіб в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи.

Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні показав, що з 1986 року він працював разом із ОСОБА_2, в одній бригаді у БУ№17 Львівського ДСК, де останній працював електрогазозварювальником на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, повний робочий день. За виконувану роботу отримував пільги, що були передбачені на підприємстві за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, іншої роботи позивач не виконував.

Також, свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні показав, що з 1986 року він працював разом із ОСОБА_2, в одній бригаді у БУ№17 Львівського ДСК, де останній працював лише на посаді електрогазозварювальником на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, повний робочий день, а часом і понаднормово.

Вислухавши пояснення представника позивача та пояснення свідків, дослідивши заперечення представника відповідача і подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Із змісту статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року (із подальшими змінами та доповненнями) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 26 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

- з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;

- з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

- чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Враховуючи, що на дату звернення за призначенням пенсії (01.03.2017 року) позивачу виповнилося 57 років, отже для зниження пенсійного віку на три роки позивачу достатньо підтвердити 7 років 6 місяців пільгового стажу роботи, що не заперечується позивачем, виходячи із рішення від 01.06.2017 року.

Право на пільгову пенсію мають ті особи, виробництва, роботи, професії, посади яких передбачені Списком №2. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року. Є декілька редакцій Списку №2, кожен з яких діяв у визначений час, зокрема:

- Список №2, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173, що діяв з 22 серпня 1956 року по 26 січня 1991 року;

- Список №2, затверджений Постановою КМ України № 10, що діяв з 26 січня 1991 року по 11 березня 1994 року;

- Список №2, затверджений Постановою КМ України № 162, що діяв з 11 березня 1994 року по 16 січня 2003 року;

- Список №2, затверджений Постановою КМ України № 36, що діяв з 16 січня 2003 року по 23 серпня 2016 року;

- Список №2, затверджений Постановою КМ України № 461, що діє з 03 серпня 2016 року і по сьогоднішній день.

Таким чином залежно від часу роботи потрібно застосовувати ту чи іншу редакцію Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно з цими списками професії газоелектрозварювальника, електрогазозварювальника, електрозварювальника відносились до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Із наявної в матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_2 визначаються, що загальний стаж роботи становить 27 років 5 місяців 14 днів. Стаж на роботах, що відносяться до Списку №2 становить 15 років 1 місяць 5 днів, це періоди, на протязі яких позивач обіймав посади газоелектрозварювальника, електрогазозварювальника, електрозварювальника на різноманітних підприємствах, в цілому ж з 15.12.1980 року по 11.03.1996 року.

Згідно вимог частини 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (із подальшими змінами та доповненнями) страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст.62 Закону №1788-XII документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Так, судом встановлено, що у відповідь на звернення ОСОБА_2 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно з п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідачем було визнано, що заявником представлено недостатньо документів, а саме не подано довідки, що уточнює характер роботи позивача та зайнятість позивача повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці, а також відсутності підтвердження проведення атестації робочих місць на підприємствах де працював позивач, від так наведене слугувало підставою для відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах.

Посилання відповідача про те, що у даному випадку відсутність довідок, уточнюючих характер роботи позивача та зайнятість позивача повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці, а також відсутність підтвердження проведення атестації робочих місць на підприємствах де працював позивач дає право відмовити позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є необґрунтованими.

Як вже було зазначено вище, статтею 62 Закону №1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій здійснюється відповідно до Порядку №637, пунктом 1 якого передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій (пункт 20 Порядку).

Таким чином, лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тому збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватись в випадках неправильного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис.

Отже, не може бути підставою для відмови позивачу в призначенні пільгової пенсії те, що необхідно надати пільгову довідку, оскільки такі уточнюючі довідки вимагаються за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, або нечіткого заповнення трудової книжки, однак такі вимоги відповідача не підтверджені саме цим.

Посилання відповідача при відмові у призначенні пенсії на відсутність підтвердження проведення атестації робочих місць на підприємствах де працював позивач є необгрунтованим виходячи з наступного. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків №1 і №2 у випадку, коли атестація з 21 серпня 1992 року не проводилась чи за результатами атестації, проведеної вперше після 21 серпня 1997 року право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи зі шкідливими умовами праці до 21 серпня 1992 року, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.

Порядок проведення атестації робочих місць затверджено Постановою КМ України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» № 442 від 01.08.1992 року, що набула чинності 21.08.1992 року. Згідно даного Порядку спеціальний стаж, отриманий до 21 серпня 1992 року не потрібно підтверджувати документами про атестацію робочого місця. Якщо стаж роботи наявний після зазначеної дати застосуванню підлягає вказана Постанова.

Отже, стаж позивача в періоди з 15.12.1980 року до 18.10.1982 року, з 21.10.1982 року до 11.09.1986 року, з 02.10.1986 року до 20.08.1992 року, на посадах, що передбачені Списком №2, який був чинним у зазначені періоди роботи, слід зарахувати до стажу позивача, який дає право на пенсію на пільгових умовах.

Вказаний період становить 11 років 7місяців 14 днів, а як вже зазначалось вище враховуючи, на дату звернення за призначенням пенсії позивачу виповнилося 57 років, для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п. «б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» достатньо підтвердити 7 років 6 місяців пільгового стажу роботи.

При цьому, суд вважає необгрунтованими доводи відповідача про те, що відсутні докази зайнятості позивача на шкідливих роботах у цей період, з мотивів ненадання пільгової довідки, у якій би було зазначено, що позивач працював на зазначених роботах повний робочий день, оскільки у трудовій книжці наявні усі відповідні записи про роботу у вказані періоди, що також підтверджується показами свідків.

У відповідності до частини 1 статті 101 Закону №1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з вимогами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності дій суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду належних доказів, які б підтверджували правомірність відмови в призначені пенсії за віком на пільгових умовах позивачу та не довів, що надані ним документи, а також покази свідків не можуть слугувати доказами наявності у позивача пільгового трудового стажу, що дає право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, аналізуючи покази свідків, приймаючи до уваги, що позивачу на момент звернення за призначенням пенсії виповнилось 57 років, загальний його трудовий стаж становить понад 27 років та станом на 21 серпня 1992 року - понад 11 років на роботах, що включені до Списку №2, суд вважає, що ОСОБА_2 має право на призначення пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і рішення відповідача від 01 червня 2017 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах є протиправним.

Відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.7-14,71,94,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов, задовольнити.

Дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах, визнати протиправними.

Рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 01 червня 2017 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2, скасувати.

Зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах згідно п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01 березня 2017 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя с.Бишів Радехівського району Львівської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, понесені ним судові витрати в сумі 640 гривень.

Апеляційна скарга подається до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Радехівський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

ГоловуючийМулявка О. В.