
243/9040/17
1-кс/243/930/2017
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2017 року м. Слов'янськ
Слідчий суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Старовецький В.І.
при секретаріКаліух К.М.
за участю:
прокурора Рейпольського О.О.,
розглянувши в судовому засіданні в залі № 17 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області клопотання слідчого СВ Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_1, щодо надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки суб'єкта господарювання за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 12017050510002442 від 23.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов'янського міськрайонного суду звернувся слідчий СВ Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області капітан поліції ОСОБА_1 з клопотанням, погодженим прокурором Слов'янської місцевої прокуратури ОСОБА_2 в якому просить надати дозвіл посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області провести перевірку суб'єкта господарювання Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал»
З клопотання видно, що слідчим відділом Словянського ВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом грубого порушення законодавства про працю Комунальним підприємством Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), відомості про який 23.09.2017 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12017050510002442 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1, ст. 172 КК України.
Встановлено, що до Словянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області надійшла заява гр. ОСОБА_3 про можливе порушення з боку посадових осіб Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), законодавства про працю, відповідальність за яке передбачено ст.172 КК України.
Так, при вивчені матеріалів встановлено, що згідно наказу № 183-к від 03.05.3017, гр. ОСОБА_3, 03.05.2017 прийнято на посаду начальника служби реалізації з окладом відповідно штатного розпису з випробувальним терміном 2 місяця. Однак, гр. ОСОБА_3 був ознайомлений із зазначеним наказом лише 23.05.2017, при цьому останній не був належним чином ознайомлений з Правилами внутрішнього трудового розпорядку та з Посадовою інструкцією начальника служби реалізації. При прийнятті на посаду ОСОБА_3, безпосередньо менеджером по кадрам ОСОБА_4, видано направлення на обовязковий медичний огляд працівника, що як вважає ОСОБА_3 є порушенням вимог ст. 25 КЗпП України. Крім того, відповідно до наказу № 207-к від 23.05.2017 ОСОБА_3, звільнено з посади начальника служби реалізації, згідно п.4 ст.40 КЗпП України за прогул (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин. За поясненням ОСОБА_3, викладених у його заяви про вчинення кримінального правопорушення за ст.172 КК України, встановлено, що після конфлікту, що стався 18.05.2017 на робочому місці, в.о. директора Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал» ОСОБА_5 особисто повідомив ОСОБА_3 про те, що його звільнено з посади та з цього часу він не є працівником підприємства, при цьому просив покинути приміщення Установи.
Як пояснив ОСОБА_3, у з в'язку із зазначеними обставинами, він припинив виконувати свої службові обовязки та не зявлявся на підприємстві до 23.05.2017, тобто до того часу коли був запрошений до в.о.директора Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал» ОСОБА_5, де його було ознайомлено з наказом про звільнення з посади за прогули и проведено повний розрахунок. Таким чином, на думку гр. ОСОБА_3 в діях посадових осіб Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080) вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172 КК України, тобто грубе порушення законодавства про працю.
Порушення ч.3 ст. 24 Кодексу законів про працю України, а саме допущення до роботи працівників без оформлення трудового договору є грубим порушенням законодавства про працю і є ознакою кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України.
Крім того, згідно статті 3 Закону України від 02.09.2014 №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок субєктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.
У звязку з викладеним виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог законодавства України про працю Комунальним підприємством Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області в частині охорони праці промислового виробництва субєкта господарської діяльності та допущення до роботи працівників без оформлення трудового договору.
Згідно дост. 93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному врозділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2ст. 93 КПК Україниє законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п.п. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку зазначеної постанови, однією з держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Держпраці.
Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Головне управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445), юридична адреса: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Прокофєва , будинок 82), зареєстрована 14.05.2015 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810.
Згідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), зареєстроване за адресою: 84112, Донецька область, м. Словянськ, вул. Вчительська (колишня вул. Калініна), буд. 2, зареєстроване 10.12.2007 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій Україниномер запису 1277102 0000 001603.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого про надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки суб'єкта господарювання, підлягає задоволенню.
Під час судового розгляду, на обґрунтування даного клопотання слідчим, надані наступні документи.
Витяг з кримінального провадження за № 12017050510002442 від 23.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172 КК України, відповідно до якого до Слов'янського ВП надійшло повідомлення ОСОБА_3 за фактом грубого порушення законодавства про працю посадовими особами КП "Словміськводоканал", а саме за фактом неналежного оформлення трудових правовідносин. (а.с. 6)
Заява повідомлення ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення та Детальний виклад фактичних обставин скоєних кримінальних правопорушень (а.с. 10-13)
Згідно зст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до п.п. б, п. 12прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VIIуКримінально процесуальному кодексі Українивиключено положення п. 6 ч.2ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VIIуКримінальному процесуальному кодексі Українивиключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку зазначеної постанови, однією з держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осібпідприємців є Держпраці.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогамиКримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесенимиЗаконом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст.7Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.
Відповідно до «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженоїпостановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11 лютого 2015 року, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань реалізую державну політику у сфері охорони та гігієни праці а також здійснює державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Згідно до ст.7 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Головне управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Прокофєва, будинок 82), зареєстрована 14.05.2015 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810.
Слідчим суддею встановлено, що матеріали перевірки Головного управління Держпраці у Донецькій області з питань дотримання вимог законодавства про працю Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), матимуть суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування.
Приймаючи до уваги, що у ході судового розгляду даного клопотання прокурором доведено, що для правильного швидкого, об'єктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження та фіксації всіх обставин, необхідно проведення перевірки посадовими особами головного управління Держпраці у Донецькій області діяльності суб'єкта господарювання - Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал», слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись п. 10, ч. 2 ст.36, п. 5, ч. 2 ст.40, ч. 2 ст.93 КПК України, п. 2Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 №408; п. 3 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014; -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СВ Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки суб'єкта господарювання за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 12017050510002442 від 23.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172 КК України- задовольнити.
Надати дозвіл посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: 85300, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Прокофєва, будинок 82) зареєстрована 14.05.2015 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810, в період з 20.10.2017 по 20.11.2017 (з врахуванням терміну продовження у разі виникнення необхідності) провести перевірку суб'єкта господарювання Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), зареєстроване 10.12.2007 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України номер запису 1277102 0000 001603. зареєстрованого за адресою: 84112, Донецька область, м. Словянськ, вул. Вчительська (колишня вул. Калініна), буд. 2, з використанням матеріалів кримінального провадження № 12017050510002442 від 23.09.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172 КК України.
На вирішення інспекторів поставити такі питання:
1)чи дотримується вимог законодавства про працю Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), що використовує найману працю;
2)чи дотримується вимог законодавства про працю 84112, Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), в частині оформлення трудових відносин з найманими працівниками;
3)чи дотримується вимог законодавства про працю Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), в частині юридичного оформлення прийняття на роботу працівників, вимагання не передбачених відомостей;
4)чи дотримується вимог законодавства про працю Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), при веденні дисциплінарного провадження та застосування стягнень відносно найманих працівників;
5)чи дотримується вимог законодавства про працю Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), при вчиненні дій щодо поступової ліквідації служби реалізації;
6)чи наявні порушення порядку зміни суттєвих умов праці в Комунальному підприємстві Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080),
7)чи дотримується вимог законодавства про працю Комунальне підприємство Словянської
міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), в частині дотримання трудових прав працівників;
8) чи наявні випадки примушування працівників Комунального підприємства Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), здійснювати неправомірні дії щодо надання послуг, навмисне порушення якості послуг;
9)чи дотримується вимог законодавства про працю Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), в частині належного юридичного оформлення наказів та розпоряджень;
10)чи дотримується вимог законодавства про працю Комунальне підприємство Словянської міської ради «Словміськводоканал» (код ЄДРПОУ 35420080), в частині встановлення випробування при прийнятті на роботу.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Ухвала складена в одному екземплярі в нарадчій кімнаті.
Слідчий суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_6