Постанова № 69562898, 12.10.2017, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
569/14801/16-а
Номер документу
69562898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/14801/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2017 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі: головуючого суддi Харечка С.П.,

при секретарі - Левчук Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернулася до Рівненського міського суду з позовом до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить суд: визнати протиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області, які полягають у відмові їй видати довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року для перерахунку пенсії та зобов'язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного Фонду України Рівненської області видати їй довідку про заробітну плату; визнати неправомірними рішення Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області щодо відмови її у перерахунку пенсії за віком державного службовця, виходячи із 90% заробітної плати, починаючи із 01 грудня 2015 року та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу». Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі працівникам Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області, за посадою на якій їй призначено пенсію. Вказує, що 12.04.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. 14.04.2016 року відповідач листом №246/10 відмовив їй у здійсненні перерахунку. Також зазначає, що вона зверталась до відповідача із заявою про видачу її довідки для перерахунку пенсії, однак листом №483/10 від 30 червня 2016 року її було відмовлено у видачі довідки. Вважає такі відмови відповідача протиправними.

В судове засідання позивач та її представник не з'явились, однак подали суд клопотання про розгляд справи у їхню відсутність, де вказали , що позовні вимоги підтримують повністю та просять суд їх задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не з'явилась, подали суду заперечення проти позовних вимог, де вказали, що позовні вимоги не визнаю повністю та просять суд відмовити в задоволенні позову повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 перебуваючи на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області, з 26 січня 2010 року отримує пенсію за віком згідно положень статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

12 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 14 квітня 2016 року № 246/10 Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії як державному службовцю із посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII (далі Закон № 213-VIII) з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до окремих законів України, в тому числі і відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених названим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

ОСОБА_2 звернулась до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.

30 червня 2016 року листом № 483/10 Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області повідомив позивача про неможливість видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв'язку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013, з 01 грудня 2015 року пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітків для обчислення пенсії» щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до пункту 5 цієї постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсій державним службовцям.

Дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області суд визнає правомірними.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у редакції, чинній станом на час призначення пенсії позивачу, було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

В подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Так, законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», яку викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII Конституційним судом України в установленому порядку неконституційним не визнавався.

Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.

При цьому суд вважає необхідним звернути увагу на те, що, як зазначив Конституційний Суд України у пункту 2.1. рішення № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Як зазначено у пункті 2.2 вказаного рішення, Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, змінами, які набрали чинності 01 січня 2015 року, до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

У зв'язку з набуттям чинності 1 травня 2016 року Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі -Закон № 889-VIII), положення Закону № 3723-XII частково втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Так, згідно пункту 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону № 3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом № 889-VIII по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи приписи статті 90 Закону № 889-VIII, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 року підстав для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати не вбачається.

Оскільки на момент звернення позивача до суду за перерахунком пенсії (11 листопада 2016 року) Законом № 889-VIII, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати, вимоги позивача про проведення такого перерахунку слід визнати безпідставними.

Необхідно зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону № 3723-ХІІ, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Враховуючи характер та зміст спірних правовідносин сторін, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ та Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, як вона просить у своєму адміністративному позові.

При цьому, суд вважає необхідним звернути увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2, затвердженою в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за № 1020/29150, були внесені зміни до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, зокрема, виключено форму довідки про заробітну плату, що подавалася для перерахунку пенсії державним службовцям.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

З огляду на викладене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому вимоги позивача суд визнає необґрунтованими та безпідставними.

Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, який відповідачем в даному випадку виконаний.

Суд визнає, що відповідачі довели правомірність своїх дій щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та у перерахунку пенсії позивачу.

Керуючись ст.ст.11,17,18,71,72,94,160,161,162,163,186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Особа, яка приймала участь у справі, але була відсутня при проголошенні судового рішення, вправі подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.

Суддя С.П.Харечко