
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2017 р. Справа № 909/714/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Деделюка Б.В.,
секретар судового засідання Попович Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Івано-Франківської міської ради, 76004, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21,
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Галеан", ЛТД, 76026, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. О.Довженка, 26,
про стягнення коштів в сумі 164670 грн. 06 коп.,
за участю:
від позивача: ОСОБА_1 - представник, довіреність № 1013/01-20/14в від 17.08.2017,
Від відповідача: ОСОБА_2 - представник, довіреність № 131 від 09.08.2017,
встановив:
Івано-Франківська міська рада звернулась до господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Галеан", ЛТД про стягнення коштів в сумі 164670 грн. 06 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що товариством з обмеженою відповідальністю "Галеан", ЛТД використовуються земельні ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів, що призвело до заподіяння територіальній громаді м. Івано-Франківська збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок в сумі 164670 грн. 06 коп. Заявлені позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст.ст. 22, 1166 ЦК України, ст.ст. 156, 157 ЗК України.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 28.07.2017 прийнято позовну заяву і порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 10.08.2017.
Ухвалою суду від 10.08.2017 продовжено строк вирішення спору та відкладено розгляд справи на 31.08.2017.
В судовому засіданні 31.08.2017 оголошено перерву до 10.10.2017.
Представник позивача, в судовому засіданні 10.10.2017, позовні вимоги підтвердили, з підстав викладених в позовній заяві та письмових уточненнях позовних вимог. Обгрунтовуючи позовні вимоги посилаються на те, що товариством з обмеженою відповідальністю "Галеан", ЛТД використовуються земельні ділянки комунальної власності площею 0,09279 га та 0,1750 га за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3-А, без правовстановлюючих документів, що призвело до заподіяння територіальній громаді м. Івано-Франківська збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок, за період з 14.02.2014 по 14.02.2017, в сумі 164670 грн. 06 коп. Просить позов задовольнити, стягнути з відповідача 164670 грн. 06 коп. збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельної ділянки та покласти на останнього судові витрати в сумі 2470 грн. 05 коп. судового збору.
Представник відповідача, в судовому засіданні 10.10.2017, проти позову заперечує з підстав викладених відзиві на позовну заяву та письмових доповненнях до відзиву. Обгрунтовуючи свої заперечення посилаються на те, що в даному випадку в діях ТОВ "Галеан", ЛТД відсутні елементи складу правопорушення, а саме позивачем не доведено, що договір оренди земельної ділянки не укладено з вини відповідача та розрахунок збитків не підтверджений належними доказами і підстав для стягнення збитків немає. Просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, із врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
Відповідно до ст.ст. 12, 189 Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Положення про здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 28.08.2014 № 1508-47, інспекторами з самоврядного контролю управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 16.09.2016 проведено обстеження земельних ділянок за адресою вул. Левинського, 3-А в м. Івано-Франківську на предмет дотримання вимог земельного законодавства наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Щодо земельної ділянки площею 0,1750 га з кадастровим номером 2610100000:20:009:0217 встановлено наступне.
Земельна ділянка прямокутної форми, на ній знаходяться складські приміщення загальною площею 1207,6 кв.м., які відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, належать на праві приватної власності ТОВ "Галеан", ЛТД. Підстава набуття права власності договір купівлі-продажу № Д234 від 23.05.2006.
Рішенням Івано-Франківської міської ради ХІХ сесія пятого демократичного скликання від 14.11.2007 ТОВ "Галеан" ЛТД надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо земельної ділянки орієнтованою площею 0,18 га на вул. Левинського 3-А для обслуговування складських приміщень.
Рішенням Івано-Франківської міської ради XLV сесія пятого демократичного скликання від 22.09.2009 ТОВ "Галеан", ЛТД затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,175 га на вул. Левинського, 3-А для обслуговування складських приміщень. Зобовязано ТОВ "Галеан" ЛТД укласти договір оренди землі.
Проте, договір оренди землі не був укладений. На день проведення обстеження відсутня інформація щодо укладеного договору оренди землі.
Щодо земельної ділянки орієнтованою площею 0,09279 га встановлено наступне. На земельній ділянці знаходяться складські приміщення загальною площею 927,9 кв.м., які відповідно до Державного реєстру речових прав належать на праві приватної власності ТОВ "Галеан", ЛТД. Підстава набуття права власності договір поділу нерухомого майна № 225 від 11.06.2013.
На час проведення обстеження відсутня інформація про наявність документів у ТОВ "Галеан", ЛТД на право користування земельною ділянкою.
Між Івано-Франківською міською радою, яка реалізує право власності територіальної громади на земельну ділянку за адресою вул. Левинського 3-А у м. Івано-Франківськ та ТОВ "Галеан", ЛТД не укладено договори оренди земельних ділянок площею 0,1750 га та орієнтованою площею 0,09279 га.
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 24.03.2017 № 192 затверджено акт про визначення збитків власнику землі від 14.02.2017, згідно якого сума неодержаного територіальною громадою м. Івано-Франківська доходу визначається збитками, які нанесені міській раді за час фактичного використання земельних ділянок ТОВ "Галеан", ЛТД на вул. Левинського, 3-А у м. Івано-Франківськ, площею 0,09279 га на суму 91345 грн. 83 коп. та площею 0,1750 га на суму 73324 грн. 23 коп., за період з 14.02.2014 по 14.02.2017.
При здійсненні розрахунку взято до уваги інформацію ДПІ у м. Івано-Франківську про сплату відповідачем за вказаний період.
Відповідно до п. 2 зазначеного рішення, збитки підлягають відшкодуванню власнику землі, особами що їх заподіяли, не пізніше одного місяця після затвердження виконавчим комітетом міської ради актів Комісії.
Проте, відповідачем не виконано рішення виконавчого комітету та не оплачено заподіяні збитки в сумі 164670 грн. 06 коп. до міського бюджету.
З метою врегулювання даного спору у досудовому порядку відповідачу надіслано повідомлення від 28.03.2017 № 398/01-15/19в про необхідність добровільного відшкодування завданих збитків, яке останнім залишено без розгляду.
Таким чином, з 14.02.2014 по 14.02.2017 відповідач використовував земельні ділянки площею 0,09279 га та площею 0,1750 га, які знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Левинського, 3-А, без правовстановлюючих документів, які надають право користування землею, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.
Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За приписами статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно ст. 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого було порушено. З урахуванням положень частини 2 статті 224 Господарського кодексу України, під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
З огляду на загальні положення наведених вище норм, для застосування такої міри відповідальності як стягнення майнової шкоди (збитків), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача шкоди та збитками, вини. При цьому, для стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) також необхідним є встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. На позивача покладається обов'язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяними збитками. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні збитків.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Приписами статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За статтею 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності.
За змістом статей 122, 123, 124 Земельного Кодексу України селищні міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренду земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків, а пунктом "д" статті 156 Земельного кодексу України передбачено відшкодування власникам землі та іншим землекористувачам збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
За змістом статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за приписами частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктом 288.1. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідач, не оформивши відповідно до чинного законодавства користування земельною ділянкою, на якій розташовані належні йому об'єкти нерухомості, порушив наведені вище положення законодавства.
Використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушене.
Відповідно до пункту 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Згідно з пунктом 1 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Розміри збитків, у тому числі неодержані доходи, згідно з пунктом 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що розмір збитків при використанні земель без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування) земельної ділянки, дорівнює сумі, яка могла б надійти до місцевого бюджету в разі, якщо б зазначений договір був укладений між орендодавцем та орендарем та нараховується на підставі даних нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Суд звертає увагу, що саме на відповідача покладено обов'язок оформити права на землю, зокрема, вчинити дії з виготовлення та погодження технічної документації із землеустрою. Невиконання ж цього обов'язку свідчить про наявність складу правопорушення в діях відповідача, що, як наслідок, зумовлює його відповідальність у вигляді відшкодування шкоди збитків), завданих внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За наведених обставин вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 164670 грн. 06 коп. збитків у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок, за період з 14.02.2014 по 14.02.2017, є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати понесені позивачем в зв"язку з розглядом справи, а саме: 2470 грн. 05 коп. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Івано-Франківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Галеан", ЛТД про стягнення коштів в сумі 164670 грн. 06 коп. задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Галеан", ЛТД, 76026, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. О.Довженка, 26, (ідентифікаційний код 30016454), на користь Івано-Франківської міської ради, 76004, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, (ідентифікаційний код 33644700), 164670 (сто шістдесят чотири тисячі шістсот сімдесят) грн. 06 коп., з яких 91345 грн. 83 коп. за використання земельних ділянок комунальної власності площею 0,09279 га та 73324 грн. 23 коп. за використання земельних ділянок комунальної власності площею 0,1750 га, за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Левинського, 3-А, за період з 14.02.2014 по 14.02.2017, 2470 (дві тисячі чотириста сімдесят) грн. 05 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 13.10.17
Суддя Деделюк Б.В.