
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/1265/16 Головуючий у 1-й інстанції: Панченко Н.Д.
Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 жовтня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Ганечко О.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Літвіна Н.М.,
при секретарі: Біднячук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за апеляційною скаргою Міністерства молоді та спорту України на постанову Київського окружного адміністративного суду від 02.06.2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства молоді та спорту України, третя особа: Київська обласна федерація академічного веслування, Відділ циклічних та швидкісно-силових літніх олімпійських видів спорту про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до Міністерства молоді та спорту України, третя особа: Київська обласна федерація академічного веслування, Відділ циклічних та швидкісно-силових літніх олімпійських видів спорту про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02.06.2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства молоді та спорту України, що виразилась у не вчиненні дій, направлених на забезпечення участі ОСОБА_2 у конкурсі для включення до складу штатної національної збірної України з веслування академічного з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Представник апелянта та представник третьої особи Відділу циклічних та швидкісно-силових літніх олімпійських видів спорту підтримали апеляційну скаргу, просили її задовольнити. Постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі.
Представник позивача та позивач заперечували проти задоволення апеляційної скарги, просили залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ст. ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 у 2015 році був включений до складу національної збірної України з веслування академічного (т.1, а.с. 72).
15 червня 2015 року між Міністерством молоді та спорту та ОСОБА_3 (спортсмен-інструктор) був укладений контракт (трудовий договір), предметом якого є виконання спортсменом-інструктором завдань, пов'язаних з його підготовкою до успішних виступів на офіційних міжнародних змаганнях, передбачених планами підготовки національної збірної команди України з виду спорту (т.1, а.с. 111-114).
Згідно з пунктом 7.1 контракту, на відповідну посаду ОСОБА_2 призначено з 01.07.2015 по 31.12.2015.
Наказом Міністерства молоді та спорту України від 01.12.2015 №432-с ОСОБА_2, спортсмена-інструктора штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного з 31.12.2015 звільнено з посади, у зв'язку з закінченням строку дії контракту від 15.06.2015 (т.1, а.с. 116).
17 грудня 2015 року позивач звернувся до Міністерства молоді та спорту України з заявою, у якій просив включити його у списки для проведення конкурсу щодо включення до штатної національної збірної команди України з веслування академічного з 01.01.2016 по 31.12.2016 (т.1, а.с. 12).
Суд першої інстанції посилається на лист відповідь Міністерства молоді та спорту України №Ч-84/16/4.2, яким було повідомлено позивача, що з огляду на невдалий виступ ОСОБА_2 на чемпіонаті Європи та Чемпіонаті світу, питання про прийняття ОСОБА_2 на роботу за контрактом буде розглянуто за результатами виступу на відкритому чемпіонаті України з веслування на ергометрах у м. Миколаєві (т.1, а.с. 13), як на факт, що відповідачу було відомо про наміри позивача бути включеним у штат національної збірної України з веслування академічного.
Вважаючи, що відповідач протиправно не включив ОСОБА_2 до списків спортсменів для проведення конкурсу для включення до складу штатної національної збірної України з веслування академічного на 2016 рік, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Міністерство молоді та спорту України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, у силу закону повинен здійснити комплекс заходів, направлених на формування штатних команд національних збірних команд України з олімпійських та неолімпійських видів спорту з числа найбільш підготовлених спортсменів.
Суд першої інстанції вважає, що Міністерства молоді та спорту України не врахувало результати виступу позивача на українських змаганнях і його рейтинг, а тому допустило бездіяльність щодо не включення до штатної національної збірної команди України з веслування академічного на 2016 рік.
Однак, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду, виходячи з наступного.
Основні завдання та функції Міністерства молоді та спорту України визначено у Положенні "Про Міністерство молоді та спорту України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 220 та у Законі України "Про фізичну культуру і спорт".
Відповідно до вимог пункту 1 Положення, національні збірні команди з видів спорту, визнаних в Україні (далі - національні збірні команди), комплектуються Міністерством молоді та спорту (далі - Мінмолодьспорт) на конкурсній основі з урахуванням пропозицій національних спортивних федерацій та фізкультурно - спортивних товариств в олімпійських та неолімпійських видах спорту з числа найбільш підготовлених спортсменів, резервного спорту та спорту вищих досягнень.
Пунктом 2 Положення, передбачено, що складовою національної збірної команди з відповідного виду спорту є штатна команда національних збірних команд України (далі - штатна команда), яка формується на конкурсній основі з числа кращих спортсменів, та затверджується з олімпійських, неолімпійських видів спорту - наказом Мінмолодьспорту за поданням структурного підрозділу, до повноважень якого віднесено координацію розвитку відповідного виду спорту.
Згідно з пунктом 4 Положення, до складу національних збірних команд можуть зараховуватися спортсмени - громадяни України, які мають кращі порівняно з іншими спортивні результати на всеукраїнських та міжнародних змаганнях та пройшли конкурсний відбір, у тому числі ті, які підвищують спортивну майстерність у закордонному спортивному клубі або навчаються у навчальному закладі за кордоном та здійснюють підготовку за індивідуальним планом;
Таким чином, для зарахування до штату національної збірної команди України необхідно мати кращі порівняно з іншими спортивні результати не лише на всеукраїнських а й на міжнародних змаганнях та пройти конкурсний відбір.
Як пояснила суду представник апелянта, штат національної збірної команди України формується із кращих спортсменів, з урахуванням думки головного тренера та пропозицій федерації.
Як встановлено колегією суддів, пропозиції щодо зарахування позивача до штату національної збірної України з веслування академічного від федерації не надходило.
Згідно пояснень представника апелянта, від головного тренера національної збірної України з веслування академічного також не надходило.
Питанням переліку спортсменів, які підлягають зарахуванню до штату національної збірної України з веслування академічного на 2016 рік займався відповідний відділ Міністерства молоді та спорту України, який веде облік спортсменів та їх результатів.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
Колегія суддів критично ставиться до рейтингу, зробленого федерацією, оскільки він стосується всеукраїнських змагань та не враховує усіх результатів міжнародних змагань, які обов'язково враховуються при зарахуванні до штату національної збірної України з веслування академічного.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв в мажах своїх повноважень.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи та встановлено колегією суддів, позивач протягом 2015 року не досяг результатів, як призер та фіналіст міжнародних змагань, що дає право бути членом штатної збірної команди України, а тільки досяг результатів у всеукраїнських змаганнях.
Тобто, невиконання позивачем контрактних зобов'язань призвели до виведення його зі складу штатної команди національної збірної команди України з веслування академічного.
Крім того, відповідно до пункту 17 Положення, Міністерства молоді та спорту України затверджує положення про національні збірні команди з видів спорту, визнаних в Україні.
Статтею 37 Закону України "Про фізичну культуру і спорт", визначено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, з урахуванням пропозицій національних спортивних федерацій та фізкультурно-спортивних товариств комплектує на конкурсній основі з числа найбільш підготовлених спортсменів дитячо - юнацького, резервного спорту та спорту вищих досягнень, а також фахівців сфери фізичної культури і спорту, зокрема тренерів, національні збірні команди з визнаних в Україні олімпійських та неолімпійських видів спорту для підготовки їх до участі в міжнародних спортивних змаганнях.
Положення про національні збірні команди з видів спорту, визнаних в Україні (далі - національні збірні команди), розробляється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, з урахуванням пропозицій центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.
Склад національних збірних команд щорічно затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, та включає основний склад та склади спортсменів різних вікових груп з урахуванням вимог міжнародних спортивних федерацій.
До основного складу національних збірних команд включаються спортсмени, які мають найвищі спортивні результати на всеукраїнських та міжнародних змаганнях.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, на конкурсній основі формує штатну команду національних збірних команд України з олімпійських та неолімпійських видів спорту, що включає спортсменів та фахівців сфери фізичної культури і спорту, зокрема тренерів, а з видів спорту інвалідів - Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів.
Тобто, із вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що Міністерство молоді та спорту України не зобов'язане направляти пропозиції взяти участь у конкурсі на зарахування до штатної команди національної збірної України з веслування академічного.
Крім того, колегія суддів зазначає, що чинним законодавством не передбачено створення списку спортсменів для проведення конкурсу для включення до складу штатної збірної, як того просить у позові позивач, так як законодавством передбачено що склад штатної збірної формується на конкурсній основі з числа найбільш підготовлених спортсменів дитячо-юнацького, резервного спорту та спорту, зокрема тренерів, національні збірні команди з визнаних і Україні олімпійських та не олімпійських видів спорту для підготовки їх до участі в міжнародних спортивних змаганнях.
Тобто, з викладеного вбачається, що змагання різного рівня і є «конкурсна основа, за підсумками яких спортсмени, які показали кращі результати, включаються до складу відповідних штатних команд.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів не вбачає в діях Міністерства молоді та спорту України бездіяльності, яка виразилась у не вчиненні дій, направлених на забезпечення участі ОСОБА_2 у конкурсі для включення до складу штатної національної збірної України з веслування академічного з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, оскільки Міністерство молоді та спорту України тільки укладає контракти, на підставі пропозицій національних спортивних федерацій та фізкультурно - спортивних товариств в олімпійських та неолімпійських видах спорту з числа найбільш підготовлених спортсменів, резервного спорту та спорту вищих досягнень.
У межах розгляду даної справи, суд не має повноважень втручатись у дискреційні повноваження відповідача, щодо визначення результатів змагань позивача, як найкращих та таких які б давали змогу на конкурсній основі зарахувати його до штату національної збірної України з веслування академічного.
А тому, постанова суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у зазначеній постанові, у зв'язку з чим є підстави для її скасування, з постановленням нової постанови про відмову в задоволені позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195,196,197,198,202,205,207,212,254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Міністерства молоді та спорту України - задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 02.06.2017 року скасувати в задоволені позову ОСОБА_2 до Міністерства молоді та спорту України, третя особа: Київська обласна федерація академічного веслування , Відділ циклічних та швидкісно-силових літніх олімпійських видів спорту про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М.Ганечко
Судді: А.Ю.Коротких
Н.М. Літвіна
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Літвіна Н. М.
Коротких А. Ю.