Постанова № 69536635, 10.10.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
823/995/17
Номер документу
69536635
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/995/17 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П,

Суддя-доповідач: Земляна Г.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 жовтня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Земляної Г.В.

суддів Лічевецького І.О., Сорочко Є.О.

за участю секретаря Данилюк Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Русь» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з додатковою відповідальністю «Русь» до Золотоніської районної державної адміністрації, Відділу містобудування та архітектури Золотоніської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У червні 2017 року Товариство з додатковою відповідальністю «Русь» звернулось до суду з позовом до Золотоніської районної державної адміністрації, Відділу містобудування та архітектури Золотоніської районної державної адміністрації, в якому просило:

1) визнати протиправними дії Золотоніської районної державної адміністрації, яка листом від 19.04.2017 №01-01-25/1146 відмовила товариству з додатковою відповідальністю «Русь» у наданні містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу (літ 3А, 3а; літ 3Б; 3б, 3б1, 3б2, 3б3; літ 3В, 3в, 3в1; літ 3Г, 3г, 3г1, 3г2; літ 3Е, 3е, 3е1, 3е2; літ 2Ш, 2ш), з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с. Гульмязів;

2) зобов'язати дозвільний орган Золотоніської районної державної адміністрації та Відділ містобудування та архітектури Золотоніської районної державної адміністрації розглянути заяву товариства з додатковою відповідальністю «Русь» щодо видачі містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу (літ 3А, 3а; літ 3Б; 3б, 3б1, 3б2, 3б3; літ 3В, 3в, 3в1; літ 3Г, 3г, 3г1, 3г2; літ 3Е, 3е, 3е1, 3е2; літ 2Ш, 2ш), з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с. Гульмязів в порядку та строк встановлений чинним законодавством.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позов в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового рішення з таких підстав.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з додатковою відповідальністю «Русь» як суб'єкт господарювання зареєстроване 21.03.2011, ідентифікаційний код - 00856924 за основним видом діяльності «вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур».

Згідно з витягом ЄДРПОУ, Товариство з додатковою відповідальністю «Русь» є правонаступником реорганізованого Відкритого сільськогосподарського акціонерного товариства «Русь», код ЄДРПОУ 000856924, зареєстрованого 30.10.1995.

Відповідно до державного акта на право постійного користування землею серії ЧР № 5-25 від 19.04.1996, Відкрите акціонерне товариство «Русь» надано у постійне користування 1503,6га землі для ведення сільськогосподарського виробництва. А, згідно витягу з Державного земельного кадастру, остання має кадастровий номер 7121582300:05:010:0501 з відсутністю реєстрації будь-яких прав на неї.

10 квітня 2017 року Товариство з додатковою відповідальністю «Русь» звернулось до Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області з заявою від 05.04.2017 за № 15/2 щодо видачі містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу (літ 3А, 3а; літ 3Б; 3б, 3б1, 3б2, 3б3; літ 3В, 3в, 3в1; літ 3Г, 3г, 3г1, 3г2; літ 3Е, 3е, 3е1, 3е2; літ 2Ш, 2ш), з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с. Гельмязів.

До заяви для отримання містобудівних умов та обмежень було додано:

1)копію свідоцтва на нерухоме майно;

2)копію витягу про державну реєстрацію прав;

3)копію державного акту та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;

4)копію ситуаційного плану розміщення ділянки;

5)копію викопіювання із схеми розташування;

6) викопіювання з топографо-геодезичного плану М1:2000;

7)копію з чергового кадастрового плану;

8)фотофіксацію земельної ділянки;

9)містобудівний розрахунок.

Золотоніська районна державна адміністрація 19.04.2017 за вих. № 01-01-25/1146 відмовила у видачі містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу (літ 3А, 3а; літ 3Б; 3б, 3б1, 3б2, 3б3; літ 3В, 3в, 3в1; літ 3Г, 3г, 3г1, 3г2; літ 3Е, 3е, 3е1, 3е2; літ 2Ш, 2ш), з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с.Гельмязів, так як замовником наданий неповний перелік документів передбачених Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109. При цьому відповідачем не надано позивачу обґрунтованої відповіді та не зазначено правових підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень.

Не погоджуючись з зазначеною відмовою товариство звернулось до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову прийшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови у наданні позивачу містобудівних умов є правомірними та обґрунтованими, оскільки подані товариством документи не відповідають переліку документів закріпленому в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07.07.2011, оскільки позивачем не було надано копії документа про право власності (користування) земельною ділянкою.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність відмови у наданні позивачу містобудівних умов з огляду на наступне.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до п. 8 ст. 1 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва (стаття 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Згідно з ч. 1, 2, 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об'єктів відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», основними складовими вихідних даних є:

1) містобудівні умови та обмеження;

2) технічні умови;

3) завдання на проектування.

Згідно з ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

4) витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).

Процедуру надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, визначає Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року № 109.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку №109 містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Положеннями п.2.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №109 передбачено, що для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва. Перелік документів зазначених в ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є вичерпним.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 05 квітня 2017 року подано до Золотоніської районної державної адміністрації заяву на видачу містобудівних умов і обмежень № 15/2 та додано: 1) копію свідоцтва на нерухоме майно; 2) копію витягу про державну реєстрацію прав; 3) копію державного акту та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; 4) копію ситуаційного плану розміщення ділянки; 5) копію викопіювання із схеми розташування; 6) викопіювання з топографо-геодезичного плану М1:2000; 7) копію з чергового кадастрового плану; 8) фотофіксацію земельної ділянки; 9) містобудівний розрахунок.

Проте Золотоніська районна державна адміністрація розглянувши заяву позивача відмовила у наданні містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу з будівництвом нового корівника на 632 дійних корів та доїльно-молочного блоку в Черкаській області, Золотоніського району, с. Гельмязів, так як замовником наданий неповний перелік документів, передбачений Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки затвердженого наказом Міністерства регіональної розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07.07.2011 (а.с.8).

Відповідно до п. 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки розгляду заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у видачі містобудівних умов та обмежень або внесення змін до них з відповідним обґрунтуванням надається уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, визначений пунктом 2.1 цього розділу.

Положеннями 2.1. зазначеного порядку визначено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Частиною 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1)неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2)виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3)невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та вбачається з матеріалів справи відмова надана Золотоніської районною державною адміністрацією Черкаської області №01-01-25/1146 від 19.04.2017 на подану позивачем заяву №15/2 від 05.04.2017 носить формальний характер та належним чином не обґрунтована. Крім того така відповідь надана поза межами семиденного строку, як це встановлено нормами законодавства.

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, враховуючи вищенаведені норми містобудівного законодавства та викладені обставини справи, відповідач протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви має прийняти рішення про надання містобудівних умов та обмежень або про відмову у їх наданні. При цьому, підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, будь-яких інших підстав чинним законодавством не передбачено.

Однак, Золотоніська районна адміністрація відмовляючи позивачу у наданні містобудівних умов та обмежень, 19.04.2017 не наводить обставин, які б могли стати підставою для відмови у видачі, а саме не вказує на невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що в даному випадку наявні правові підстави для задоволення позовних вимог та визнання протиправними дій Золотоніської районної державної адміністрації, яка листом від 19.04.2017 №01-01-25/1146 відмовила Товариству з додатковою відповідальністю «Русь» у наданні містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с. Гульмязів та необхідності зобов'язання Золотоніської районної державної адміністрації розглянути заяву позивача щодо видачі містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с. Гульмязів в порядку та строк встановлений чинним законодавством.

Надання Золотоніською районною державною адміністрацією до суду першої інстанції обґрунтування відмови у видачі містобудівних умов та обмежень, яка не була зазначена у відповіді наданої Товариству з додатковою відповідальністю «Русь» та висновки суду першої інстанції, що були здійсненні на підставі зазначених пояснень про правомірність листа-відмови відповідача в цілому, колегія суддів не може прийняти до уваги, оскільки зазначені обставини не вказані в оскаржуваному листі-відмові та виходять за межі мотивувань зазначених у відмові.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Судові витрати понесенні позивачем на сплату судового збору в сумі 4800 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Золотоніської районної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі про задоволення позову.

Керуючись ст.ст.4, 8-11, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Русь"- задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2017 року - скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Товариства з додатковою відповідальністю "Русь" - задовольнити.

Визнати протиправними дії Золотоніської районної державної адміністрації, яка листом від 19.04.2017 №01-01-25/1146 відмовила Товариству з додатковою відповідальністю "Русь" у наданні містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с. Гульмязів.

Зобов'язати Золотоніську районну державну адміністрацію розглянути заяву Товариства з додатковою відповідальністю "Русь" щодо видачі містобудівних умов та обмежень на реконструкцію молочного комплексу з будівництвом нового корівника на 632 дійні корови та доїльно-молочного комплексу в Черкаській області с. Гульмязів в порядку та строк встановлений чинним законодавством.

Стягнути з Золотоніської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04061197) на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Русь" (00856924) судовий збір у розмірі 4800 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів із дня складання у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Г.В. Земляна

Судді: І.О. Лічевецький

Є.О. Сорочко

Повний текст виготовлено 12 жовтня 2017 року

Головуючий суддя Земляна Г.В.

Судді: Сорочко Є.О.

Лічевецький І.О.