Ухвала суду № 69536358, 11.10.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2017
Номер справи
826/8970/16
Номер документу
69536358
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8970/16 Головуючий у 1-й інстанції: Вєкуа Н.Г. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

11 жовтня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В. суддів: Безименної Н.В., Желтобрюх І.Л.

за участю секретаря судового засідання: Прудиус І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві, у порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційну скаргу відповідача - Львівської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кребс Фід» до Львівської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н ОВ И В:

У червні 2016 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кребс Фід», звернулись до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просили визнати протиправним та скасувати рішеня про визначення коду товару №КТ-209000014-0094-2016 від 28 квітня 2016 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 червня 2016 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач мотивує свої вимоги тим, що постанова суду першої інстанції була прийнята із порушенням норм матеріального права.

Враховуючи, що у матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів, відповідно до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно зі ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Згідно з ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, 21 березня 2016 року на підставі укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кребс Фід» та компанією «DSM Nutritional Products Sp. z o.o.» (Республіка Польща) зовнішньоекономічного контракту № UA-001-2016 від 09 березня 2016 року, здійснено поставку товарів згідно специфікацій № 1 від 11березня 2016 року, № 2 від 14 березня 2016 року та рахунка-фактури (інвойсу) № 6531076660 від 21 березня 2016 року.

24 березня 2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Кребс Фід» на м/п «Городок» Львівської митниці ДФС (зараз-ВМО №1) подана до митного оформлення митна декларацію № 209120000/2016/812403 на товар № 1 - № 3, в тому числі: товар №1 «Продукти, що використовуються для годівлі тварин, без вмісту крохмалю, в паперових мішка по 25 кг: Pigs Grower 0,075% premix / Пігс Гровер 0,075% премікс; Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend / Ровімікс для бройлерів 0,06 % мінеральна суміш; Premix 0,5 % broilers starter / Премікс 0,5% бройлери старт; Rowimix for layers mineral premix 0,1% / Ровімікс для несучки. Мінеральний премікс 0,1%; Premix 0,5% parents Replacement / Премікс 0,5% батьки молодняк, багатокомпонентна суміш, у вигляді порошку для внесення в комбікорм для курчат-бройлерів у розрахунку від 0.6 до 5 кг./т. яка містить у своєму складі вітаміни, мікро та мікроелементи, антиоксиданти, наповнювач (крейду), з вмістом хлориду холіну; без вмісту цукрози, жиру, глюкози, крохмалю, білків чи амінокислот» - за кодом товару згідно УКТЗЕД 2309909610; товар №2 «Продукти, що використовуються для годівлі тварин, без вмісту крохмалю, в паперових мішках по 25 кг: Premix 0,5% parents layer / Премікс 0,5% батьки несучка багатокомпонентна суміш, у вигляді порошку для внесення в комбікорм для курчат-бройлерів у розрахунку від0.6 до 5 кг./т. яка містить у своєму складі вітаміни, мікро та мікроелементи, антиоксиданти, наповнювач (крейду), з вмістом хлориду холіну; без вмісту цукрози, жиру, глюкози, крохмалю, білків чи амінокислот» - за кодом товару згідно УКТЗЕД 2309909610; товар №3 «Ферментні препарати Ronozyme VP (CT); Ronozyme WX (CT); Ronozyme NP (CT). У формі гранул, в мішках по 20 кг, рекомендовано вводити в корми, що містять сою, рапс, соняшник, горох, кукурудзу або сорго, що сприяє підвищенню росту курчат, індичат, продуктивності курей-несучок, збільшенню приростів бройлерів, а також збільшенню маси тіла свиней, дозування - 60-1200 мг/кг корму» - за кодом товару згідно УКТЗЕД 3507909000.

Разом з митною декларацією для митного оформлення товару надані: копія контракту № UA-001-2016 від 09 березня 2016 року, відповідні специфікації до договору щодо поставок, міжнародна товарно-транспортна накладна № 360548 від 23 березня 2016 року, рахунок-фактура (інвойс) № 6531076660 від 21 березня 2016 року, Договір транспортно-експедиторського обслуговування вантажів №30012015 від 30 січня 2015 року, рахунок-фактура № AL-000354 від 22 березня 2016 року, документи, що підтверджують якість та склад товар, зокрема: сертифікат країни походження № PL/MF/AK 0169034, ветеринарний сертифікат країни походження товару № PL1438003, реєстраційне посвідчення на товар AA-04869-04-13 від 18 грудня 2013 року з додатками №1 та №2, експертний висновок Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок №4950-К/06 від 16 грудня 2013 року, картку продукту товару від виробника, картку характеристики товару від виробника, рецептуру товару, сертифікат якості товару, копію митної декларації країни відправлення №15PL445010Е0514622 від 20 березня 2016 року.

Під час здійснення митного оформлення товару у митниці виникли сумніви щодо правильності визначення коду одного з заявлених до митного оформлення товарів, а саме щодо Rovimix Broiler 0,065 Mineral Blend / Ровімікс для бройлерів 0,06% мінеральна суміш, у зв'язку з чим здійснено лабораторне дослідження.

За результатами проведення лабораторних досліджень відібраних зразків імпортованих товарів, Львівське управління з питань експертизи та досліджень склало висновок №142008600-0094 від 07 квітня 2016 року в якому встанволено таке: за результатами проведених досліджень у складі зразка з назвою «Продукти, що використовуються для годівлі тварин Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend» виявлено макро- та мікроелементи, карбонати. У складі зразка наявними методами не виявлено цукрози, жиру, глюкози, сполук з вільною аміногрупою (білків чи амінокислот), крохмалю та вітамінів. Визначення масової частки молочних продуктів на даний час не видається можливим у зв'язку з відсутністю відповідної нормативно-затвердженої методики».

28 квітня 2016 року Львівська митниця ДФС прийняла рішення № КТ-209000014-0094-2016 про визначення коду товару, яким змінила заявлений позивачем до митного оформлення код УКТ ЗЕД для продукту (преміксу) Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend з 2309909610 на 2309909690. Коди УКТ ЗЕД щодо інших заявлених до митного оформлення товарів змінені не були.

Вважаючи, що його права та законні інтереси порушено, позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції вірно виходив з наступного.

Відповідно до ст. 67 Митного кодексу України, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та визначається Законом України «Про Митний тариф України».

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Структура десяти знакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Згідно з ч. 1 ст. 69 Митного кодексу України, товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 69 Митного кодексу України, органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Згідно з положеннями Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД Митного тарифу України, встановленого Законом України «Про Митний тариф України» від 19 вересня 2013 року № 584-VII, класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:

1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

2. (а) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (а), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (а) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

Таким чином, зазначеними Правилами передбачено, що при віднесенні товару до тієї чи іншої позиції слід виходити з більш конкретного опису товару, тобто саме характеристики товару є визначальними для класифікації товару відповідно до УКТ ЗЕД.

Так, позивач при здійсненні митного декларування товару вказав код УКТ ЗЕД товару для Rovimix Broiler 0,06 % Mineral Blend - 2309 90 96 10.

Відповідно до додатків до реєстраційного посвідчення № АА-04869-04-13 від 18 грудня 2013 року (додаток 1 «Коротка характеристика продукту», додатку 2 кількісний склад продукту), рецептури виробника, сертифікату якості виробника, експертного висновку № 010180 д.т./к від 25 листопада 2015 року зазначено, що Ровімікс для бройлерів 0,06% мінеральна суміш являє собою суміш мінералів сполуки марганцю, цинку, селену, заліза, міді, кобальту з наповнювачем - крейдою) у вигляді порошку, що використовується для збалансування раціонів бройлерів за мінеральними елементами. Дана суміш вноситься у корм бройлерам із розрахунку: 600 г/т (0,06%). Вміст крохмалю в зразку проби Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend, відібраного для проведення незалежного дослідження в Державному науково-дослідному контрольному інституті ветеринарних препаратів та кормових добавок, становить менше ніж 0,2 %.

Натомість, приймаючи оскаржуване рішення про визначення коду товару, відповідач вказав, що Rovimix Broiler 0,06% Mineral Blend класифікується за кодом 2309909690.

Відповідно до положень Закону України «Про Митний тариф України» до товарної позиції 2309 включаються продукти, що використовуються для годівлі тварин, одержані в результаті переробки рослинної або тваринної сировини до такого ступеня, що вони втратили основні властивості вихідної сировини, крім рослинних відходів, рослинних залишків і побічних продуктів такої переробки (Група 23, Залишки і відходи харчової промисловості; готові корми для тварин.), до товарної позиції 2309 90 96 10 відносяться продукти, що використовуються для годівлі тварин, попередні суміші (премікси).

Відповідно до Закону України «Про ветеринарну медицину» премікси - суміші кормових добавок або суміші однієї чи декількох кормових добавок, у тому числі вітамінів, амінокислот, мінералів тощо, з кормами тваринного чи рослинного походження або з водою, виготовлені за спеціальною технологією на високотехнологічному обладнанні, які використовуються як носії і не призначені для безпосередньої годівлі тварин; корми - продукти тваринного, рослинного, мікробіологічного та хімічного походження, у тому числі готових кормів та комбікормів, що використовуються для годівлі тварин самостійно або в суміші, містять поживні речовини у засвоюваній формі і не справляють негативного впливу на здоров'я тварин, та «готових кормів» як кормів тваринного і рослинного походження, які містять кормові добавки для непродуктивних тварин, у тому числі риб та птахів.

Згідно з Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - Пояснення до УКТ ЗЕД), затвердженими наказом Державної фіскальної служби України від 09 червня 2015 року № 401, вбачається що до позиції 2309 включаються підсолоджені корми та готові кормові продукти, що складаються з суміші декількох поживних речовин, які призначені:

(1) для забезпечення тварин раціональним і збалансованим повсякденним раціоном (повноцінний корм);

(2) для одержання придатного повсякденного раціону шляхом додання в господарський (тобто зроблений у господарстві) корм органічних чи неорганічних речовин (додаткові корми);

(3) для використання під час приготування повноцінних кормів або додаткових кормів.

До цієї товарної позиції включаються продукти, використовувані для годівлі тварин, одержані в результаті оброблення продуктів рослинного чи тваринного походження та оброблені до такого ступеня, що вони втратили основні властивості вихідного матеріалу, наприклад, у випадку продуктів, одержаних з рослинних матеріалів, характерна клітинна будова вихідної рослинної сировини стала невпізнанною під час розгляду під мікроскопом.

(с) Готові продукти, використовувані для приготування повноцінних кормів чи додаткових кормів, описаних вище в пунктах (а) та (в). Ці готові продукти, відомі в торгівлі як «премікси», являють собою складні суміші, що складаються з ряду речовин (іноді називаються добавками), склад і співвідношення яких змінюються залежно від вимог тваринництва. Ці речовини підрозділяються на три групи:

(1) Речовини, що поліпшують травлення і забезпечують добру засвоюваність кормів, а також зберігають здоров'я тварин: вітаміни чи провітаміни, амінокислоти, антибіотики, кокцидіостати, мікроелементи, емульгатори, ароматизувальні речовини, збудники апетиту і т.д.

(2) Речовини, призначені для запобігання псуванню кормів (особливо жировмісних компонентів) до згодовування їх тваринам, такі як стабілізатори, антиокислювачі і т.д.

(3) Речовини, що є носіями і складаються з одного чи більше органічних поживних речовин (маніоки чи соєвого борошна, крупи, дрібних крупок, дріжджів, різних відходів харчової промисловості і т.д.) або неорганічних речовин (наприклад, магнезиту, крейди, каоліну, солі, фосфатів).

Концентрація речовин, описаних вище в пункті 1, та природа носія визначаються так, щоб, зокрема, забезпечити гомогенну дисперсію і змішання цих речовин у комбікормах, в які додаються ці продукти.

За умови використання для годівлі тварин до цієї категорії готових продуктів також включаються:

(a) готові продукти, що складаються з декількох мінеральних речовин;

(b) готові продукти, що складаються з активної речовини типу, описаного вище в пункті (1), з носієм, наприклад, продукти процесу виробництва антибіотиків, одержувані простим сушінням маси, тобто всього об'єму бродильного чана (переважно міцелію, культурного живильного середовища та антибіотика). Суха речовина, що вийшла в результаті, (стандартизована шляхом додання органічних і неорганічних речовин або нестандартизована), в якій вміст антибіотиків зазвичай змінюється в діапазоні 8-16 %, використовується як основна речовина для приготування, зокрема, преміксів (англ. Premixes).

Відповідно до Листа Міністерства доходів і зборів України від 26 березня 2014 року № 6983/7/99-99-24-02-03-17 «Про впровадження методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТЗЕД», до попередніх сумішей (преміксів) не відносяться готові продукти, до складу яких входять «енергетичні» поживні речовини, що складаються з речовин з високим вмістом вуглеводів (висококалорійних речовин), таких як крохмаль, цукор, целюлоза та жири (наприклад, зерно зернових культур, напівцукровий кормовий буряк, твердий тваринний жир і т. д.) та «формуючі тіло» поживні речовини, які багаті білками (наприклад, насіння бобових рослин, відходи пивоварства, макуха і т. д.). Такі продукти класифікуються у відповідних товарних підпозиціях.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що опис вищевказаних преміксів в повній мірі відповідає опису коду УКТ ЗЕД 2309 90 96 10, а тому позивач по справі обгрунтовано вказував саме цей код при здійсненні розмитнення такого товару.

Що стосується посилання відповідача на наявність у вказаних вище преміксах крохмалю і як наслідок, необхідності зазначення коду УКТ ЗЕД 2309 90 31 00, то колегія суддів апеляційної інстанції вважає їх необґрунтованими, оскільки це суперечить опису такого коду УКТ ЗЕД. Вказаний код УКТ ЗЕД 2309 90 31 00 надає абсолютно інший опис товару, зокрема до товарної позиції коду УКТ ЗЕД 2309 90 31 00 відносяться продукти, що використовуються для годівлі тварин, інші, без вмісту молочних продуктів або з вмістом менш як 10 мас. % цих продуктів.

В поясненнях до цієї товарної позиції, вказано, що у товарних підкатегоріях 2309 10 11 00 - 2309 10 70 00 і 2309 90 3 1 00 - 2309 90 70 00 термін «молочні продукти» означає продукти, що включаються до товарних позицій 0401, 0402, 0404, 0405, 0406 і до товарних підкатегорій 0403 10 11 00 - 0403 10 39 00, 0403 90 11 00 - 0403 90 69 00, 1702 11 00 00, 1702 19 00 00 і 2106 90 51 00.

Більше того, посилання відповідача по справі на наявність, на його думку, крейди в заявлених до розмитнення преміксів, як на підставу для зміни коду УКТ ЗЕД, жодним чином не підпадає під опис такого коду УКТ ЗЕД, оскільки у вказаному відповідачем коді УКТ ЗЕД, жодної згадки про крейду взагалі не має.

Тобто, в даному випадку код УКТ ЗЕД 2309 90 31 00 - вказаний відповідачем у своєму рішенні, жодним чином не підпадає під опис заявлений позивачем до митного розмитнення преміксів, оскільки в них взагалі відсутні будь-які молочні продукти (які мали б бути відповідно до зміненого коду).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірність свого рішення та не надано суду належних та допустимих доказів помилкового визначення позивачем коду класифікації товару.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Кребс Фід» до Львівської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення.

Приписами ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Львівської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 червня 2017 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 червня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, відповідно до вимог ст. 212 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст виготовлено 11.10.2017

Головуючий суддя Л.В.Бєлова

Судді Н.В. Безименна,

І.Л. Желтобрюх

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Безименна Н.В.