
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 711/7394/17 Головуючий у 1-й інстанції: Шипович В.В. Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
У Х В А Л А
Іменем України
10 жовтня 2017 року м. Київ
колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Лічевецького І.О. Сорочко Є.О.
за участю секретаря Данилюк Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні без фіксації судового процесу, в порядку ч.1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» на ухвалу Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Черкаська міська рада про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та здійснити відшкодування пільг та субсидій,
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352», звернулось до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Черкаська міська рада, в якому просило:
1) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови нараховувати та відшкодовувати ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» пільги та субсидії з 01.12.2016 по 30.08.2017.
2) зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради нарахувати та здійснити відшкодування пільг та субсидій ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» з 01.12.2016 по 30.08.2017.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2017 року відмовлено у відкритті провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України.
Не погоджуючись з ухвалою судді суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу, з направленням справи до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження, через порушення норм процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала судді - скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції з наступних підстав.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, без фіксації судового процесу.
Відмовляючи у відкритті провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд першої інстанції прийшов до висновку, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки вважав, що зазначений спір за своєю суттю не є публічно-правовим, а виникає із господарських відносин.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду з наступних підстав.
Як вбачається зі змісту позовної заяви Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» просило визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови нараховувати та відшкодовувати ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» пільги та субсидії з 01.12.2016 по 30.08.2017; зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради нарахувати та здійснити відшкодування пільг та субсидій ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» з 01.12.2016 по 30.08.2017.
За приписами ч. 1 ст. 55, ч. 3 ст. 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.
За приписами частини 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» є юридичною особою, що створена для забезпечення інтересів співвласників багатоквартирного будинку за адресою м. Черкаси, бул. Шевченка, 352 та здійснює комплексне обслуговування об'єкту.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна; асоціація власників жилих будинків - юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об'єднань.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що виконавець має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг і повертати їх у разі ненадання таких послуг чи пільг.
В силу ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Згідно зі ст. 31 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Відповідно до пункту 1 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року №869 , він поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Згідно з пунктом 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій №869 тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - це вартість надання таких послуг, розрахована на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
З наведених положень слідує, що обов'язок щодо затвердження тарифу з надання житлово-комунальних послуг покладено на органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Нормами ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з ч.2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При цьому, з огляду на ч. 2 ст. 55 Конституції України, владною управлінською функцією може вважатися не лише прийняття рішення органом влади, а і його дії та бездіяльність.
Зважаючи на це, дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови нараховувати та відшкодовувати ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» пільги та субсидії варто вважати владною управлінською функцією.
Таким чином спори з приводу дій та бездіяльності Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови в нараховуванні та відшкодовуванні ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» пільг та субсидії є публічно-правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень (Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради) під час реалізації наданих йому законодавством владних управлінських функцій стосовно обов'язку затвердження тарифу з надання житлово-комунальних послуг.
Так, нормами ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що на стадії відкриття провадження у справі суддя з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На стадії відкриття провадження в такій справі необхідно з'ясувати, яку інформацію не надано позивачу і, якщо ця інформація є публічною, то такий спір в будь-якому разі належить до юрисдикції адміністративних судів незалежно від відповідача у спорі, навіть якщо інформація не є публічною, але позивач суб'єктивно уявляє її такою. Тому, суд, встановивши, що запитувана інформація не є публічною в розумінні Закону або відповідач не є розпорядником такої інформації, повинен відмовити в позові.
З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, ухвала Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2017 року підлягає скасуванню, з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Посилання суду першої інстанції в своїй ухвалі на постанову Верховного суду України від 16.08.2017 справа №6-782цс17, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки зазначене рішення за вказаною датою та номером справи відсутнє в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Водночас відповідно до практики Вищого адміністративного суду України питання про відшкодування пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства (ухвала Вищого адміністративного суду України від 18.05.2017 у справі №267/6164/13-а).
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що допущені судом першої інстанції порушення норм процесуального права є такими, що призвели до неправильного вирішення питання, та є підставою для скасування ухвали місцевого суду з постановленням нової ухвали про направленням справи до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття та продовження розгляду справи.
Згідно зі ст.ст. 199 ч. 1 п. 3, 204 ч. 1 п. 4 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, суд апеляційної інстанції скасовує її і направляє справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції скасуванню з винесенням нової ухвали про направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду в частині вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8-11, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 211 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» задовольнити.
Ухвалу Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11 вересня 2017 року - скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в частині, що перешкоджає провадженню у справі протягом двадцяти днів із дня складання у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Г.В.Земляна
Судді: І.О. Лічевецький
Є.О. Сорочко
Повний текст ухвали виготовлено 11 жовтня 2017 року
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Лічевецький І.О.