
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
11 жовтня 2017 року
справа № 804/5638/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.
суддів: Чабаненко С.В. Баранник Н.П.
за участю секретаря судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 червня 2017р. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» звернулось з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 червня 2017р. позов задоволено.
Суд постановив визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на яку Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Дніпропетровськгаз» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за період червень 2016 року в розмірі 1240557,10 грн. та відобразити відповідне збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить постанову суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не враховано вимоги п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України.
Представник відповідача не з'явився, судова повістка була вручена 07.08.2017.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено судом першої інстанції, ПАТ «Дніпропетровськгаз» 23.01.1998 зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та з 28.06.1997 перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників ДФС (правонаступник Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську) як платник податку на додану вартість згідно свідоцтва №100295661 від 07.08.2010 (а.с.19-22).
20.11.2015 ПАТ «Дніпропетровськгаз» звернулося з листом №11/12-0332 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську, в якому просило врахувати положення Податкового кодексу України щодо застосування касового метода і збільшити «реєстраційну суму» для ПАТ «Дніпропетровськгаз», розраховану згідно з пунктом 200-1.3 статті 200 ПК України на суму ПДВ, включеного з 01.07.2015 до податкового кредиту відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПК України на підставі податкових накладних, виписаних та зареєстрованих до 01.07.2015 (а.с.13).
Судом було встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 22.07.2016 ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року, що підтверджується квитанцією №2, з якої вбачається, що податкова декларація з ПДВ доставлена до районного рівня 2801 СДПІ з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську 20.02.2016 о 14 год. 01 хв. (а.с.26-27, 196-201).
В таблиці 2 Додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за червень 2016 року було відображено податкові накладні, отримані до 01.07.2015, у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПК України в сумі 1 240 557,10 грн. (а.с.196-201).
19.08.2016 відповідачем на запит позивача від 19.08.2016 №19389213 надано Витяг щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №19389213, в якому зазначено, що сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складає 5006236,09 грн., в тому числі (а.с.10):
- р. 1 - загальна сума податку за отриманими платниками податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі – 126417575,62 грн.;
- р. 3 - загальна сума поповнення електронного розрахунку з поточного рахунка платника податку – 81885423 грн.;
- р. 4 - загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі – 228550104,24 грн.;
- р. 8 - сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали – 7687463 грн.;
- р. 9 - сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість станом на 01.07.2015 – 11333,30 грн.
Вважаючи, що відповідачем не враховано інформації щодо сум ПДВ, включених до податкового кредиту при обрахунку суми за касовим методом в податковій декларації за червень 2016 року відповідно до п. 187.10 ст. 187 ПК України за податковими накладними, складеними до 01.07.2015 у розмірі 1 240 557,10 грн., позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем протиправно незабезпечено автоматичне збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за червень 2016 року у розмірі 1240557,10 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; - з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Податкового кодексу України, та Порядком електронного адміністрування ПДВ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок електронного адміністрування ПДВ).
Згідно пункту 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Пунктом 200-1.3 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах + SОвердрафт - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ;
де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
SПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.
На виконання пунктів 200-1.1 та 200-1.2 статті 200-1 ПК України Кабінетом Міністрів України було затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ.
Виходячи зі змісту статті 200-1 ПК України платник податку наділений правом зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, формування якої відбувається з урахуванням показників загальної суми податку за отриманими платником податків податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 24.12.2015 року №909-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» були внесені зміни до розділу XX Перехідних положень шляхом доповнення пунктом 34-1, у відповідності до якого для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми SНакл беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року.
Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми SНакл на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статті 198 цього Кодексу), у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку.
Відповідно до пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 було затверджено форму та Порядок заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість (далі – Порядок заповнення і надання податкової звітності з ПДВ).
Пунктом 15 розділу III Порядку заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість передбачено, що у графах 5-7 рядка «за податковими накладними, складеними до 01.07.2015» таблиці 2 (Д5) (додаток 5) платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу, відображають обсяги та суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року, у зв'язку із застосуванням такого методу податкового обліку.
Як було встановлено судом, в таблиці 2 Додатку №5 податкової декларації з ПДВ, поданої за червень 2016 року позивачем відображено суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01.07.2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01.07.2015 року, у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку на загальну суму 1240557 грн.
Судом першої інстанції також було свтановлено, що підтверджується постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2016 року по справі №804/1605/16, яка набрала законної сили (а.с.48), що 22.04.2016 року відповідно до Інформаційної системи «Перегляд податкових накладних. Архів податкової звітності» сума ПДВ по касовому методу обліку у розмірі 17554545, 41 грн., тобто за липень-грудень 2015 року зарахована до реєстраційної суми.
Є вірними розрахунок суду першої інстанції суми, яка не була врахована відповідачем за касовим методом, до суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд виходить із даних, наданих відповідачем у Витязі від 19.08.2016 року (а.с.10), а саме:
р.1 витягу + р.3 витягу - р.4 витягу + р.8 витягу + р.9 витягу = -12 548 461,28 грн.
Якщо з загальної суми, на яку було збільшено реєстраційну суму, а саме 17554545,41 гри. вирахувати «-12548461,28 грн.», то залишається 5006236,09 грн., отже, сума в розмірі 5006236,09 грн. є складовою суми, на яку за результатами липня – грудня 2015 року було збільшено реєстраційну суму, але не містить в собі спірної суми в розмірі 1240557,10 грн. по декларації за червень 2016 року.
Судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що Державною фіскальною службою України не були виконані вимоги Порядку заповнення і надання податкової звітності з податку на додану вартість в частині врахування в сумі ПДВ, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суми ПДВ, включеної до складу податкового кредиту за звітний (податковий) період червень 2016 року на підставі податкових накладних, складених до 01.07.2015 року у зв'язку з застосуванням касового методу податкового обліку.
Таким чином, відповідач не забезпечив автоматичне відображення показників податкової декларації з ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ на суму в розмірі 1240557,10 грн. за червень 2016 року.
Відповідачем зараховано дану суму до податкового кредиту, але не враховано в формулі, встановленої п. 200-1.3 ст. 200 ПК України, суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні, чим порушено п. 200-1.3 ст. 200 та пункту 34-1 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПК України.
Відповідно до п.п. 49.8, 49.9 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу і за умови дотримання платником податку цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому на обліку перебуває платник податку, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання. За умови дотримання всіх вимог податкова декларація вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган не надає платнику податку повідомлення про відмову у прийнятті декларації тощо.
Судом було встановлено, що податкова декларація з ПДВ за червень 2016 року з задекларованої сумою податкового кредиту, у зв’язку із застосуванням касового методу податкового обліку на суму 1240557,10 грн. прийнята у встановленому законодавством порядку, а тому вказана декларація вважається поданою, а задекларовані у ній суми узгодженими з контролюючим органом.
Система електронного адміністрування ПДВ організована на центральному рівні Державної фіскальної служби України, на цьому ж рівні відбувається автоматичне обчислення реєстраційної суми при зміні значення будь-якого з показників формули.
У зв'язку з невключенням ДФС України в дані системи електронного адміністрування ПДВ дані податкової декларації за червень 2016 року у позивача відсутня можливість зареєструвати податкові накладні на суму 1240557,10 грн.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженої постанови відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 червня 2017р. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: Н.П. Баранник