Постанова № 69535482, 11.10.2017, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2017
Номер справи
825/664/17
Номер документу
69535482
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2017 року Чернігів Справа № 825/664/17

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовомУправління Держпраці у Чернігівській областідоКомунального лікувально-профілактичного закладу "Ічнянська центральна районна лікарня"прозастосування заходів реагування у сфері державного нагляду

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до комунального лікувально-профілактичного закладу «Ічнянська районна лікарня» (далі - КЛПЗ «Ічнянська центральна районна лікарня») та, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, остаточно просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов'язання відповідача негайно зупинити виконання робіт (виробництва): експлуатацію електроустановок та електрообладнання у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності та заяву про зменшення позовних вимог, згідно з якою, у зв'язку з виконанням вимог в частині зобов'язання відповідача негайно зупинити виконання робіт (виробництва): експлуатацію системи газопостачання харчоблоку, остаточно залишає позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача негайно зупинити виконання робіт (виробництва): експлуатацію електроустановок та електрообладнання.

Представник відповідача просив розглядати справу без його участі. Згідно наявних в матеріалах справи письмових заперечень, представник відповідача позов не визнав, в його задоволенні просив відмовити та пояснив, що у закладі відповідача відсутній електрик з ІV групою електробезпеки та, в зв'язку з тим, що в Ічнянському районному центрі зайнятості електриків, що мають ІV групу електробезпеки на обліку немає, наказом головного лікаря від 11.05.2017 № 50 визначено старшим електриком ОСОБА_1, котрий має ІІ групу з електробезпеки та відповідно буде проходити навчання та перевірку знань для отримання ІІІ групи з електробезпеки.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 30.11.2016 № 94, згідно наказу від 30.11.2016 № 216 управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 11.04.2017 по 17.04.2017 було проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення комунального лікувально-профілактичного закладу «Ічнянська районна лікарня», ЄДРПОУ 02006231, вул. Ковалівка, 6, м. Ічня, Ічнянський район, Чернігівська область.

За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 14.04.2017 № 94, отриманий посадовою особою КЛПЗ «Ічнянська центральна районна лікарня».

Під час перевірки, згідно розділу 5 вищевказаного акту, виявлено порушення КЛПЗ «Ічнянська центральна районна лікарня» 114 нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення зазначені у рядках №№ 65, 70, 71, 73, 76, 77, 78, 90, 91 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

1. Документально не підтверджено проведення періодичного технічного обслуговування системи газопостачання харчоблоку (внутрішньобудинкового газопроводу до ПГ-4, регулятора тиску, зовнішнього газопроводу) відповідно до укладеного договору зі спеціалізованою газовою організацією - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділ V, п.п. 1.4, 3.5, 3.9 НПАОП 0.00-1.76-15 Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказом Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119.

2. Не проведена періодична повірка сигналізатора довибухових концентрацій газу Лелека (1 раз на рік). Останні відомості щодо повірки від 24.09.2014. На момент перевірки сигналізатор довибухових концентрацій газу Лелека в приміщенні харчоблоку відсутній - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділ V, п. 5.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказом Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119.

3. Не призначена відповідальна особа за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства, яка пройшла перевірку знань у встановленому порядку - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 ШАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.02.1998 № 93/2533.

4. Електромонтери ОСОБА_1, ОСОБА_2 не мають відповідної групи з електробезпеки згідно вимог - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 2.1.3, 2.1.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.02.1998 №93/2533.

5. Не встановлено порядок ретельного спостереження за електроустановками та електрообладнанням - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.02.1998 № 93/2533.

6. Не забезпечено проведення технічного огляду електроустановок, відсутні підтверджуючі документи (журнал та інше) - ст. 13 Закону України Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.02.1998 № 93/2533.

7. Не проведено всі необхідні електричні вимірювання та випробування електроустановок та електрообладнання згідно вимог ПТЕЕс «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.02.2012 № 91, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 02.03.2012 № 350/20663 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 1.3.1, 7.6.36 ПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.02.1998 № 93/2533.

8. Відсутнє захисне відключення (3-х жильні кабельні лінії РУ-0.4 кВ ГП-311 (Закрита трансформаторна підстанція)) електроустановок «Котельня», «Родильня», «Харчоблок», як міра захисту від враження електричним струмом - г. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 1.3.1, 8.7.1, 8.7.2 НПАОП 40.1- 21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.02.1998 № 93/2533.

9. Відсутнє освітлення в РУ-0.4 кВ ЗТП-311 (Закрита трансформаторна підстанція), а на кабельних лініях використовуються не калібровані запобіжники ПН-100, «Жуки» - ст. 13 Закону України «Про охорону праці».

Станом на час розгляду справи зазначені порушення були частково усунуті КЛПЗ «Ічнянська центральна районна лікарня» та залишились не виконаними порушення що стосуються експлуатації електроустановок та електрообладнання.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва): експлуатацію електроустановок та електрообладнання за адресою: вул. Ковалівка, 6, м. Ічня, Ічнянський район, Чернігівська область.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області до комунального лікувально-профілактичного закладу «Ічнянська районна лікарня» про застосування заходів реагування необхідно задовольнити, оскільки вони є законними та обґрунтованими.

Відповідно до п. 10 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області - задовольнити.

Зобов'язати Комунальний лікувально-профілактичний заклад "Ічнянська центральна районна лікарня" (ЄДРПОУ 02006231, Чернігівська область, Ічнянський район, м. Ічня, вул. Ковалівка, буд. 6) негайно зупинити виконання робіт (виробництва): експлуатацію електроустановок та електрообладнання, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.О. Скалозуб