Постанова № 69535471, 10.10.2017, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
821/1231/17
Номер документу
69535471
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1231/1714 год.20 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

суддів: Бездрабка О.І., Кузьменко Н.В.,

при секретарі: Дудар Е.І.,

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Попкової Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправним та скасування наказу в частині,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 11.11.2016 року № 304 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 03.01.2013 року № 000900.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Суду пояснили, що відповідач протиправно, без законних на те підстав прийняв рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 03.01.2013 року № 000900. На думку позивача, відповідач не встановив яке саме грубе порушення вимог нормативно-правових актів та стандартів допустив позивач під час виконання своїх обов'язків, що могло мати наслідком анулювання кваліфікаційного сертифіката. Порушивши вимоги ст. 68 Закону України "Про землеустрій", відповідач прийняв протиправний наказ в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 Із вказаних підстав просив суд задовольнити позов повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив, зазначивши, що Кваліфікаційна комісія, надавши у межах своїх повноважень оцінку порушенням, допущеним ОСОБА_1 при виготовленні землевпорядної документації, дійшла висновку про грубе порушення позивачем вимог положень нормативно-правових актів, що стало підставою для анулювання сертифіката інженера-землевпорядника.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

03 січня 2013 року Державним агентством земельних ресурсів України ОСОБА_4 виданий кваліфікаційний сертифікат № 000900, який підтверджує відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристи кам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель, крім експертної грошової оцінки земельних ділянок, виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових і соботанічних та інших обсте жень земель при здійсненні землеустрою.

18 липня 2017 року, під час перегляду офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру ОСОБА_1 стало відомо про наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" від 11.11.2016 року № 304, яким анульовано його кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника від 03.01.2013 № 000900.

Вважаючи наказ протиправним, позивач звернувся до суду.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) г центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до пункту 1 частини третьої Положення одним із основних завдань Держгеокадастру є реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

На виконання покладених на Держгеокадастр завдань, 20.10.2016 року відповідачем надіслано до Кваліфікаційної комісії видачі та анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста (далі - Кваліфікаційна комісія) лист №32-28-0.23-16255/2-16 "Про порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог законодавства при розробленні документації із землеустрою" про направлення на розгляд комісії інформації щодо порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, які були оцінені негативно за підсумковою оцінкою результатів державної землевпорядної експертизи, із зазначенням списків сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Згідно із ч. 2 ст. 68 Закону України "Про землеустрій" кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

На виконання вимог наведеної вище норми Закону України "Про землеустрій" Кваліфікаційною комісією 27.10.2016 року проведено засідання, за результатами якого до Держгеокадастру внесено подання від 03.11.2016 року № 16/597, яким запропоновано анулювати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників, у тому числі ОСОБА_1

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, розглянувши подання Кваліфікаційної комісії від 27.10.2016 року, видала наказ від 11.11.2016 роук № 304 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів", у тому числі кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 03.01.2013 року № 000900.

Надаючи оцінку обгрунтованості вимог позивача щодо протиправності анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_4, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, висновку щодо погодження документації із землеустрою від 28.07.2016 року, розробка землевпорядної документації - проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_5 загальною площею 0,2500 га будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на землях житлової та громадської забудови Новокиївської сільської ради Каланчацького району Херсонської області, здійснена ФОП ОСОБА_1 на підставі рішення сесії Новокиївської сільської ради від 27.04.2016 року № 46.

Відповідно до висновку відділу Держгеокадастру у Каланчацькому районі Херсонської області від 28.07.2016 року, № 28-2114-99.2-111/41-16 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_5 загальною площею 0,2500 га будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 не був погоджений у зв'язку із виявленням недоліків проекту, а саме: "1. Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання не погоджено з усіма власниками/користувачами земельних ділянок (від В до Г та від Г до А); 2. Уточними власника/користувача земельної ділянки від А до Б в зв'язку з тим, що на акті погодження зовнішніх меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами та на акті приймання-передачі межових знаків на зберігання зазначаються різні громадяни; 3. Додати належним чином завірену копію сторінки з паспорту з фотокарткою, яка відповідає віку 25 років (постанова Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503), паспорт без вклеєної фотокартки при досягненні вище зазначеного віку вважається не дійсним".

Підставою для звернення Держгеокадастру до Кваліфікаційної комісії із листом від 20.10.2016 року щодо направлення на розгляд комісії інформації про порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог законодавства при розробленні документації із землеустрою, зокрема ОСОБА_1 слугував висновок відділу Держгеокадастру у Каланчацькому районі Херсонської області від 28.07.2016 року, № 28-2114-99.2-111/41-16 про непогодження проекту землеустрою.

Розгляд даного листа відбувся на засіданні Кваліфікаційної комісії 27.10.2016 року.

Із протоколу засідання Кваліфікаційної комісії 27.10.2016 року № 11, судом встановлено, що щодо порушення, допущеного ОСОБА_1 міститься наступна інформація: "проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1. Каланчацького району, Херсонської області" розробленого ФОП ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 03.01.2013 року № 000900 виданий ОСОБА_1, який отримав висновок відділу Управління Держгеокадастру у Каланчацькому районі № 28-2114-99.2-111/41-16 від 26.07.2016 року про відмову у погодженні проекту відведення з підстав невідповідності розробленої документації із землеустрою: ч. 2 ст. 134 ЗКУ (надання земельної ділянки для зазначених цілей повинно здійснюватися на конкурентних засадах (земельних торгах))".

У судовому засіданні представник відповідача не заперечував ту обставину, що підставою для анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 є встановлення Кваліфікаційною комісією факту грубого порушення позивачем вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, а саме порушень, зазначених у висновку та порушення ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.

Суд не погоджується із таким твердженням відповідача, з огляду на наступне.

Усі недоліки, зазначені у висновку про відмову у погодженні проекту відведення не можуть бути оцінені як грубе порушення, оскільки є несуттєвими та можуть бути виправлені шляхом направлення проекту на доопраювання, зокрема, здійснення погодження із суміжними землекористувачами та доручення відповідної копії паспорта.

Також необхідно відмітити, що жодного посилання на порушення ОСОБА_1 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України під час розроблення проекту землеустрою для щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_5 не містить ні сам висновок відділу Управління Держгеокадастру у Каланчацькому районі, ні лист Держгеокадастру на адресу Кваліфікаційної комісії.

Зазначений висновок є лише думкою самої Кваліфікаційної комісії.

Щодо порушення позивачем ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 р. № 858-ІV (далі - Закон № 858-ІV) роботи із землеустрою - обстежувальні, вишукувальні, топографо-геодезичні, картографічні, проектні та проектно-вишукувальні роботи, що виконуються з метою складання документації із землеустрою; діяльність у сфері землеустрою - наукова, технічна, виробнича та управлінська діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб, що здійснюється при землеустрої;

документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

За приписами ст. 8 Закону № 858-ІV регулювання у сфері землеустрою здійснюють, зокрема, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у межах повноважень, встановлених законом.

Відповідно до ст. 22 Закону № 858-ІV землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою.

Судом встановлено, що розроблений позивачем проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_5 оцінений Кваліфікаційною комісією як такий, що розроблений із порушенням ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, а саме - надання земельної ділянки в користування без проведення земельних торгів.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено ст. 124 Земельного кодексу України, згідно норм якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Отже, із аналізу положень наведених вище нормативно-правових актів слідує, що надання земельних ділянок в користування належить до повноважень органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за умови проведення вказаними органами земельних торгів у випадках, передбачених Земельним кодексом України. Також до повноважень цих органів належить прийняття рішень щодо проведення робіт із землеустрою.

Суб'єктами землеустрою є: органи державної влади, органи місцевого самоврядування; юридичні та фізичні особи, які здійснюють землеустрій; землевласники та землекористувачі.

Статтею 28 Закону № 858-ІV встановлено, що розробники документації із землеустрою зобов'язані: а) дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою; б) інформувати зацікавлених осіб про здійснення землеустрою; в) виконувати всі умови договору; г) виконувати роботи із складання документації із землеустрою у строк, передбачений договором.

Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.

У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом.

Відповідно до статті 68 Закону № 858-ІV особи, винні в порушенні законодавства у сфері землеустрою, несуть відповідальність згідно із законом.

Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з підстав, зокрема, грубого порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Отже, відповідальність за порушення законодавства у сфері землеустрою настає у разі порушення інженером-землевпорядником вимог законодавства із землеустрою, тобто порушення, допущені останнім під час розробки документації із землеустрою (проведення обстежувальних, вишукувальних, топографо-геодезичних, картографічних, проектних та проектно-вишукувальних робіт).

Згідно із частиною 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Таким чином суд вважає, що позбавляючи позивача права виконувати роботи із складання документації із землеустрою у спосіб анулювання сертифіката інженера-землевпорядника, відповідач діяв безпідставно, оскільки відніс до повноважень позивача питання передачі земельної ділянки у користування, а відтак - необгрунтовано дійшов висновку про наявність у діях позивача ознак грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів у сфері землеустрою при розробці землевпорядної документації без проведення земельних торгів.

З огляду на вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.11.2016 року № 304 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 03.01.2013 року № 000900.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 640 (шістсот сорок) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (код ЄДРПОУ 39411771).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 жовтня 2017 р.

Головуюча: Кисильова О.Й.

Судді: Бездрабко О.І.

Кузьменко Н.А.

кат. 5.1.2