Постанова № 69535209, 13.10.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2017
Номер справи
815/2957/17
Номер документу
69535209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2957/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Марина П.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМОРПОРТ КО» про стягнення 43291,91 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМОРПОРТ КО» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 43291,91 грн. Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що 20.11.2016 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля, який належить відповідачу, за результатами якого встановлено перевищення вагових параметрів транспортного засобу. За результатами контролю складено Акт №0150015 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 20.11.2016 року, на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд та нараховано до сплати 1550,57 євро. У звязку з не сплатою відповідачем нарахованої плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд стягнути вказану суму яка станом на 20.11.2016 року еквівалентна 43291,91 грн.

Від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся за адресою, зазначеною у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а тому згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином, у зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу у порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За наведених обставин суд вважає, що відповідач про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив, тому суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, передбаченому ч.6 ст. 128 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 20.11.2016 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в пункті габаритно-вагового контролю автодорога М05 Одеса-Київ 450 км + 500 м проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF, модель 95 XF, реєстраційний № НОМЕР_1 із причепом марки KASSBOHRER моделі SBIO-24W, реєстраційний № НОМЕР_2, що належать Товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМОРПОРТ КО». Водій транспортного засобу - ОСОБА_1 (а.с.65-66).

За результатами проведення контролю фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено акт № 0150015 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 20.11.2016 року, в якому встановлено, що в транспортному засобі марки DAF, модель 95 XF, реєстраційний № НОМЕР_1 із причепом марки KASSBOHRER моделі SBIO-24W, реєстраційний № НОМЕР_2, що належить відповідачу, перевищено нормативні вагові параметри (а.с.7).

20.11.2016 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, у якій зазначено про перевищення в транспортному засобі марки DAF, , модель 95 XF, реєстраційний № НОМЕР_1 із причепом марки KASSBOHRER моделі SBIO-24W, реєстраційний № НОМЕР_2, нормативних вагових параметрів (а.с.8).

З матеріалів справи вбачається, що працівниками Управління Укртрансбезпеки в Одеській області також складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0150015 від 20.11.2016 року, у якому визначено суму до сплати в розмірі 1550,57 євро.

Від підпису акту та отримання копії вищеозначеного Розрахунку водій відмовився, про що свідчить відповідний запис (а.с.7).

Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області 02.12.2016 року складено та направлено на адресу ТОВ «ТРАНСМОРПОРТ КО» запрошення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу про адміністративні правопорушення від 02.12.2016 року №4354/20/31-16, відповідно до якого відповідача запрошено прибути 20.12.2016 року до Управління для участі у розгляді справи та повідомлено про необхідність внесення визначеного у розрахунку зобов'язання на протязі 30 днів з моменту визначення плати та повідомити про це Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (а.с.60-62).

У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку визначеної у розрахунку суми плати за проїзд, позивач звернувся до суду із даним позовом та просить стягнути таку суму в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Відповідно до підпунктів 15, 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Пунктом 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті передбачено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Постановою Кабінету Міністрів України №592 від 26 червня 2015 року "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби України з безпеки на транспорті" утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, до якого входить управління Укртрансбезпеки в Одеській області.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобіль вантажний - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників регулює Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті №1567, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року (далі - Порядок №1567).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно пункту 3 Порядку №1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами №30, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил Дорожнього руху (далі - Правила №30).

Згідно пункту 4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі-дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Перевіряючи наявність підстав для стягнення нарахованої суми, суд виходить з наступного.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою КМУ за №879 від 27.06.2007р. (далі Порядок №879).

Згідно з пп.4 п.1 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п.26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Пунктом 27 Порядку №879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у ст.5 ЗУ «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України», справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Крім того, відповідно до п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

У зв'язку з виявленням факту перевищення фактичних парламентів великогабаритного транспорту та відсутності дозволу на проїзд, відповідачу станом на 20.11.2016 року визначена плата за проїзд в сумі 1550,57 євро, що еквівалентно 43291,91 грн.

Відповідно до п.28 Порядку №879 Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

При нарахуванні плати за проїзд великовагового транспортного засобу, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Доказів сплати відповідачем плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, а також доказів оскарження розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до суду не надано.

Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затверджений постановою КМУ за №422 від 20.05.2013р. (далі - Порядок №422).

Як зазначено в п.6 Порядку №422, у зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області 20.11.2016 року складено Акт за №ВН0150015 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Даний акт складений за формою відповідно до Додатку 3 до Порядку №422.

У графі №7 акту, зазначений маршрут руху транспортного засобу та пройдена відстань, але при проведенні розрахунку, Укртрансбезпекою здійснено нарахування плати не за пройдену відстань, а за весь маршрут, який повинен був пройти перевізник, що узгоджується із вимогами п.23 - 24, 31-1 Порядку №879.

Вказане нарахування за весь маршрут здійснено з тих підстав, що у відповідності до вимог п.23 Порядку №879, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа не привела габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

За таких обставин, суд вважає, що позивачем вірно проведено розрахунок плати за проїзд, оскільки перевізник не привів у відповідність габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб та не мав відповідного дозволу на проїзд транспорту шляхами України.

Станом на момент розгляду справи відповідачем самостійно не відшкодовано плату за проїзд та не надано до суду доказів, що спростовують викладені в позовній заяві обставини.

Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позивач довів суду обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги та надав суду необхідні докази, в підтвердження своїх позовних вимог, отже підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМОРПОРТ КО» про стягнення 43291,91 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСМОРПОРТ КО» на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) 43291/сорок три тисячі двісті дев'яносто одну/ грн. 91 коп. в дохід Державного бюджету України, а саме отримувач: УК у Біляївському районі р/р 31311309700111 в ГУ ДКСУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781, призначення платежу - плата за проїзд.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя П.П.Марин