Ухвала суду № 69535132, 09.10.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
816/1481/17
Номер документу
69535132
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

09 жовтня 2017 рокум. ПолтаваСправа №816/1481/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Бурнаховської Ю.Р.,

представника відповідача - Бендик Якелін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

ВСТАНОВИВ:

04 вересня 2017 року позивач Державна служба геології та надр України звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5147 від 10.02.2010, виданого ТОВ "Райагробуд".

Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

09 жовтня 2017 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі № 816/1481/17 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 816/1600/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування припису та наказу /а.с. 160/.

В обґрунтування клопотання про зупинення провадження у справі представник відповідача посилається на приписи пункту 3 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначає про неможливість розгляду даної справи до вирішення іншої адміністративної справи № 816/1600/17, оскільки передумовою звернення Державної служби геології та надр України до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами є винесені Державною службою геології та надр України припис № 1244-14/06 від 07.10.2016 та наказ № 124 від 13.03.2017 "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами" в частині зупинення спеціального дозволу ТОВ "Райагробуд" № 5147 від 10.02.2010, які оскаржуються Товариством з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" у іншій адміністративній справі № 816/1600/17.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав клопотання про зупинення провадження у справі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву, у якій просив розглянути адміністративний позов в межах чинного законодавства, з врахуванням всіх фактичних обставин справи станом на дату виникнення спірних правовідносин, з метою захисту інтересів держави в порядку статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України /а.с. 44/, яку суд розцінив як заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Вирішуючи клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, суд дійшов наступних висновків.

Предметом адміністративного позову у даній справі є припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5147 від 10.02.2010, виданого ТОВ "Райагробуд".

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за наслідками проведеної перевірки складено акт № 06-03/15/2016-59/п (209) від 05.10.2016, яким встановлено порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на підставі якого 07.10.2016 складено припис № 1244-14/06. Вказує, що оскільки відповідач порушив законодавство у сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5147 від 10.02.2010 згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.10.2016 посадовими особами Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено акт № 06-03/15/2016-59/п (209) про недопущення до перевірки, у якому зафіксовано порушення відповідачем статті 10, 11 Закону № 877, що полягає у недопущенні посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю), а також зафіксовано порушення статті 24 Кодексу України про надра та ПКМУ № 615, що полягає у не виконанні умов користування надрами, а саме не дотриманні вимог Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5147 від 10.02.2010, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадра для здійснення державного геологічного контролю.

07.10.2016 головним спеціалістом Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України ОСОБА_2 видано припис № 1244-14/06, у якому, зокрема, зазначено, що згідно з актом про недопущення до перевірки від 05.10.2016 № 06-03/15/2016-59/п (209) були виявлені такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

- порушення статті 10, 11 Закону № 877, що полягає у недопущенні посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю);

- порушення статті 24 Кодексу України про надра та ПКМУ № 615, що полягає у не виконанні умов користування надрами, а саме не дотриманні вимог Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5147 від 10.02.2010, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадра для здійснення державного геологічного контролю.

Вказаним приписом № 1244-14/06 від 07.10.2016 відповідача зобов'язано у строк до 21.11.2016 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують виконання питань згідно додатку № 1 до даного припису.

Частинами 1, 2, 3 статті 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Відповідно до приписів частини 7 статті 4-1 Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розгляд даної справи неможливий до вирішення іншої справи № 816/1600/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування припису та наказу, оскільки предметом адміністративного позову у справі № 816/1600/17 є, серед іншого, визнання протиправним та скасування припису від 07.10.2016 № 1244-14/06.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 816/1481/17 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 816/1600/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування припису та наказу.

Відтак, клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.

Провадження у справі № 816/1481/17 за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами зупинити до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 816/1600/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Райагробуд" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування припису та наказу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або складення ухвали у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали складено 13 жовтня 2017 року.

Суддя С.С. Сич