
8.3.13
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 жовтня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/994/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі судового засідання: Бутенко К. В.,
за участю
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Ганзія С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії.
26.07.2017 ОСОБА_1 надано до суду уточнений адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що в період з 1995 року по 2015 рік був зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця. Між позивачем та Сватівською міською радою було укладено договір оренди землі. ОСОБА_1 вважає, що з 14.04.2014 по 31.12.2015 року він, як суб'єкт господарювання, був звільнений від сплати за оренду земельної ділянки, сплачена позивачем у спірний період сума орендної плати є переплатою та мала бути зарахована в рахунок погашення майбутніх платежів з вказаного податку. Керуючись Податковим кодексом України та Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» просив зобов'язати відповідача повернути надмірно сплачену позивачем суму орендної плати за землю у розмірі 29009,80 грн.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи, викладені в позовній заяві, та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав, надав заперечення (а. с. 57-58), в обґрунтування яких зазначив, що з 1995 року позивач здійснював підприємницьку діяльність, як фізична особа-підприємець та був зареєстрований Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області 20.01.1995. ОСОБА_1 було взято на податковий облік у Сватівській ОДПІ як платника податків за основним місцем обліку. В лютому 2015 року проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Позивач орендує земельну ділянку з 31.12.2013 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Позивач подав до податкового органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), а саме: за 2014 рік у сумі 15544,80 грн, від 13.02.2015 № 1500201238 (уточнююча), за 2015 рік у сумі 9234,40 грн, від 21.08.2015 № 1500007796 (уточнююча).
Відповідач вважає, що норми Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не визначають повернення коштів, як надмірно сплачених за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Як вбачається з облікової картки платника, ОСОБА_1 здійснював сплату орендної плати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності у повному обсязі згідно самостійно визначених грошових зобов'язаннях у податкових деклараціях. Тобто фізична особа-підприємець не скористалась своїм правом на звільнення від орендної плати, наданих статтею 6 вищезгаданого закону. На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 20.01.1995, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 13).
Між позивачем та Сватівською міською радою Луганської області було укладено договір оренди землі № 40-М від 31.12.2013 строком на 2 роки до 31.12.2015 включно, площею 1020 кв. м. Орендна плата у розмірі 14688,00 грн. на рік, (а. с. 15-17).
Протягом 2014-2015 років позивач подавав до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності). Вказаний факт підтверджено сторонами в судовому засіданні.
04.02.2015 проведено припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, внесено запис № 23740060006000640, що підтверджується повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця № 54 від 04.08.2015 (а. с. 14).
14.02.2015 позивач подав до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 1500201238 за 2014 рік, в якій була зменшена сума орендної плати на підставі ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (а. с. 67-69).
25.08.2015 позивач подав до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 1500007796 за 2015 рік (а. с. 71-72), в якій була зменшена сума орендної плати на підставі ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
Уточнені декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), подані позивачем, податковим органом були прийняті, зауважень до них не було ані під час прийняття, ані під час судового розгляду справи.
Позивачем до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області було подано заяву про повернення надмірно сплаченої орендної плати за землю у розмірі 29009,80 грн (а. с. 91).
Листом № 3919/12-27-13/16 Сватівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області позивачу відмовлено у повернені надмірно сплаченої орендної плати (а. с. 92).
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд керується таким.
Відповідно до положень статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Закон № 1669) був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Відповідно до вказаного Додатку в розділі "Луганська область" пункт "Райони" під номером 13, зазначено: Сватівський район, зокрема м. Сватове.
Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053" зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Відповідно до Додатку в розділі "Луганська область" пункт "Райони" під номером 13, зазначено: Сватівський район, зокрема м. Сватове.
Пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053".
Таким чином, місто Сватове Луганської області є населеним пунктом, на території якого здійснювалась антитерористична операція, а відтак, позивач користується правом, встановленим статтею 6 Закону № 1669, щодо звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування" (набув чинності 08.06.2016) внесені зміни до статті 6 Закону № 1669, а саме текст статті 6 викладено в такій редакції: "Звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону".
Отже, статтею 6 Закону № 1669 (в редакції від 08.06.2016) звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону, де зазначено, що Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" місто Сватове Луганської області не зазначено.
Таким чином, відповідно до положень Закону № 1669 підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності та скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном стосовно конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції за період з 14.04.2014 по 07.06.2016.
Зазначена підстава відносно позивача встановлена судом при розгляді цієї справи, тому суд робить висновок про те, що в силу Закону № 1669 ФОП ОСОБА_1 у період з 14.04.2014 по 07.06.2016 звільнений від плати за користування земельними ділянками в місті Сватове Луганської області.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Скориставшись встановленим Законом № 1669 правом на звільнення від плати за користування земельними ділянками, позивач подав до контролюючого органу уточнюючі податкові декларації.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182, затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі Порядок № 787).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 787 цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Пунктом 3 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника.
Отже, повернення коштів на рахунок платника можливе на підставі відповідної заяви платника.
Наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 31 грудня 2015 року за № 1679/28124, затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі Порядок № 1146).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1146 у разі наявності у платника податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
В судовому засіданні представником відповідача підтвержено, що за позивачем рахується переплата з орендної плати в сумі 29009,80 грн, на підставі поданих платником уточнюючих податкових декларацій. Вказаний факт перевірявся податковим органов під час надання відповіді позивачу на заяву про повернення надмірно сплаченої суми орендної плати за землю у розмірі 29009,80 грн, що також підтверджується інтегрованою карткою платника податків ОСОБА_1
Також, як зазначалось раніше, позивач звертався до контролюючого органу з відповідною заявою про повернення надміру сплачених коштів.
Оскільки в судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, за позивачем рахується переплата з орендної плати в сумі 29009,80 грн, позивач звернувся до податкового органу з відповідною заявою про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань у відповідності до Порядку № 787, та вимоги Закону № 1669 звільняють від плати за користування земельними ділянками, тому суд дійшов висновку про неправомірність відмови Сватівської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області щодо повернення позивачу зазначеної суми орендної плати за землю, а відтак позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вдповідно до частини 1 статі 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 640,00 грн відповідно до квитанції № 67841 від 04.07.2017. Зазначена сума судового збору фактично зарахована до бюджету.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Сватівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (код ЄДРПОУ 39891037, місцезнаходження: 92600, Луганська обл., Сватівський район, місто Сватове, майдан Злагоди, будинок 10) повернути надмірно сплачену суму орендної плати за землю у розмірі 29009,80 грн (двадцять дев'ять тисяч дев'ять гривень, 80 коп.) ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серія НОМЕР_5 виданий Сватівським РВ УМВС України в Луганській області 02.07.1997, ідентифікаційний номер НОМЕР_4, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (код ЄДРПОУ 39891037, місцезнаходження: 92600, Луганська обл., Сватівський район, місто Сватове, майдан Злагоди, будинок 10) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серія НОМЕР_5 виданий Сватівським РВ УМВС України в Луганській області 02.07.1997, ідентифікаційний номер НОМЕР_4, зареєстрований за адресою: 93600, Луганська обл., місто Сватове, вулиця Щорса, будинок, 13) витрати зі сплати судового збору у розмірі 640,00 грн (шістсот сорок гривень 00 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 17 жовтня 2017 року.
Суддя Є.О. Кисельова