
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" жовтня 2017 р. справа № 809/1053/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Матуляка Я.П.
суддів: Григорука О.Б.,
Остап'юка С.В.,
при секретарі Мула Х.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_2
представників позивача - ОСОБА_3, ОСОБА_4
представників відповідача - Казюки І.І., Скорої Н.Д.
представника третьої особи - Воянського І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Управління реєстраційних процедур виконавчого комітету ОСОБА_2
до відповідача: Міністерства юстиції України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПАТ "Сбербанк"
про скасування наказу №1654/5 від 19.05.2017,-
ВСТАНОВИВ:
Державний реєстратор відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Управління реєстраційних процедур виконавчого комітету ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про скасування висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 19.05.2017 та наказу Міністерства юстиції України №1654/5 від 19.05.2017.
28.09.2017 року на адресу суду від ОСОБА_2 надійшла заява про збільшення позовних вимог, згідно якої позивачем, на підставі статтей 51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України, збільшено позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача відновити доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2
Позовні вимоги мотивовані тим, що не встановивши порушень під час проведення державним реєстратором ОСОБА_2 державної реєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомого майна, відповідачем безпідставно, за результатом розгляду Комісією скарги ПАТ "Сбербанк", прийнято оскаржуваний наказ від 19.05.2017 за № 1654/5 "Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень". Посилання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації на порушення позивачем загальних засад здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно містять формальний характер, натомість, вчиняючи реєстраційні дії державний реєстратор ОСОБА_2 діяв у відповідності до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року за № 1127.
Позивач та представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві. Просили суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача проти заявленого позову заперечили з мотивів, наведених в письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи. Просили суд в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представників позивача, представників відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
Згідно довідки ПП "БТІ Експерт" за № 268 від 23.03.2017 року, техніком з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_8 встановлено, що об'єкт нерухомого майна, що складається з торгово-офісних приміщень загальною площею 1673,1 кв.м., що розміщені за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Тринітарська, 9а, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 541607626101 та належать ПП "2000" є знищеним (знесеним, зруйнованим) (а.с.19).
Державним реєстратором прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2, за результатами розгляду заяви представника ПП "2000" Боговича А.М. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.04.2017 року за № 21722380 та довідки ПП "БТІ Експерт" за № 268 від 23.03.2017 року , прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 34617478 від 04.04.2017 року, яким проведено державну реєстрацію припинення права власності на торгово-офісні приміщення з реєстраційним номером 541607626101, що розташовані в Івано-Франківській області м. Івано-Франківськ, вул. Тринітарська, 9а (а.с.15) та рішення про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи за №34617615 від 04.04.2017 року, яким закрито розділ Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу за реєстраційним номером 541607626101 у зв'язку зі знищенням об'єкта нерухомого майна та проведення державної реєстрації припинення права власності на нього (а.с.16). Вказані обставини підтверджуються витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за індексним номером 84241121 від 04.04.2017 року (а.с.17-18).
Судом встановлено, що 19.04.2017 року ПАТ "Сбербанк", за наслідком перевірки заставного майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, виявлено, що відомості щодо об'єкту нерухомого майна, а саме торгово-офісні приміщення, розташовані за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Тринітарська, 9а, що належать ПП "2000" були вилучені з Реєстру шляхом припинення права власності, закриття відомостей про об'єкт нерухомого майна та вилучення (зняття) обтяжень нерухомого майна іпотекою, забороною арешту державним реєстратором виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2
04.05.2017 року до Міністерства юстиції України надійшла скарга ПАТ "Сбербанк" на рішення та дії державного реєстратора прав на нерухоме майно за № 1325 від 03.05.2017 року, згідно якої, представник вказував, що реєстраційні дії вчинені державним реєстратором виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2 за наявності обтяжень та заборон щодо відчуження нерухомого майна (а.с.73-75).
Супровідним листом від 12.05.2017 року за № 12874-0-33-17/19К, Міністерство юстиції України направило сторонам, в тому числі, державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2 копію скарги та повідомило про порядок опублікування повідомлення про дату, час та місце розгляду скарги Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (а.с.101-102).
За результатами розгляду скарги представника ПАТ "Сбербанк" Чуйка Я.В., Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації складено висновок від 19.05.2017 року, яким задоволено скаргу представника ПАТ "Сбербанк" Чуйка Я.В. від 03.05.2017 № 1325 у повному обсязі; скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.04.2017 №№ 34617478, 34617615, прийняті державним реєстратором виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2; анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2 (а.с.103-106).
На підставі вказаного висновку, Міністерством юстиції України прийнято наказ від 19.05.2017 за № 1654/5 "Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", згідно якого задоволено скаргу представника ПАТ "Сбербанк" Чуйка Я.В. від 03.05.2017 № 1325 у повному обсязі; скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.04.2017 №№ 34617478, 34617615, прийняті державним реєстратором виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2; анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2 (а.с.107). Вказане рішення направлене сторонам та ДП "Національні інформаційні системи" згідно супровідного листа від 19.05.2017 року за № 5/12874-0-33-17/19К (а.с.108-110).
Разом з тим, відповідачем прийнято рішення про направлення повідомлення до правоохоронних органів для здійснення перевірки обставин, встановлених Комісією при розгляді скарги (а.с.111-112).
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням, наведеним у пункті 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав (пункт 2 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Згідно частини 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 3) публічність державної реєстрації прав; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
За приписами пункту 1 частини 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.
Державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення (пункт 2 частини 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). Також державний реєстратор відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав (пункт 5 частини 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Частиною 1 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно частини 4 коментованої статті державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено підстави для державної реєстрації прав, де пунктом 14 частини 1 передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року за № 1127 (надалі - Порядок).
Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Порядку розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Згідно пункту 40 Порядку державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.
Приписами пункту 75 Порядку визначено, що для державної реєстрації припинення права власності на об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва у зв'язку з його знищенням подаються:
1) документ, відповідно до якого підтверджується факт такого знищення;
2) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли такі документи було знищено одночасно із знищенням такого об'єкта).
За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації (абзац 1 пункту 18 Порядку).
Згідно пункту 19 Порядку державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються у разі: 1) знищення об'єкта нерухомого майна; 2) поділу, об'єднання об'єктів нерухомого майна або виділу частки з об'єкта нерухомого майна; 3) державної реєстрації права власності на новостворений об'єкт нерухомого майна, щодо якого в Державному реєстрі прав відкрито розділ як на об'єкт незавершеного будівництва (частина 1 статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Судом встановлено, що між ПП "2000" як Іпотекодавцем, що є майновим поручителем юридичної особи - ТОВ "Компанія Рона" (Боржник) та ПАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії" як Іпотекодержателем укладено іпотечний договір від 28.12.2011 року (а.с.76-80).
Іпотечний договір посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Цюх С.М. 28.12.2011 року та зареєстрований в реєстрі за № 1580.
У відповідності до цього договору, з усіма змінами і доповненнями до нього, укладеними протягом строку його дії (а.с.81-85, 86, 87, 88), в забезпечення виконання зобов'язань Боржника, які випливають із договору про відкриття кредитної лінії № 05-В/11/32/ЮО/КЛ, укладеного між Боржником і Іпотекодержателем 28.12.2011 року, Іпотекодавець передає Іпотекодержателю в іпотеку майно, зазначене в пункту 3.1. цього договору.
Пунктом 3.1.договору визначено, що предметом іпотеки є торгово-офісні приміщення, літера за планом земельної ділянки "А", матеріал стін - цегла, загальною площею - 1673,1 кв.м., що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Тринітарська, 9а, яке належить Іпотекодавцю на праві власності згідно з Свідоцтвом на право власності на нерухоме майно, виданим виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 16.04.2010 року.
Згідно постанови про арешт майна боржника ВП № 53237932, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Нідченком Д.Є. накладено арешт на торгово-офісні приміщення, літера за планом земельної ділянки "А", матеріал стін - цегла, загальною площею - 1673,1 кв.м., що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Тринітарська, 9а, що належить боржнику ПП "2000" у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору/основної винагороди приватного виконавця, витрат виконавчого провадження, штрафів 3217716,07 доларів США та 6201330,52 грн. (а.с.93).
Судом встановлено, що відомості про право власності ПП "2000", іпотеку та відповідні обтяження в інтересах ПАТ "Сбербанк" внесені до Державного реєстру прав, що підтверджується Інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 14.09.2016 року за № 68084917 (а.с.91-92), від 28.02.2017 року за № 81477498 (а.с.89-90).
Нормою пункту 5 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що обтяження - це заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, встановлена законом, актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або така, що виникла на підставі договору.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про іпотеку", іпотека - це вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.
Частиною 1 статті 575 Цивільного кодексу України передбачено, що іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи.
Згідно частини 1 статті 593 Цивільного кодексу України право застави припиняється у разі: 1) припинення зобов'язання, забезпеченого заставою; 2) втрати предмета застави, якщо заставодавець не замінив предмет застави; 3) реалізації предмета застави; 4) набуття заставодержателем права власності на предмет застави. Право застави припиняється також в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Статтею 17 Закону України "Про іпотеку" передбачено, що іпотека припиняється у разі: припинення основного зобов'язання або закінчення строку дії іпотечного договору; реалізації предмета іпотеки відповідно до цього Закону; набуття іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки; визнання іпотечного договору недійсним; знищення (втрати) переданої в іпотеку будівлі (споруди), якщо іпотекодавець не відновив її. Якщо предметом іпотечного договору є земельна ділянка і розташована на ній будівля (споруда), в разі знищення (втрати) будівлі (споруди) іпотека земельної ділянки не припиняється; з інших підстав, передбачених цим Законом. Наступні іпотеки припиняються внаслідок звернення стягнення за попередньою іпотекою. Відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.
Згідно пункту 57 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для державної реєстрації права власності та інших речових прав на майно, яке набувається у зв'язку з виконанням умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення таких прав, також подається документ, що підтверджує наявність факту виконання відповідних умов правочину.
Для державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, яке перебуває в іпотеці або податковій заставі, також подається документ, що підтверджує наявність факту згоди іпотекодержателя або контролюючого органу на відчуження або передачу на іншому речовому праві такого майна (пункт 60 Порядку).
Суд звертає увагу на те, що приписами абзацу 2 пункту 12 Порядку визначено, що під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено відповідно до законодавства, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - Єдиний реєстр документів).
З врахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що під час проведення державної реєстрації прав, в даному випадку припинення права власності на об'єкт нерухомого майна, державний реєстратор зобов'язаний використати дані Реєстрів з метою встановлення наявності чи відсутності записів про обтяження речових прав на нерухоме майно, у тому числі обтяжень іпотекою.
Наявність такого обов'язку у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтями 3, 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Таким чином, внаслідок наявності в Державному реєстрі прав записів про іпотеку та інших обтяжень стосовно об'єкта нерухомого майна: торгово-офісні приміщення, загальною площею - 1673,1 кв.м., що розташовані в Івано-Франківській області м. Івано-Франківськ, вул. Тринітарська, 9а, державним реєстратором прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2 протиправно здійснено державну реєстрацію припинення речового права на таке нерухоме майно.
Стосовно довідки, виданої ПП "БТІ Експерт" за № 268 від 23.03.2017 року на підтвердження знищення (знесення, зруйнування) нежитлового приміщення за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Тринітарська, 9а, суд зазначає наступне. Вказаний документ не відповідає загальним вимогам, передбачених для такої документації, адже у довідці за № 268 від 23.03.2017 року не зазначено особу або ж орган, якому адресована довідка; мета видачі такого документа; підстави здійснення інвентаризації, про яку зазначено в самій довідці; відомостей про факт та обставини знищення об'єкту ; посилання на акт чи будь-який інший документ, складений за наслідком знищення нерухомого майна. Таким чином, довідка за № 268 від 23.03.2017 року, видана ПП "БТІ Експерт" не може вважатися належним документом, що підтверджує факт знищення об'єкта нерухомого майна. Більше того, колегія суддів вказує на те, що вказана довідка не є тим документом, що підтверджує виконання відповідних умов правочину, встановлює факт припинення іпотеки або ж інших обтяжень, а відтак не може слугувати підставою для державної реєстрації припинення вказаних речових прав.
Як наслідок, суд зазначає, що позивачем протиправно вчинено зазначені реєстраційні дії, внаслідок прийняття до уваги формальних та неконкретизованих відомостей відображених в документі неналежної форми, які жодним чином не вказують на їх реальність та дійсність, в той же час не встановлюючи та не беручи до уваги відомостей про наявність обтяжень щодо такого майна.
Також, судом встановлено, що в порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації, державним реєстратором ОСОБА_2 не встановлено відповідність повноважень особи, яка подала документи для державної реєстрації прав, оскільки в матеріалах справи наявна заява директора ПП "2000" Боговича А.М., згідно якої останній вказує на те, що жодних дій з метою державної реєстрації припинення права власності на нерухоме майно ним не вчинялись, в тому числі щодо звернення до ПП "БТІ Експерт" для видачі довідки та подання заяви з відповідними документами суб'єкту державної реєстрації (а.с.132).
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що при розгляді заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень позивачем не встановлено належним чином відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства та відсутність суперечностей між заявленими і вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, а відтак рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 34617478 від 04.04.2017 року і рішення про закриття розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи за № 34617615 від 04.04.2017 року є протиправними.
Як наслідок, суд вказує на правомірність висновку від 19.05.2017 року, складеного Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації за результатами розгляду скарги представника ПАТ "Сбербанк" Чуйка Я.В. та наказу Міністерства юстиції України від 19.05.2017 за № 1654/5 "Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень". Приймаючи оскаржувані рішення, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавства у сфері державної реєстрації; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована ця дія; своєчасно, тобто протягом розумного строку, а тому протиправності в діях відповідача судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до переконання, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, тому в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Матуляк Я.П.
Судді: Григорук О.Б.
Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 17.10.2017.