ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" жовтня 2017 р. Справа № 922/279/17
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Камишева Л.М., суддя Бородіна Л.І., суддя Лакіза В.В.
при секретарі Євтушенку Є.В.
за участю представників:
позивача не зявився,
1-го відповідача ОСОБА_1, за довіреністю № 007Др-20-1216 від 29.12.2016р.,
2-го відповідача ОСОБА_2, за довіреністю № 14-85 від 14.04.2017р,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (вх. № 2015 Х/2) на рішення господарського суду Харківської області від 08 червня 2017 року у справі №922/279/17
за позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків
до 1) Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", м. Харків
2) Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
про зобов'язання відновити постачання
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Харківської області від 08 червня 2017 року у справі №922/279/17 (суддя Шарко Л.В.) позов задоволено. Зобовязано Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" відновити постачання природного газу на котельню у місті Дергачі по вул. Леоновій, 1, що експлуатується Харківським обласним комунальним підприємством "Дирекція розвитку інфраструктури території". Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" на користь Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" витрати по сплаті судового збору у розмірі 800,00 грн. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на користь Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" витрати по сплаті судового збору у розмірі 800,00 грн.
Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" з вказаним рішенням суду першої інстанції не погодилось та звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи та порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 08 червня 2017 року у справі №922/279/17 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги скаржник посилається, зокрема, на те, що ПАТ «Харківгаз» надає послуги з розподілу природного газу, який Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" постачає позивачу на підставі укладених договорів постачання природного газу від 21.09.2016р. №2444/1617-ТЕ-32 та 31.10.2016р. №2577/1617-БО-32, відповідно до яких встановлено обовязок НАК «Нафтогаз України» здійснювати постачання природного газу з 01 жовтня 2016 року по 31 березня 2017 року (включно) у обсягах, визначених пунктами 2.1. цих договорів, а також визначено порядок отримання від позивача та підтвердження позивачу номінацій щодо обсягів природного газу, які використовуються для виробництва теплової енергії.
Вказує на те, що у відповідності до приписів п. 17 Положення про покладення спеціальних обовязків на субєктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 р. № 758, обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії може бути виконано лише за умови відсутності у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК Нафтогаз України за спожитий до 1 січня 2016 р. природний газ за всіма укладеними з НАК Нафтогаз України договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).
За твердженням скаржника, станом на 01.01.2017 р. загальна заборгованість Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії за договорами, складає 201,5 млн. грн., у звязку з чим позивачу не виділяються номінації щодо обсягів природного газу.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 29 червня 2017 року прийнято апеляційну скаргу другого відповідача до провадження, розгляд справи призначено на 15 серпня 2017 року.
15.08.2017р. від представника Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території", до суду апеляційної інстанції надійшла заява про відмову від позовних вимог (вх. № 8528 від 15.08.2017р.), в якій, посилаючись на приписи ст.ст. 22, 78, 80 ГПК України, позивач зазначив, що відмовляється від позовних вимог в повному обсязі, у звязку з чим просить припинити провадження у даній справі.
У судовому засіданні 15.08.2017р. представник апелянта заявив клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів та відкладення розгляду справи для надання можливості ознайомитися із матеріалами справи.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 15 серпня 2017 року задоволено клопотання представника апелянта про відкладення розгляду справи та продовження строку розгляду апеляційної скарги, продовжено строк розгляду апеляційної скарги на 15 днів; відкладено розгляд справи на 05 вересня 2017 року.
Згідно протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 04 вересня 2017 року, у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Лакізи В.В., для розгляду цієї справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Камишева Л.М., суддя Бородіна Л.І., суддя Плахов О.В.
З метою повного, всебічного та обєктивного вирішення спору, забезпечення необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, враховуючи зміну складу колегії суддів, ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 05 вересня 2017 року відкладено розгляд справи на 12 жовтня 2017 року.
Згідно протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 12 жовтня 2017 року, у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Плахова О.В., для розгляду цієї справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Камишева Л.М., суддя Бородіна Л.І., суддя Лакіза В.В.
Відповідно до п. 9-2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. N7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" у разі зміни складу суду апеляційної інстанції розгляд ним справи починається заново, а отже, спочатку починається й визначений статтею 102 ГПК строк розгляду апеляційної скарги.
У призначене судове засідання представник позивача - Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території", не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на апеляційну скаргу не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить наявне в матеріалах справи зворотне повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до пункту 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду апеляційної скарги, зважаючи на належне повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, судова колегія дійшла висновку, що учасникам судового процесу створені належні умови для реалізації їх процесуальних прав та вважає за можливе розглядати апеляційну скаргу за відсутності представника позивача.
Розглянувши заяву Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" про відмову від позовних вимог (вх. № 8528 від 15.08.2017р.), колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 78 ГПК України відмова позивача від позову викладається в адресованих господарському суду письмових заявах, що долучаються до справи.
У пункті 8 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України» зазначено, що згідно з частиною першою статті 99 ГПК в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених розділом XII ГПК. Норми ГПК щодо вчинення господарським судом першої інстанції певних процесуальних дій не застосовуються судом апеляційної інстанції у випадках, коли відповідною нормою ГПК прямо передбачено, що процесуальна дія вичиняється лише до прийняття рішення судом першої інстанції. Апеляційна інстанція не застосовує положення ГПК щодо відмови позивача від позову.
Враховуючи вищевикладене та те, що відмова позивача на стадії апеляційного перегляду справи неможлива, зазначене клопотання позивача задоволенню не підлягає.
У судовому засіданні 12 жовтня 2017 року представник Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі, просив апеляційну скаргу задовольнити, скасувати рішення господарського суду Харківської області від 08 червня 2017 року у справі №922/279/17 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Представник першого відповідача, підтримуючи доводи апеляційної скарги Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", просив скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 101 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши у судовому засіданні пояснення учасників процесу, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Позивач - Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території", звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій, керуючись положеннями Конституції України, Кодексу цивільного захисту населення, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про теплопостачання», приписами ст. 13 Цивільного кодексу України, посилаючись на те, що перший відповідач без попереднього повідомлення позивача відключив від газопостачання котельну у місті Дергачі по вул. Леоновій, 1, що експлуатується підприємством позивача для надання послуг теплопостачання населенню та бюджетним установам м. Дергачі, просить суд зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" відновити постачання природного газу на котельну по вул. Леоновій, м. Дергачі. Вважає, що реалізація права на обмеження/припинення газопостачання обєктів ХОКП «ДРІТ» унеможливить надання послуг з теплопостачання населенню, може призвести до порушення екологічних нормативів, мати негативний вплив на стан навколишнього середовища, завдати шкоди довкіллю.
Як убачається із матеріалів справи, згідно із заявою-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) №094203А1К1SТ016 від 01.01.2016р. Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" приєдналось до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2498 (далі - договір) (т.1 а.с. 29).
Відповідно до пункту 1.1 типового договору розподілу природного газу цей договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Вказаний Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання (п. 1.3. Договору).
В пункті 2.1 договору визначено, що оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до п. 6.1, 6.3 договору оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем; розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Згідно з п. 6.4 договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ.
Пунктом 6.6. договору передбачено, що надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільчих систем.
Згідно з п. 9.1 договору оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим договором; відсутності підтвердженого обсягу природного газу у споживача або перевищення його місячного підтвердженого обсягу природного газу.
Матеріали справи свідчать, що Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" надає послуги з розподілу природного газу, який ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" постачає позивачу на підставі укладених договорів постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016р. (т.1, а.с.78-86) та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016р. (т.1, а.с. 87-95).
Відповідно до умов вказаних договорів постачальником природного газу Харківському обласному комунальному підприємству "Дирекція розвитку інфраструктури території" є Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", яке зобов'язалось здійснювати постачання природного газу з 01 жовтня 2016 року по 31 березня 2017 року (включно) у обсягах, визначених пунктами 2.1 цих договорів.
У відповідності до пункту 3.2 договорів постачання природного газу, Харківське обласне комунальне підприємство Дирекція розвитку інфраструктури території подає Публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою.
Обсяги постачання підтверджуються Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.
Виходячи з пунктів 7.2, 7.3 договорів постачання природного газу, споживач зобовязаний самостійно припинити (обмежувати) використання природного газу у разі порушення строків оплати за договором про постачання природного газу, відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу, виділеного споживачу, інших випадках, передбачених цим договором та законодавством; постачальник має право припинити або обмежити постачання природного газу споживачеві у разі відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу для забезпечення обєктів газоспоживання споживача.
Відповідно до пункту 11.7 вказаних договорів представники оператора газорозподільних мереж (газотранспортної системи) припиняють або обмежують постачання природного газу споживачу в разі порушення ним строків розрахунків за використаний природний газ, а також відбору природного газу за відсутності у споживача підтвердженого постачальником у порядку, встановленому цим договором, обсягу постачання природного газу на поточний місяць, у визначеному законодавством порядку. Відновлення газопостачання здійснюється згідно з вимогами законодавства.
Згідно з наявними в матеріалах справи актами з розподілу природного газу, 1-й відповідач (оператор ГРМ) розподілив, а позивач (споживач) прийняв у грудні 2016 року - 4959,644 тис. куб.м природного газу, у січні 2017 року - 4807,631 тис.куб.м., що підтверджується Актом №ХА000017212 від 31.12.2016р. та Актом №ХА000001511 від 31.01.2017р. (т. 1 а.с. 96).
Згідно пояснень позивача, 29 грудня 2016 року ним було отримано від Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №36 у зв'язку з відсутністю у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року та запропоновано у термін до 08:00 години 01.01.2017р. самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб. м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання розташоване у підрозділах Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території", а у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку (т.1, а.с.23).
16 січня 2017 року працівники Дергачівського територіального підрозділу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" закрили засувки та здійснили механічні роз'єднання на газопроводі, що подає газ на котельню у місті Дергачі по вул. Леоновій, 1.
Посилаючись на той факт, що зазначені дії є зловживанням правом, яке порушує права та охоронювані законом інтереси позивача як виробника теплової енергії для населення та бюджетних організацій та може привести до руйнування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, відсутності опалення, а також до широкомасштабного руйнування системи теплопостачання у м. Дергачі та порушення прав територіальної громади м. Дергачі, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При прийнятті оскаржуваного рішення, місцевий господарський суд, керуючись приписами статті 13 Цивільного кодексу України, положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про теплопостачання», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», посилаючись на доведеність факту порушення ПАТ "НАК "Нафтогаз України" умов укладених договорів постачання природного газу та факт незаконного відключення ПАТ "Харківгаз" в зимовий період котельні у місті Дергачі по вул. Леоновій, 1, що експлуатується позивачем з метою надання послуг теплопостачання населенню та бюджетним установам Дергачівської міської ради, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, колегія суддів дійшла висновку про помилковість судового рішення місцевого господарського суду, виходячи з наступного.
Статтею 174 Господарського кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення господарських зобовязань є укладення господарського договору та інших угод. Зі змістом зазначеної норми кореспондуються приписи частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, відповідно до яких підставами виникнення цивільних прав і обовязків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами статей 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 901 Цивільного кодексу України унормовано, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу.
Відповідно до статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до приписів статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу, оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу затверджується регулятором - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 р., договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ обєкта споживача до газорозподільної системи.
У відповідності до пункту 2 розділу 3 глави VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 (надалі - Кодекс ГРМ), споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобовязані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх обєкт.
Згідно пункту 3 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункт 4 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач - Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території", відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, є комунальним підприємством, якому надано ліцензію № 041759 від 10.08.2012 р. на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і генераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" є підприємством, що здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ліцензії №789 від 13.03.2015 р. та є Оператором ГРМ.
На виконання вищенаведених положень, які регулюють надання послуг з розподілу природного газу, між ПАТ "Харківгаз" (газорозподільне підприємство, оператор ГРМ) та Харківським обласним комунальним підприємством "Дирекція розвитку інфраструктури території" (споживач) було укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовими) шляхом подання споживачем заяви-приєднання №094203А1К1ST016 від 01.01.2016р. до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2498 від 30.09.2015р., розміщеного на офіційному сайті НКРЕКП, сайті оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: http://www.104.ua.
Відповідно до пункту 2 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015р., постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Постановою Кабінету Міністрів України №758 від 01.10.2015 р. затверджено Положення про покладення спеціальних обовязків на субєктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період) (яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин).
Цим Положенням покладається на ПАТ Національна акціонерна компанія Нафтогаз України обовязок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 15-17 цього Положення (підпункт 4 пункту 3 цього Положення).
Відповідно до пункту 15 зазначеного Положення виробник теплової енергії до 1 квітня 2017 р. має право придбати природний газ у НАК Нафтогаз України для виробництва теплової енергії та/або надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям та установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 19-1 Закону України Про теплопостачання, виконав обовязок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання (пункт 15 Положення).
Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 29.04.2016 р. затверджено Примірний договір про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії.
Як вже було зазначено, Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" надає послуги з розподілу природного газу, який Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" постачає позивачу на підставі укладених договір постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 р. та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016 р.
Відповідно до умов вказаних договорів постачальником природного газу Харківському обласному комунальному підприємству "Дирекція розвитку інфраструктури території" є Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", яке зобов'язалось здійснювати постачання природного газу з 01 жовтня 2016 року по 31 березня 2017 року (включно) у обсягах, визначених пунктами 2.1 цих договорів.
Так, предметом даного позову є вимоги Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" та Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" відновити постачання природного газу на котельню у місті Дергачі по вул. Леоновій, 1.
Правовідносини сторін у сфері газоспоживання як споживача (Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території"), оператора ГРМ (ПАТ "Харківгаз") та постачальника природного газу (НАК «Нафтогаз України») регулюються, зокрема, договорами на постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 р. та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016 р. та договором розподілу природного газу, Кодексом газорозподільних систем, Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до пункту 1 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015р., підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, обєкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як субєкту ринку природного газу; наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов; наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період для потреб споживача.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2494, підтверджений обсяг природного газу обєм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності); підтверджена номінація - підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).
Пунктом 2 глави 1 розділу ХІ вказаного Кодексу встановлено, що номінація повинна визначати обсяг природного газу по кожній точці входу та виходу (що може бути як фізичною, так і віртуальною), які замовляються замовником послуг транспортування. При цьому, якщо замовником послуг транспортування є постачальник, подана номінація повинна містити планові (замовлені) обсяги постачання природного газу у розрізі його споживачів та їх точок комерційного обліку (за необхідності) з визначенням їх EIC-кодів.
За умовами пунктів 3.1, 3.2 Типового договору санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником.
За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Пунктом 3.2 договору постачання природного газу передбачено, що споживач подає постачальнику до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. У разі неподання або несвоєчасного подання заявки споживачем постачальник може користуватися плановими обсягами, зазначеними у пункті 2.1. цього договору, на відповідний місяць.
Обсяги постачання підтверджуються постачальником шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.
Отже, умовами договорів передбачено, що споживач подає постачальнику належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, а постачальник зобов'язаний підтвердити оператору газотранспортної системи номінацію обсягів на відповідний місяць (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.
При цьому, планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п. 2.1 кожного з договорів, і такі обсяги постачання з огляду на умови п.п. 2.1, 2.3, 2.4 цих договорів, для ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" є узгодженими.
Колегія суддів також враховує, що з метою забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17", яким зобовязало НАК "Нафтогаз України" та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 №357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії", та з дотриманням принципу недискримінації, а операторів газорозподільних систем до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих і теплопостачальних організацій.
Разом з тим, відповідно до частини 6 статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Газопостачання обєктів у сфері теплопостачання припиняється у разі порушення теплогенеруючими, теплопостачальними організаціями строку розрахунків за фактично спожитий природний газ та/або у разі відбору природного газу за відсутності у таких організацій планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць, що виділяється постачальником згідно з договором на постачання природного газу, та/або в разі невиконання вимог статті 19-1 цього Закону. Таке припинення здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України (ч. 7 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання».
Відповідно до абзацу 2 пункту 17 Положення про покладення спеціальних обовязків на субєктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, передбачений підпунктом 4 пункту 3 цього Положення обовязок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії покладається на НАК "Нафтогаз України" на період до 1 квітня 2017 р. за таких умов:
- укладення виробником теплової енергії з НАК "Нафтогаз України" договору постачання природного газу відповідно до законодавства;
- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" за використаний природний газ, або
- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК "Нафтогаз України" за спожитий до 1 січня 2016 р. природний газ за всіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ, або
- рівень розрахунків виробника теплової енергії станом на 25 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу (без урахування штрафних санкцій), за всіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків, або
- надання НАК "Нафтогаз України" та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. з розбивкою за всіма договорами з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, наданої НАК "Нафтогаз України", а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядок розрахунків, установлений між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).
Виходячи з пунктів 7.2, 7.3 договорів постачання природного газу, споживач зобовязаний самостійно припинити (обмежувати) використання природного газу у разі порушення строків оплати за договором про постачання природного газу, відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу, виділеного споживачу, інших випадках, передбачених цим договором та законодавством; постачальник має право припинити або обмежити постачання природного газу споживачеві у разі відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу для забезпечення обєктів газоспоживання споживача.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем у відповідності до вимог пункту 3.2 договорів постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016р. на адресу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" направлялися заявки на ліміт природного газу на період жовтень 2016 року квітень 2017 року (т1., а.с. 145-159, т.2, а.с. 9-18).
За твердженням скаржника, станом на 01 січня 2017 року загальна заборгованість Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії за договорами, складає 201,5 млн. грн., у зв'язку з чим позивачу не було виділено номінації щодо обсягів природного газу.
Матеріали справи свідчать, що представник позивача не заперечує щодо факту наявності заборгованості Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" перед НАК "Нафтогаз України" за договорами на поставки газу.
Наявність заборгованості у позивача за договорами поставки природного газу перед постачальником стало підставою для ненадання номінації (лімітів) позивачу на січень 2017 р. (т.1, а.с. 23).
Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу, визначений розділом 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем, відповідно до якого оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:
1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;
3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу";
5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;
6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;
7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;
9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;
10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);
11) в інших випадках, передбачених законодавством.
Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006р. №1687 (далі - Порядок), встановлено процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу (п.1 Порядку).
Відповідно до п. 2 даного Порядку Газопостачання може бути припинено (обмежено) споживачем або газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам..
Газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу. В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору (п. 3 Порядку).
Пунктом 6 Порядку зазначено, що споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (далі - уповноважене підприємство), про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб.
З цією метою уповноважене підприємство надсилає споживачеві повідомлення (за встановленою Міненерговугіллям формою), в якому зазначаються підстави та строк (дата і час) припинення (обмеження) газопостачання, і водночас про це інформує відповідний місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, а також територіальні органи Держжитлокомунінспекції.
Відповідно до пункту 9.1 Типового договору Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, зокрема, у разі: несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим договором; відсутності підтвердженого обсягу природного газу у споживача або перевищення його місячного підтвердженого обсягу природного газу.
Відповідно до пункту 11.7 договорів постачання природного газу представники оператора газорозподільних мереж (газотранспортної системи) припиняють або обмежують постачання природного газу споживачу в разі порушення ним строків розрахунків за використаний природний газ, а також відбору природного газу за відсутності у споживача підтвердженого постачальником у порядку, встановленому цим договором, обсягу постачання природного газу на поточний місяць, у визначеному законодавством порядку. Відновлення газопостачання здійснюється згідно з вимогами законодавства.
Матеріали справи містять повідомлення Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" про припинення (обмеження) газопостачання №36 від 29.12.2016 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006р. №1687 «Про затвердження Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення)» у звязку з відсутністю у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року. Позивачу було запропоновано у термін до 08:00 години 01 січня 2017 року самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання розташоване у підрозділах Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" (т.1, а. с. 23).
Таким чином, першим відповідачем було дотримано вимоги щодо завчасного повідомлення позивача про припинення газопостачання у звязку з відсутністю у споживача підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року.
Оскільки, відповідно до п. 1 Розділу 7 Кодексу газорозподільних систем відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику надає право оператору ГРМ припинити/обмежити газопостачання, то припинивши газопостачання позивачу відповідач діяв в межах наданих йому повноважень.
Суд першої інстанції всупереч зазначеному не застосував до спірних відносин та не надав оцінки нормам розділу 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем, які визначають порядок обмеження та припинення розподілу природного газу, та не дослідив наявність у відповідача достатніх правових підстав для припинення газопостачання, як то відсутність підтвердженого обсягу природного газу по обєкту споживача.
Враховуючи, що газопостачання на котельні позивача було припинено першим відповідачем 18.01.2017 з посиланням на відсутність у споживача підтверджених обсягів природного газу на січень 2017 року, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надано оцінку обставинам, які не входять до предмету доказування, а саме щодо наявності чи відсутності небалансів газу, в той час як наведені обставини не були підставою для відключення від систем газопостачання оператором ГРМ, а отже не могли входити до предмету доказування та, відповідно, не могли бути підставою для задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 11 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, Відновлення газопостачання здійснюється за умови погашення заборгованості за спожитий природний газ, надані послуги з його транспортування, підтвердженого постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, виділення постачальником ліміту природного газу або закінчення строку дії відповідного графіка та компенсації витрат на виконання робіт з примусового припинення газопостачання та оплати наданих послуг з його відновлення.
Відновлення газопостачання здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача про відновлення газопостачання та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування витрат на припинення та відновлення газопостачання (пункт 9.2 Типового договору).
Позивачем не надано доказів виконання умов пункту 11 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, та умов договору, які є підставою для відновлення газопостачання.
Отже, посилання скаржника на наявність заборгованості за природний газ та обовязковість підтвердження обсягів постачання природного газу як на підставу для відключення котельні у м. Дергачі по вул. Леоновій, 1, що експлуатується підприємством позивача, є підставним та обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене та зважаючи на те, що Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" діяло в межах наданих йому повноважень, а позивачем не було виконані умови, які є підставою для відновлення газопостачання, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" щодо зобов'язання відновлення постачання природного газу на котельні у місті Дергачі по вул. Леоновій, 1, є такими, що не підлягають задоволенню.
Колегія суддів вважає, що твердження Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", викладені в апеляційній скарзі, ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, доведені належними доказами, тоді як господарським судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення неповно зясовано обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовані норми матеріального права, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Враховуючи, що апеляційний господарський суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги та прийняття нового судового рішення про відмову у задоволенні позову, то у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати апелянта по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1760,00 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок позивача.
Керуючись статтями 99, 101, пунктом 2 статті 103, пунктами 1, 4 частини першої статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" задовольнити.
Рішення господарського суду Харківської області від 08 червня 2017 року у справі №922/279/17 скасувати.
Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" (61022, м. Харків, майдан, Свободи, 5, Держпром, 3 підїзд, 5 поверх; код ЄДРПОУ 03361721) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 20077720) витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1760,00 грн.
Доручити господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцятиденного строку.
Повна постанова складена 13 жовтня 2017 року.
Головуючий суддя Камишева Л.М.
Суддя Бородіна Л.І.
Суддя Лакіза В.В.