РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2017 року Справа № 924/387/17
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Мамченко Ю.А.
судді Дужич С.П. ,
судді Павлюк І. Ю.
при секретарі Ткач Ю.В.
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 (довіреність №Др-31-0317 від 30 березня 2017 року)
відповідача: ОСОБА_2 (довіреність №01-17-705/2017 від 11 серпня 2017 року)
розглянувши апеляційну скаргу відповідача - Відділу освіти, молоді та спорту Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області на рішення господарського суду Хмельницької області від 03 серпня 2017 року у справі №924/387/17 (суддя Гладюк Ю.В.)
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз"
до Відділу освіти, молоді та спорту Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області
про стягнення 554 448,96 грн.
Судом розяснено представникам сторін права та обовязки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 03 серпня 2017 року у справі №924/387/17 було задоволено позов (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (надалі позивач) до Відділу освіти, молоді та спорту Славутської РДА Хмельницької області (надалі відповідач) про стягнення 554448,96 грн. Присуджено до стягнення з Відділу освіти, молоді та спорту Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області (Хмельницька область, м. Славута, вул. Миру, 25, код ЄДРПОУ 02146848) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (м. Хмельницький, пр. Миру, 41, ЄДРПОУ 05395598) 554448, 96 грн. (пятсот пятдесят чотири тисячі чотириста сорок вісім грн. 96 коп.) компенсації вартості обєму спожитого природного газу та 8626, 84 грн. (вісім тисяч шістсот двадцять шість грн. 84 коп.) судового збору.
Вказане рішення обґрунтовано тим, що відбір газу відповідачем у лютому 2017 року здійснено без наявності договору поставки газу та без затвердженого обсягу газу, що в силу пункту 1 глави 5 Розділу VI Кодексу ГРС, частини 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" та пункту 3.1. Типового договору транспортування природного газу є несанкціонованим відбором. Підставою застосування коефіцієнта 2 за пунктом 4 глави 5 розділу VІ Кодексу є саме виникнення неврегульованого небалансу, який стався внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період. Отже застосування даного коефіцієнта обґрунтовано законодавчо.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду відповідач - Відділ освіти, молоді та спорту Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить частково скасувати рішення господарського суду Хмельницької області від 03 серпня 2017 року у справі №924/387/17 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ПАТ "Хмельницькгаз" у сумі 227224,48 грн. Обґрунтовуючи свої вимоги апелянт вважає, що місцевий суд не в повній мірі з'ясував обставини, що мають значення для справи. Зокрема, апелянт зазначає, що у відповідності до частини 2 статті 218 Господарського кодексу України ним було вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Строк дії попереднього договору укладеного із ТОВ "Хмельницькгаз збут" договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 07 квітня 2016 року закінчувався 31 грудня 2016 року. Згідно частини 5 статті 36 закону України "Про публічні закупівлі" дія договору закупівлі може продовжитися на строк достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% суми визначеної у договорі, укладеному в попередньому році. З ТОВ "Хмельницькгаззбут" було укладено додаткову угоду №6 до договору постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №11410242NKGB046 від 30 грудня 2016 року згідно якої, сторони дійшли згоди, що дія договору продовжується на строк, достатній для проведення процедури закупівлі в 2017 році в обсязі, що не перевищує 20% суми визначеної у договорів, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку і яка становить, 1040964 грн. Бюджетні зобов'язання на січень 2017 року становлять 173494 грн. Тобто, строку на проведення процедури відкритих торгів закупівлі природного газу було достатньо. Двічі оголошена процедура закупівлі природного газу шляхом відкритих торгів не відбулася у зв'язку із неявкою достатньої кількості учасників. ПАТ "Хмельницькгаз" було відомо про закупівлю природного газу, проте участі у відкритих торгах товариство не приймало. Саме неявку учасника під час відкритих торгів слід розглядати як бездіяльність, що сприяла правопорушенню та є підставою для зменшення розміру відповідальності або звільнення відповідача від відповідальності у відповідності до частини 3 статті 219 Господарського кодексу України.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 30 серпня 2017 року у справі №924/387/17 апеляційну скаргу Відділу освіти, молоді та спорту Славутської РДА було прийнято до провадження та призначено дату судового засідання на 11 жовтня 2017 року.
Від позивача ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останній вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, відтак в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити, а судове рішення у справі залишити без змін. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору розподілу природного газу, відповідач здійснював споживання природного газу без підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на лютий 2017 року, ПАТ "Хмельницькгаз" має право на компенсацію вартості спожитого без відповідних лімітів природного газу з коефіцієнтом компенсації 2.
Безпосередньо в судовому засіданні представники відповідача та позивача повністю підтримали вимоги і доводи, викладені відповідно в апеляційній скарзі та у відзиві на неї.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції,
01 січня 2016 року відповідач підписав заяву приєднання №09420242NKGВ016 до умов договору розподілу природного газу, якою приєднався до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2498.
22 січня 2016 року сторони підписали текст типового договору розподілу природного газу №0942024NKGВ016 17, який передбачає, що він є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам, до обєктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільчої системи.
Договір є договором приєднання, що укладається на невизначений строк (пункт 1.3. договору).
Оператор ГРМ оператор газорозподільчої системи в особі ПАТ "Хмельницькгаз"; Споживач фізична чи юридична особа, чи фізична особа підприємець , обєкт якої підключений до ГРС оператора (пункт 1.4. договору).
За цим договором оператор ГРМ зобовязується надати споживачу послугу з розподілу газу, а споживач зобовязується прийняти та оплатити її вартість у розмірі та строки, визначені договором (пункт 2.1. договору).
Санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності заборгованості за цим договором.
За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період, споживач не має права використовувати природний газ з ГРС (пункт 3.1 договору).
Якщо за підсумками місяця фактичний обєм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання (пункт 3.3.).
Додатковими угодами до цього договору (від 22 січня 2016 року та 26 січня 2017 року) сторони змінили умови договору про загальну суму по договору.
28 лютого 2017 року представником позивача і представником відповідача (від підпису відмовився) складено акт прийому передачі про те, що позивач розподілив, а споживач прийняв в лютому 2017 року 30120 м. куб. газу. Крім того, надано акти перевірки дотримання правил споживання газу відповідачем /а.с. 22 30/; акти від 31 січня 2017 року /а.с. 31-37/.
03 березня 2017 року позивач направив відповідачу лист №03.2-ЛВ-1030-0317, в якому повідомив відповідача про необхідність компенсувати вартість несанкціоновано відібраного газу. До листа додано: розрахунок вартості газу в сумі 554 448, 96 грн.; акт компенсації вартості газу; рахунок №5 на суму 554 448, 96 грн. про оплату обсягу відібраного газу на лютий 2017 року.
Також, на підтвердження власних позицій сторони до місцевого господарського суду було подано: протокол №33 від 06 березня 2017 року переговорів тендерного комітету відповідача; оголошення про проведення торгів; акт про припинення газопостачання адміністрації відповідача у звязку з відсутністю ліміту на лютий 2017 року; додаткова угода №6 від 30 грудня 2016 року до договору постачання газу, укладеного між відповідачем та ТОВ "Хмельницькгаз збут" про те, що сторони погодили продовжити дію договору на строк, достатній для проведення процедури закупівлі у 2017 році; договір купівлі продажу від 20 березня 2017 року природного газу №17/269-51, укладений між ТОВ "Укртрансгазсервіс" та відповідачем про поставку газу; рахунок №02-17-1512000715 від 28 лютого 2017 року, виставлений ПАТ "Укртрансгаз" позивачу за послуги балансування газу у лютому 2017 року; розрахунок вартості послуг балансування; акт надання послуг балансування; повідомлення позивача про припинення газопостачання відповідача від 06 лютого 2017 року та від 13 лютого 2017 року; акт про не допуск працівників позивача для припинення газопостачання; реєстр розподілу природного газу споживачам замовникам послуг транспортування.
Враховуючи вищевикладені обставини справи, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пункту 39 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" субєктами ринку природного газу є оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Оператор газорозподільної системи - субєкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 17 частини 1 статті 1 вищевказаного Закону).
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 3 Закону України "Про ринок природного газу" ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами відповідальності суб'єктів ринку природного газу за порушення правил діяльності на ринку природного газу та умов договорів.
Оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах (стаття 37 Закону України "Про ринок природного газу").
Права та обовязки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу (стаття 38 вищевказаного Закону).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824, затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із субєктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (пункт 2 глави 1 розділу І).
Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), обєкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного підєднання несанкціонованого газопроводу (пункт 3 глави 1 розділу І Кодексу).
Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу І Кодексу основними функціями оператора ГРМ є, зокрема: забезпечення балансування між обємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГРС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та обємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ); формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного обєму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по обєктах субєктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді.
Згідно пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, обєкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобовязані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх обєкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Згідно статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" за договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобовязується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобовязується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункти 3, 4 глави 3 Розділу VI Кодексу).
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 7 глави 3 розділу VI Кодексу).
Судами встановлено, що одним із видів діяльності позивача є розподілення газоподібного палива через місцеві трубопроводи, що вбачається з витягу з ЄДРЮОФОПГФ від 17 березня 2017 року
01 січня 2016 року відповідач вчинив дії щодо укладення із Публічним акціонерним товариством "Хмельницькгаз" договору розподілу природного газу, що підтверджується заявою-приєднанням № 09420242NKGВ016 від 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 1 глави 5 Розділу VI Кодексу споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Споживач зобовязаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добової норми (узгодженого графіка) та/або підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку (пункт 3 глави 5 Розділу VI Кодексу).
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" визначені обов'язки споживача, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. У разі порушення або невиконання своїх обовязків споживач несе відповідальність згідно із законом.
З дослідженого місцевим господарським судом та перевіреного судом апеляційної інстанції вбачається, в лютому 2017 року відповідач прийняв від позивача 30120 м.куб. газу, що підтверджується актом прийому передачі від 28 лютого 2017 року та не заперечується відповідачем.
Як вбачається з реєстру розподілу природного газу споживачам замовника послуг транспортування ТОВ "Укртрансгазсервіс" через мережі ПАТ "Хмельницькгаз" у лютому 2017 року ТОВ "Укртрансгазсервіс", як постачальник газу, не виділяв для потреб відповідача підтверджених обсягів газу у лютому 2017 року (відповідач у реєстрі відсутній). Таким чином, безпідставними є доводи апелянта про те, що договір купівлі продажу, укладений з ТОВ "Укртрансгазсервіс" передбачав обсяг газу у лютому місяці 2017 року, який до того ж вступає в силу з моменту його підписання, тобто 20 березня 2017 року після виникнення спірних відносин (за лютий 2017 року).
Таким чином, відбір газу відповідачем у лютому 2017 року здійснено без затвердженого обсягу газу, що в силу пункту 1 глави 5 Розділу VI Кодексу ГРС, частини 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" та пункту 3.1. Типового договору транспортування природного газу є несанкціонованим відбором.
В зв'язку із вказаними обставинами у лютому 2017 року виник неврегульований небаланс, який був віднесений на небаланс позивача (оператора ГРМ).
Відповідно до пункту 4 глави 5 Розділу VI Кодексу якщо за підсумками місяця фактичний обєм (обсяг) споживання природного газу за споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати обєми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.
У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний обєм/обсяг споживання природного газу по обєкту споживача буде перевищувати обєм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/ постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість (обєм/обсяг), що розраховується за відповідною формулою.
При цьому, колегія суддів зауважує, що заходи, що передбачені Кодексом ГРС, які мають бути запроваджені між постачальником і споживачем полягають у підтверджені номінації на відповідний розрахунковий період. Позивачем здійснив такі заходи і обрав номінацію на рівні нуль, оскільки відповідач не подав місячну номінацію згідно з положеннями Кодексу, що узгоджується з пунктом 5 глави 2 розділу 11 Кодексу.
Доводи Відділу освіти, молоді та спорту Славутської РДА Хмельницької області викладені в апеляційній скарзі з приводу того, що у останнього не було можливості підтвердити обсяг природного газу на відповідний календарний період для власних потреб внаслідок тривалості періоду проведення процедури здійснення державних закупівель та забороною укладання договорів до/без проведення таких процедур, вжиття скаржником усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, що є підставою для звільнення від відповідальності згідно частини 2 статті 218 Господарського кодексу України є безпідставними, оскільки відповідно до приписів пункту 3 глави 5 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, пунктів 3.1, 3.3 договору розподілу природного газу саме на відповідача покладається обов'язок контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу, здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Причини нездійснення цих заходів не мають юридичного значення.
Колегія суддів погоджується із обґрунтованістю застосуванням коефіцієнта 2 при розрахунку, оскільки згідно пункту 4 глави 5 розділу VІ Кодексу підставою для використання при обрахунку вказаного коефіцієнту є саме виникнення неврегульованого небалансу, який стався внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, що має місце в даному спорі.
Судом апеляційної інстанції перевірено розрахунок розміру вартості відібраного газу та встановлено, що він є арифметично вірним. Так, 30120 куб. м. (обєм відібраного газу по акту) х 9204 грн. (вартість газу за 1000 куб. м. на лютий) х 2 складає 554 448, 96 грн.
Посилання апелянта на той факт, що неявка позивача ПАТ "Хмельницькгаз" на відкриті торги для закупівлі природного газу є бездіяльністю, що сприяла правопорушенню є безпідставним, оскільки участь позивача у відкритих торгах є його правом, а не обов'язком.
Враховуючи вищевикладене, місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, доводи відповідача, викладені у апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Місцевим господарським судом повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи. Висновки, викладені у рішенні місцевого господарського суду, відповідають обставинам справи. Судом не порушені та правильно застосовані норми матеріального та процесуального права.
За таких обставин підстав для зміни, скасування рішення місцевого господарського суду, визначених статтею 104 ГПК України, не вбачається.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Хмельницької області від 03.08.17 р. у справі №924/387/17 залишити без змін, апеляційну скаргу Відділу освіти, молоді та спорту Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу № 924/387/17 повернути господарському суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Мамченко Ю.А.
Суддя Дужич С.П.
Суддя Павлюк І. Ю.