Постанова № 69520051, 12.10.2017, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
916/128/17
Номер документу
69520051
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2017 р.Справа № 916/128/17Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді В.Б. Туренко

суддів Л.О. Будішевської, М.А. Мишкіної

при секретарі судового засідання: А.В. Земляк

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1

від відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірнього підприємства „Одеський облавтодор Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України

на рішення господарського суду Одеської області від 17.07.2017 року

у справі №916/128/17

за позовом Дочірнього підприємства „Одеський облавтодор Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України

до Публічного акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго

про скасування рішення Савранського РЕМ ПАТ „ЕК „Одесаобленерго у вигляді протоколу № 73 від 02.06.2016 року про донарахування вартості недоврахованої електроенергії

ВСТАНОВИВ:

В січні 2017 року Дочірнє підприємство „Одеський облавтодор Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України звернулось до місцевого господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго про скасування рішення Савранського РЕМ ПАТ „ЕК „Одесаобленерго, оформленого протоколом № 73 від 02.06.2016 року про донарахування вартості недоврахованої електроенергії в сумі 226832,26 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані ч. ч. 1, 2 ст. 218, ч. 2 ст. 216, ч. 1 ст. 235 Господарського кодексу України, ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», п. п. 1.2., 3.3., 6.42 Правил користування електричною енергією, п. 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562.

Відповідач у відзиві на позов, зазначив про його необґрунтованість та безпідставність.

31.03.2017 року позивачем заявлено клопотання про призначення судової експертизи, у задоволенні якого відмовлено судом першої інстанції.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.04.2017 року справу призначено до колегіального розгляду.

Рішенням господарського суду Одеської області від 17.07.2017 року, (головуючий суддя Петренко Н.Д., судді Щавинська Ю.М., Желєзна С.П.), оформленим відповідно ст. 84 ГПК України 17.07.2017 року, позов задоволено частково, скасовано рішення Савранського РЕМ ПАТ ЕК Одесаобленерго, оформлене у вигляді протоколу № 73 від 02.06.2016 про донарахування вартості недоврахованої електроенергії в сумі 24303,46 грн., стягнуто з відповідача на користь позивача 364,41 грн. судового збору. В решті позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач 10.08.2017 року звернувся з апеляційною скаргою, яка ухвалою суду апеляційної інстанції від 21.08.2017 року повернута останньому без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України (відсутність клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження).

Усунувши недоліки, 04.09.2017 року позивач повторно звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив рішення суду скасувати, позов задовольнити повністю, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права.

Ухвалою суду апеляційної інстанції від 11.09.2017 року скаржнику поновлено пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження та апеляційну скаргу прийнято до провадження із призначенням до розгляду.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив рішення суду залишити без змін.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, судова колегія зазначає наступне.

26.09.2014 року між ПАТ ЕК Одесаобленерго (постачальник) та ДП Одеський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № Св-062, згідно п. 1 якого постачальник електричної енергії зобовязався продати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, а споживач зобовязався оплачувати вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатком Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін між постачальником та споживачем або інша межа, обумовлена окремим додатком до договору.

За приписами п. 2.1. договору під час виконання умов цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобовязались керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ).

За змістом п. 2.2.2 договору постачальник зобовязався постачати споживачу електричну енергію як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток Обсяги постачання електричної енергії споживачу) згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін.

Пунктом 4.2.3 договору передбачена відповідальність споживача за порушення ПКЕЕ, у вигляді сплати постачальнику вартості недоврахованої електричної енергії.

Відповідними положеннями договору сторони визначили взаємні зобовязання (розділ 2), права (розділ 3) та відповідальність (розділ 4), порядок визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності (розділ 5), порядок обмеження та припинення електропостачання (розділ 6), облік електричної енергії та порядок розрахунків (розділ 7), відносини із третьою стороною (субспоживачами), обєктивно присутньою у процесі забезпечення споживача електричною енергією (розділ 8), інші умови (розділ 9).

В силу п. 9.4 договору останній набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2014 року. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Договір підписаний представниками сторін та скріплений їх печатками (а.с. 14-19 т.1)

Балансова належність електромереж та установок визначена Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, що є додатком 7 до договору на обєкт Гранкар'єр у с. Вільшанка, Савранського району Одеської області споживач ДП Одеський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, філія Балтська ДЕД, Одеської області, смт. Саврань, зокрема п. 1.1. постачальника РЕМ: ПС 35/10 Саврань, ПЛ-10 кВ Вільшанка оп № 348, п. 1.2. споживача внутрішнє електрообладнання, освітлювальна мережа, КТП 153/1000 кВА, кабель вводу АВВГ 3x50 + 1x35 3 м, прилади обліку в РУ- 0,4 кВ ТП (трансформаторної підстанції)-153 ПЛ - (повітряні лінії) - 10 кВ, АС-35 230 м від ОП (опори) до ТП-153, ЛР (лінійний розєднувач) - 78. На контактному зєднанні лінійних проводів ПЛ 10 кВ Вільшанка оп № 348 і шлейфів до ЛР-78 (а.с. 23 т.1).

У п. 6 цього Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатації відповідальності сторін сторони зобовязалися утримувати установки, що вказані в цьому акті, в справному стані та експлуатувати їх відповідно до Правил користування електричною енергією, затверджений постановою НКРЕ від 30.07.1996 року № 28, ПТЕ, ПТБ.

Означений п. 6 додатку до договору кореспондується із положеннями п.п. 5 п. 10.2 ПКЕЕ, згідно якого споживач зобов'язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами норматив технічних документів та нормативно-правових актів законодавства України.

Відповідно до п. 3.1. ПКЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки контролю якості електричної енергії.

Пунктами 4, 5 додатку № 10 до договору встановлено, що у перелік обєктів споживача у т.ч. входять: Гранкар'єр с. Вільшанка з лічильником електроенергії 09027545 (встановлений в РУ-0,4 кВ 229) та Кар'єр с. Вільшанка з лічильником електроенергії 63816493 (встановлений в РУ-0,4) І ТП-153).

12.02.2013 року до структурного підрозділу ПАТ Одесаобленерго - Савранський РЕМІ надійшла заява споживача про відключення ТП № 229 та ТП № 153 від електричного живлення, у звязку з виробничою необхідністю.

19.02.2013 року, керуючись положеннями п. п. 1.2, 7.8 ПКЕЕ, п. 1.2. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів Савранським РЕМ ТП-229 та ТП 153 відключені в найближчому місці до межі балансової належності електроустановок споживача, тобто була припинена подача електричної енергії споживачу за допомогою комутаційного апарату лінійного розєднувача 78 (ЛР-78), який був встановлений в положення відключено та у виключеному положенні ЛР-78 був опломбований пломбою електропостачальної компанії OTKJI 118 Савранский PEC 118, про що складений акт про опломбування № 1666 від 19.02.2013 року. В цьому акті, споживача попереджено про персональну відповідальність за пошкодження встановлених пломб, у відповідності з положеннями ст. 27 Закону України Про електроенергетику. Вказаний акт складено в присутності представника споживача і підписаний ним (а.с. 50 т.1).

Відповідно до п. 3.3. ПКЕЕ відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Згідно п.п. 26 п. 10.2 ПКЕЕ споживач зобовязаний забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

28.04.2016 року Савранським РЕМ ПАТ Енергопостачальна компанія Одесаобленерго складено акт № 024649 про порушення на об'єкті Вільшанський гранітний карєр за адресою: 66221, с.Вільшанка Савранського району Одеської області, філією Балтська ДЕД ДП Одеський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, п. 3.31 та п.п. 26 пункту 10.2 ПКЕЕ, що виразилося у відсутності пломб у місцях, вказаних у актах про опломбування, а саме: на лінійному розподільнику ЛР-78 (акт опломбування № 1666 від 19.02.2013) та на трансформаторній підстанції ТП-153 (акт опломбування № СУЕ 1249 від 12.05.2011 року) а.с. 48-49 т.1.

За наслідками розгляду вказаного акту, комісія постачальника у відповідності до п.п. 2 п. 2.1., п.п. в п. 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, що затверджена постановою НКРЕ України від 04.05.2006 № 562 (далі Методика) прийняла рішення, яке оформлено протоколом № 73 від 02.06.2016 року, яким підтвердила наявність порушень та визначила, що обсяг недоврахованої електроенергії склав 120962 кВт/год. на суму 226832,26 грн. (а.с. 46 т.1).

Прийняття відповідачем рішення, оформленого протоколом № 73 від 02.06.2016 року стало підставою для звернення позивача з даними позовом.

В обґрунтування позовних вимог, позивач із посиланням на ст. ст. 216, 218, 235 Господарського кодексу України, зазначив, що оскаржуване рішення є оперативно-господарською-санкцією у формі зміни порядку оплати продукції (робіт, послуг), яка застосовується лише у разі наявності господарського правопорушення, зокрема факту нанесення шкоди (збитків) відповідачу у вигляді користування недоврахованою електричною енергією відповідно до ст. 27 Закону України Про електроенергетику, ПКЕЕ, Методики.

За твердженням позивача, відповідачу ніяким чином не завдано збитків, оскільки у Вільшанському гранітному карєрі припинено електропостачання на підставі ч. 2 ст. 24 Закону України Про електроенергетику, п.п. 4 п. 7.5. ПКЕЕ, у звязку з наявністю заборгованості по сплаті за електроенергію, що підтверджується листами директора філії Савранського райавтодору від 21.10.2013 року № 93 та від 16.01.2014 року № 6. Через тривалу відсутність електропостачання та неможливість відкачування води, карєр було затоплено, що унеможливило його використання.

З припису Держгеонадр України № 37/2816 від 31.05.2016 року та листа 17.09.2015 року №12235/13/14-15 вбачається, що наказом Держгеонадр України від 04.09.2015 року № 271 зупинено дію ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами № 2817 від 28.10.2002 року з метою видобування мігматиту, граніту Вільшанського родовища. Крім того у формі № 5-гр, затвердженої наказом Державної геологічної служби Мінприроди України від 26.12.2007 року № 142 - звітний баланс запасів корисних копалин за 2014-2015 р.р. зазначено про відсутність видобутку (графа 9) у Вільшанському гранітному карєрі в с. Вільшанка Савранського району Одеської області.

Нездійснення господарської діяльності у місці порушення, відсутність електропостачання з 2013 року унеможливлюють, на думку позивача, завдання збитків енергопостачальній організації. Крім того, розрахунок вартості недоврахованої електроенергії зроблений із застосуванням неправильних вихідних даних.

Так, в акті про порушення відсутні докази умисного пошкодження пломб, і хоча лінійний розподільник ЛР-78, на якому була встановлена відсутність пломби, вмикає електроживлення Вільшанського гранітного карєру, єдиним приєднаним до електромережі струмоприймачем були лінія освітлення карєру та екскаватор карєрний гусеничний (ЕКГ-4,6), з сумарною потужністю одночасно працюючих двигунів 214,2 кВТ, тоді як розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії проведений відповідачем виходячи з дозволеної потужності 280 кВт, встановленої у додатку № 2 до договору про електропостачання.

Заперечуючи проти задоволення позову, відповідач вказав, що зазначені в акті про порушення № 024649 показники лічильника на дату припинення електропостачання у 2013 році та на дату складання акту у 2016 році не змінилися.

Відповідно до п.п. 4, 5 додатку № 10 до договору, ЛР-78 вмикає живлення обєктів Гранкар'єр у с. Вільшанка з лічильником електроенергії 09027545 (встановлений в РУ-0,4 кВ ТП-229) та Кар'єр в с. Вільшанка з лічильником електроенергії 63816493 (встановлений в РУ-0,4 кВ ТП-153).

На момент перевірки актом № 024649 від 28.04.2016 року зафіксовано, що лічильники електроенергії № 63816493 (активної електроенергії) та № 141666 (реактивної електроенергії) (встановлені в РУ-0,4 кВ ТП-153, на яких встановлені пломби СУЕ 52302781 та СУЕ 6021443) відсутні, покази засобів обліку зняти не можливо. На лічильнику, який був в наявності (встановлений в РУ-0,4 кВ ТП-153) відсутні пломби електропостачальної компанії, він не оформлювовся двосторонніми документами як розрахунковий засіб обліку, а також не підключався до трансформатора струму, у звязку з чим не був задіяний у схемі електропостачання та обліку електроенергії.

На обєкті Гранкар'єр с. Вільшанка з лічильником електроенергії 09027545 (встановлений в РУ- 0.4 кВ ТП-229) на момент перевірки не можливо визначити показники, що відображено в акті № 024649 від 28.04.2016 року, так як лічильник має рідко-кристалічний циферблат і при відсутності напруги на екрані не можуть відображатися показники.

За твердженням відповідача, передумовою для відключення постачання електроенергії на обєкти Кар'єр і Гранкар'єр 19.02.2013 року був неналежний технічний стан вузлів обліку електроенергії на обєкті Кар'єр с. Вільшанка з лічильником електроенергії 63816493 (встановлений в РУ-0,4 кВ ТП-153).

У зв'язку зі спливом терміну повірки трансформаторів струму 12.05.2011 року виписано акт-вимога СУЕ-25 про проведення державної повірки трансформаторів струму з терміном виконання до 23.06.2011 року. Акт-вимогу не виконано, у звязку з чим 18.08.2011 року повторно складено акт-вимогу з терміном виконання до 02.09.2011 року.

14.06.2012 року споживач провів заміну трансформаторів стуму та запросив представників для прийняття точки обліку. У зв'язку з тим, що встановлені трансформатори не відповідали по своїм технічним параметрам положенням договору (замість ТТ 100/5 встановили ТТ 150/5), 3-х фазний високовольтний розрахунковий вимірювальний комплекс Вільшанський гран - кар'єр прийнятий в експлуатацію не був. Того ж дня складено акт-вимога про державну повірку трансформаторів струму з терміном виконання до 13.07.2012 року.

12.02.2013 року до Савранського РЕМ від споживача надійшла заява про відключення ТП № 229 та ТП № 153 від електричного живлення. За розпорядженням начальника РЕМ, згідно акту про пломбування № 1666 від 19.02.2013 року, Привід лінійного розєднувача 78 (ЛР - 78 ) встановлено в положення «ВІДКЛЮЧЕНИЙ» та встановлена пломба ОТКЛ 118 Савранский PEC 118.

За твердженням відповідача, при зриві пломби ОТКЛ 118 Савранский PEC 118 лінійного розєднувача 78 (ЛР-78) у споживача з'явилась безперешкодна можливість включати ЛР-78 в положення включено і тим подавати електроенергію на обєкти Гранкар'єр с. Вільшанка з лічильником електроенергії 09027545 (встановлений в РУ-0,4 кВ ТП-229) та Кар'єр с. Вільшанка з лічильником електроенергії 63816493 (встановлений в РУ-0,4 кВ ТП-153).

Крім того, відповідач не згоден із розрахунком позивача, вважає, що його зроблено при неправильному застосуванні п. 2.5. Методики та здійснено перерахунок суми заборгованості з врахуванням паспортних даних екскаватору ЕКГ-4,6 з розрахунку його потужності 250 кВт, що зафіксована у паспорті № П-1033.00, яка, згідно перерахунку за формулою п. 2.5. Методики (2.4.) становить 202528,80 грн. За поясненнями відповідача вказаний перерахунок не є частковим визнанням боргу, а здійснений на той випадок, якщо господарський суд буде вважати, що є підстави взяти до уваги при розрахунку боргу потужність екскаватора, що зафіксована в його паспорті.

Задовольняючи позов частково, місцевий господарський суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 27 Закону України Про електроенергетику правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством цивільну, адміністративну, кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є, серед іншого, пошкодження приладів обліку.

Позивачем не заперечувалась відсутність (обрив) пломб з відбитками тавр енергопостачальної організації, встановлених згідно актів опломбування №1666 від 19.06.2013 року та № СУЕ 1249 від 12.05.2011 року на лінійному розподільнику ЛР 78 та на трансформаторній підстанції ТП 153, що знаходяться на Вільшанському гранітному карєрі за адресою: 66221, с. Вільшанка Савранського району Одеської області, проте за його думкою, такі дії могли бути наслідком взаємодії (контакту) їх елементів з гіллям дерев (навколишньою рослинністю) під впливом поривів вітру або внаслідок впливу будь-яких інших (природних, штучних) явищ.

Крім того, позивач виключає можливість електроспоживання з огляду на відключення ТП № 229 та ТП № 153 від електричного живлення за розпорядження начальника РЕМ від 19.02.2013 року, оскільки згідно акту про пломбування, бланк 1666, Привід лінійного розєднувача 78 (ЛР - 78 ) був встановлений в положення «ВІДКЛЮЧЕНИЙ» та встановлена пломба ОТКЛ 118 Савранский PEC 118.

За приписами ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативногосподарські санкції. Крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно господарські санкції уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 218 Господарського кодексу України встановлені підстави для застосування санкцій, а саме факт вчинення субєктом господарювання правопорушення у сфері господарювання. При цьому, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарську правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Порядок застосування та стягнення санкцій, у тому числі штрафних, як правило визначається сторонами за правочином, проте, спеціальне законодавство, що регулює окремі види зобовязань, у даному випадку Правила користування електричною енергією, Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, може імперативно встановлювати розмір штрафів за певні порушення.

Як встановлено місцевим господарським судом господарське правопорушення, за яке нараховані оперативно-господарські санкції, полягає у відсутності пломб, що сторонами не заперечується і не оспорюється.

Згідно п. 1.2. Методики у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками енергопостачальника) письмового повідомлення енергопостачальника про виявлені ним пошкодження приладів (систем) обліку, пошкодження або зрив пломб та за відсутності явних ознак втручання в роботу приладів (систем) обліку Методика не застосовується.

Отже, означеним пунктом встановлена можливість звільнення від відповідальності споживача, якщо він своєчасно (до виявлення правопорушення представником енергопостачальника) письмово повідомить про виявлене ним правопорушення та зрив пломб, проте таке повідомлення в матеріалах справи не міститься.

Відсутність пломб є окремим порушенням ПКЕЕ і не потребує доведення факту умисності або необережності з боку споживача.

За змістом п. 3.3. ПКЕЕ відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони установлені.

Підпункт 2 п. 2.1 Методики передбачає, що правопорушенням є пошкодження або відсутність пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Таким чином, відповідачем правомірно складено акт про порушення №024649 від 28.04.2016 року.

Рішення комісії, оформлене протоколом № 73 від 02.06.2016 року приймалось у відповідності до п.п. 2 п. 2.1, п.п. в п. 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, що затверджена постановою НКРЕ України від 04.05.2006 року № 562.

Так, п. 2.5. Методики встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, визначених у п.п. 1-3 п. 2.1. цієї Методики, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу визначається за спеціально визначеною формулою (Wдоб= Р t доб Кв , (2.4.), де Р потужність, t доб 8 годин на добу, К в = 0,5).

При цьому, у п. 2.5. Методики законодавцем передбачена варіативність визначення потужності, де Р потужність - це: а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ стумоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі); б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі); в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопускну представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.

У п.п. 5 п. 8 Додатку № 2 до договору визначено, що дозволена потужність на обєкті споживача Карєр (лічильник № 68815493) 280 кВт; режим роботи обєкту - 8 годин на добу і 22 дні у місяці, зазначені відомості використані для розрахунку.

Разом з тим, з огляду на приписи п.п. «а» п. 2.5 Методики, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку щодо визначення розрахунку на підставі потужності, визначеної у паспорті струмоприймача та обґрунтовано прийняв до уваги перерахунок суми заборгованості з врахуванням паспортних даних екскаватору ЕКГ-4,6 з розрахунку його потужності 250 кВт, що зафіксована у паспорті № П-1033.00, яка, згідно перерахунку за формулою п. 2.5. Методики (2.4.) становить 202528,80 грн.

З урахуванням наведеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо скасування рішення Савранського РЕМ ПАТ Енергопостачальна компанія Одесаобленерго, оформленого протоколом № 73 від 02.06.2016 року про донарахування вартості недоврахованої електроенергії у сумі 24303,46 грн. (226832,26 грн. 202528,80 грн.).

Доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують вищенаведеного, а відтак, колегія суддів не вбачає підстав для її задоволення.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір за апеляційний перегляд не відшкодовується скаржнику.

Керуючись ст. ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Одеської області від 17.07.2017 року у справі №916/128/17 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови складено 13.10.2017 року

Головуючий суддяВ.Б. Туренко

СуддяЛ.О. Будішевська

СуддяМ.А. Мишкіна