Ухвала суду № 69518396, 04.10.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
686/8761/15-а
Номер документу
69518396
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" жовтня 2017 р. м. Київ К/800/22889/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Голяшкіна О.В. Єрьоміна А.В.

розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_4

на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2016 року

у справі № 686/8761/15-а

за позовом ОСОБА_5

до Лісогринівецької сільської ради

про визнання протиправною відмову у виділенні земельної ділянки (паю) в натурі,

визнання протиправним та скасування рішення сесії, зобов'язання вчинити

певні дії,

В С Т А Н О В И Л А:

В травні 2015 року ОСОБА_5 звернулася до суду з адміністративним позовом до Лісогринівецької сільської ради про визнання протиправною відмову у виділенні земельної ділянки (паю) в натурі, визнання протиправним та скасування рішення сесії, зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач просила суд:

- визнати незаконним та скасувати п.1 рішення Лісовогринівецької сільської ради за №190 від 12.03.2014 року щодо неприйняття більшістю голосів рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5, на земельну ділянку площею 2,9746 га із земель Державного підприємства «Хмельницьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташованої в с. Скаржинці Хмельницького району Хмельницької області;

- зобов'язати Лісовогринівецьку сільську раду на найближчій сесії розглянути

питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо

встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5

на земельну ділянку площею 2,9746 га із земель Державного підприємства

«Хмельницьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

- передати у приватну власність ОСОБА_5 земельну ділянку площею 2,9746 га (кадастровий номер НОМЕР_1) із земель Державного підприємства «Хмельницьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташованої в с. Скаржинці Хмельницького району Хмельницької області згідно норм чинного законодавства.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 24 вересня 2015 року позовні вимоги задоволено частково.

Зобов'язано Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області розглянути по суті на найближчій з часу набрання законної сили даною постановою суду сесії Лісовогринівецької сільської ради заяву ОСОБА_5 від 28 лютого 2014 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку із земель Державного підприємства «Хмельницьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,9746 га (кадастровий номер НОМЕР_1), на території Лісовогринівецької сільської ради та передачу її у власність.

В решті позовних вимог відмовлено.

Зобов'язано Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району подати до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звіт про виконання судового рішення по даній справі у термін не пізніше 30 днів з дня набрання постановою законної сили.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2016 року постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 24 вересня 2015 року скасовано.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволено.

Визнано незаконним та скасовано п. 1 рішення Лісовогринівецької сільської ради за № 190 від 12 березня 2014 року щодо не прийняття більшістю голосів рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 2,9746 га. із земель Державного підприємства "Хмельницьке" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Зобов'язано Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області розглянути та задоволити на найближчій з часу набрання законної сили даною постановою суду сесії Лісовогринівецької сільської ради заяву ОСОБА_5 від 28 лютого 2014 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку із земель Державного підприємства «Хмельницьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,9746 га (кадастровий номер НОМЕР_1) на території Лісовогринівецької сільської ради та передачу її у власність.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду скасувати.

Скаржник касаційну скаргу обґрунтовує тим, що постанова суду апеляційної інстанції впливає на його права та інтереси, оскільки він є власником земельної ділянки площею 0,1953 га кадастровий номер НОМЕР_1 в селі Скаржинці Хмельницького району Хмельницької області. Зазначене підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 14 грудня 2015 року індексний номер 49822390. Скаржник зазначив, що суд наділений лише повноваженнями зобов»язати відповідну раду, як орган місцевого самоврядування розглянути питання про затвердження технічної документації. На думку скаржника, суд апеляційної інстанції всупереч вимогам чинного законодавства своєю постановою фактично підмінив колегіальний орган місцевого самоврядування.

На адресу Вищого адміністративного суду України від ОСОБА_5 та Лісогринівецької сільської ради письмових заперечень не надходило.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням зборів працівників ДП «Хмельницьке» від 27.12.2011 року затверджено Списки осіб - працівників ДП «Хмельницьке», яким відповідно до статті 25 Земельного кодексу України передаються земельні ділянки ДП «Хмельницьке», загальною кількістю 79 чоловік; затверджено розмір земельної частки (паю) в умовах кадастрових гектарах - 5,1874 га; вирішено - розподілення земельних ділянок згідно з планом приватизації провести відповідно до Списків.

Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації № 1598/2012 від 07.09.2012 року «Про затвердження проекту приватизації земель ДП «Хмельницьке» на території Лісовогринівецької сільської ради:

- затверджено розроблений проект приватизації земель ДП «Хмельницьке», яким передбачено кількість працівників підприємства та пенсіонерів, що мають право на земельну частку (пай) - 79 чоловік;

- надано дозвіл ДП «Хмельницьке» на розробку технічної документації щодо передання у власність земельних ділянок (паїв) із земель Державного підприємства «Хмельницьке» на території Лісовогринівецької сільської ради громадянам згідно із Списками та рішення зборів від 27.12.2011 року щодо виділення працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території Лісовогринівецької сільської ради, а також пенсіонерів з їх числа окремої земельної ділянки.

У відповідності до норм статті 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» за результатами жеребкування по розподіленню земельних ділянок за ОСОБА_5 (№ 26 у списку) закріплено дві земельні ділянки: площами 2,9746 та 2,0950 га відповідно, що знаходиться на території Лісовогринівецької сільської ради.

Рішенням сесії Хмельницької районної ради від 06.03.2013 року № 39-15/2013 встановлено нові межі населених пунктів Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області:

- села Лісові Гринівці - загальною площею 1726,5032 га;

- село Скаржинці - загальною площею 480,6452 га.

Землі ДП «Хмельницьке», що підлягали розпаюванню, віднесено до меж Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району.

Згідно п.2 розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації 1598/2012 від 07.09.2012 року ПП «Діоріт Плюс 1» 26.03.2013 року розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі із земель Державного підприємства «Хмельницьке» громадянам згідно із списками для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району.

18 квітня 2013 року управлінням Держземагенства у Хмельницькому районі на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, земельній ділянці площею 2,9746 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1, а земельній ділянці площею 2,0950 га - кадастровий номер НОМЕР_2.

28 лютого 2014 року ОСОБА_5 звернулася до Лісовогринівецької сільської ради з заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Рішенням 30-ї позачергової сесії Лісовогринівецької сільської ради 6-го скликання від 12.03.2014 року № 190 була затверджена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр.. ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 2,0950 га із земель Державного підприємства «Хмельницьке» (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в с. Скаржинці Хмельницького району та передано ОСОБА_5 у власність вказану земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2.

Рішенням 30-ї позачергової сесії Лісовогринівецької сільської ради 6-го скликання № 186 від 12.03.2014 року рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр.. ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 2,9746 га із земель Державного підприємства «Хмельницьке» (категорія земель землі сільськогосподарського призначення) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої у селі Скаржинці Хмельницького району Хмельницької області більшістю голосів не прийнято, а розгляд вказаної заяви віднесено на повторний розгляд пленарного засідання сесії сільської ради 6-го скликання.

Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.

Частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом "б" частини першої статті 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст віднесено передачу земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, а також вирішення земельних спорів.

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Положеннями статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські селищні, міські ради наділені повноваженнями у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.

Згідно пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської рад.

Відповідно до приписів пункту 34 статті 26, частини першої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин вирішується на пленарних засіданнях ради. Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишенням в силі постанови суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 28 лютого 2014 року звернулася до Лісовогринівецької сільської ради, як органу місцевого самоврядування, який уповноважений передавати земельні ділянки комунальної власності, про затвердження розробленого проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,9746 га у с. Скаржинці Хмельницького району Хмельницької області.

Проте, відповідного рішення сільської ради про затвердження чи відмови такої технічної документації та надання вказаної вище земельної ділянки у власність сільською радою прийнято не було, розгляд цього питання був перенесений на повторний розгляд.

Таким чином, не вирішенням поданої позивачем заяви по суті у визначений Законом строк відповідач порушив її право на своєчасний розгляд вказаної заяви щодо набуття земельної ділянки у власність в установленому законом порядку.

За наслідками розгляду справ за позовами до органів місцевого самоврядування щодо оскарження (визнання незаконними) прийнятих ними актів з питань, пов'язаних з наданням земельних ділянок у власність чи в користування суд залежно від характеру спору може зобов'язати названі органи виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства, зокрема розглянути в установленому для даного органу порядку питання, яке стосується предмета спору.

Тобто, суд не вправі підміняти колегіальний орган, який приймає рішення шляхом голосування та зобов'язати його прийняти певне рішення.

В цьому випадку суд наділений лише повноваженням зобов'язати відповідну раду, як орган місцевого самоврядування розглянути питання про затвердження технічної документації.

Натомість, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про визнання незаконним та скасування п. 1 рішення Лісовогринівецької сільської ради за № 190 від 12 березня 2014 року щодо не прийняття більшістю голосів рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 2,9746 га. із земель Державного підприємства "Хмельницьке" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та зобов'язання Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області розглянути та задоволити на найближчій з часу набрання законної сили даною постановою суду сесії Лісовогринівецької сільської ради заяву ОСОБА_5 від 28 лютого 2014 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку із земель Державного підприємства «Хмельницьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,9746 га (кадастровий номер НОМЕР_1) на території Лісовогринівецької сільської ради та передачу її у власність з огляду на наступне.

Положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган місцевого самоврядування та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає за необхідне зазначити, що рішенням суду першої інстанції, яким зобов'язано Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області розглянути по суті на найближчій сесії заяву ОСОБА_5 про затвердження технічної документації із землеустрою на спірну земельну ділянку права ОСОБА_4 не були порушені, оскільки остаточне рішення відповідачем прийнято не було.

Таким чином, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з обґрунтованим висновком суду першої інстанції, що визначаючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що його можливо відновити, зобов»язавши Лісовогринівецьку сільську раду Хмельницького району Хмельницької області розглянути по суті на найближчій з часу набрання законної сили даною постановою суду сесії Лісовогринівецької сільської ради заяву ОСОБА_5 від 28 лютого 2014 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку із земель Державного підприємства «Хмельницьке» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,9746 га (кадастровий номер НОМЕР_1), на території Лісовогринівецької сільської ради та передачу її у власність.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Відповідно статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

З огляду на викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що апеляційним адміністративним судом скасоване вірне по суті рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити.

Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2016 року у справі № 686/8761/15-а - скасувати.

Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 24 вересня 2015 року у справі № 686/8761/15-а - залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановлених статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді