
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
04 жовтня 2017 року м. Київ К/800/31953/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Швець В.В., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на постанову Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 липня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа - Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в :
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок його пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з січня 2000 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також посилався на те, що у зв'язку зі зміною розмірів окладів військовослужбовців, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте відповідачем не проведено такого перерахунку пенсії позивача, чим порушено його конституційне право на пенсію, яка є основним джерелом існування позивача та гарантією забезпечення гідного соціального захисту в старості.
Постановою Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 липня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо нездійснення позивачу перерахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок пенсії позивача, як пенсіонера Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до чинного законодавства України.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року рішення суду першої інстанції змінено.
Абзац третій резолютивної частини постанови Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 липня 2017 року викладено у іншій редакції.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2016 року відповідно до статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Так, судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з січня 2000 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку із тим, що з 1 січня 2016 року виникли підстави для перерахунку пенсії військовослужбовців, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою.
Листом від 28 березня 2017 року Пенсійний фонд України (який надійшов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 29 березня 2017 року) повідомив Головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
В свою чергу 31 березня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області підготувало та направило до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Листом Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 4 квітня 2017 року вказані списки повернуто на доопрацювання.
Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надійшла повторно до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 17 травня 2017 року.
У листі від 23 червня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» у позивача виникло право на перерахунок пенсії, а тому оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про відповідний перерахунок пенсії відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до абзацу 2 пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», згідно якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, тобто всі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах встановлених законодавством.
Крім того, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості доводів відповідача щодо позбавлення права позивача на перерахунок пенсії внаслідок відсутності коштів, оскільки право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а рішення відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії прийнято у спосіб, який не відповідає статті 22 Конституції України та Закону України «Про Національну Поліцію», яким передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Змінюючи рішення суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з обґрунтованості посилань Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області в апеляційній скарзі на те, що суд першої інстанції не зазначив дату, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача та відповідно до якої норми законодавства, у зв'язку з чим апеляційний суд доповнив в цій частині рішення суду першої інстанції та задовольнив позовні вимоги щодо наявності підстав для перерахунку пенсії на підставі статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2016 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити не лише посилання на помилкове застосування норм матеріального права при вирішенні справи та порушення судами норм процесуального права, а і пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи.
У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області посилається на те, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії надійшла на адресу відповідача лише 17 травня 2017 року, а тому правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 1 січня 2016 року немає.
Крім того, відповідач посилається на те, що у видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України не передбачено, а тому відповідач вважає позовні вимоги позивача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії передчасними, оскільки відповідний перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. В свою чергу відповідач посилається на те, що на даний час Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх спав, та направив її до Міністерства соціальної політики України.
Проте із вказаними доводами Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області погодитись не можна з огляду на те, що відповідно до вимог частин 2, 3 статті 51 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок позивачу з дати подання заяви про здійснення відповідного перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року, а не з дати надходження на адресу управління Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, як помилково вважає відповідач, оскільки відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій. Проте відповідне повідомлення було надіслано Міністерством внутрішніх справ України лише 22 березня 2017 року.
Крім того, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
Крім того, у рішенні «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року Європейський суд з прав людини виклав правову позицію, відповідно до якої якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки особа, яка її подала, не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на постанову Тальнівського районного суду Черкаської області від 13 липня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа - Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, а додані до касаційної скарги матеріали повернути.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Швець