
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
06 жовтня 2017 року м. Київ К/800/32244/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Швець В.В., перевіривши касаційну скаргу Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 15 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 5 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні йому пенсії та зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вжити заходів та призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням норм статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21 грудня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у травні 1987 року він був викликаний до військкомату та направлений до військової частини, яка дислокувалась в селі Термаківка Іванківського району Київської області, та з якої позивач виїздив у 30 кілометрову зону біля Чорнобиля та виконував роботи по дезактивації території 30 кілометрової зони в період з 17 травня 1987 року по 13 серпня 1987 року. Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії. В лютому 2017 року позивач звернувся до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з урахуванням статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте відповідач листом від 14 березня 2017 року відмовив позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю у нього такого права. В свою чергу позивач вважає відмову відповідача неправомірною, оскільки ним надано всі необхідні документи, які підтверджують його участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 15 червня 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 5 вересня 2017 року, позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні позивачу пенсії.
Зобов'язано Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21 грудня 2016 року.
Так, судами встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії серія А №234315.
Згідно архівної довідки Державного архіву Міністерства оборони від 31 жовтня 2016 року №12 позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 17 травня 1987 року по 13 серпня 1987 року в складі військової частини №43187, отримав дозу опромінення 9,999 бер.
Накази командира військової частини 43187 про виїзди за 1987 рік вилучені Головною військовою прокуратурою м. Москви та вважаються втраченими.
Також судами встановлено, що у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 на сторінці 24 міститься наступний запис (засвідчений начальником штабу військової частини №43187) - «у період з 17 травня 1987 року по 13 серпня 1987 року позивач виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні сектору №2, у відповідності до постанови РМ СССР №665/195 від 5 червня 1986 року. Даний період зараховується в трудовий стаж і стаж, що дає право на пільгову пенсію за Списком №1 з зарахуванням 1 місяць за 3 місяці. Отримав дозу радіаційного опромінення 9,999».
Крім того, відповідно до пенсійної справи позивача відповідачем визначено загальний стаж позивача 32 роки 3 місяці 13 днів, в тому числі за Списком №1 (ліквідатор аварії на ЧАЕС) 2 місяці 27 днів, що становить страховий стаж 8 місяців 21 день.
Враховуючи викладене, судами встановлено, що позивач у період з 17 травня 1987 року по 13 серпня 1987 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме в 30 кілометровій зоні відчуження, куди був направлений за викликом військкомату на військові збори.
Відповідно до рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням, перерахунком та виплатою пенсій в Управлінні Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі від 14 березня 2017 року №5 позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовлено в зв'язку із відсутністю відомостей про місце безпосередньої участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та днів виїзду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивачем надано відповідачу всі необхідні і достатні документи, що підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році тривалістю 2 місяці 27 днів, які відповідають підпункту «ґ» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, архівна довідка та запис у військовому квитку, а тому зроблені висновки відповідачем за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставними.
Крім того, суди виходили з того, що у зв'язку із відсутністю в архівних установах первинних документів про періоди виїздів позивача, вимога органу пенсійного фонду України про надання позивачем додаткових документів щодо зазначення конкретних днів, відпрацьованих в зоні відчуження, є неправомірною.
Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити не лише посилання на помилкове застосування норм матеріального права при вирішенні справи та порушення судами норм процесуального права, а і пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи.
У касаційній скарзі Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області посилається на те, що у наданих позивачем документах не відображено інформацію щодо безпосередньої його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та зазначення днів виїзду в зону відчуження. Інших первинних документів, які б підтверджували участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не надано. А за наявними документами, як вважає відповідач, підстав для призначення позивачу пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, немає через відсутність для цього необхідних документів.
Проте із вказаними доводами Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області погодитись не можна з огляду на те, що судами встановлено факт того, що позивач у період з 17 травня 1987 року по 13 серпня 1987 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км зоні відчуження, куди він був направлений за викликом військкомату на військові збори, а тому висновки судів першої та апеляційної інстанцій про те, що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є обґрунтованими та правильними.
Крім того, вимога відповідача про надання позивачем додаткових документів, в яких були б зазначені конкретні дні, відпрацьовані в зоні відчуження, є безпідставною та неправомірною, та не ґрунтується на вимогах закону. В свою чергу позивачем надано відповідачу всі необхідні та достатні документи (посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, архівна довідка та військовий квиток) на підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році тривалістю 2 місяці 27 днів, які відповідають підпункту «ґ» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки особа, яка її подала, не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 15 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 5 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а додані до касаційної скарги матеріали повернути.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Швець