Ухвала суду № 69517351, 13.10.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2017
Номер справи
819/1697/17
Номер документу
69517351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/10320/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Носа С. П.,

суддів Кухтея Р. В., Яворського І. О.;

за участю секретаря судового засідання Торкот Д. О.;

представника відповідача ОСОБА_1;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017 року в справі за позовом Зборівської районної місцевої парторганізації Політична партія «Громадсько-політичний рух ОСОБА_2 «Справедливість» до Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови Зборівської міської виборчої комісії, зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

07 жовтня 2017 року Тернопільським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Зборівської районної місцевої парторганізації Політична партія «Громадсько-політичний рух ОСОБА_2 «Справедливість» до Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування пункту першого постанови Зборівської міської виборчої комісії № 21 від 05 жовтня 2017 року в частині відмови в реєстрації кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Зборівської міської ради обєднаної територіальної громади ОСОБА_3, висунутого Зборівською районною місцевою парторганізацією Політична партія «Громадсько-політичний рух ОСОБА_2 «Справедливість»; зобовязання Зборівської міської виборчої комісії повторно розглянути подану заяву Зборівської районної місцевої парторганізації Політична партія «Громадсько-політичний рух ОСОБА_2 «Справедливість» разом з іншими документами щодо реєстрації кандидата у депутати Зборівської міської ради Зборівської обєднаної територіальної громади ОСОБА_3.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що позивач не погоджується із відмовою в реєстрації кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Зборівської міської ради обєднаної територіальної громади ОСОБА_3, оскільки у статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата в депутати, і підстава, на яку посилається Зборівська міська виборча комісія в цьому переліку відсутня. Також позивач вказує, що ОСОБА_3 у відповідності до вимог чинного законодавства були подані відповідні заяви про припинення членства в політичній партії «УДАР» ще задовго до висунення позивача кандидатом у депутати Зборівської міської ради Зборівської об'єднаної територіальної громади на виборах 29 жовтня 2017 року від політичної партії «Справедливість».

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови Зборівської міської виборчої комісії № 21 від 05 жовтня 2017 року в частині відмови в реєстрації кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Зборівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3, висунутого Зборівською районною місцевою парторганізацією політичної партії «Громадсько-політичний рух ОСОБА_2 «Справедливість». Зобов'язано Зборівську міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Зборівської районної місцевої парторганізації політичної партії «Громадсько-політичний рух ОСОБА_2 «Справедливість» разом з іншими документами щодо реєстрації кандидата у депутати Зборівської міської ради Зборівської об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3. Постановлено стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Зборівської міської виборчої комісії (47201, Тернопільська область, м. Зборів, вул. Б. Хмельницького, 13) судовий збір в розмірі 1600 (тисячу шістсот) гривень.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем Зборівською міською виборчою комісією Зборівського району Тернопільської області, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в повному обсязі в задоволенні адміністративного позову Зборівської районної місцевої парторганізації Політична партія «Громадсько-політичний рух ОСОБА_2 «Справедливість» до Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобовязання вчинити дії.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального права. Зокрема зазначено, що аналіз норм Закону України «Про місцеві вибори» свідчить на користь висновку, що підставою для відмови у реєстрації кандидата є будь-які порушення встановленого Закону України «Про місцеві вибори» порядку його висування, а висновок суду про припинення членства ОСОБА_3 у політичній партії «УДАР» є помилковим, та не підтверджується жодними доказами. Апелянт зазначає, що заяви ОСОБА_3 про вихід з партії самі по собі не можуть бути підставою для припинення членства у Політичній партії «УДАР», також вказує на наявний в матеріалах справи лист голови Тернопільської обласної організації Політичної партії «УДАР» № 37 від 05 жовтня 2017 року, де вказано, що станом на 05 жовтня 2017 року ОСОБА_3 є головою Зборівської районної організації Політичної партії «УДАР» та жодних необхідних документів, крім заяви про вихід з партії від 25 вересня 2017 року, про своє переобрання він не надав. З огляду на вищевказані обставини, Зборівська міська виборча комісія Зборівського району Тернопільської області вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необєктивно і всебічно не зясованих обставинах, а доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, відтак така підлягає повному скасуванню.

Представник відповідача - Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити в повному обсязі.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не зявились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Встановлено, що Політична партія «Справедливість» на конференції політичної партії, що відбулася 28 вересня 2017 року, висунула кандидатом у депутати Зборівської міської ради Зборівської об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3 (першим номером у виборчому списку), як безпартійного.

Відтак, до Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області було подано пакет документів для реєстрації кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Зборівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3, висунутого політичною партією «Справедливість».

За результатами розгляду зазначених документів відповідач виніс постанову № 21 від 05 жовтня 2017 року, якою відмовлено в реєстрації кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Зборівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3 на підставі частини другої статті 36 Закону України «Про місцеві вибори», мотивуючи відмову тим, що до Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області поступило письмове звернення голови Політичної партії «УДАР» в якому зазначено, що ОСОБА_3 являється головою Зборівської районної організації Політичної партії «УДАР», оскільки не подав жодних необхідних документів про своє переобрання.

Також в оскарженій постанові про відмову в реєстрації кандидатом в депутати зазначено, що у листі Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області від 14 вересня 2017 № 7699/02.1-02.2-27 про зареєстровані у встановленому законом порядку місцеві організації політичних партій у Зборівському районі Тернопільської області під номером 69 зазначено, що керівником політичної партії «УДАР» є ОСОБА_3.

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія, серед іншого, реєструє кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.

Частиною першою статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Водночас частина перша статті 38 цього ж Закону визначає такі умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі - подання відповідній територіальній виборчій комісії наступних документів: 1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня; 2) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії; 3) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається); 4) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді; 5) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 6) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону; 8) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів; 9) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

Відповідно до частини дев'ятої статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Встановлено, що за результатами розгляду відповідних документів Зборівська міська виборча комісія Зборівського району Тернопільської області винесла постанову № 21 від 05 жовтня 2017 року, якою відмовлено в реєстрації кандидатом в депутати по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Зборівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3 на підставі частини другої статті 36 Закону України «Про місцеві вибори».

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність та необґрунтованість такої відмови, з огляду на наступне.

Частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» визначено перелік підстав, з яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, а саме: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Системний аналіз зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що Закон України «Про місцеві вибори» містить вичерпний перелік підстав щодо відмови у реєстрації кандидата в депутати.

Зі змісту оскарженої постанови Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області № 21 від 05 жовтня 2017 року вбачається, що у ній відсутня будь-яка з наведених підстав, визначених частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори».

Суд апеляційної інстанції зазначає, що посилання відповідача на частину другу статті 36 Закону України «Про місцеві вибори», яка визначає, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, є хибним, оскільки такі обставини в розумінні зазначеного Закону не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Разом з тим, колегія суддів відхиляє доводи апелянта про те, що ОСОБА_3 є членом Політичної партії «УДАР» з огляду на наступне.

Встановлено, що відповідно до пункту 3.11. Статуту Політичної партії «УДАР» ОСОБА_3 були подані відповідні заяви, а саме 01 серпня 2015 року та продубльовано таку ж заяву 25 вересня 2017 року про припинення членства в Політичній партії «УДАР», тобто ще задовго до висунення позивача кандидатом у депутати Зборівської міської ради Зборівської об'єднаної територіальної громади на виборах 29 жовтня 2017 року від політичної партії «Справедливість».

Інформація органів юстиції в Тернопільській області, на яку посилається відповідач у оскаржуваній постанові, не може прийматися до уваги, оскільки невчасне внесення відповідних даних до реєстрів про припинення членства в політичні партії ОСОБА_3 не може бути підтвердженням належності останнього до певної політичної партії, так як статтею 6 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено вихід з політичної партії з дня подання такої заяви (та не потребує додаткових рішень), а не з моменту винесення відповідних даних до реєстрів органів юстиції, таким чином ОСОБА_3 з 01 серпня 2015 року не є членом Політичної партії «УДАР» , а відтак відмова відповідача у його реєстрації кандидатом у депутати з цих підстав є незаконною.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний звязок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, обєктивно і всебічно зясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Згідно з частиною девятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при подані апеляційної скарги.

Ставки сплати судового збору встановлено частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання зокрема апеляційної скарги на рішення суду сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору та не сплачено судовий збір на момент вирішення справи.

Враховуючи викладене, у звязку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню з відповідача у розмірі 1760 грн. 00 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 160, 172, 177, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017 року в справі № 819/1697/17 без змін.

Стягнути із Зборівської міської виборчої комісії Зборівського району Тернопільської області судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 1760 (одна тисяча сімсот шістдесят) гривень за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) 825014, рахунок отримувача 31219206781004, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6