
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/6819/17
Львівський апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого-суддіКузьмича С. М.,
суддівЗапотічного І.І., Улицького В.З.,
за участю секретаряМельничук Б.Б.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 травня 2017 року у справі № 807/145/17 за позовом ОСОБА_1 до Атестаційної комісії №12 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на займаній або рівнозначній посаді, зобов`язання виплатити заробітну плату за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Закарпатській області від 04.10.2016 № 168 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби з поліції через службову невідповідність; поновити ОСОБА_1 на раніше займаній або рівнозначній посаді та стягнути з Головного управління Національної поліції в Закарпатській області середній заробіток за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що на те, що протягом вересня 2016 ним пройдено етапи тестування, визначені Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, за наслідками якого, більшістю голосів членів Атестаційної комісії №12 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області прийнято рішення про невідповідність позивача займаній посаді та звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Однак вважає, що рішення та висновки атестаційної комісії №12 про невідповідність займаній посаді, що призвело до звільнення із служби в поліції, прийнято всупереч вимогам ст. 57 Закону України «Про національну поліцію», без належної оцінки професійних та особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівня, необґрунтованими, упередженими, прийнятими із порушенням принципів об`єктивності, обґрунтованості, комплексності, на підставі вибіркового розгляду матеріалів, які були зібрані, без врахування визначених Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських критеріїв, об`єктивних обставин та чинників, попередньо виключного характеризування по службі, належного професійного рівня, досить високих показників та результатів у роботі.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.05.2017 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції у Закарпатській області від 04.10.2016 № 168 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби з поліції через службову невідповідність.
Поновлено сержанта поліції ОСОБА_1 на раніше займаній посаді поліцейського взводу роти дорожньо - патрульної служби (з обслуговування доріг державного значення) Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Закарпатській області днем 05.10.2016.
Стягнуто з Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ракоці, 13 код 40108913) на користь ОСОБА_1 (Закарпатська область, Тячівський район, смт. Дубове, вул. Жовтнева, 123) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 05.10.2016 по 15.05.2017 в розмірі 22572,06 грн. (двадцять дві тисячі п'ятсот сімдесят дві гривні шість копійок ).
Постанову в частині поновлення сержанта поліції ОСОБА_1 на раніше займаній посаді поліцейського взводу роти дорожньо - патрульної служби (з обслуговування доріг державного значення) Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Закарпатській області та стягнення на користь ОСОБА_1 заробітної плати за один місяць в розмірі 3087,65 грн. (три тисячі вісімдесят сім гривень шітдесят п'ять копійок) допущено до негайного виконання.
Вказану постанову в апеляційному порядку оскаржило Головне управління Національної поліції у Закарпатській області, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Зокрема в апеляційні скарзі зазначає, що порядок проведення атестування та прийняття рішення атестаційної комісії відносно позивача, що зайнятій посаді не відповідає і підлягає звільненню зі служби поліції через службову невідповідність є обґрунтованим та таким, що відповідає Закону України «Про Національну поліцію» та Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що наказом ГУНП в Закарпатській області № 5 о/с від 07.11.2015 відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію» позивача призначено поліцейським взводу роти дорожньо - патрульної служби (з обслуговування доріг державного значення) Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Закарпатській області, присвоївши спеціальне звання сержант поліції.
Відповідно до наказу Національної поліції України від 26.11.2015 № 116 «Про проведення атестування поліцейських апарату Національної поліції України» було проведено атестування поліцейських апарату Національної поліції України. Аналогічні заходи щодо атестування були проведені щодо поліцейських територіальних органів поліції.
Позивачем пройдено тестування на загальні здібності та навички, за результатами якого він набрав 14 балів та тестування на знання законодавчої бази (професійний тест) за результатами якого він набрав 18 балів, та загалом позивачем набрано 32 бали.
Відповідно до атестаційного листа за висновком прямого керівника від 12.08.2016 позивач займаній посаді відповідає, проте, згідно з висновком Атестаційної комісії, займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Так згідно протоколу ОП № 15.00033878.0067077 від 16.09.2016, членами Атестаційної комісії № 12 особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення головою атестаційної комісії поставлено на голосування рішення, а саме: займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. За результатами голосування за - 4 проти - 2 прийнято рішення про невідповідність позивача займаній посаді.
Наказом Головного управління Національної поліції в Закарпатській області №168 о/с від 04.10.2016 відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» позивача звільнено зі служби в поліції за п. 5 (через службову невідповідність) з посади поліцейського взводу роти дорожньо - патрульної служби (з обслуговування доріг державного значення) Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Закарпатській області з 05.10.2016.
Вважаючи такий наказ протиправним позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що позивач прийнятий на службу в поліцію шляхом видання наказу про призначення за його згодою, а сам наказ не містить умов про проведення конкурсу та тимчасовість призначення на посаду. Таким чином, питання про відповідність вимогам до поліцейських було вирішено у момент видання наказу про прийняття позивача на службу в поліції.
Проаналізувавши матеріали справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про правильне застосування норм матеріального та процесуального права та повне зясування обставин справи судом першої інстанції з огляду на наступне.
Правові засади організації, та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ст. 77 ч. 1 п. 5 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.
Пунктом 9 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», встановлено працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Згідно п. 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Зазначені в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Відповідно до п. 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань.
Таким чином, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Позивач виявив бажання проходити службу в поліції, у зв'язку з чим, згідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію», наказом Головного управління Національної поліції наказом в Закарпатській області № 5 о/с від 07.11.2015 призначено поліцейським взводу роти дорожньо - патрульної служби (з обслуговування доріг державного значення) Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Закарпатській області, присвоївши спеціальне звання сержант поліції. Крім цього таке призначення позивача відбулося в порядку переатестування, про що зазначено у самому наказі.
Згідно із ст. 58 Закону України «Про національну поліцію», призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Наказ Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 07.11.2015 р за № 5 о/с щодо прийняття позивача на службу в поліцію та призначення на посаду не містить жодних застережень про тимчасовість призначення його на посаду, тобто позивач з 07.11.2015 проходив службу в органах Національної поліції України, на посаді поліцейським взводу роти дорожньо - патрульної служби (з обслуговування доріг державного значення) Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Закарпатській області у спеціальному званні сержант поліції., у відповідності до ст. 58 Закону України «Про Національну поліцію» безстроково (до виходу на пенсію або у відставку) із забезпеченням відповідних гарантій поліцейського, за умови успішного виконання службових обов'язків.
Щодо проведення атестація колегія суддів вважає за потрібне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію», атестація поліцейських є індивідуальним заходом, який здійснюється з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність конкретного поліцейського
Атестування поліцейських проводиться: 1)при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2)для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3)для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Аналогічні норми в частині підстав для атестування містить також Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2015 № 1465 (далі - Інструкція), зокрема її пункт 3 розділу І.
Відповідно до ч.3 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Частина 4 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» передбачає, що рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
З урахуванням наведеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що виходячи з наведених норм законодавства та мети проведення атестації, прийняття рішення про проведення атестації відносно конкретного поліцейського та, власне, проведення атестації може мати місце у виключних випадках, а саме: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
При цьому такі підстави для проведення атестації, як для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, є наслідком виявлення ознак невідповідності поліцейського займаній посаді, зокрема: в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби; метою проведення атестації для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишення на службі і, як крайній захід, пропозиція щодо звільнення зі служби у зв'язку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.
Таким чином, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, підлягають включенню лише ті поліцейські, відносно яких наявні підстави для проведення атестації, що передбачені ч. 2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію».
Суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем не доведено, що позивач підлягав атестації та, відповідно, включенню до списку поліцейських, які підлягають атестації, оскільки не наведено підстав для проведення атестації позивача, що передбачені ч. 2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію», та не надано відповідних доказів, які б підтверджували, що позивач мав бути призначений на вищу посаду без проведення конкурсу, або щодо нього виявлено ознаки службової невідповідності, наприклад за станом здоров'я чи у зв'язку із не виконанням службових обов'язків.
Крім цього, відповідно до ст. 58 Закону України «Про Національну поліцію» призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Положення ч. 2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» встановлює вичерпний перелік підстав атестування поліцейських. Положення ч. 4 ст. 57 Закону про те, що рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами, у взаємозв`язку з положенням ч. 2 ст. 57 Закону необхідно розуміти таким чином, що у відповідному наказі керівника органу поліції щодо заходів із підготовки та проведення атестування повинно бути зазначено: імя поліцейського (перелік імен поліцейських), які підлягають атестуванню; необхідність та підстава атестування щодо кожного поліцейського, який включений до списку поліцейських, які підлягають атестуванню.
Згідно з п.п. 2 п. 1 розділу IV Інструкції організаційні заходи з підготовки та проведення атестування оголошуються наказами відповідних керівників і передбачають складання списків поліцейських, які підлягають атестуванню.
Таким чином, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, підлягають включенню лише ті поліцейські, відносно яких наявні підстави для проведення атестації, що передбачені ч. 2 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію».
З огляду на зазначене, у відповідача були відсутні правові підстави для включення позивача до переліку осіб, які повинні пройти атестацію та відповідно неправомірним є проведення його атестування.
Щодо рішення атестаційної комісії про невідповідність позивача займаній посаді, то апеляційний суд в цій частині також вважає висновки суду першої інстанції вірними з огляду на наступне.
Згідно протоколу ОП № 15.00033878.0067077 від 16.09.2016 на засіданні Атестаційної комісії № 12 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області членами комісії було досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 5 Закону України «Про очищення влади», інформацію з відкритих джерел, поставлено питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та поставлено на голосування рішення, а саме: займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. За результатами голосування за - 4 проти - 2 прийнято рішення про невідповідність позивача займаній посаді.
Відповідно до п. 5 розділу I Інструкції атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
До повноважень атестаційної комісії органу поліції належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції.
Відповідно до п.п. 6, 7 розд. V Інструкції , оголошення про проведення тестування оприлюднюється на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції.
В оголошенні про проведення тестування зазначаються такі відомості: персональний склад осіб, які мають проходити тестування; дата, час та місце проведення тестування; перелік законів та нормативно-правових актів, які є предметом питань, винесених на тестування; вимоги, які визначено цим розділом.
Згідно з п. 9 цього ж розділу групи поліцейських для проходження тестування формуються робочою групою та завчасно інформуються про дату, час та місце зведення тестування особисто чи за допомогою засобів зв'язку (електронної пошти, телефону або оголошенням на веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу Національної поліції).
У відповідності до положень п. 10-13 розділу IV Інструкції з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
Відповідно до п. 11 розд. IV Інструкції атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування. Пунктом 12 цього ж розділу передбачено також проходження поліцейським співбесіди з відповідною атестаційною комісією. Пунктом 13 також передбачено можливість проходження тестування на поліграфі.
Згідно з п. 16 розд. IV Інструкції при прийнятті рішень стосовно поліцейського атестаційні комісії повинні враховувати такі критерії: 1)повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2)показники службової діяльності; 3)рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4)оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5)наявність заохочень; 6)наявність дисциплінарних стягнень; 7)результати тестування; 8)результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Відповідно до п.п. 3, 7, 8 розд. IV Інструкції під час атестації на поліцейських складаються атестаційні листи. Такі листи складаються безпосередніми керівниками або заступником керівника та в них зазначаються: 1) результати службової діяльності згідно з функціональними обов'язками; 2) дисциплінованість, принциповість у вирішенні службових питань, уміння будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність працювати над усуненням особистих недоліків, авторитет у колективі та серед населення; 3) прагнення до вдосконалення службової діяльності, почуття особистої відповідальності, стійкість моральних принципів, сміливість, рішучість, організованість, здатність контролювати власні емоції, поведінка поза службою; 4) володіння іноземними мовами; 5)культура в службі та ставлення до підвищення свого освітнього та культурного рівнів; 6) стан здоров'я та фізична підготовленість, уміння володіти табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити психофізичні навантаження та труднощі служби; 7) основні найбільш характерні та істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці; 8) інші дані, які, на думку керівника, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого; 9) результати проходження підвищення кваліфікації.
Наведені вище норми Інструкції свідчать, що висновок атестаційної комісії про відповідність чи невідповідність поліцейського займаній посаді приймається за результатами розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, у тому числі: результати тестування за професійним тестом та тестом на загальні здібності та навички; атестаційний лист; матеріали співбесіди; документи, що надійшли на запити атестаційної комісії, результати тестування на поліграфі та матеріали особової справи поліцейського, з яких можна встановити повноту виконання функціональних обов'язків, показники службової діяльності, наявність заохочень та дисциплінарних стягнень.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до змісту атестаційного листа позивача, останній охарактеризований виключно позитивною оцінкою його особистих якостей, службових досягнень, професійного рівня, фізичної підготовки, фахових знань, результатів роботи.
Крім того, атестаційна комісія в будь-якому разі повинна керуватися не лише якимось єдиним критерієм за своїм вибором чи бажанням, а всіма критеріями, зазначеними в п. 16 розд. IV Інструкції в їх сукупності. При цьому, чинним законодавством України не встановлено яких - небудь пріоритетів при врахуванні таких критеріїв, не визначено більш чи менш важливих критеріїв. Таким чином, комісія не може надавати переваги якимось одним показникам понад інші, а повинна об'єктивно врахувати всі відомості дані та прийняти зважене рішення, тобто, з адекватною оцінкою кожного критерію в їх єдності.
Як слідує з матеріалів справи та підтверджується письмовими документами, особистісні та фахові показники позивача і всі критерії, які в сукупності повинні братися до уваги при атестуванні, явно не давали підстав для прийняття комісією негативного рішення за результатами атестування поліцейського, тобто про службову невідповідність займаній посаді та, тим більше не давали підстав застосовувати найсуворіше покарання - звільнення.
Апеляційний суд також вказує на те, що негативна оцінка ділових, професійних, особистих якостей позивача, його освітнього та кваліфікаційного рівнів, що надана атестаційною комісією, не узгоджується з доказами про позитивну оцінку щодо нього ж, при цьому атестаційною комісією не наведено мотивів неврахування таких доказів.
З урахуванням наведеного апеляційний суд вважає, що рішення (висновок) атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в Закарпатській області щодо невідповідності позивача займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 16.09.2016, прийняте без врахування з професійних якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки позивача не підтверджується належними доказами.
Щодо правомірності оскаржуваного наказу № 168 о\с від 04.10.2016 в частині звільнення позивача зі служби в Національній поліції України за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію України», колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 24 Інструкції за результатами атестування висновки, зазначені в протоколі атестаційної комісії, заносяться до атестаційного листа, який підписується головою та секретарем комісії та в місячний строк направляється до керівника, якому надано право на призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції.
Згідно з пунктом 28 Інструкції керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу.
Невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі має бути доведено працівникові власником або уповноваженим ним органом, тому що саме вони є ініціаторами звільнення. Водночас рішення атестаційної комісії не єдиний доказ виявлення невідповідності працівника займаній посаді чи виконуваній роботі. Висновки атестаційної комісії щодо кваліфікації працівника підлягають оцінці у сукупності з іншими доказами по справі.
Підставою для звільнення позивача є висновок атестаційної комісії про те, що позивач займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Враховуючи, що негативне рішення атестаційної комісії тягне за собою правові наслідки у вигляді звільнення особи зі служби в поліції через службову невідповідність, таке рішення, незалежно від його форми (протокол, окремий акт), повинно бути вмотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що були враховані при його прийнятті.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, до яких відносяться і відповідачі, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для правильного прийняття рішення (вчинення дії), а також таким обставинам має бути надана відповідна оцінка.
Колегія суддів зазначає, що серед наведених відповідачем атестаційною комісією підстав також не визначені підстави, за яких із кількох можливих варіантів рішень, передбачених пунктом 15 розділу ІV Інструкції, відповідачем прийнято рішення про необхідність саме звільнення позивача зі служби в поліції, не обґрунтовано неможливість залишення його на службі в поліції з переведенням на нижчу посаду.
Крім цього в матеріалах справи відсутні докази які б вказували на невідповідність позивача займаній посаді, наприклад акт відповідного службового розслідування, документи, що характеризують позивача з негативної сторони або вказують на низький професійний рівень.
З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції у Закарпатській області від 04.10.2016 № 168 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби з поліції через службову невідповідність. (через службову невідповідність).
Згідно ч. 1 ст. 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
З огляду на те, що судом встановлено, що позивача було протиправно звільнено зі служби в поліції, суд дійшов висновку, що позивач підлягає поновленню на тій посаді та у тому органі, з якого він був протиправно звільнений, а саме на посаді поліцейського взводу роти дорожньо - патрульної служби (з обслуговування доріг державного значення) Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Закарпатській області.
Поряд з тим, відповідно до ч. 2 ст. 235 Кодексу законів про працю України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більше як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Обчислення середньої заробітної плати здійснюється на підставі постанови КМ України від 08.02.1995 № 100 Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати, згідно з п.2 якого середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язані відповідні виплати.
У відповідності до довідки ГУНП в Закарпатській області №144/106/5-201 від 27.02.2017 року, розмір заробітної плати ОСОБА_1 за серпень 2016 складає 3087,50 грн. (31 календарний день) та вересень 2016 3085,80 грн. (30 календарних днів), відтак, середньомісячний розмір заробітної плати складає 3087,65 грн. (6175,30 грн./2), середньоденний розмір заробітної плати складає 101,22 грн. (6175,30 грн./61 календарний день).
Виходячи з наведеного, за жовтень 2016 стягненню на користь позивача підлягає 2732,94 грн. (101,22 грн. х 27 календарних дні), листопад 2016 року 3036,60 (101,22 грн. х 30 календарних днів), грудень 2016 3137,82 грн. (101,22 грн. х 31 календарний день), січень 2017 3137,82 грн. (101,22 грн. х 31 календарний день), лютий 2017 року 2834,16 грн. (101,22 грн. х 28 календарних днів), березень 2017 року 3137,82 грн. (101,22 грн. х 31 календарний день), квітень 2017 року - 3036,60 (101,22 грн. х 30 календарних днів) та травень 2017 року 1518,30 (101,22 грн. х 15 календарних днів) .
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на користь ОСОБА_1 належить стягнути з Головного управління Національної поліції в Закарпатській області суму середнього заробітку (грошового забезпечення) за час вимушеного прогулу з 02.10.2016 по 15.05.2017, всього в розмірі 22572, 06 грн.
Щодо покликання апелянта на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, то такі свого підтвердження не знайшли, оскільки ОСОБА_1 звернувся до суду з моменту ознайомлення його з наказом про звільнення, тобто в силу ст. 99 КАС України.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 травня 2017 року у справі № 807/145/17 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4
Повний текст ухвали складено 12 жовтня 2017 року