Ухвала суду № 69517149, 12.10.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
428/4357/17
Номер документу
69517149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Баронін Д.Б.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2017 року справа №428/4357/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі

головуючого судді Гайдара А.В.,

суддів Василенко Л.А.,

ОСОБА_2.

при секретареві судового засідання Томах О.О.,

за участю позивача ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 30 червня 2017 р. у справі № 428/4357/17 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Луганського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, про визнання права, визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В :

4 травня 2017 року позивач звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовом до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Луганського обласного військового комісаріату, в якому просив:

- визнати за ним право на призначення та отримання пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого входить щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні;

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Луганського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідки від 06.04.2016 року № ВСЗ-219 та від 03.03.2017 року № 158 про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні;

- визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невиконання завдань покладених на нього п.п. 1, 3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014р. щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії позивачу, розмір якої обчислений з грошового забезпечення до якого не були включені щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні;

- визнати дії ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обчислення розміру та виплати позивачу пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, протиправними та такими що порушують права позивача як людини, передбачені статтею 1 Протоколу № 1 до конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

- зобовязати Луганський обласний військовий комісаріат надати довідку до ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби (щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за АТО, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні), з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування

- зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області згідно нової довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби призначити та виплачувати позивачу пенсію з 05.04.2016 року;

- зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити позивачу виплату недоплаченої суми пенсії з 05.04.2016 року.

Також позивач вважав, що протиправні дії відповідачів призвели до його моральних страждань та настанні інших негативних наслідків для нього, а саме внаслідок невиплаченої частини основного розміру пенсії була знижена якість його життя. Судова тяганина викликала в нього душевні переживання, це порушує його звичайний ритм життя, він змушений докладати значних зусиль для захисту власних прав, витрачати кошти на правову допомогу тощо. Тому він просив стягнути на свою користь спричинену моральну шкоду в сумі 172 800 гривень з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України шляхом безпосереднього списання коштів з Єдиного казначейського рахунку, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України. (арк.. справи 1-16)

Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 30 червня 2017 року у справі № 428/4357/17 в задоволенні адміністративного позову відмовлено за необґрунтованістю. ( арк.справи 73-83)

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги позивач посилається на те, що суд першої інстанції при вирішенні спірних правовідносин безпідставно дійшов висновку щодо застосування ст.63 Закону № 2262-XII, оскілки в даних спірних правовідносинах необхідно застосовувати норми ст..43 даного Закону, тобто визначення грошового забезпечення для обчислення пенсій.

Також заявник зазначає, що судом першої інстанції безпідставно не враховані висновки Верховного Суду України, викладені в постановах від 10.03.2015 року № 21-70а15 та від 20.10.2015 року № 21-2942а15.

Також позивач, як довід апеляційної скарги визначив, що судом першої інстанції не розглянуті його позовні вимоги щодо стягнення моральної шкоди. (арк. справи 89-93)

В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги повністю.

За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Ухвалою суду першої інстанції від 05.05.2017 року було залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_3 про зобовязання ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити та виплачувати позивачу пенсію згідно нової довідки Луганського ОВК, здійснення позивачу виплату суми недоплаченої частини розміру пенсії за період з 05.04.2016 року до 02.11.2016 року включно.

Дана ухвала суду першої інстанції не була предметом апеляційного оскарження та набрала законної сили.

Колегією суддів встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 05.04.2016 перебуває на обліку в ОСОБА_4 управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

19 травня 2016 року ОСОБА_4 Управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України ОСОБА_3 видане безтермінове посвідчення серії УБД № 043703, яке засвідчує його право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

З матеріалів справи вбачається, що грошове забезпечення для обчислення пенсії позивачу визначено на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № ВФЗ-219 від 06.04.2016 року, виданої Луганським обласним військовим комісаріатом.

Відповідно до копії довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № ВФЗ-219 від 06 квітня 2016 року, виданої Луганським обласним військовим комісаріатом, сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії позивача, які враховуються під час обчислення пенсії становить 74684,61 грн., та складається з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії.

Згідно з копією подання про призначення пенсії № СЄ-55, виданого Луганським обласним військовим комісаріатом 05 квітня 2016 року, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, представлений до призначення пенсії за вислугу років та відповідно до наказу начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.12.2015 № 774, параграф 6, пункт 19 (стаття 26 «б») звільнений в запас з 18.03.2016 року. Вислуга років станом на 18.03.2016 року для призначення пенсії складає 34 роки 08 місяців 07 днів.

26 грудня 2016 року позивачем була подана до Луганського обласного військового комісаріату заява, в якій він просив повторно подати до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про всі додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Згідно з копією довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та винагороди, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок № ВФЗ-881 (довідка не є підставою для призначення, обчислення та/або перерахунку пенсії), виданої Луганським обласним військовим комісаріатом 27 грудня 2016 року, сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок позивача становить 271030,11 грн. та складається з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО та премії.

У вищевказаній довідці також вказано, що вона не є підставою для перерахунку пенсії.

Аналогічна за змістом довідка № ВФЗ-158 була видана позивачу 03 березня 2017 року Луганським обласним військовим комісаріатом.

Відповідно до копії заяви від 03.03.2017 року позивач просить Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок призначеної йому пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення в сумі 11292,92 грн. відповідно до довідки Луганського обласного військового комісаріату № ВФЗ-158 від 03.03.2017 з дня її призначення.

26 квітня 2017 року Управління Пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача про те, що йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 19.03.2016. Частиною 3 статі 43 вищезазначеного Закону визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їхніх сімей, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, установлені на дату звільнення, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством у середньому розмірі за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зазначений порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393. Розмір пенсії позивача обчислено на підставі довідки від 06.04.2016 № ВФЗ-219, виданої обласним військовим комісаріатом з урахуванням вимог чинного законодавства. Інших відомостей від обласного військового комісаріату щодо зміни розміру грошового забезпечення позивача не надходило. Довідка від 03.03.2017 року № ВФЗ-158, додана до звернення, має лише інформаційний характер та не є підставою для обчислення та/або перерахунку пенсії.

Згідно вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виплата винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій в 2014 році визначалась постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», а в 2015 році - постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».

Спеціальним законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові, є ОСОБА_5 України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_5 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Спірним в цій справі є наявність права позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, винагороди за участь в антитерористичній операції, грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Виплата винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій в 2014 році визначалась постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», а в 2015 році - постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 3 вказаного Закону зазначено сферу його дії, а саме його дія поширюється на:

1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей;

2) військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;

3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.

Також у частині 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відтак, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» розповсюджується на діючих військовослужбовців та не поширюється на працівників органів внутрішніх справ, яким є позивач. Більш того, він не стосується правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням вказаних осіб.

Згідно частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, а одноразові додаткові види грошового забезпечення взагалі не зазначені.

У відповідності до загальнообовязкове єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року N 393встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області згідно п.п. 5 п. 2.2 розд. 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2002 за № 581/6869 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 № 5-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 за № 208/14899), здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно діючого законодавства України обов'язок по підготовці та наданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій покладений на структурні підрозділи відповідних Міністерств, звідки звільнені зазначені особи.

З матеріалів справи вбачається, що грошове забезпечення для обчислення пенсії позивачу визначено на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № ВФЗ-219 від 06 квітня 2016 року, виданої Луганським обласним військовим комісаріатом.

Винагорода за участь в антитерористичній операції, грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не зазначаються у вказаній довідці.

Зазначені виплати не мають систематичного характеру, а мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що пенсійним органом при призначенні пенсії дотримано вимоги статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393.

Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо застосування до спірних правовідносин правових висновків Верховного Суду України, які були викладені в судових рішеннях від 10.03.2015 у справі № 21-70а15, від 14.05.2013 у справі № 21-125а13, від 06.11.2013 у справі № 21-350а13, з наступних підстав.

Згідно статті 161 та статті 244-2 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України та водночас, суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Згідно статті 69 Закону України від 16.10.1996 № 422/96-ВР «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного суду України є обов'язковими до виконання.

13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються, як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна ОСОБА_2 України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Колегія суддів зауважує, що вказане рішення Конституційного Суду України прийнято пізніше в часі, ніж зазначені вище постанови Верховного Суду України.

При цьому пенсія позивачеві призначена на підставі норм спеціального Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому щодо нього потрібно застосовувати виключно норми цього закону в спірних правовідносинах.

Також є необґрунтованими доводи апеляційної скарги щодо безпідставності застосування до спірних правовідносин ст..63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки позивач фактично просить здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового утримання.

Стосовно доводів апеляційної скарги щодо не розгляду судом першої інстанції його позовних вимоги щодо стягнення моральної шкоди, колегія суддів вважає їх неприйнятними, оскільки дані позовні вимоги є похідними та суд першої інстанції також відмовив у їх задоволенні.

На підставі викладеного колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про безпідставність вимог позивача та необхідності відмови в задоволенні позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,196, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 30 червня 2017 р. у справі № 428/4357/17 залишити без задоволення.

Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 30 червня 2017 р. у справі № 428/4357/17 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 жовтня 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом пяти днів.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:А.В. Гайдар

Судді: Л.А.Василенко

ОСОБА_2