Постанова № 69516705, 11.10.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2017
Номер справи
822/2645/17
Номер документу
69516705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2645/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМайстер П.М. при секретаріНетичай Ю.В. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Рембуд-транс" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якому просив визнати дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області протиправними та скасувати винесену постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №033024 від 16.08.2017 на суму 680 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області 27.06.2017 було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт перевірки №0211184 від 27.06.2017.

За результатами розгляду справи про порушення Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №033024 від 16.08.2017 на суму 680 грн.

З вказаною постановою позивач не погоджується, вважає її протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом про її скасування.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши докази по справі, дійшов до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.06.2017 начальник управління Дзюба В.П. видав старшому державному інспектору управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області Макоціні О.В. та головному спеціалісту Бондаренко В.І. направлення №008034 для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, яке які знаходяться на площі радіусом 12 км з центром по вулиці Грушевського район будинку 73.

Під час перевірки встановлено, що водій здійснював перевезення пасажирів по маршруту № 46 "Гречани-Лезнево", під час перевірки транспортного засобу позивача, виявлено тріщину вітрового скла в зоні дії склоочисників, чим порушено вимоги ст. 20 ЗУ "Про автомобільний транспорт", про що складено акт ВХ№0211184 від 27.06.2017.

16.08.2017 начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто матеріали перевірки та прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №033024, якою за порушення статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", товариство зобов'язано сплатити штраф в розмірі 680,00 грн. (відповідальність передбачена абз.13 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт").

З вказаною постановою позивач не погоджується, вважає її протиправною та звернувся із даним позовом до суду за захистом своїх прав.

Досліджуючи правомірність прийнятої постанови, суд виходив з наступного.

Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ врегульовано відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Статтею 6 зазначеного Закону України, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Частиною 16 ст.6 вказаного Закону визначено, що позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.

Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, визначено процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.

Згідно пунктів 15, 16, 19 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.

Відповідно до п. 38 Порядку №1567 (у редакції чинній на момент проведення перевірки) посадові особи зобов'язані за результатами проведення перевірки транспортного засобу робити відповідну відмітку у дорожньому листі (у разі його наявності), а в разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставити відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі його наявності); під час проведення перевірки пред'являти службове посвідчення та направлення на перевірку.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що при перевірці посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області порушено п. 38 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, оскільки у дорожніх листах, які знаходилися у водіїв відсутні відмітки про перевірку. Копії вказаних дорожніх листів знаходяться в матеріалах справи.

Статтею 6 зазначеного Закону України, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Частиною 16 ст.6 вказаного Закону визначено, що позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.

Як слідує з матеріалів справи, оскаржувана постанова Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарських штрафів №033024 від 16.08.2017 на суму 680 грн винесена за порушення абз. 13 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме - за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства, при цьому посилаючись на приписи щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Суд вважає за необхідне зазначити, що направлення працівникам Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області №008034 від 26.06.2017 було видане для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, а не для проведення позапланової перевірки з метою перевірки виконання припису про порушення зазначеного законодавства, як того вимагає ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Водночас, суд зазначає, що припис №010151 від 23.08.2017 складений про порушення, вчинене водієм ОСОБА_6, який здійснював керування транспортним засобом д.н.з. НОМЕР_1, що не відноситься до перевезення пасажирів водієм ОСОБА_7

Разом з тим в матеріалах справи знаходяться повідомлення ТОВ "Рембуд-транс" про виконання винесеного відповідачем припису. Так, листом №01-93 від 15.08.2017 ТОВ "Рембуд-транс" повідомило управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області на акт №0211184 від 27.06.2017, що станом на 15.07.2017 лобове скло замінено.

Таким чином, провівши системний аналіз норм чинного законодавства та дослідивши обставини справи в повному обсязі, суд дійшов висновку, що акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №0211184 від 27.06.2017 та постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №033024 від 18.08.2017 на суму 680 грн складені та винесені із порушеннями норм чинного законодавства України.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не надано суду достатньо належних доказів, які б свідчили про неправомірність заявлених позовних вимог, натомість доводи позовної заяви підтверджують протиправність винесених відповідачем постанов. ї

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправними дії та скасувати постанову Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №033024 від 16.08.2017 року.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" (код ЄДРПОУ 37920814) судові витрати (судовий збір) в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39816845).

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 13 жовтня 2017 року

Суддя/підпис/П.М. Майстер"Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер