Постанова № 69516498, 05.10.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2017
Номер справи
818/1070/17
Номер документу
69516498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2017 р. справа №818/1070/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - Тиченко М.П.

представника відповідача - Шаповал Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1070/17

за позовом Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство "Міськводоканал" Сумської міської ради звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень:

- №0007671201/43482 від 26.09.2016 про застосування до КП "Міськводоканал" Сумської міської ради штрафу у розмірі 1107,18 грн.;

-№0009121201/47937 від 09.11.2016 про застосування штрафу у розмірі 3862 грн.;

-№0011861201 від 30.11.2016 про застосування штрафу у розмірі 687,84 грн.;

-№0012431201 від 08.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 1849,51 грн.;

-№0012451201 від 09.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 21862,17 грн.;

-№0012651201 від 12.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 31800,16 грн.;

-№0012761201 від 13.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 24461,26 грн.;

-№0013121201 від 14.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 10580,97 грн.;

-№0013321201 від 15.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 2458,29 грн.;

-№0013421201 від 16.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 9176,36 грн.;

-№0013501201 від 19.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 14836,20 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що починаючи з жовтня 2015 року підприємство не мало реальної можливості своєчасно реєструвати податкові накладні в ЄРПН, не з вини підприємства. Позивач зазначив, що підприємством було отримано субвенцію на загальну суму 3818644,70 грн., згідно з договорами про організацію взаєморозрахунків. Отримані кошти КП "Міськводоканал" перерахувало до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу з податку на додану вартість на загальну суму 3818644,70 грн. Позивач вважає, що на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в ЄРПН податкових накладних відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України. Незважаючи на проведені розрахунки згідно платіжного доручення № 11 від 31.08.2015 на суму 1822041,08 грн., платіжного доручення № 17 від 31.08.2015 на суму 627 497 грн. та платіжного доручення № 34 від 10.12.2015 на суму 1369106,62 грн., сума 3818644,70 грн. не врахована на електронному рахунку підприємства КП Міськводоканал" в системі електронного адміністрування ПДВ, та не збільшені вищезазначені показники. На думку позивача, не збільшення ДФС України реєстраційної суми з ПДВ фактично позбавило підприємство можливості своєчасно зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому відсутня вина підприємства при несвоєчасній реєстрації накладних, що виключає застосування податковим органом вказаних штрафних санкцій.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що позивач, в порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, не зареєстрував податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. Вказана норма закону не передбачає наявності вини платника податку. Тому до позивача правомірно застосовані штрафні санкції, передбачені п.120-1.1 ст.120-1 цього Кодексу.

Представник позивача Тиченко М.П. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Шаповал Л.О. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що податковою інжекцією проведено перевірку Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради з питання своєчасності реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень 2015 року, за результатами якої складено акт від 06.09.2016 №2649/18-19-12-01/03352455 (а.с.23-24).

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.09.2016 №0007671201/43482, яким за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у розмірі 1107,18 грн., у тому числі :

- за затримку реєстрації на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 238 грн. 49 коп. у розмірі 10% у сумі 238,24 грн.;

- за затримку реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 4344 грн. 57 коп. у розмірі 20% у сумі 868,94 грн. про застосування до КП "Міськводоканал" Сумської міської ради штрафу у розмірі 1107,18 грн. (а.с.25).

Також, податковою інспекцією було проведено перевірку Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради з питання своєчасності реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень 2015 року, за результатами якої складено акт від 24.10.2016 №3114/18-19-12-01/03352455 (а.с.26-27).

На підставі даного акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 09.11.2016 №0009121201/47937, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2015 року застосовано штраф в розмірі 3862 грн., у тому числі:

- за затримку реєстрації на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 97,59 грн. у розмірі 10% у сумі 9,76 грн.;

- за затримку реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 19261,04 грн. у розмірі 20% у сумі 3852,24 грн. (а.с.28).

Крім того, державною податковою інспекцією у м. Сумах без проведення перевірок та складення актів були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- від 30.11.2016 №0011861201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2015 року застосовано штраф у розмірі 687,84 грн. (а.с.29);

- від 08.12.2016 №0012431201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2015 року застосовано штраф у розмірі 1849,51 грн. (а.с.31);

- від 09.12.2016 №0012451201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2015 року застосовано штраф у розмірі 21862,17 грн. (а.с.33);

- від 12.12.2016 №0012651201, яким за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2015 року застосовано штраф у розмірі 31800,16 грн. (а.с.35);

- від 13.12.2016 №0012761201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2015 року застосовано штраф у розмірі 24461,26 грн. (а.с.37);

- від 14.12.2016 № 0013121201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за жовтень - листопад 2015 року застосовано штраф у розмірі 10580,97 грн. (а.с.39);

- від 15.12.2016 № 0013321201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за листопад 2015 року застосовано штраф у розмірі 2458,29 грн. (а.с.41);

- від 16.12.2016 № 0013421201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за листопад 2015 року застосовано штраф у розмірі 9176,36 грн.(а.с.43);

- від 19.12.2016 № 0013501201, яким до КП "Міськводоканал" СМР за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за листопад 2015 року застосовано штраф у розмірі 14836,20 грн. (а.с.45).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного. Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі ПДВ) визначено статтею 200-1 розділу V Податкового кодексу України, якою було доповнено вказаний Кодекс згідно Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", що набрав законної сили з 01.01.2015.

Так, згідно з п. 200-1.1, п. 200-1.2 ст. 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

На виконання приписів вказаної норми Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі - Порядок №569) було затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ, яким визначено механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Згідно з п. 1 Порядку №569 система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.

Пунктом 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - електронні рахунки). На електронний рахунок платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Кодексу (реєстраційної суми), а також в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ (пункт 200-1.4 статті 200-1 Кодексу). Сума поповнення електронного рахунку є складовою формули, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 Кодексу, для обрахунку реєстраційної суми (далі - формула). Відповідно до пункту 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді. Кошти, що надійшли на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, призначений для перерахування коштів на його спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, автоматично перераховуються органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на спеціальний рахунок такого платника протягом операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунку платник - сільськогосподарське підприємство, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість. Відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 19.01.2015 №1403/7/99-99-19-03-01-17 "Про систему електронного адміністрування ПДВ" протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ. Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. З листа Державної фіскальної служби України від 19.01.2015 №1403/7/99-99-19-03-01-17 "Про систему електронного адміністрування ПДВ" слідує, що з 1 липня 2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування. Пунктом 34 підрозділу 2 Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом, зокрема: до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем, з метою поповнення відповідних рахунків були укладені договори №№1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 "Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375".

Вказаною постановою КМУ від 04.06.2015 №375 визначено механізм надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - субвенція). Субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), за рахунок джерел, зазначених у статті 32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", згідно з розподілом, наведеним у додатку 1. Головним розпорядником та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінрегіон. Пунктом 2 тієї ж Постанови встановлено, що перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, що утворилася на початок місяця, в якому проводяться розрахунки, і не погашена на дату укладення договору про організацію взаєморозрахунків. Підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання і водовідведення населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за електричну енергію та природний газ, згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату укладення такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатку 2 /п.3/. Пунктами 11-12 указаної Постанови визначено, що Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.12.2010 № 1132, і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном. Розрахунки з погашення заборгованості за рахунок джерел, визначених статтею 32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", проводяться шляхом залучення коштів з єдиного казначейського рахунка. Обласні, Київська міська держадміністрації розподіляють субвенцію між бюджетами районів, районів у м. Києві та міст обласного значення на підставі проектів договорів про організацію взаєморозрахунків, а також можуть приймати рішення про централізоване перерахування субвенції без розподілу її між зазначеними бюджетами за згодою відповідних місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Як зазначає позивач, на виконання умов вказаних договорів позивачем отримано субвенції на погашення різниці в тарифах в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення на загальну суму 3818644,70 грн.

На виконання умов вказаних договорів, отримані кошти КП "Міськводоканал" СМР перерахувало у повному обсязі до загального фонду державного бюджету, згідно платіжних доручень від 31.08.2015 №11, №17 та від 10.12.2015 №34 для погашення податкового боргу з ПДВ.

В період з 01.10.2015 по 30.11.2015 КП "Міськводоканал" СМР були виписані податкові накладні на загальну суму 538196,56 грн., які підлягали реєстрації у єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з витягу КП "Міськводоканал" СМР з електронного адміністрування ПДВ станом на 20.10.2015, суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (показник енакл), мала мінусове (від'ємне) значення та складала: - 1,25 грн.

Згідно з витягу КП "Міськводоканал" СМР з електронного адміністрування ПДВ станом на 30.10.2015 р., суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (показник енакл), мала вже мінусове (від'ємне) значення та складала: - 843127,67 грн.

Згідно з витягу КП "Міськводоканал" СМР з електронного адміністрування ПДВ станом на 18.12.2015, суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (показник енакл), складала: - 1 620 385,48 грн.

Тобто від'ємна реєстраційна сума не дозволяла підприємству здійснювати реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Відповідно до приписів частини 200-1.4 статті 200-1 Податкового кодексу України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, крім іншого, з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України. Зазначений пункт внесений до Податкового кодексу України Законом України від 16.07.2015 №643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", що набрали чинності з 29.07.2015. Відповідно до вимог пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 (з урахуванням доповнень, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 967) у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами. Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків. На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків. У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС. На виконання вимог абзацу 5 пункту 9 Порядку ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.

Таким чином, у відповідності до діючого законодавства, зважаючи на проведені підприємством розрахунки, показники енакл та епопрах в системі електронного адміністрування ПДВ, повинні були для КП "Міськводоканал" збільшені з 11.12.2015 на суму - 3818644,70 грн., що надавало б підприємству можливість своєчасно реєструвати в ЄРПН податкові накладні, починаючи з тих, що виписані в жовтні - листопаді 2015 року. Проте, як свідчать матеріали справи, станом на дату винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, вимоги законодавства не виконані та вказана сума не була зарахована на електронний рахунок, що спричинило неможливість здійснювати реєстрацію податкових накладних з жовтня 2015 року.

Суд також зазначає, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 у справі №818/883/16 задоволено позовні вимоги Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльність ДФС України щодо незарахування шляхом не збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ комунальному підприємству "Міськводоканал" Сумської міської ради суму поповнення електронного рахунку № 37518000002428 на 3818644 грн. 70 коп., не збільшення "суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" на 3818644,70 грн. та не збільшення "загальної суми поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів" на 3818644,70 грн., відповідно до договорів №№ 1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 "Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375"; зобов'язати Державну фіскальну служби України зарахувати шляхом збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ комунальному підприємству "Міськводоканал" Сумської міської ради суму поповнення електронного рахунку №37518000002428 на 3818644 грн. 70 коп., збільшити "суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" на 3 818 644 грн. 70 коп. та збільшити "загальну суму поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів" на 3818644 грн. 70 коп., відповідно до договорів №№1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 "Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375".

Судом було встановлено, що ДФС зобов'язана була збільшити суму поповнення електронного рахунку Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Такий обов'язок ДФС України виконаний не був.

Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Тобто, бездіяльність ДФС щодо збільшення суми поповнення електронного рахунку Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради в системі електронного адміністрування податку на додану вартість була встановлено судом.

Отже, оскільки постановою суду у справі №818/883/16 встановлено обставини бездіяльності Державної фіскальної служби України, що спричинило негативні наслідки для позивача у вигляді неможливості здійснення реєстрації податкових накладних, починаючи з жовтня 2015 року, суд вважає, що затримка у реєстрації податкових накладних за сплати ПДВ на загальну суму ПДВ - 3818644,70 грн. відбулась не з вини позивача, у зв'язку з чим у податкової інспекції відсутні підстави для застосування до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради штрафних санкцій.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області: №0007671201/43482 від 26.09.2016; №0009121201/47937 від 09.11.2016; №0011861201 від 30.11.2016; №0012431201 від 08.12.2016; №0012451201 від 09.12.2016; №0012651201 від 12.12.2016; №0012761201 від 13.12.2016; №0013121201 від 14.12.2016; №0013321201 від 15.12.2016; №0013421201 від 16.12.2016; №0013501201 від 19.12.2016.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, відповідно до платіжного доручення від 20.07.2017 №3651 КП "Міськводоканал" Сумської міської ради було сплачено судовий збір в загальному розмірі 1840,23 грн. (а.с.3).

Враховуючи положення вищевказаної норми, суд вважає за необхідне стягнути на користь КП "Міськводоканал" за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 1840,23 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області:

- №0007671201/43482 від 26.09.2016 про застосування до КП «Міськводоканал» Сумської міської ради штрафу у розмірі 1107,18 грн.;

-№0009121201/47937 від 09.11.2016 про застосування штрафу у розмірі 3862 грн.;

-№0011861201 від 30.11.2016 про застосування штрафу у розмірі 687,84 грн.;

-№0012431201 від 08.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 1849,51 грн.;

-№0012451201 від 09.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 21862,17 грн.;

-№0012651201 від 12.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 31800,16 грн.;

-№0012761201 від 13.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 24461,26 грн.;

-№0013121201 від 14.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 10580,97 грн.;

-№0013321201 від 15.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 2458,29 грн.;

-№0013421201 від 16.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 9176,36 грн.;

-№0013501201 від 19.12.2016 про застосування штрафу у розмірі 14836,20 грн.

Стягнути на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (вул. Білопільський шлях, 9, м. суми, 40009, код ЄДРПОУ 03352455) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (ідентифікаційний код 39563287) суму судового збору в розмірі 1840,23 грн. (одна тисяча вісімсот сорок грн. 23 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя C.О. Бондар

Повний текст постанови складено 9 жовтня 2017 року.