
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
03 жовтня 2017 року Справа № 814/1365/17
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., пр. позивача ОСОБА_1, пр. відповідача ОСОБА_2 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_3, вул. Набережна, 16, с. Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453
доГоловного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.05.2017р. № НОМЕР_1, №0010411406,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.05.2017 № НОМЕР_1, № НОМЕР_2.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він не допускав порушення п.12.ст.3 Закону України № 265/95 « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ним ведеться облік товарних запасів, що підтверджується видатковими накладними та товарно-транспортними накладними. Висновок про порушення позивачем п.2.6 Положення № 637 є протиправним, оскільки після робочої зміни роздруковувався Z- звіт та здійснювалось оприбуткування готівкових коштів.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у позові, оскільки при проведенні перевірки було встановлено порушення п.12 ст.3 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.2.6 Положення № 637, тому податкові повідомлення рішення від 30.05.2017 № НОМЕР_1, № НОМЕР_2 прийняті законно й обґрунтовано та скасуванню не підлягають.
Заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:
В акті фактичної перевірки щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, виробництва та обігу підакцизних товарів від 18.05.2017 року зазначено, що проведено перевірку господарської одиниці- магазин-кафе, що розташоване за адресою Миколаївська область, Березанський район, с. Коблеве, вул.Степова,1 - фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 та встановлено в ході перевірки:
-Непроведення розрахункової операції через РРО з нероздрокуванням та невидачею відповідного розрахункового документа при продажу 1 пляшки пива «Зіберт світле» 0,5 за ціною 11,50 грн.
-Ведення з порушенням встановленого законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання. Так перевіркою встановлено надлишок товарних запасів на загальну суму 2859 грн.
-Встановлено неоприбуткування готівкових коштів у КОРО у повній сумі їх фактичних надходжень за 26.03.2016 на суму 368,20грн., за 15.06.2016 на суму 484,70 грн., за 27.06.2016 на суму 526,65 грн., за 13.07.2016 на суму 750,45 грн., за 18.07.2016 на суму 548,10грн., 23.09.2016 на суму 937,05грн., 18.10.2016 на суму 1065,30 грн. Всього на суму4 630 грн.
На підставі акта перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення:
- № НОМЕР_2 від 30.05.2017 за порушення п.1,12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 5719 грн.
- № НОМЕР_1 від 30.05.2017 за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 на суму 23150 грн.
Відповідно до п.1, п.12 ст.3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг субєкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо)при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобовязані:
-проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону України № 265 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи вчинене вперше - 1 гривня.
Податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 30.05.2017 за порушення ч.1 ст.17 Закону України № 265 позивач не оскаржує, тому воно на суму 1 грн. є правомірним.
Статтею 20 Закону №265 встановлено, що до суб'єктів господарювання, які здійснюють реалізацію товарів, що не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
До документів, що є підставою для оприбуткування (обліку) товару, належать документи щодо походження товару. Позивач надав суду видаткові накладні, товарно- транспортні накладні.
Відповідач дійшов висновку про порушення позивачем п.12. ст.3 Закону № 265, а саме не ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, в звязку з тим, що позивачем при перевірці не було надано книгу обліку доходів і витрат, а також будь-яких документів, що підтверджують облік товару.
Законом України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено обовязок субєкта підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування вести облік товарних запасів або на складах, або за місцем їх реалізації, тому відсутність книги обліку доходів та витрат за місцем реалізації товарів не може свідчить про неведення позивачем взагалі обліку товарних запасів відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки у субєкта господарювання може бути декілька торгових обєктів, на яких ведеться одна книга обліку доходів та витрат, і яка обєктивно не можу перебувати в різних торгових обєктах.
Крім того, позивач надав суду документи, які підтверджують ведення ним обліку товарних запасів відповідно до вимог чинного законодавства, тому податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 30.05.2017 в сумі 5718 грн. належить скасувати.
Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (розрахункової книги (далі - РК)), визначено в пункті 2.6 цього Положення, яким передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Статтею 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки (далі - Указ № 436/95) установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Позивач Z-звіт за 26.03.2016 роздрукував 27.03.2016 о 8:30, за 15.06.2016 роздрукував 16.06.2016 о 00.05 год., 27.06.2016 роздрукував 28.06.2016 о 00.02 год., за 13.07.2016 роздрукував 14.07.2016 о 00.03 год, за 18.07.2016 роздрукував 19.07.2016 о 00.01 год, за 23.09.2016 роздрукував 24.09.2016 о 00.01 год, 18.10.2016 роздрукував 19.10.2016 о 9:56 год.
За змістом пункту 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199 (далі - Вимоги), зміна - це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту; Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.
Відповідно до пункту 7 Вимог усі режими роботи РРО повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни.
У додатку до Вимог зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.
Таким чином, аналіз зазначених норм дає підстави вважати, оскільки календарний день (доба) налічує 24 години, тобто день триває з 0 годин 00 хвилин до 24 годин 00 хвилин, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.
Відтак, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати всю готівку, що надходить до кас, та щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО.
Оскільки фіскальні звітні чеки друкувались на наступний день, тому і готівка оприбутковувалась у наступний день, а не в день її надходження, як передбачено приписами п.2.6 Положення № 637.
Постанови Верховного Суду від 14.06.2016 року містить аналогічний висновок щодо оприбуткування готівки відповідно до п.2.6 Положення № 637.
Відповідно до ст.224-2 КАС України висновок Верховного Суду України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Таким чином, позивач всупереч ст.71 КАС України не довів суду ті обставини, якими він обґрунтовує позов, не надав суду доказів на спростування твердження відповідача, тому податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.05.2017 є правомірним та скасуванню не підлягає.
За таких обставин, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.05.2017 року № НОМЕР_2 в сумі 5718 грн.
3. В решті позову відмовити.
4. Присудити на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 126,78 грн. (сто двадцять шість гривень 78 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.803133074.2 від 11.07.2017 року за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко
Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 09.10.2017р.