ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
13 жовтня 2017 року Справа № 813/3638/17
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Грень Н.М., вивчивши матеріали позовної заяви Приватного підприємства «Торговий дім «Галпідшипник» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання нечинним наказу,-
в с т а н о в и в :
12 жовтня 2017 року на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Торговий дім «Галпідшипник» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби, з вимогою – визнати нечинним з моменту прийняття наказ Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби №334 від 18.11.2016 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «ТД «Галпідшипник».
Частиною 2 статті 107 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Пунктом 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що після одержання позовної заяви суддя з’ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч.1 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, а згідно з ч.2 цієї ж статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Порядок вирішення питання щодо дотримання позивачем строку на звернення до адміністративного суду із позовом визначено статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України.
Загалом, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії та визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати (ст.101 КАС України).
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржується наказ відповідача №334 від 18.11.2016 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «ТД «Галпідшипник».
У той же час, як встановлено із матеріалів позовної заяви, про порушення своїх прав, позивач був обізнаний щонайменше у листопаді 2016 року, а тому позивач мав можливість звернутись за захистом своїх прав у строки, визначені чинним законодавством.
При цьому, позивач, оскаржуючи спірний наказ, звернувся з адміністративним позовом до суду лише 12.10.2016 року (згідно дати підписання позову та дати реєстрації позову у суді).
Отже, суддя приходить до переконання, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з позовною вимогою щодо визнання нечинним наказу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби №334 від 18.11.2016 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «ТД «Галпідшипник».
Водночас, документального підтвердження неможливості звернення до суду, зокрема, у період з листопада 2016 року по травень 2017 року позивачем не надано.
Відповідно до частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Тобто, внаслідок пропущення строків звернення до адміністративного суду для позивача наступають негативні юридичні наслідки.
Слід також зазначити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
У даному випадку, позовна заява та долучені до неї матеріали не містять жодних обґрунтувань причин пропуску строку на звернення до суду із даним адміністративним позовом, що унеможливлює вирішення питання про поважність причин такого пропуску.
За наявності поважних причин пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду із вищевказаним позовом, слід навести ці причини у позовній заяві або заяві про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду та долучити підтверджуючі документи.
В силу ч.2 ст.100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Отже, з урахуванням наведених вище обставин, а також з огляду на відсутність будь-яких доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст.99, 100, 106, 107, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
у х в а л и в :
Залишити без розгляду позовну заяву Приватного підприємства «Торговий дім «Галпідшипник» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання нечинним наказу.
Роз’яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє його права повторно звернутись до адміністративного суду у загальному порядку.
Копію даної ухвали надіслати позивачу, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Суддя Грень Н.М.