
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2017 року Житомир справа № 806/2185/17
категорія 8.2.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Черноліхова С.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до Приватного акціонерного товариства "Фабрика Мрія" про стягнення 133967,90 грн.,
встановив:
Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області звернулась до суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 10.10.2017 року просить, стягнути з Приватного акціонерного товариства "Фабрика Мрія" податковий борг у сумі 133967, 90 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вказана сума заборгованості виникла у зв'язку з невиконанням відповідачем свого обов'язку як платника податку, своєчасно сплачувати до бюджету належні суми грошових зобов'язань з земельного податку, податку на додану вартість, екологічного податку, та пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності за невиконання зобов'язань, штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства. Крім того зазначила, що відповідно до платіжного доручення від 25.09.2017 року відповідачем сплачено зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб в сумі 2000,00 грн., які зараховані в рахунок погашення податкового боргу минулих років, тому залишок несплаченого податкового боргу, згідно податкової декларації земельного податку №9006876717 від 14.02.2014, становить 2529,13 грн.
Представники сторін надали до суду клопотання, в яких просили розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.
За наведених обставин суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Фабрика Мрія" зареєстроване як платник податків та перебуває на податковому обліку у Житомирській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області.
Відповідно до положень п. 41.1. ПК контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.
Підпунктом 20.1.28. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 286.2 ст. 282 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 57.1.ст. 57 цього Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.
Cудом встановлено, що відповідач має заборгованість перед бюджетом із земельного податку з юридичних осіб у сумі 95040,85 грн. ( з урахуванням квитанції №10_12 від 25.09.2017 про сплату земельного податку у розмірі 2000 грн.), у тому числі основний платіж - 78898,45 грн., штрафна санкція - 4554,29 грн., пеня 11588,11 грн.
Відповідна сума складається з податкового боргу за несплату узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю у сумі - 78898,45 грн. (згідно з податковими деклараціями з плати за землю на 2014,2015, 2016 роки :
-за 2014 рік, декларація №9006876717 - залишок 2529,13 грн. (з урахуванням квитанції №10_12 від 25.09.2017 про сплату земельного податку у розмірі 2000 грн.) (а.с.11-12);
- за 2015 рік, декларація № НОМЕР_1 - 34256,85 грн. (а.с. 13-14);
- за 2016 рік, декларація № НОМЕР_2 - 42112,47 грн. (а.с. 15)
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі акту перевірки №5862/12-03 від 27.10.2016 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у зв'язку з чим винесено податкове повідомлення - рішення від 28.12.2016 №0009751203, відповідно до якого до відповідача застосована штрафна санкція на підставі ст.126 Податкового кодексу України у розмірі 4554,29 грн. (а.с.16)
Вказане податкове повідомлення рішення направлялось Приватному акціонерному товариству "Мрія", що підтверджується копією витягу про відстеження відправлень поштових повідомлень. (зворот а.с.16)
Згідно до ст.57.3 Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступним за днем такого узгодження.
Відповідачем до суду доказів оскарження такого повідомлення - рішення не надано .
Крім того відповідно до статті 129 Податкового кодексу України ПРАТ "Фабрика Мрія" нараховано пеню в сумі 11588,11 грн., що підтверджується зведеним розрахунком.
Судом встановлено, що відповідач податковий борг зі сплати земельного податку з юридичних осіб в добровільному порядку не сплатив, заборгованість у сумі розміром - 95040,85 грн. залишається не сплаченою та повністю підтверджується матеріалами справи.
Крім того згідно зведеного розрахунку, відповідач має заборгованість зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у сумі 4759,61 грн.
Податковим органом на підставі акта перевірки №5855/06-25-22-06/13550386 від 24.09.2014 року встановлено порушення ст.1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" №185/94 -ВР від 23.09.1994.
На підставі викладеного, Житомирською об'єднаною Державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів було винесено податкове повідомлення рішення від 01.10.2014 №000462206 про нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у сумі 4759,61 грн., яке отримане товариством 07.10.2014 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення поштових відправлень. (а.с.17)
Доказів оскарження вказаного повідомлення - рішення відповідачем до суду не надано, у зв'язку з чим вказана заборгованість у сумі 4759, 61 грн. підтверджується матеріалами справи.
Станом на день звернення до суду відповідач також має заборгованість перед бюджетом з екологічного податку за надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення зі сплати основного платежу у сумі 5076,98 грн., надходження від розміщення відходів зі сплати основного платежу в сумі 1639,89 грн.
Статтею 240 Податкового кодексу України визначено, що до кола платників екологічного податку віднесені: 240.1. суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: 240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; 240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; 240.1.3. розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини; 240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); 240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Вищезазначені суми складаються з податкового боргу за несплату узгодженого податкового зобов'язання з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин у сумі розміром 5076,98 грн. та з екологічного податку за розміщення відходів у сумі розміром 1639,89 грн. згідно з податковими деклараціями: №9090066130 від 07.02.2014; № НОМЕР_3 від 08.02.2014; №9025186482 від 05.05.2014; №9044080891 від 19.08.2014; № НОМЕР_4 від 19.11.2014; № НОМЕР_5 від 19.02.2015, №909187680 від 20.05.2015, № НОМЕР_6 від 19.08.2015; №9225688350 від 19.11.2015.( а.с. 18-26)
Судом встановлено, що відповідач не сплатив узгоджені податкові зобов'язання, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості зі сплати екологічного податку у сумі 6716,87 грн. підлягають задоволенню.
Також позивач просить стягнуть заборгованість зі сплати податку на додану вартість у сумі 27450, 57 грн., з якої 3272,22 грн. - основний платіж, 5026,98 грн. штрафна санкція та 19151,37 грн. пені.
Згідно із пунктами 203.1., 203.2. ст. 203 Розділу V Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість та уточнений розрахунок, де самостійно визначено грошове зобов'язання у сумі 3297,22 грн.:
- декларація №9048237365 від 19.08.2014 на суму 2396,22 грн. (залишок згідно розрахунку),
- уточнюючий розрахунок №9061298474 від 23.10.2014 на суму 845,00 грн., нараховано штрафну санкцію в сумі 25,00 грн.;
- декларація №9019286396 від 20.02.2015 року на суму 30,00 грн.;
- декларація №9128973561 від 19.06.2015 на суму 1,00 грн.
Згідно із п. 54.1.ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання або пені вважається узгодженою, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
На підставі акта перевірки №3684/15-01 від 13.06.2014, встановлено порушення строку сплати грошового зобов'язання з ПДВ, визначеного Податковим кодексом України , та на підставі п.57.1 ст.57, п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України нараховане грошове зобов'язання за штрафними санкціями у сумі 40 грн., згідно податкового повідомлення рішення №0004431501 від 01.07.2014, яке отримане представником відповідача, що підтверджується корінцем ППР. (а.с.27)
На підставі акта перевірки № 6743/15-01 від 28.10.2014р., встановлено порушення строку сплати суми грошового зобовязання по ПДВ, визначеного Податковим кодексом України, та на підставі п. 57.1 ст. 57, п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України нараховано грошове зобовязання за штрафними санкціями в сумі 174,80 грн., згідно податкового повідомлення - рішення НОМЕР_7 від 28.10.2014р., яке отримане представником товариства, що підтверджується копією корінця даного повідомлення - рішення. ( а.с.30)
На підставі акта перевірки № 174/15-01 від 05.01.2016р., встановлено порушення строку сплати суми грошового зобовязання по ПДВ, визначеного Податковим кодексом України, та на підставі п. 57.1 ст. 57, п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України нараховано грошове зобовязання за штрафними санкціями в сумі 1923,32 грн., згідно податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_8 від 16.01.2016р., яке отримане представником товариства, що підтверджується копією корінця даного повідомлення - рішення. ( а.с.33);
На підставі акта перевірки № 1089/12-01 від 16.03.2016р., встановлено порушення стр сплати суми грошового зобовязання по ПДВ, визначеного Податковим кодексом України, та на підставі п. 57.1 ст. 57, п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України нараховано грошове зобовязання за штрафними санкціями в сумі 1544,46 грн., згідно податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_9 від 16.03.2016р.,яке отримане представником товариства, що підтверджується копією корінця даного повідомлення - рішення. ( а.с.34)
На підставі акта перевірки № 1712/15-01 від 15.04.2016р., встановлено порушення строків сплати суми грошового зобовязання по ПДВ, визначеного Податковим кодексом України, та на підставі п. 57.1 ст. 57, п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України нараховано грошове зобовязання за штрафними санкціями в сумі 1319,40 грн., згідно податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_10 від 15.04.2016р., яке отримане представником товариства, що підтверджується копією корінця даного повідомлення - рішення (а.с.35)
Судом встановлено, що відповідач податкові зобов'язання з податку на додану вартість, визначені у зазначених деклараціях та податкових повідомленнях - рішеннях не сплатив, у строк встановлений законом, тому вони підлягають стягненню.
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДФС у Житомирській області про стягнення з рахунків платника податків у банках 133967,90 грн. підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Фабрика Мрія" на користь державного бюджету України в особі Головного управління ДФС у Житомирській області податкову заборгованість у сумі 133967,90 грн. з рахунків, відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.В. Черноліхов