Рішення № 69505875, 10.10.2017, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
927/800/17
Номер документу
69505875
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

Іменем України

РІШЕННЯ

"10" жовтня 2017 року Справа № 927/800/17

Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1,

АДРЕСА_1, 16600

Відповідач-1: Ніжинська міська рада Чернігівської області,

пл. Івана Франка, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600;

Відповідач-2: Виконавчий комітет Ніжинської міської ради

пл. Івана Франка, буд.1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600

Відповідач-3: Комунальний лікувально-профілактичний заклад Ніжинський міський пологовий будинок

АДРЕСА_2, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600

Відповідач-4: Комунальне підприємство "Ліки України" Чернігівської обласної ради

вул. І. Мазепи,55, м. Чернігів, 14017

Предмет спору: про визнання недійсним результатів конкурсу та визнання недійсним договору оренди

Суддя Лавриненко Л.М.

Представники сторін:

Від позивача: ОСОБА_2, довіреність від 29.04.2015, представник;

Васюк Д.Г., адвокат, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №573 від 09.09.2011; договір №21/17 від 04.09.2017;

Від відповідача-1: Копилова Є.Г., довіреність №02.1-18/2558 від 25.11.2016, представник;

Від відповідача-2: Копилова Є.Г., довіреність №02.1-18/2558 від 25.11.2016, представник;

Від відповідача-3: не з'явився

Від відповідача-4: Молибога О.В., довіреність від 11.09.2017, представник;

Макаренко О.В., довіреність від 13.09.2017, представник.

СУТЬ СПОРУ:

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано позов до Ніжинської міської ради Чернігівської області, відповідно до якого позивач просить суд: 1) Визнати недійсними результати проведення конкурсу на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, оформлених протоколом від 14.02.2017; 2) Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідач (Ніжинська міська рада Чернігівської області) у відзиві на позовну заяву №02.1-18/5-582 щодо заявлених позовних вимог заперечує та зазначає, що КЛПЗ "Ніжинський міський пологовий будинок" (балансоутримувач майна) листами №01-02/505 від 04.11.2016 та №1-02/589 від 27.12.2016, на ім'я міського голови, повідомив про наявність вільної площі (загальна площа 82,24 м2, корисна площа 25,7 м2) на 2 поверсі блоку В за адресою: АДРЕСА_2, яка може здаватися для розміщення аптечного пункту, а також надав пропозиції щодо умов конкурсу. 23.01.2017 конкурсна комісія прийнята рішення про оголошення конкурсу на право оренди, зазначеного майна, визначила умови конкурсу. 27.01.2017 у міській газеті "Вісті" №4 (1124) було надруковано оголошення про проведення конкурсу на право оренди; визначено основні умови конкурсу; вичерпний перелік документів, які необхідно подати претендентам для участі у конкурсі, строк їх подання. 06.02.2017 позивач направив на розгляд конкурсної комісії листа, яким просив переглянути умови конкурсу щодо необхідності подання претендентам ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Оскільки, відповідно до абз. 3 п. 3.1. Порядку орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс, конкурсна комісія на засіданні 06.02.2017 відмовила у задоволенні клопотання позивача. 03.05.2017 Ніжинська міська рада прийняла рішення №43-23/2017 "Про оренду майна комунальної власності м. Ніжина", згідно з п.22 якого нежитлове приміщення на 2 поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 м2, корисною 25,7 м2,за адресою: АДРЕСА_2, передано в тимчасове користування на умовах оренди КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди. Даний пункт рішення позивач не оспорює. Рішення Ніжинської міської ради №43-23/2017 від 03.05.2017 є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання, а саме укладення 22.05.2017 договору оренди №16 між виконавчим комітетом Ніжинської міської ради, Комунальним лікувально-профілактичним закладом Ніжинський міський пологовий будинок та КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради, який відповідає вимогам ст.203-205, 208, 759-763 Цивільного кодексу України, ст.9-13, 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна". Враховуючи викладене, визнання недійсним результатів конкурсу не погоджує наслідків для орендаря нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, оскільки у орендаря виникло право володіння нерухомим майном і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Ухвалою суду від 05.09.2017, відповідно до ч. 1 ст. 24 Господарського процесуального кодексу України, було залучено до участі у справі в якості інших відповідачів: Виконавчий комітет Ніжинської міської ради; Комунальний лікувально-профілактичний заклад Ніжинський міський пологовий будинок; Комунальне підприємство "Ліки України" Чернігівської обласної ради.

Відповідач-2 у поданому відзиві на позовну заяву №02.1-18/5-611 щодо заявлених позовних вимог заперечує з аналогічних підстав, викладених у відзиві відповідача-1 №02.1-18/5-582, а також зазначає, що відповідно до абз.2 п.2 рішення Ніжинської міської ради Чернігівської області від 12.10.2016 №9-17/2016 "Про орган приватизації комунального майна міста Ніжина", міська рада вирішила визнати органом приватизації комунального майна (нежитлових об'єктів) територіальної громади міста Ніжина - виконавчий комітет Ніжинської міської ради (юридичну особу), якому делегувала повноваження виступати орендодавцем цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення), що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Ніжина, за рішенням Ніжинської міської ради.

Відповідач-4 у відзиві на позов №10/06-853 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі та вказує на те, що стосовно визнання недійсними результатів конкурсу, то конкурс фактично не відбувся, приміщення було передано КП "Ліки України" на умовах Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду (п.5.1. Положення), а протокол та рішення комісії щодо передачі КП "Ліки України" спірного приміщення мали рекомендаційний характер і не носять обов'язкового характеру. У даному випадку протокол засідання конкурсної комісії фіксував лише технічну сторону питання: кількість та посади присутніх, порядок денний, виступи осіб, кількість поданих заяв, визначення конкурсу таким, що не відбувся та рекомендації стосовно укладення договору оренди. Фактично договір оренди укладено не на підставі Протоколу, який носив рекомендаційний характер, а на підставі рішення Ніжинської міської ради від 03.05.2017 №43-23/2017 "Про оренду майна комунальної власності м. Ніжина". Позивач дане рішення не оскаржує. Вимоги про визнання недійсним договору оренди є похідними від вимог про визнання недійсними результату конкурсу, а тому при відмові в їх задоволенні за жодних обставин не можуть бути задоволені. Доводи позивача про порушення порядку проведення конкурсу є необґрунтованими і документально недоведеними. Відповідач-4 звертає увагу на те, що предметом даного судового розгляду є вимоги особи, яка не є стороною правочину, не відноситься до орендодавця чи орендаря. У позовній заяві позивачем як особою, яка не є стороною оспорюваного нею договору оренди, не доведено, які саме його суб'єктивні цивільні права або законні інтереси порушено таким правочином за наявності чинного рішення Ніжинської міської ради та не зазначено позивачем якій нормі чинного законодавства суперечить саме спірний правочин.

Відповідач-3 у відзиві на позовну заяву №1-04/365 щодо заявлених позовних вимог заперечує та зазначає, що 03.05.2017 Ніжинська міська рада прийняла рішення №43-23/2017 "Про оренду майна комунальної власності м. Ніжина", згідно з п.22 якого вирішено передати в тимчасове користування на умовах оренди відповідачу-4 нежитлове приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку, загальною площею 82,24 м2, корисною 25,7 м2, за адресою: АДРЕСА_2, строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2100,00 грн, без врахування ПДВ, при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди. На виконання зазначеного рішення Ніжинської міської ради 22.05.2017 між відповідачем-2 (орендодавець), відповідачем-3 (балансоутримувач) і відповідачем-4 (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16. Даний договір відповідає вимогам ст.203-205, 208, 759-763 Цивільного кодексу України, ст.9-13,17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

У судовому засіданні 20.09.2017 суд перейшов до розгляду спору по суті.

Представник позивача виклав позовні вимоги.

Представники відповідачів-1,2,4 щодо заявлених позовних вимог заперечували з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву, які знаходяться у матеріалах справи.

Відповідач-3 був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №00208517 від 20.09.2017, але повноважного представника у судове засідання 10.10.2017 не направив, документів, витребуваних ухвалою суду від 20.09.2017 суду не надав.

Представники позивача та відповідача-1,2,4 у судовому засіданні 10.10.2017 підтримали раніше подані клопотання про відмову від фіксації судового засідання технічними засобами, які задоволено судом.

У судовому засіданні 10.10.2017 представник відповідача-1 надала письмове клопотання про залучення до матеріалів справи додаткових документів. Суд клопотання задовольнив, подані документи залучено судом до матеріалів справи.

Інших заяв та клопотань від сторін на час слухання справи до суду не надходило.

Судом було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача-3 про час та місце судового засідання, але відповідач-3 своїм процесуальним правом участі в судовому засіданні не скористався, повноважного представника у судові засідання 14.09.2017, 20.09.2017, 10.10.2017 для дачі пояснень по справі не направив, про причини невиконання вимог суду відповідач-3 не повідомив.

Зважаючи на те, що згідно ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, неявка представника відповідача-3 у судове засідання, не є перешкодою для розгляду справи за наявними у ній доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідачів-1,2,4, господарський суд встановив:

У відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна установ та організацій, підприємств, що перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в комунальній власності врегульовано Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Частиною 2 статті 2 Закону «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що державну політику у сфері оренди щодо майна, яке перебуває в комунальній власності здійснюють органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 19 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень районних і обласних рад віднесено вирішення питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад.

У відповідності до ст. 761 Цивільного кодексу України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладання договору найму.

Як слідує із наданого до матеріалів справи свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18.08.2010 та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 27080338 від 20.08.2010, територіальна громада в особі Ніжинської міської ради є власником нежитлової будівлі пологового будинку, який знаходиться в Чернігівській області, м. Ніжин, вул. Московська, будинок 21а. Дана нежитлова будівля знаходиться в оперативному управлінні Ніжинського полового будинку.

Це також підтверджується рішенням шістдесят восьмої сесії шостого скликання Ніжинської міської ради «Про затвердження Переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» від 02.06.2015.

Частиною 1 статті 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що за ініціативою фізичних або юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

Пунктом 6 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» затверджені Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду та Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина.

У відповідності до п.1.4-1.5 Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» (а.с.40-49 т.1), ініціатива щодо оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина може виходити від фізичних осіб та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до чинного законодавства, а також від орендодавця та балансоутримувача. У разі надходження двох і більше заяв на оренду, майно комунальної власності територіальної громади міста Ніжина передається в оренду на конкурентних засадах, крім випадків передачі в оренду майна особам, зазначеним у пункті 1.6. цього Положення, які мають право на укладення договору оренди поза конкурсом.

Пунктами 3.1.-3.2. Положенням про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» (а.с.40-49 т.1) визначено, що фізичні та юридичні особи, які мають намір укласти договір оренди нерухомого майна, направляють на адресу орендодавця відповідну заяву із пропозиціями щодо умов цільового використання майна, а громадська організація визначає в листі характер використання майна (а саме зазначає, чи буде дане приміщення використовуватись для провадження підприємницької діяльності), а також наступні документи: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців; звіт про фінансові результати з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей на останню звітну дату, крім заявників бюджетних установ; декларацію про доходи фізичної особи за попередній рік; інформацію щодо платіжних реквізитів та про наявні відкриті рахунки в банківських установах; копії паспорта (стор.1,2,11) для фізичної особи; копії довідки про включення до ЄДРПОУ; копії установчих документів; копії довідки про взяття на облік платника податків; копії ліцензії на здійснення окремого виду діяльності, у разі її наявності.

Орендодавець після отримання листа балансоутримувача об'єкту щодо вільних приміщень, розміщує в міській газеті «Вісті», а також на офіційному веб-сайті міської ради оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в задоволенні заяви і повідомляє про це заявника з обґрунтуванням причин відмови. За рішенням орендодавця інформація про намір передати майно в оренду також може оприлюднюватися у інших друкованих засобах масової інформації. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв оголошується конкурс на право оренди.

Як вбачається з матеріалів справи, Комунальний лікувально-профілактичний заклад Ніжинський міський пологовий будинок (відповідач-3) листом №1-02/505 від 04.11.2016 (а.с.70 т.1) на ім'я міського голови ОСОБА_7, повідомив про наявність вільної площі на ІІ поверсі блоку В за адресою: АДРЕСА_2, яка може здаватися в оренду для розміщення аптечного пункту. Загальна площа 82,24 кв.м. (корисна 25,7 кв.м.).

Також 27.12.2016 Комунальний лікувально-профілактичний заклад Ніжинський міський пологовий будинок (відповідач-3) повторно листом №1-02/589 (а.с.71 т.1) на ім'я міського голови ОСОБА_7, повідомив про наявність вільної площі на ІІ поверсі блоку В за адресою: АДРЕСА_2, яка може здаватися в оренду для розміщення аптечного пункту. Загальна площа 82,24 кв.м. (корисна 25,7 кв.м.). Додатковою умовою оренди є наявність у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

23.01.2017 на засіданні комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, оформленого протоколом (а.с.72-75 т.1), у зв'язку з надходженням двох заяв на оренду приміщення від Комунального підприємства «Ліки України» та ПП «Спартус» було ухвалено оголосити конкурс на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 2,84 кв.м. по АДРЕСА_2, встановити крок 10% від запропонованої орендної плати, встановити мету використання для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Відповідно до п. 2.3., 2.4. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» (а.с.50-55 т.1), оголошення щодо вивчення попиту на оренду публікується при наявності інформації від балансоутримувача щодо вільних приміщень, які пропонуються для передачі в оренду із зазначенням загальної та корисної площі об'єкта оренди.

Оголошення про конкурс оприлюднюється в місцевій газеті «Вісті» та на офіційному веб-сайті Ніжинської міської ради. За рішенням орендодавця, інформація про конкурс може оприлюднюватися у інших друкованих засобах масової інформації. Оголошення про проведення конкурсу на право оренди повинно містити такі відомості: інформацію про об'єкт оренди (назва, місцезнаходження, у разі оренди цілісного майнового комплексу - також обсяг і основну номенклатуру продукції, у тому числі експортну, кількість і склад робочих місць, рівень прибутковості об'єкта за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, наявність майна в заставі, податковій заставі, в оренді); умови оренди; кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу); перелік документів, які подають претенденти на участь у конкурсі. Оголошення публікується не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу. Особи, які під час вивчення попиту виявили заінтересованість в оренді об'єкта, письмово повідомляються орендодавцем про проведення конкурсу і необхідність подання письмових пропозицій відповідно до оголошення про конкурс.

Пунктом 3.1. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» визначено, що умовами конкурсу є: розмір стартової орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напрямку виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат на здійснення незалежної оцінки об'єкта оренди, рецензію та витрат на публікацію оголошення про конкурс. В разі оплати незалежної оцінки об'єкта оренди та рецензії потенційним орендарем (іншим учасником конкурсу) то дані витрати компенсуються іншому учаснику конкурсу. Іншими умовами конкурсу, залежно від специфіки об'єкта оренди, можуть бути, зокрема, інші умови, з урахуванням пропозицій орендодавця або балансоутримувача.

27.01.2017 у міській газеті «Вісті» (№4 (1124) було надруковано оголошення «Про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна» щодо приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною - 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2.

До основних умов конкурсу віднесено, зокрема, стартова плата за базовий місяць оренди - грудень становить 2046,05 грн без ПДВ; мета використання: розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, орендна ставка (розміщення аптек, що реалізують готові ліки) 8%; компенсація переможцем конкурсу витрат на здійснення незалежної оцінки об'єкта оренди, рецензії та витрат на публікацію оголошення про конкурс в місячний термін з дня підписання договору оренди; виконання умов типового договору оренди майна міської комунальної власності Ніжина. Основним критерієм визначення переможця конкурсу є найбільший розмір орендної плати при обов'язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу. Для участі у конкурсі претендент подає заяву про участь у конкурсі та: а) для кандидатів, які є юридичними особами: документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців; звіт про фінансові результати з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей; довідку про кандидата про те, що до нього не порушено справу про банкрутство, а також копії: довідки по включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; установчих документів; довідки про реєстрацію особи, як платника податків; ліцензій на здійснення певних видів господарської діяльності, у разі їх наявності, а також інші документи, які визначені конкурсною комісією; б) для кандидатів, які є фізичними особами: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців; декларацію про доходи фізичної особи або звіт про фінансові результати фізичної особи-підприємця; довіреність представника претендента на участь у конкурсі, а також копії документів, що посвідчують особу претендента або його законного представника. Пропозиції щодо розміру орендної плати вносяться в день проведення конкурсу. Пропозиції претендентів на участь у конкурсі мають відповідати умовам конкурсу. Заява, пропозиції (крім пропозиції щодо розміру орендної плати) та інші матеріали від претендентів на участь у конкурсі подаються до Центру надання адміністративно-дозвільних процедур (а.с.20 т.1).

Таким чином, оголошення «Про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна», надруковане 27.01.2017 у міській газеті «Вісті» (№4 (1124) у відповідності до п. 3.1. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» містило вичерпний перелік документів, які необхідно було подати претендентам - кандидатам, які є юридичними особами та кандидатам, які є фізичними особами.

Слід зазначити, що рішенням комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, оформленого протоколом (а.с.72-75 т.1), було ухвалено оголосити конкурс на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 2,84 кв.м. по АДРЕСА_2, у той час як в оголошенні «Про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна» щодо приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною - 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно з п. 3.2., 3.3. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина», основним критерієм визнання переможця конкурсу є найбільший розмір орендної плати при обов'язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу.

Для участі в конкурсі фізична та юридичні особи подають на розгляд конкурсної комісії такі матеріали: 3.3.1.: заяву про участь у конкурсі. У разі оренди цілісного майнового комплексу претендент подає також висновок органу Антимонопольного комітету про можливість передачі претенденту в оренду зазначеного майна. Якщо претендент вже подав заяву про оренду, яка стала підставою для оголошення конкурсу, після оголошення конкурсу він подає нові пропозиції та заяву про участь у конкурсі відповідно до умов конкурсу; п.3.3.2.: відомості про кандидата на участь у конкурсі, зокрема, для кандидатів, які є юридичними особами та кандидатів, які є юридичними особами.

Пропозиції претендентів на участь у конкурсі мають відповідати умовам конкурсу.

Пропозиції (крім пропозицій щодо розміру орендної плати) та інші матеріали від претендентів на участь у конкурсі надаються до підрозділу виконавчого комітету Ніжинської міської ради, який відповідно до своїх функцій здійснює реєстрацію вхідної кореспонденції (п.3.4., 3.5. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина»).

Як вбачається з матеріалів справи, на участь у конкурсі подали заяви з додатками від 03.02.2017 Приватне підприємство «Спартус» (а.с.90-111 т.1); від 06.02.2017 Комунальне підприємство «Ліки України» Чернігівської обласної ради (а.с.112-137 т.1); від 08.02.2017 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (а.с.82-89 т.1).

Пунктом 5.3. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 передбачено, що на дату проведення конкурсу комісія проводить відкрите засідання учасників конкурсу (їх уповноважених осіб). На цьому засіданні уповноважені особи учасників конкурсу подають свої конкурсні пропозиції щодо розміру орендної плати за перший/базовий місяць оренди в запечатаних непрозорих конвертах. Секретар комісії реєструє в журналі реєстрації учасників конкурсу кожного учасника, який подав конкурсну пропозицію орендної плати, і видає йому картку з номером учасника. На конвертах зареєстрованих учасників конкурсу робиться відмітка про реєстрацію із зазначенням номеру учасника. Реєстрація конкурсних пропозицій завершується за 10 хвилин до початку проведення конкурсу.

З матеріалів справи слідує, що для участі у конкурсі зареєструвались Комунальне підприємство «Ліки України» Чернігівської обласної ради та Фізична особа-підприємець ОСОБА_1. Представник Приватного підприємства «Спартус» у відведений час не зареєструвався, своїх пропозицій щодо розміру орендної плати не надав.

14.02.2017 на засіданні конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, оформленого протоколом (а.с.78-80 т.1), Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 не було допущено до участі у конкурсі на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, у зв'язку з ненаданням ФОП ОСОБА_1 ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Враховуючи конкурсну пропозицію КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради, яка відповідала умовам конкурсу, відсутність конкурсної пропозиції заявника ПП «Спартус», недопущення до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_1 конкурсною комісією по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду було рекомендовано міській раді передати в тимчасове користування на умовах оренди Комунальному підприємству "Ліки України" Чернігівської обласної ради нежитлове приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2100,00 гр, без урахування ПДВ та при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди.

В обґрунтування заявлених позовних вимог щодо визнання недійсними результатів проведення конкурсу на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, оформлених протоколом від 14.02.2017, позивач посилається на порушення процедури проведення конкурсу та неправомірну вимогу в учасника конкурсу ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, у зв'язку з чим позивач був безпідставно позбавлений права на участь у конкурсі та отримання ним права на оренду майна, а також неврахування комісією пропозиції на конкурс позивача, яка містила меншу стартову орендну ціну, ніж та, що була затверджена.

На думку позивача, процедура передачі майна комунальної власності - нежитлового приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 була проведена з порушенням закону та всупереч приписам Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, а саме без дотримання основного критерію визначення переможця, оскільки конкурсна комісія не маючи на те повноважень вирішила питання про не допуск ФОП ОСОБА_1 (позивача) до проведення конкурсу, визначила переможця конкурсу без фактичного проведення самого конкурсу, не зважаючи на той факт, що заявки на участь у конкурсі подав не один, а три учасника.

Розділом 5 Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 визначено процедуру проведення конкурсу, а саме, згідно з абз.1,2 п. 5.1. Положення, конкурс проводиться з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону, на якому визначається переможець конкурсу. У разі надходження однієї заяви на участь у конкурсі з пропозиціями, які відповідають умовам конкурсу, передача майна в оренду відбувається в порядку, визначеному Положенням про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина. У разі відсутності пропозицій, які б відповідали умовам конкурсу, конкурс вважається таким, що не відбувся.

Пунктом 5.2. Положення передбачено, що у разі надходження двох або більше заяв з пропозиціями, які відповідають умовам конкурсу, переможець конкурсу визначається за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший/базовий місяць оренди.

Як встановлено судом, 27.01.2017 у міській газеті «Вісті» (№4 (1124) було надруковано оголошення «Про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна» щодо приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною - 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, також зазначено основні умови конкурсу та визначено перелік документів, які повинні бути надані претендентами: для кандидатів юридичних осіб та для кандидатів, які є фізичними особами.

Відповідно до наданого витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 04.07.2001.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем 08.02.2017 було подано на ім'я міського голови заяву про надання дозволу на участь в конкурсі на право укладення договору оренди нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_2 терміном на 2 роки 11 місяців, що буде використовуватись для розміщення аптечного пункту, а також документи, які передбачені для кандидатів, які є фізичними особами, а саме: виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців; декларація про доходи фізичної особи або звіт про фінансові результати фізичної особи-підприємця; довіреність представника претендента на участь у конкурсі, а також копії документів, що посвідчують особу претендента або його законного представника. Також позивачем було надано ліцензію на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами (а.с.82-89 т.1).

У переліку документів, які повинні бути надані претендентами - фізичними особами, не було зазначено про необхідність надання ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Таким чином, позивачем були дотримані всі умови щодо надання документів для участі у конкурсі, як претендента - фізичної особи .

Також слід зазначити, що Положенням про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина не передбачено право конкурсної комісії приймати рішення про не допуск до участі у конкурсі.

Як слідує із тексту протоколу засіданні конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду від 14.02.2017 (а.с.78-80 т.1), комісія розглядала питання про визнання конкурсу таким, що не відбувся та про розгляд заяви та відкриття конкурсних пропозицій від КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, але голосувала лише за розгляд заяви про відкриття конкурсних пропозицій від КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради. У зв'язку з тим, що комісія підтримала пропозицію щодо відкриття конкурсних пропозицій від КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, конкурсною комісією було прийнято рішення: рекомендувати міській раді передати в тимчасове користування на умовах оренди Комунальному підприємству "Ліки України" Чернігівської обласної ради нежитлове приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2100,00 гр, без урахування ПДВ та при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди.

Оскільки, позивач не був допущений до участі у конкурсі і залишився лише один учасник КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, відповідно конкурс є таким, що не відбувся.

Конкурс - це змагання з метою виявлення найкращого з учасників. Відповідно, конкурс може відбутись лише у разі, коли в ньому приймають участь не менше двох осіб.

Конкурсна комісія визначила переможця конкурсу без фактичного проведення самого конкурсу. Отже, конкурс було проведено без дотримання основного критерію визначення переможця та всупереч принципу аукціону.

Частиною 2 пункту 5.1. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина передбачено, що лише у разі надходження однієї заяви на участь у конкурсі з пропозиціями, які відповідають умовам конкурсу, передача майна в оренду відбувається в порядку, визначеному Положенням про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду, тобто не за результатами конкурсу.

Судом встановлено, що на участь у конкурсі було подано три заяви, один із претендентів не зареєструвався. Відповідно залишилось два учасники, один з яких безпідставно не був допущений до участі у конкурсі

Таким чином, посилання відповідачів у відзивах на позовну заяву на те, що приймаючи 14.02.2017 рішення, конкурсна комісія керувалась абз.2 п. 5.1. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина та п.3.2. Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади місті Ніжина в оренду, є безпідставним і судом до уваги не приймається.

У відповідності до п.5.8. Положенням про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, конкурсна комісія за результатами проведення конкурсу мала право скласти протокол, у якому зазначаються відомості про учасників; стартова орендна плата; пропозиції учасників (підписані бланки з пропозиціями додаються); результати конкурсу. Протокол підписується всіма членами комісії та переможцем конкурсу. На підставі протоколу готується проект рішення орендодавця щодо затвердження протоколу комісії.

Протокол засідання конкурсної комісії від 14.02.2017 не відповідає вимогам п.5.8. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина.

Оскільки конкурс не відбувся, а тому у конкурсної комісії були відсутні повноваження щодо надання рекомендацій міській раді передати в тимчасове користування на умовах оренди Комунальному підприємству "Ліки України" Чернігівської обласної ради нежитлове приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2100,00 гр, без урахування ПДВ та при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди.

Відповідно до п. 1,3,4.1., 4.2. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015, конкурс на право оренди об'єкта проводить конкурсна комісія, утворена рішенням Ніжинської міської ради. До складу конкурсної комісії входять працівники виконавчого комітету Ніжинської міської ради та балансоутримувача. До складу конкурсної комісії можуть входити депутати Ніжинської міської ради, представники Ніжинської об'єднаної Державної податкової інспекції. Комісія утворюється в кількості від 5 до 7 осіб у складі голови комісії, заступника голови комісії, секретаря та членів комісії. Склад комісії затверджується рішенням міської ради. Засідання комісії є правомочними за умови участі в них: при чисельності комісії 5 чоловік - не менше 3 чоловік; при чисельності 6 чоловік - не менше 4 чоловік; при чисельності 7 чоловік - не менше 5 чоловік (п. 4.7. Положення).

Персональний склад конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду затверджено рішенням Ніжинської міської ради Чернігівської області від 11.11.2014 №4-62/2014, зі змінами і доповненнями внесеними рішеннями Ніжинської міської ради Чернігівської області від 08.07.2015, 29.12.2015 (а.с.141-144 т.2), а саме: ОСОБА_8 (голова комісії), ОСОБА_9 (заступник голови комісії); члени комісії: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 - секретар комісії .

Пунктом 5.12. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 передбачено, що на відкритих засіданнях конкурсної комісії можуть бути присутні представники засобів масової інформації, депутати Ніжинської міської ради та інші бажаючі особи.

Згідно з протоколом засідання конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду від 14.02.2017 (а.с.78-80 т.1), на засіданні були присутні ОСОБА_8 (голова комісії), ОСОБА_9 (заступник голови комісії); члени комісії: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14; (присутній ОСОБА_16А.); запрошені ФОП ОСОБА_1, КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради, ПП «Спартус»; прибули та брали участь в роботі комісії ФОП ОСОБА_1, представник КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради ОСОБА_17; секретар комісії ОСОБА_15

Протокол засідання конкурсної комісії від 14.02.2017, підписано секретарем комісії ОСОБА_15, головою комісії ОСОБА_8, заступником голови комісії ОСОБА_9, членами комісії ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_12, представником КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради ОСОБА_17, а також присутнім ОСОБА_16

Із тексту протоколу засідання конкурсної комісії від 14.02.2017 слідує, що ОСОБА_16 приймав участь в обговоренні питань при проведенні конкурсу щодо оренди комунального майна.

Як встановлено судом, ОСОБА_16 не входив складу конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, яка була затверджена рішенням Ніжинської міської ради Чернігівської області від 11.11.2014 №4-62/2014, зі змінами і доповненнями внесеними рішеннями Ніжинської міської ради Чернігівської області від 08.07.2015, 29.12.2015, відповідно він не мав права приймати участь у обговоренні питань на засіданні конкурсної комісії та відповідно підписувати протокол засідання конкурсної комісії.

Посилання відповідачів-1,2 на те, що ОСОБА_16 приймав участь у засіданні конкурсної комісії, як начальник сектору з питань претензійно-позовної роботи та запобігання корупції відділу юридично-кадрового забезпечення апарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради, згідно з посадовою інструкцією і не приймав участі в голосуванні, судом до уваги не приймається, оскільки нормами чинного законодавства, в тому числі і Положенням про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015, не передбачено право інших осіб брати участь у засіданні конкурсної комісії з правом обговорення запропонованих претендентами пропозицій.

У протоколі засіданні конкурсної комісії від 14.02.2017 відсутні відомості про поіменне голосування, а тому не можна зробити беззаперечного висновку, чи приймав участь у голосуванні ОСОБА_16, який підписав протокол засідання конкурсної комісії.

Як вбачається з матеріалів справи та як зазначив представник позивача у судовому засіданні, позивачем було розпочато процедуру оскарження засідання конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, оформленого протоколом від 14.02.2017, шляхом подачі відповідного клопотання на ім'я міського голови від 02.03.2017 (а.с.29 т.1), в якому позивач просив відтермінувати та переглянути на предмет законності проект рішення, що виноситься для розгляду на 21-й черговій сесії Ніжинської міської ради VII скликання про оренду майна комунальної власності м. Ніжина в частині передачі в оренду частини приміщення міської комунальної власності по вул. Московській, 21А з корисною площею 25,7 м2 для розміщення аптечного пункту в зв'язку з тим, що конкурс відбувся з порушенням Закону «Про оренду державного і комунального майна» та Положення міської ради про проведення конкурсу, оскільки конкурс був проведений всього за участю лише одного учасника; пропозиція ФОП ОСОБА_1 взагалі не була розглянута.

Посилання позивача, як на підставу визнання недійсним результатів конкурсу, неправомірність вимог орендодавця про наявність в учасника ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, є безпідставні і судом до уваги не можуть бути прийняті з наступних підстав:

Із матеріалів справи слідує, що 06.02.2017 Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (позивачем) було направлено на ім'я міського голови ОСОБА_18 лист (а.с.76 т.1) про перегляд умов конкурсу стосовно оренди приміщення по вул. Московська, 21А для розміщення аптечного пункту в зв'язку з тим, що в абзаці 2 умов конкурсу прописана вимога, що обмежує участь інших суб'єктів господарювання, так як розміщення аптечного пункту та забезпечення лікувальної установи наркотичними, психотропними та ін. засобами не пов'язані одне з одним. Згідно з законодавством, постановою КМУ від 06.04.2016 №282 та наказу МОЗ №360, відпуск наркотичних засобів з аптечних пунктів заборонено.

Даний лист, за резолюцією, було направлено на розгляд конкурсної комісії по оренді.

06.02.2017 на засіданні комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, оформленого протоколом (а.с.77 т.1) було розглянуто лист ОСОБА_1 щодо перегляду умов проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна - нежитлового приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, у якому заявником звертається увага комісії на те, що в оголошенні зазначено розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що обмежує участь суб'єктів господарювання, так як розміщення аптечного пункту та забезпечення лікувальної установи наркотичними, психотропними та ін. засобами не пов'язані одне з одним.

На засіданні комісії зазначено, що ліцензія у орендаря на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів необхідна для співпраці пологового будинку з аптекою яка б мала таку ліцензію, а не для реалізації в аптечному пункті таких речовин. Згідно з п.3.1. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс, тому підстави для того, щоб зупинити процедуру проведення конкурсу відсутні; юридичних підстав щодо відміни конкурсу або внесення будь-яких змін до умов конкурсу немає.

Так, дійсно, абз. 2 п. 3.1 Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, визначено, що орендодавець не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс.

Нормами чинного законодавства також не передбачено право змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс.

Судом встановлено, що оголошення про конкурс було опубліковано 27 січня 2017 року. Отже, орендодавець не мав права змінювати умови конкурсу після публікації оголошення.

Інших доказів, які б підтверджували оскарження позивачем умов конкурсу щодо наявності у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, позивачем суду не надано.

Підставами визнання акта недійсними є невідповідність його вимогам чинного законодавства та (або) визначений законом компетенції, органу який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.

Відповідно до ст. 1154 Цивільного кодексу України, переможцем конкурсу є особа, яка досягла найкращого результату. Переможець конкурсу визначається в порядку, встановленому засновником конкурсу. Результати конкурсу оголошуються в тому ж порядку, в якому його було оголошено. Результати конкурсу можуть бути оскаржені заінтересованою особою до суду.

Проаналізувавши вищевикладене та обставини справи, суд доходить висновку, що рішення конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду від 14.02.2017 прийняте з порушенням ст. 19 Конституції України, ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.2,7,9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міс та Ніжина в оренду та Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, які затверджені рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина» .

Приймаючи до уваги, що позивач був претендентом на участь у конкурсі на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, якого не допустили до участі у конкурсі, а тому результати проведення конкурсу на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, оформлених протоколом від 14.02.2017, зачіпають права та охоронювані законом інтереси позивача.

Посилання відповідача-1 на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі №1-9/2009 та постанову Верховного Суду України від 06.07.2016 у справі №3-514гс16, зі змісту яких випливає, що ненормативні акти органів місцевого самоврядування, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, оскільки у вказаних судових рішеннях йдеться про ненормативні акти саме органів місцевого самоврядування, в той час як в даній справі оскаржується рішення конкурсної комісії від 14.02.2017, створеної рішенням 62 сесії шостого скликання Ніжинської міської ради від 11.11.2014 № 4-62/2014, яка (комісія) не є органом місцевого самоврядування, а відтак, висновки названих судів не підлягають застосуванню в даному випадку.

За таких обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання недійсними результатів проведення конкурсу на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, оформлених протоколом від 14.02.2017 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В обґрунтування заявлених позовних вимог про визнання недійсним договору оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, позивач посилається на те, що відповідно до ст.9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», п. 5.1. Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду, зазначено, що договір оренди укладається з переможцем за результатами проведеного конкурсу. У разі не проведення конкурсу або визнання недійсним результатів конкурсу, відпадає законна підстава укладення договору оренди.

Відповідно до ч. 1 статті 202 та ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, правочин може вчинятися усно або в письмовій, електронній формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Частинами 1,6 статті 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

03.05.2017, 23 сесією VII скликання Ніжинської міської ради №43-23/2017 було прийнято рішення «Про оренду майна комунальної власності м. Ніжина», відповідно до п. 22 якого було вирішено передати в тимчасове користування на умовах оренди комунальному підприємству «Ліки України» Чернігівської обласної ради нежитлове приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2100,00 грн, без урахування ПДВ, при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди (а.с.56-59 т.1).

Рішенням 17 сесії VII скликання Ніжинської міської ради № 9-17/2016 від 12.10.2016 виконавчий комітет Ніжинської міської ради було визначено органом приватизації комунального майна (нежитлових об'єктів) територіальної громади міста Ніжина, передано повноваження орендодавця цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення), що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Ніжина, за рішенням Ніжинської міської Ради.

Як вбачається з матеріалів справи, дійсно 22.05.2017 між Виконавчим комітетом Ніжинської міської ради Чернігівської області (орендодавець), Комунальним лікувально-профілактичним закладом Ніжинський міський пологовий будинок (балансоутримувач) та Комунальним підприємством «Ліки України» Чернігівської обласної ради (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 (а.с.60-66 т.1), відповідно до п. 1.1. якого орендодавець та балансоутримувач передають, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно, що є об'єктом комунальної власності територіальної громади міста Ніжина (майно) нежиле приміщення за адресою: АДРЕСА_2 та перебуває в оперативному управлінні Комунального лікувально-профілактичного закладу Ніжинський міський пологовий будинок. Фактичну передачу майна здійснює балансоутримувач. Акт приймання-передачі підписується орендодавцем, балансоутримувачем та орендарем.

Пунктом 1.3. договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 від 22.05.2017 передбачено, що майно передається в оренду з метою розміщення аптечного пункту на підставі п. 22 рішення двадцять третьої сесії сьомого скликання Ніжинської міської ради №43-23/2017 від 03.05.2017.

На виконання п.5.1.1. договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 від 22.05.2017, майно було прийнято в оренду за актом приймання-передачі від 22.05.2017, додаток №1 до договору (а.с.18.т.2).

Пунктом 11.1. договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 від 22.05.2017 сторони погодили, що цей договір діє з 22.05.2017 до 21.04.2020 включно.

Доказів припинення або розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 від 22.05.2017, відповідно до п. 11.4., 11.08. договору, на момент розгляду справи до суду не надходило.

Отже, враховуючи положення п. 1.3. договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 від 22.05.2017, даний договір був фактично укладений за результатами рішення конкурсної комісії від 14.02.2017 та на підставі п.22 рішення 23 сесії VII скликання Ніжинської міської ради №43-23/2017 від 03.05.2017 «Про оренду майна комунальної власності м. Ніжина»

Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що цей Закон регулює: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності.

Відповідно до ч. 1 ст.7, п.6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», за ініціативою фізичних або юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом. Порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Оскільки, судом визнані недійсними результати проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку „В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, оформлених протоколом від 14.02.2017, суд доходить висновку, що договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 від 22.05.2017 було укладено з порушенням ст.144 Конституції України, ст.4,7,9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду і Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина.

Посилання відповідачів на те, що договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина № 16 від 22.05.2017, було укладено на підставі Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду та відповідно до рішення 23 сесії VII скликання Ніжинської міської ради №43-23/2017 від 03.05.2017, є безпідставним, оскільки відповідно до ст.7,9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 1.5. Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду, у разі надходження двох і більше заяв на оренду, майно комунальної власності територіальної громади міста Ніжина передається в оренду на конкурентних засадах, крім випадків передачі майна в оренду особам, зазначеним у п.1.6. цього Положення, які мають право на укладення договору оренди поза конкурсом.

Судом було встановлено, що у зв'язку з надходженням двох заяв на оренду приміщення від КП «Ліки України» Чернігівської обласної ради та ПП «Спартус», 23.01.2017 на засіданні комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, оформленого протоколом (а.с.72-75 т.1) було ухвалено оголосити конкурс на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 2,84 кв.м. по АДРЕСА_2, встановити крок 10% від запропонованої орендної плати, встановити мету використання для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Таким чином, були відсутні підстави для укладення договору оренди без проведення конкурсу щодо права оренди.

Комунальне підприємство «Ліки України» Чернігівської обласної ради, не відноситься до осіб, зазначених в п.1.6. Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міс та Ніжина, які мають право на укладення договору оренди поза конкурсом.

Твердження відповідачів про те, що рішення 23 сесії VII скликання Ніжинської міської ради №43-23/2017 від 03.05.2017, на підставі якого укладеного договір оренди, є чинним, судом також до уваги не приймається, оскільки відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі №1-9/2009 та постанов Верховного Суду України від 11.11.2014 у справі №21-405А14, від 06.07.2016 у справі № 3-514гс16, ненормативні акти органів місцевого самоврядування, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.

Оскільки, на підставі рішення 23 сесії VII скликання Ніжинської міської ради №43-23/2017 від 03.05.2017 було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина № 16 від 22.05.2017, то вказане рішення Ніжинської міської ради було реалізовано. Відповідно, позивачем правомірно оскаржується укладений на його виконання договір оренди нерухомого майна від 22.05.2017.

Посилання відповідачів на відсутність порушених прав позивача, оскільки позивач не є стороною правочину, не відноситься до орендодавця чи орендаря, судом також не уваги не приймається з наступних підстав:

У абз.5 п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» зазначено, що відповідно до статей 215 та 216 Цивільного кодексу України, вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

За роз'ясненням, що міститься в абз.1 п.2.10. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 року № 11 «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними»", якщо чинне законодавство прямо не визначає кола осіб, які можуть бути позивачами у справах, пов'язаних з визнанням правочинів недійсними, господарському суду для вирішення питання про прийняття позовної заяви слід керуватися правилами статей 1 і 2 ГПК. Отже, крім учасників правочину (сторін за договором), а в передбачених законом випадках - прокурора, державних та інших органів позивачем у справі може бути будь-яке підприємство, установа, організація, а також фізична особа, чиї права та охоронювані законом інтереси порушує цей правочин.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У пункті 1 рішення Конституційного суду України від 01.12.2004 №18-рп/2004 зазначено, що поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «права», треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Частиною 1 статті 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі також - Закон) визначено, що орендарями згідно з цим Законом можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону, ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону. Орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

Наведений вище висновок Конституційного суду України щодо поняття охоронюваний законом інтерес, згідно з яким позивач є особою, чий охоронюваний законом інтерес був порушений, оскільки фізична особа-підприємець ОСОБА_1 відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців має право займатись роздрібною торгівлею фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах, а також у нього наявна ліцензія Державної служби України з лікарських засобів щодо здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами серії АЕ № 192026 від 04.01.2013, а тому він може бути орендарем нежитлового приміщення, яке передавалось в оренду для розміщення аптечного пункту, а також судом було встановлено що позивача неправомірно було не допущено до участі у конкурсі.

Право позивача оспорити договір у судовому порядку, не будучи його стороною, передбачено ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України.

Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.2.12. постанови пленуму Вищого господарського суду України №12 від 29.05.2013 «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна», з урахуванням змісту статті 236 Цивільного кодексу України і частини третьої статті 207 Господарського кодексу України, зобов'язання за визнаним недійсним договором оренди припиняються на майбутнє.

Враховуючи, що право оренди за оспорюваним договором набуто Комунальним підприємством «Ліки України» Чернігівської обласної ради всупереч положенням Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, господарський суд вважає доведеним недотримання вимог чинного законодавства при укладенні оспорюваного договору оренди, а саме порушення при його укладенні вимог ст.4,9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та ст.144 Конституції України.

Викладене є підставою для визнання недійсним договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16 від 22.05.2017, з припиненням зобов'язань за ним на майбутнє.

З урахування вищевикладеного, позовні вимоги в частині визнання недійсним договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина № 16 від 22.05.2017 щодо нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Інші заперечення відповідачів судом до уваги не приймаються і спростовуються матеріалами справи.

Оскільки, спір щодо визнання недійсними результатів проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку „В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, оформлених протоколом від 14.02.2017, виник у зв'язку з неправомірними діями відповідача-1, то відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України та ст.4 Закону України „Про судовий збір", з відповідача-1 підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 1600,00 грн.

Приймаючи до уваги, що орендодавцем згідно з договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина № 16 від 22.05.2017, виступає виконавчий комітет Ніжинської міської Ради, а орендарем Комунальне підприємство «Ліки України» Чернігівської обласної ради, а тому з виконавчого комітету Ніжинської міської Ради та Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради, підлягає стягненню на користь позивача по 800 грн судового збору, сплаченого з позовних вимог щодо визнання договору оренди недійсним.

Керуючись ст.19 Конституції України; ст. 1,2,4,6,7,9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»; ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; ст.16,202,205,215,236,761,1154 Цивільного кодексу України; ст.207,283 Господарського кодексу України; ст.32,33,43,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України; ст.4 Закону України „Про судовий збір"; господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати недійсними результати проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку „В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2, оформлених протоколом від 14.02.2017.

3. Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина № 16 від 22.05.2017, укладений між Виконавчим комітетом Ніжинської міської ради Чернігівської області (орендодавець), Комунальним лікувально-профілактичним закладом Ніжинський міський пологовий будинок (балансоутримувач) та Комунальним підприємством «Ліки України» Чернігівської обласної ради (орендар) з припиненням зобов'язань сторін по ньому на майбутнє.

4. Стягнути з Ніжинської міської ради Чернігівської області, пл. Івана Франка, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600 (відомості про банківські реквізити відсутні, ідентифікаційний номер 34644701) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 16600 (відомості про банківські реквізити відсутні, реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1) 1600 грн судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Стягнути з Виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області, пл. Івана Франка, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600 (відомості про банківські реквізити відсутні, ідентифікаційний номер 04061783) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 16600 (відомості про банківські реквізити відсутні, реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1) 800 грн судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

6. Стягнути з Комунального підприємства „Ліки України" Чернігівської обласної ради, вул. І. Мазепи,55, м. Чернігів, 14017 (відомості про банківські реквізити відсутні, ідентифікаційний номер 01980762) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 16600 (відомості про банківські реквізити відсутні, реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1) 800 грн судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 12.10.2017.

Суддя Л.М.Лавриненко