Рішення № 69505826, 09.10.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
924/683/17
Номер документу
69505826
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" жовтня 2017 р. Справа №924/683/17

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Димбовський В.В., розглянувши матеріали справи

За позовом Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації, м.Деражня

до Деражнянської центральної районної лікарні, м. Деражня

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області, м. Хмельницький

про стягнення 8483,44 грн. надміру перерахованих коштів

Представники учасників судового процесу:

від позивача: ОСОБА_1 - за дорученням від 07.08.2017р.

від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю №1374 від 09.08.2017р.; ОСОБА_3 - за довіреністю №1373 від 09.08.2017р.

від третьої особи: ОСОБА_4 - за довіреністю від 04.09.2017р.

У судовому засіданні, відповідно до ст.85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення (вступна та резолютивна частини) проголошено 09.10.2017р., оскільки у судовому засіданні 12.09.2017р. та 26.09.2017р. оголошувалась перерва.

Суть спору: позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача 8483,44 грн. надміру перерахованих коштів.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що плановою ревізією, яка проводилася в управлінні соціального захисту населення за період 01.01.2014р. по 31.07.2016р. встановлено, що відповідачем за лютий - листопад 2015р. нарахована сума середнього заробітку в зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації в сумі 36611,43 грн. (ОСОБА_5 в сумі 35728,68 грн. та ОСОБА_6 в сумі 882,75 грн.). При цьому, Управлінням соціального захисту населення відшкодовано Деражнянській центральній районній лікарні, за звітами останньої, за лютий - листопад 2015р. 41593,19 грн.

Позивач вважає, що відповідачем в порушення п. 1, п. 4, п. 7 Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015р. №105 (далі - Порядок №105) в Звітах про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період завищено суму середнього заробітку за лютий - листопад 2015р. на суму 4981,76 грн. (41593,19 грн. - 36611,43 грн.), чим не дотримано п. 1 ст. 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999р. Перевіркою нарахування середньомісячної заробітної плати працівникам Лікарні встановлено що нарахування середньомісячної заробітної плати ОСОБА_5 проводилося за вересень - листопад 2015р. з підвищенням середнього заробітку на 50% на суму 3501,68 грн. Відповідно до пояснення головного бухгалтера відповідача нарахування середньомісячної заробітної плати ОСОБА_5 проводилося за вересень - листопад 2015р. з підвищенням середнього заробітку на 50% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2015p. №522 "Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції". Управління звернулося з листом від 18.11.2016р. №3078/01-22 до Деражнянської центральної лікарні щодо повернення до бюджету надміру перерахованих коштів в розмірі 8483,44 грн. (4981,76 грн. + 3501,68 грн.). Проте, станом на 06.06.2017р. ніяких підтверджуючих документів про повернення коштів до бюджету на адресу управління не були надіслані.

Представник позивача у судовому засіданні наполягає на задоволенні позовних вимог, зазначив про те, що йому не було відомо про наявність довідки військової частини польової пошти В2095.

В судовому засіданні 09.08.2017р. представник відповідача надав для долучення до матеріалів справи копію довідки військової частини польової пошти В2095, що, на думку відповідача, спростовує твердження позивача про безпідставність підвищення ОСОБА_5 розміру заробітної плати на 50%. Також представник відповідача в судовому засіданні 09.08.2017р. подав відзив на позов, у якому зазначив, що відповідачем на підставі сповіщення військового комісара Деражнянського РВК видано наказ від 27.01.2015р. №7 §1 про увільнення від виконання службових та виробничих обов'язків з 31.01.2015р. ОСОБА_5. 19.11.2015р. відповідачем на підставі сповіщення військового комісара Кам'янець-Подільського РВК видано наказ №71 §1 про увільнення від виконання службових та виробничих обов'язків з 19.11.2015р. ОСОБА_6, у зв'язку з призовом на строкову військову службу згідно Указу Президента України №88/2015. Лікарнею виплачено за 2015 рік 44279,20 грн. середнього заробітку. Нарахований середній заробіток працівникам Деражнянської центральної районної лікарні, які призвані на військову службу під час мобілізації за 2015 рік становить 44279,20 грн., а в позовній заяві вказана сума 36611,43 грн. без врахування виплати в грудні 2015р. Згідно Бюджетного кодексу бюджетним роком є період з 01.01.2015р. по 31.12.2015р., Управлінням праці та соціального захисту населення відшкодовано протягом 2015р. 41593,19 грн. За даними бухгалтерського обліку Лікарні станом на 01.01.2016р. рахувалась дебіторська заборгованість в сумі 2686,01 грн. Враховуючи викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Присутні у судовому засіданні представники відповідача просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у відзиві на позов від 09.08.2017р.

В судових засіданнях 12.09.2017р. та 26.09.2017р. представником третьої особи подано письмові пояснення, у яких зазначається, що лікарнею в порушення п.1, п.4, п.7 Порядку №105 в Звітах про фактичні витрати завищено суму середнього заробітку за лютий - листопад 2015р. на суму 4981,76 грн. (41593,19 грн. - 36611,43 грн.). Наполягає на тому, що в Звітах про фактичні витрати вказано про нарахування середнього заробітку за вересень 2015р. в сумі 5137,44 грн., жовтень 2015р. - 4903,92 грн., та листопад 2015р. - 8328,88 грн., тоді як по особовому рахунку з нарахування заробітної плати відображено нарахування заробітної плати ОСОБА_5 за вересень 2015р. в сумі 5137,44 грн., жовтень 2015р. - 3502,80 грн., та листопад 2015р. - 4748,24 грн. Перевіркою нарахування середньомісячної заробітної плати працівникам Лікарні встановлено що нарахування середньомісячної заробітної плати ОСОБА_5 проводилося за вересень - листопад 2015р. з підвищенням середнього заробітку на 50%. Різниця між сумою нарахованої середньомісячної заробітної плати Лікарнею та відповідно до Порядку №100 за лютий - листопад 2015р. складає 3501,68 (36611,43 грн. - 33109,75 грн.) гривень.

Представник третьої особи в письмових поясненнях також зауважив, що Порядком №100 передбачено підвищення (коригування) середньої заробітної плати, при підвищенні тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації (п. 10). Інших випадків підвищення (коригування) середньої заробітної плати Порядком №100 не передбачено. ОСОБА_5 був мобілізований та Лікарнею проводилось нарахування середнього заробітку ОСОБА_5, відповідно до ст. 119 КЗпП України, Порядку №105, Порядку №100, а не заробітної плати за фактично відпрацьований час згідно тарифних ставок і посадових окладів. Лікарнею безпосередньо ОСОБА_5 не направлявся до районів проведення АТО для виконання функцій Лікарні із забезпечення її проведення, не знаходився у службовому відрядженні відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998p. №59. Вважає, що відповідачем зайво нарахована середньомісячна заробітна плата ОСОБА_5 за лютий - листопад 2015р. в сумі 3501,68 грн., яку включено до Звітів про фактичні витрати за лютий - листопад 2015р. В загальному вище зазначенні порушення призвели до зайвого включення та подання до відшкодування Управлінню СЗН Звітів про фактичні витрати за лютий - листопад 2015р. в яких завищено суму середньої зарплати на 8483,44 грн. (4981,76 грн. + 3501,68 грн.). Дані кошти перераховано Управлінням СЗН Лікарні протягом 2015р. в повній сумі. Внаслідок вищезазначеного порушення Державному бюджету завдано матеріальної шкоди на суму 8483,44 грн.

Представник третьої особи у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у в письмових поясненнях від 12.09.2017р. та від 26.09.2017р.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Військовою частиною польової пошти В2095 (код 26615223) Міністерства оборони України 20.04.2016р. видано довідку лейтенанту медичної служби ОСОБА_5 про те, що він в період з 03.11.2015р. і по т.ч. безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції. Підстава: наказ тимчасово виконуючого обов'язки Начальника штабу - першого заступника Командувача Оперативного Командування "Південь" від 26.08.2015р. №8/153.

18.08.2016р. Державною фінансовою інспекцією у Хмельницькій області видано довідку №22-04-08/308-з зустрічної звірки документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що проводились Деражнянською центральною районною лікарнею з Управлінням соціального захисту населення Деражнянської РДА за період з 01.01.2014р. по 01.08.2016р. В довідці зазначається, що до зустрічної звірки Лікарнею надано Особові рахунки з нарахування заробітної плати працівникам. Нарахування середньоденного заробітку ОСОБА_5 проводилось виходячи з нарахованої зарплати за грудень 2014р. в сумі 3019,99 грн. (23 робочих днів) та січень 2016р. - 3674,51 грн. (20р.д.), який склав 155,686 грн. Всього за період з 01.02.2015р. по 01.12.2015р. йому нараховано середнього заробітку в зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації за лютий - листопад 2015р. в сумі 35728,68 грн. та грудень 2015р. в сумі 5370,96 грн. ОСОБА_6 нараховано середнього заробітку в зв'язку з призовом на військову службу за лютий - листопад 2015р. в сумі 882,75 грн. та грудень 2015р. в сумі 2296,81 грн. Довідка підписана Головним державним фінансовим інспектором, Головним лікарем та Головним бухгалтером Деражнянської центральної районної лікарні. У довідці міститься примітка від імені Головного бухгалтера Деражнянської центральної районної лікарні "Підтверджую, що первинні бухгалтерські та інші документи, використанні при проведенні зустрічної звірки, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткові (інші) документи, що свідчать про діяльність Лікарні (спростовують викладені в довідці зустрічної звірки факти) за період проведення зустрічної звірки відсутні".

21.10.2016р. Головним бухгалтером Деражнянської ЦРЛ направлено лист Головному державному фінансовому інспектору Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області №1850, у якому зазначається, що у відповідь на лист інспекції щодо відшкодування Лікарнею середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, повідомляє, що нарахований середній заробіток працівникам, які призвані на військову службу під час мобілізації за 2015 рік становить 44279,20 грн., а в повідомленні інспектора ДФІ вказана сума 36611,43 грн. без врахування виплати в грудні 2015р. Згідно Бюджетного кодексу бюджетним роком є період з 01.01.2015р. по 31.12.2015р. Управлінням праці та соціального захисту населення відшкодовано протягом 2015р. 41593,19 грн. За даними бухгалтерського обліку Лікарні станом на 01.01.2016р. рахується дебіторська заборгованість в сумі 2686,01 грн. (44279,20 грн. 41593,19 грн. = 2686,01 грн.). Підвищення заробітної плати на 50% ОСОБА_7 здійснювалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України №522 від 22.07.2015р. "Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції".

31.10.2016р. Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів Управлінням соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації за період з 01.01.2014р. по 31.07.2016р., про що складено акт №22-04-08/47 від 31.10.2016р. У акті зазначено, що Деражнянською центральною районною лікарнею подано до Управління СЗН Звіти про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом (далі - Звіт про фактичні витрати) на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за лютий - листопад 2015р. на суму 41593,19 грн. які Управлінням СЗН відшкодовано Лікарні в повній сумі. Зустрічною звіркою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків проведеною в Лікарні встановлено, що Лікарнею за лютий - листопад 2015р. нарахована сума середнього заробітку в зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації в сумі 36611,43 грн. (ОСОБА_5 в сумі 35728,68 грн. та ОСОБА_6 в сумі 882,75 грн. Лікарнею в порушення п. 1, п.4, п.7 Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015р. №105 (далі - Порядок №105) в Звітах про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, Призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період завищено суму середнього заробітну за лютий - листопад 2015р. на суму 4981,76 грн. (41593,19 грн. - 36611,43 грн.), чим не дотримано Лікарнею п.1 ст.11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999р. Перевіркою нарахування середньомісячної заробітної плати Працівникам Лікарні встановлено що нарахування середньомісячної заробітної плати ОСОБА_5 проводилося за вересень - листопад, 2015р. з підвищенням середнього заробітку на 50%. Відповідно до пояснення головного бухгалтера Деражнянської ЦРЛ ОСОБА_3 нарахування середньомісячної заробітної плати ОСОБА_5 проводилося за вересень - листопад 2015р. з підвищенням середнього заробітку на 50% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2015 p. №522 "Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь , у забезпеченні проведення антитерористичної операції". ОСОБА_5 був мобілізований та Лікарнею проводилось нарахування середнього заробітку ОСОБА_5 відповідно до сг. 119 КЗпП України, а не заробітної плати за фактичний час. Лікарнею безпосередньо ОСОБА_5 не направлявся до районів проведення АТО для виконання функцій Лікарні із забезпечення її проведення, не знаходився у службовому відрядженні відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998p. №59. Зазначене призвело до завищення витрат з нарахування середнього заробітку на суму 3501,68 грн. чим Лікарнею не дотримано вимог п.5 Постанови №105 в частині обчислення середнього заробітку працівників відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.1995р. №100. (Довідка зустрічної звірки від 18.08.2016р. №22-04-08/308-з, дані про подані Лікарнею помісячні звіти, Розрахунок середнього заробітку який підлягає відшкодуванню Лікарні, в зв'язку з призовом, на військову службу під час мобілізації за 2014 - 2015 роки, перелік питань та пояснення в Додатку 5 до акта). Таким чином, вищезазначені порушення призвели до зайвого включення до звітів про фактичні втрати на виплату середнього заробітку працівнику за призовом під час мобілізації, на особливий період, поданих для відшкодування до Управління СЗН коштів на загальну суму 8483,44 грн. (4981,76 грн. + 3501,68 грн.), які відшкодовано Управлінням (СЗН Лікарні в повному обсязі за КПКВ 2501350 КЕКВ 2800. Порушення допущені посадовими особами Лікарні якими включені недостовірні дані до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівнику за призовом під час мобілізації, на особливий період, поданого для відшкодування до Управління СЗН. По бухгалтерському обліку Управління СЗН операції з нарахування до відшкодування Лікарні компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період відображались в меморіальному ордері №6 "Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами" та операції по відшкодуванню компенсації відображено в меморіальному ордері №2 "Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах Державного казначейства України установах банків" за травень - грудень 2015р. за дебетом рахунку 675 "Розрахунки з іншими кредиторами", кредитом рахунку 321 "Реєстраційні рахунки".

10.11.2016р. Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області направлено голові Деражнянської районної державної адміністрації лист "Про результати ревізії управління соціального захисту населення Деражнянської РДА" №22-04-03-15/6094, відповідно до якого в порушення п. 1, п.4, п.3, п.7 Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, затвердженого постановою KM України від 04.03.2015р. №105, в частині обчислення середнього заробітку працівників не відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою KM України від 08.02.1995р. №100, завищено середній заробіток мобілізованих працівників Деражнянською центральною районною лікарнею на суму 8,5 тис. грн., Деражнянською районною радою на суму 2,5 тис. грн., який компенсовано Управлінням СЗН за рахунок коштів державного бюджету.

18.11.2016р. Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації направило Головному лікарю Деражнянської ЦРЛ лист №3078/01-22, у якому зазначається про те, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області проведена планова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації за період з 01.01.2014р. по 31.07.2016р. В ході ревізії встановлено завищення суми середнього заробітку за лютий-листопад 2015р. на суму 4981,76 грн. ОСОБА_5 був мобілізований, нарахування середнього заробітку проводилось відповідно до ст.119 КЗпП України. Зазначене привело до завищення витрат з нарахування середнього заробітку на суму 3501,68 грн. Порушення призвели до зайвого включення до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівнику за призовом під час мобілізації на особливий період, що подані до відшкодування управлінню соціального захисту на загальну суму 8483,44 грн. (4981,76 грн. + 3501,68 грн.).

22.11.2016р. Головним лікарем Деражнянської ЦРЛ у відповідь на лист №3078/01-22 від 18.11.2016р. Начальнику управління соціального захисту населення Деражнянської РДА направлено лист №2031, у якому повідомляється про те, що головному державному фінансовому інспектору Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області надавалось заперечення головним бухгалтером ЦРЛ, які інспектором не взяті до уваги. Адміністрація ЦРЛ підтримує ті ж заперечення та повідомила, що повертати кошти не буде. Дану ситуацію можливо вирішити лише в судовому порядку.

У відповідності до даних по місячних звітах про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий Деражнянській РЦЛ, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 нараховано за лютий - листопад 2015р. 41593,19 грн.

Згідно з розрахунком заробітку, який підлягає відшкодуванню Деражнянській центральній районній лікарні, в зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації за 2014 - 2015 роки, підписаного Головним державним фінансовим інспектором та Головним бухгалтером Деражнянської центральної районної лікарні, ОСОБА_5 нараховано за період лютий - листопад 2015р. 35728,68 грн., за грудень 2015р. 5370,96 грн.; ОСОБА_6 за листопад 2015р. 882,75 грн., за грудень 2015р. 2296,81 грн. Разом - 44279,20 грн. Реєстр підписаний Головним державним фінансовим інспектором та Головним бухгалтером Деражнянської центральної районної лікарні.

Відповідно до Реєстру нарахованого середнього заробітку працівникам Деражнянської центральної районної лікарні в зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації за 2014 - 2015 роки, ОСОБА_5 нараховано за період лютий - листопад 2015р. 35728,68 грн., за грудень 2015р. 5370,96 грн.; ОСОБА_6 за листопад 2015р. 882,75 грн., за грудень 2015р. 2296,81 грн. Разом - 44279,20 грн. Реєстр підписаний Головним державним фінансовим інспектором. Також розрахунок підписаний Головним бухгалтером Деражнянської центральної районної лікарні з приміткою "отримано 19.10.2016р.".

У матеріалах справи наявні адресовані Управлінню соціального захисту населення м. Деражня звіти Деражнянської центральної районної лікарні "про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізаційна особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізаційна особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом" та "про фактичні витрати середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період" за період лютий - листопад 2015р., зокрема: відповідно до звіту від 18.11.2015р. за жовтень 2015р. ОСОБА_5 нараховано 4903,92 грн.; відповідно до звіту від 11.12.2015р. за листопад 2015р. ОСОБА_5 нараховано 8328,88 грн., ОСОБА_6 за листопад 2015р. 882,75 грн. Звіти підписані Керівником та Головним бухгалтером Деражнянської центральної районної лікарні, погоджені Військовим комісаром.

У відповідності до звіту Деражнянської центральної районної лікарні від 13.01.2017р. про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) на 01.01.2017р. дебіторська заборгованість по заробітній платі складає 2686,01 грн.

Хмельницький обласний військовий комісаріат у листі №1/1550 від 30.08.2017р. повідомив господарський суд Хмельницької області про те, що старший лейтенант м/с запасу ОСОБА_5 був призваний до Збройних Сил України відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015р. №15/2015 "Про часткову мобілізацію", наказом військового комісара Деражнянського РВК від 31.01.2015р. №15. Відповідно до розділу 11 Послужного списку особової справи старшого лейтенанта м/с запасу ОСОБА_5, він виконував бойові завдання у Донецькій області у складі ОТУ Маріуполь в період з 29.08.2015р. по 10.09.2015р., з 16.09.2015р. по 06.10.2015р., та з 03.11.2015р. по 20.04.2016р.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Статтею 16 ЦК визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може, зокрема, бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Згідно зі ст. 22 Цивільного Кодексу України - особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків. При цьому для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, завдання збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.614 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) збитків та їх розміру; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками; 4) вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які завдані особі, - наслідком такої протиправної поведінки.

Згідно ст. ст. 224, 225 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Обов'язок відшкодування збитків є загальною формою цивільно-правової відповідальності, яка настає для боржника внаслідок порушення ним зобов'язання.

Відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише при наявності передбачених законом умов сукупність яких створює склад правопорушення, яке є підставою для цивільної відповідальності відповідно до ст. 623 ЦК України.

Обов'язковими умовами покладання відповідальності на винну сторону є наявність збитків, протиправність дій цієї особи, причинного зв'язку між діями особи та збитками, які складають об'єктивну сторону правопорушення, та вини особи, внаслідок дій якої спричинено збитки.

Відсутність хоча б одного із зазначених елементів, утворюючих склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності, оскільки його поведінка не може бути кваліфікована як правопорушення. При цьому, саме на позивача покладається обов'язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяними збитками.

Таким чином, заявляючи позовні вимоги про стягнення збитків, позивач має довести вищезазначені умови, в порядку ст. 33 ГПК України, відповідно до якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Таким є правовий висновок Верховного Суду України, що неодноразово викладався в його судових рішеннях, серед інших, у постановах від 25.02.2015р. №3-7гс15, від 04.07.2011р. №3-59гс11.

Протиправною є поведінка, яка не відповідає вимогам закону чи іншого нормативного акту, виявляється у дії чи бездіяльності, тягне за собою порушення (зменшення, обмеження) майнових прав і законних інтересів іншої особи.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно завищено суму середнього заробітку за лютий - листопад 2015р. на суму 4981,76 грн. та неправомірно підвищено на 50 відсотків його працівнику заробітну плату за перебування в районі проведення антитерористичної операції в розмірі 3501,68 грн., які позивач відшкодував відповідачу в порядку чинного законодавства.

Системний аналіз вищенаведених норм закону та матеріалів справи дає підстави для висновку суду про те, що заявлена до стягнення позивачем сума за своєю правовою природою є збитками.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992р. окремим видом служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період. Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 статті 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно з п. 11 ст. 29 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за призваними на збори військовозобов'язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності.

Відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу" і "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів. За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі - працівники), за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період" (далі - бюджетні кошти) встановлений Порядком виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015р. №105.

Згідно з п. 2 вказаного Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - органи соціального захисту населення).

Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації є розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня.

Для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення (п. 4 Порядку).

У відповідності до п. п. 5, 6, 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015р. №105, обчислення середнього заробітку працівників здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. №100. Виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені статтею 115 Кодексу законів про працю України. Оподаткування, нарахування і сплата єдиного соціального внеску на компенсацію проводяться відповідно до Податкового кодексу України і Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування".

Враховуючи викладене, підприємство, установа, організація, на яких працювали працівники на час призову, мають здійснити нарахування та виплату в строки, встановлені ст. 115 КЗпП України, середньої заробітної плати (здійснити "фактичні витрати") та щомісяця до 15 числа надавати інформацію про свої витрати органу соціального захисту населення для їх компенсації із Державного бюджету України.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади.

Суд приходить до висновку, що відповідач для компенсації із Державного бюджету України нарахованої та виплаченої в строки, встановлені ст. 115 КЗпП України, середньої заробітної плати своїм мобілізованим працівникам, був зобов'язаний щомісяця надавати інформацію про свої витрати органу соціального захисту населення позивачу.

З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що у період лютий - листопад 2015р. Деражнянською центральною районною лікарнею на адресу Управління соціального захисту населення подавалися звіти про фактичні витрати середнього заробітку працівникам та про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку (які погоджені у військових комісаріатах, що призвали працівників) на загальну суму 41593,19 грн.

В свою чергу, Управлінням соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації відшкодовано Деражнянській центральній районній лікарні протягом 2015р. 41593,19 грн.

Як вже зазначалось, довідкою зустрічної звірки Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області №22-04-08/308-з від 18.08.2016р. встановлено, що за період з 01.02.2015р. по 01.12.2015р. ОСОБА_5 нараховано середнього заробітку в зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації за лютий - листопад 2015р. в сумі 35728,68 грн. та грудень 2015р. в сумі 5370,96 грн. ОСОБА_6 нараховано середнього заробітку в зв'язку з призовом на військову службу за лютий - листопад 2015р. в сумі 882,75 грн. та грудень 2015р. в сумі 2296,81 грн.

У відповідності до п. п. 3, 26 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550 зустрічна звірка - метод документального та фактичного підтвердження у підприємств, установ та організацій виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку обєкта контролю. З метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку обєкта контролю органами державного фінансового контролю можуть проводитися зустрічні звірки на підприємствах, в установах та організаціях. За результатами зустрічної звірки складається у чотирьох примірниках довідка, перший, другий та третій примірники якої долучаються до відповідних примірників акта ревізії. Четвертий примірник довідки складається для підприємства (установи чи організації), на якому проводилася зустрічна звірка. Підписання та вручення підприємству (установі чи організації) довідки зустрічної звірки здійснюється у тому ж порядку, який визначений для акта ревізії.

Зустрічна звірка не є контрольним заходом щодо суб'єкта господарювання - Деражнянської центральної районної лікарні. Об'єктом контролю є інша установа - Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації, з яким у Деражнянської центральної районної лікарні проводилися операції та розрахунки у період з 01.01.2014р. по 01.08.2016р. За допомогою зустрічної звірки даних з'ясовуються питання реальності та повноти відображення операцій та розрахунків у обліку саме підконтрольної установи - Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації.

При цьому судом враховується, що Порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.04.2006р. №550, не регламентується порядок оскарження довідок, виданих за наслідком проведених зустрічних звірок. Попри це, суб'єкт господарювання не позбавлений можливості внести свої заперечення до довідки, або зазначити примітку про незгоду з викладеними у довідці обставинами та бажання подати окремим документом заперечення до довідки.

Довідка №22-04-08/308-з від 18.08.2016р., видана за наслідком проведеної зустрічної звірки, містить підписи уповноважених осіб - Головного лікаря та Головного бухгалтера Деражнянської центральної районної лікарні, не містить заперечень, чи приміток про незгоду зі встановленими у довідці обставинами.

Таким чином, з врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що по працівникам відповідача ОСОБА_5 та ОСОБА_6 за лютий - листопад 2015р. нараховано 36611,43 грн.

Відповідач у звітах про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подавав позивачу, вказав інші суми, а саме - 41593,19 грн. (за період лютий - листопад 2015р.), а позивач, покладаючись на правильність зазначених відповідачем у звітах сум, був позбавлений коштів в розмірі 4981,76 грн. Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач завищив в зазначених звітах суму середнього заробітку за лютий - листопад 2015р. на суму 4981,76 грн., що потягло за собою зменшення майнових прав і законних інтересів іншої особи та чим завдано матеріальної шкоди державному бюджету.

Внаслідок таких неправомірних дій та зазначеної у запереченнях №1850 від 21.10.2016р. та листі №2031 від 22.11.2016р. відмови відповідача від компенсації таких коштів, фактично відповідачем завдано збитки в розмірі 4981,76 грн.

Судом враховується, що розмір збитків встановлений та підтверджений наявними в матеріалах справи доказами, причинний зв'язок між протиправним винним діянням та завданими збитками полягає у поданні завідомо неправдивих даних про фактичні витрати відповідача на виплату коштів його працівнику та виплаті позивачем відповідачу надлишкових коштів, які позивач не виплачував би, якби відповідач не завищив суму середнього заробітку його працівника за лютий - листопад 2015р. на суму 4981,76 грн.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача компенсації середнього заробітку мобілізованих працівників у розмірі 4981,76 грн. є обґрунтованими.

Предметом спору є стягнення надміру перерахованих коштів за період лютий - листопад 2015р., тому доводи відповідача стосовно наявності дебіторської заборгованості у позивача перед відповідачем за грудень 2015р., чи за будь-які інші періоди не беруться судом до уваги. Доводи відповідача також не спростовують факту подання посадовими особами відповідача завідомо неправдивих даних у звітах про фактичні витрати за жовтень-листопад 2015р., внаслідок яких позивач надміру перерахував відповідачу кошти у розмірі 4981,76 грн. за вказаний період. При цьому, відповідач не позбавлений можливості звернутися до позивача з вимогою про сплату коштів, або до суду з вимогою про стягнення з позивача коштів, які, на думку відповідача, позивач заборгував.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача надміру перерахованих коштів в розмірі 3501,68 грн., судом враховується таке.

За підп. "ї" п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати", цей Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується у випадках, зокрема залучення працівників до виконання військових обов'язків.

З огляду на те, що працівник відповідача ОСОБА_5 проходив військову службу в зоні антитерористичної операції за призовом під час мобілізації, компенсація із бюджету середнього заробітку здійснюється згідно з вищезазначеним Порядком.

Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2015р. №522 "Про особливості оплати праці працівників, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції" (набрала чинності 29.07.2015р.) установлено, що працівникам установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, заробітна плата за фактичний час перебування в таких районах підвищується на 50 відсотків (за наявності підтвердних документів).

В пункті 2 Постанови №522 Кабінет Міністрів України рекомендує керівникам інших суб'єктів господарювання передбачити в колективних договорах норму щодо виплати їх працівникам підвищеного розміру заробітної плати за участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення.

Аналіз положень Постанови №522 свідчить про те, що по-перше, вказані гарантії оплати праці носять загальний характер і стосуються всіх працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, та які беруть участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення; по-друге, Постанова №522 не містить будь-яких застережень щодо можливості застосування вказаних норм до працівників, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, тощо.

Судом враховується, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2015р. №522 визначають те, що особи, які мають трудові відносини з установами, що фінансуються з бюджету та беручи участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, залишаються працівниками таких установ.

В якості доказів підтвердження участі працівника відповідача ОСОБА_5 у забезпеченні проведення антитерористичної операції до суду надано, зокрема, довідку військової частини польової пошти В2095 Міністерства оборони України 20.04.2016р., згідно якої лейтенант медичної служби ОСОБА_5 дійсно в період з 03.11.2015р. і по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на підставі наказу т.в.о. Начальника штабу - першого заступника Командувача Оперативного Командування "Південь" від 26.08.2015р. №8/153.

Вказане також підтверджується і листом Хмельницького обласного військового комісаріату №1/1550 від 30.08.2017р., у якому зазначається про те, що старший лейтенант м/с запасу ОСОБА_5 був призваний до Збройних Сил України відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015р. №15/2015 "Про часткову мобілізацію", наказом військового комісара Деражнянського РВК від 31.01.2015р. №15 та виконував бойові завдання у Донецькій області у складі ОТУ Маріуполь в період з 29.08.2015р. по 10.09.2015р., з 16.09.2015р. по 06.10.2015р., та з 03.11.2015р. по 20.04.2016р.

З огляду на те, що працівник відповідача є працівником установи, що фінансується з бюджету, приймав та приймає участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах її проведення, що підтверджується довідкою військової частини, суд дійшов висновку, що працівник відповідача ОСОБА_5 мав право на отримання підвищення заробітної плати згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2015р. №522.

Як на підставу для стягнення з відповідача заявлених у позові 3501,68 грн., позивач посилається на акт ревізії №22-04-08/47 від 31.10.2016р.

Відповідно до п. 42 "Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550, у разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення контролюючому органу акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження). Якщо протягом цього строку заперечення (зауваження) щодо акта не надійдуть, то контролюючий орган має право вжити відповідних заходів для реалізації результатів ревізії. Рішення про розгляд заперечень (зауважень), що надійшли з порушенням встановленого строку, приймає керівник контролюючого органу.

У акті ревізії №22-04-08/47 від 31.10.2016р. зазначається про те, що відповідач завищив витрати з нарахування середнього заробітку на суму 3501,68 грн. При цьому судом враховується, що ревізія стосувалася позивача - Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації, про що зазначено у акті. Акт був складений та підписаний Головним державним аудитором відділу контролю у соціальній галузі та культурі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, начальником Управління соціального захисту населення та начальником фінансово-адміністративного відділу - головним бухгалтером. Отже, повноважні представники відповідача не приймали участі в ревізії та у складанні акту, яким оформлена ревізія. Відповідач був позбавлений можливості подати заперечення на акт №22-04-08/47 від 31.10.2016р., подавши письмові пояснення (лист №1850 від 21.10.2016р.) тільки після отримання від позивача листа №3078/01-22 від 18.11.2016р.

Акт ревізії і зазначені в ньому відомості за своєю правовою природою не можуть бути безумовним доказом наявності фактів, які, в силу норм ст. 35 ГПК України, не потребують доказування.

Таким чином, посилання позивача та третьої особи на акт №22-04-08/47 від 31.10.2016р., оцінюються судом критично.

Також позивач, заявляючи до стягнення з відповідача надміру перерахованих коштів в розмірі 3501,68 грн., які за своєю правовою природою є збитками, не обґрунтував їх розмір, не довів причинний зв'язок та протиправність дій відповідача по нарахуванню його працівнику 50% підвищеного середнього заробітку 3501,68 грн.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідач правомірно, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2015р. №522, нараховував своєму працівнику ОСОБА_5, який брав участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, додаткових 50 відсотків до заробітної плати, позовні вимоги у частині стягнення з відповідача надміру перерахованих коштів в розмірі 3501,68 грн. є необґрунтованими.

Щодо вирішення спору за правилами господарського судочинства, судом приймається до уваги наступне.

За змістом положень статті 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.

Статтею 9 Конституції України передбачено, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

У статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі "Устименко проти України" (заява №32053/13) констатував, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом першим статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі "Zand v. Austria" вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі визначеного законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Встановивши, що спір у справі, що розглядається стосується належного виконання сторонами своїх зобов'язань, і сторони не здійснюють владні управлінські функції, суд дійшов висновку про те, що спір повинен вирішуватися за правилами господарського судочинства. Аналогічна позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 22.06.2017р. по справі №918/1311/16.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача збитків у вигляді надміру перерахованих коштів у розмірі 4981,76 грн. є обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та такими, що підлягають задоволенню. У частині позовних вимог про стягнення з відповідача надміру перерахованих коштів в розмірі 3501,68 грн. належить відмовити.

Згідно ст. 49 ГПК України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації, м.Деражня до Деражнянської центральної районної лікарні, м. Деражня за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області, м. Хмельницький про стягнення 8483,44 грн. надміру перерахованих коштів задовольнити частково.

Стягнути з Деражнянської центральної районної лікарні (Хмельницька обл., м. Деражня, вул. Подільська, 1, код 02004226) на користь Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації (Хмельницька обл., м. Деражня, вул. Миру, 39, код 03198405) 4981,76 грн. (чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят одна гривня 76 коп.) надміру перерахованих коштів.

Видати наказ.

Стягнути з Деражнянської центральної районної лікарні (Хмельницька обл., м. Деражня, вул. Подільська, 1, код 02004226) в дохід державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, р/р 31218206783002 отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ОКРО 38045529, банк отримувача - ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128") судовий збір у розмірі 939,57 грн. (дев'ятсот тридцять дев'ять гривень 57 коп.).

Видати наказ.

У частині позовних вимог про стягнення з відповідача 3501,68 грн. надміру перерахованих коштів відмовити.

Повне рішення складено 11 жовтня 2017 року.

Суддя В.В. Димбовський

Віддрук. 5 прим.:

1 - до справи,

2,3 - позивачу,

4 - відповідачу,

5 - Управління Західного офісу Держаудитслужби у Хмельницькій області.